Σελ. 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 332
  1. #46
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avgerinosmd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετώ,
    Προσπαθώ να ξεκλειδώσω το router και η εγκατασταση μου πηγαίνει περίπου όπως του Igalkis. Εχω το mint firmware εγκαθιστώντας το MST αφού εχω περάσει από WGR βλεπω το router εβαλα vlanid και εχω ιντερνετ. με το putty συνδεομαι στο 192.168.1.254 με ssh οχι με telnet ομως και με engineer με δέχεται.
    Γραφω την εντολη set uci... και την δεχεται? δεν γραφει καποιο error απο κάτω. Παταω μετά το wps δεν βλέπω να γίνεται κάτι. Επρεπε κατι να γίνεται? Στο στικακι εχω το sblocco.sh στο root και τα άλλα δυο αρχεια zip. μπαίνω ξανά με putty δεν δέχετε admin user και pass.
    Κανω κάτι λάθος? Εχω δοκιμάσει να ενεργοποιήσω το wps κουμπί και να το απενεργοποιήσω έχω κάνει restart αλλα τίποτα.
    Επισης με δύο ρουτερ ενα asus dsl ac68u και ενα nighthawk d7000 συγχρονιζει το DSL αλλά με σωστα user και pass και αλλες ρυθμίσεις δεν παίρνω ip
    Για το πρώτο σκέλος έχεις κάνει σωστά την διαδικασία μέχρι και το σημείο όπου πατάς το WPS button. Μετά για να συνδεθεί με putty, χρειάζεται σαν username : root και password : root. Μόνο έτσι θα συνδεθεί.

    Όσο για τα υπόλοιπά δυο router, να ελέγξεις το VLAN ID να είναι 835 και θα συνδεθούν
    CPU: Intel i7 8700K RAM : G.Skill 32GB Ram VGA : Nvidia GTX 1080Ti Motherboard : Asrock Fatal1ty Professional Gaming i7 PC Case : DeepCool Baronkase Liquid - White

  2. #47
    Εγγραφή
    16-10-2007
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση γιατι εχω μπερδευτει. θελω να βαλω 2 γραμμες 200μβ και να τις κανω load balance με ενα μικροτικ και να αφησω τα TG789vacV2 για την τηλεφωνια.
    το pppoe passthrough ειναι ανοιχτο απο την wind; η πρεπει να ξεκλειδωσω το ρουτερ;

  3. #48
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Μολις πηρα ενα δευτερο router TG789 απο ενα φιλο. Με το που το εβαλα συνδεθηκε με στο internet με τα user name και pass του φιλου.
    Το τηλεφωνο οχι.
    Εκανα reset και ειπα μηπως παρει τα δικα μου, αλλα πηρε winduser@tellas.gr. Οποτε γιοκ internet.
    Εβαλα το δικο μου user name αλλα pass δεν ξερω ποιο ειναι, Βαζω το τηλεφωνο που λετε, αλλα και παλι τιποτα.
    Τι λετε να κάνω για να εχω και τα δυο ετοιμοπολεμα;
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  4. #49
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από semola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις πηρα ενα δευτερο router TG789 απο ενα φιλο. Με το που το εβαλα συνδεθηκε με στο internet με τα user name και pass του φιλου.
    Το τηλεφωνο οχι.
    Εκανα reset και ειπα μηπως παρει τα δικα μου, αλλα πηρε winduser@tellas.gr. Οποτε γιοκ internet.
    Εβαλα το δικο μου user name αλλα pass δεν ξερω ποιο ειναι, Βαζω το τηλεφωνο που λετε, αλλα και παλι τιποτα.
    Τι λετε να κάνω για να εχω και τα δυο ετοιμοπολεμα;
    Να ρυθμίσεις PPPOE και VLAN ID 835 Στις ρυθμίσεις BROADBAND. Λογικά θα παίξει
    CPU: Intel i7 8700K RAM : G.Skill 32GB Ram VGA : Nvidia GTX 1080Ti Motherboard : Asrock Fatal1ty Professional Gaming i7 PC Case : DeepCool Baronkase Liquid - White

  5. #50
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μου βγαζει να επιλεξω κατι τετοιο εκει.Με την τεχνικη υποστήριξη που μιλησα, μου ειπανε οτι δεν προκειται να παιξει
    δευτερο router ταυτοχρονα. Πρεπει να περασουν το S/N της συσκευης για να συνδεθει. Η το ενα ή το αλλο θα εινα ενεργοποιημενο.
    Οχι και τα δυο. Ειναι δικο τους συστημα αυτο. Δεν ειναι οπως το adsl.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος semola : 17-03-19 στις 00:58.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  6. #51
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από semola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μου βγαζει να επιλεξω κατι τετοιο εκει.Με την τεχνικη υποστήριξη που μιλησα, μου ειπανε οτι δεν προκειται να παιξει
    δευτερο router ταυτοχρονα. Πρεπει να περασουν το S/N της συσκευης για να συνδεθει. Η το ενα ή το αλλο θα εινα ενεργοποιημενο.
    Οχι και τα δυο. Ειναι δικο τους συστημα αυτο. Δεν ειναι οπως το adsl.
    Ενταξει τωρα. Μετα απο διαφορα δεν μπαινει στο web interface. Δηλαδη μας τελειωσε; Φτιαχεται;
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  7. #52
    Εγγραφή
    14-02-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΣΠΑΤΑ
    Router
    Technicolor TG789vacV2
    δοκίμασε με WiFi να συνδεθείς, στο 192.168.1.254 ίσως και στο .1, το είχα πάθει και εγώ, από lan δεν μπορούσα να μπω με τίποτα! και αν θυμάμαι καλά όταν το έκανα reset δούλεψε και το lan στην 192.168.1.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thomas_ST : 20-03-19 στις 01:30.

  8. #53
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Thomas_ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    δοκίμασε με WiFi να συνδεθείς, στο 192.168.1.254 ίσως και στο .1, το είχα πάθει και εγώ, από lan δεν μπορούσα να μπω με τίποτα! και αν θυμάμαι καλά όταν το έκανα reset δούλεψε και το lan στην 192.168.1.1
    Εχεις δικιο. Το επανεφερα.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  9. #54
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω γιατι χρειαζεται από το μενού Gateway - Upgrade Firmware να βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi για να γίνει αναβάθμιση? Δεν είναι ήδη περασμένο στο Router? Αν δεν γίνει αυτό και βάλουμε κατευθείαν το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi (το οποίο είναι της UNO.uk) υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει το router? προσπαθώ να κάνω root και τα υπόλοιπα ένα ιταλικό TG789vac_v2 της Fastweb και φοβαμαι μηπως μπλοκάρει με το MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi .Ευχαριστώ.

  10. #55
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα θα ηθελα να ρωτήσω γιατι χρειαζεται από το μενού Gateway - Upgrade Firmware να βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi για να γίνει αναβάθμιση? Δεν είναι ήδη περασμένο στο Router? Αν δεν γίνει αυτό και βάλουμε κατευθείαν το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi (το οποίο είναι της UNO.uk) υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει το router? προσπαθώ να κάνω root και τα υπόλοιπα ένα ιταλικό TG789vac_v2 της Fastweb και φοβαμαι μηπως μπλοκάρει με το MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi .Ευχαριστώ.
    Αυτην την απορια εχω κι εγω. Με τον οδηγο δεν βγαζω καλα ακρη.
    Ισως με κατι πιο αναλυτικο το καταφερω.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  11. #56
    Εγγραφή
    20-09-2014
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αγαπητοί σε συνέχεια του εξαιρετικού οδηγού του Princaki παραθέτω τη διαδικασία root με λίγες διευκρινίσεις που βρήκα το σχετικό ιταλικό forum (από τους Offline larsen64it και @^NiCo^). Προσοχή! Αφορά το fw UNO δηλαδή το MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi.
    Δεν είμαι ειδικός ούτε ακόμα έχω ελέγξει τη διαδικασία. Κάποιος πιο έμπειρος μπορεί να μας εξηγήσει όλη τη διαδικασία καλύτερα.
    1)Αντιγραφή του script - sblocco.sh σε στικακι usb
    2) Εισαγωση του usb στο router
    3) Login ως engineer μεσω ssh IP -> 192.168.1.1 User -> engineer Password -> ACCESS KEY που βρίσκεται στην ετικέτα κατω από το router.
    4) Αντιγραφή/επικόλληση και εκτέλεση αυτής της εντολής -> set uci.button.button.@wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh' με putty οπως στον οδηγο του Princaki
    5) πιέστε το πλαϊνό κουμπί του routet

    τότε

    IP -> 192.168.1.1 θύρα 22
    User -> root
    Pass -> root

    Προσοχή! Σύμφωνα με το ιταλικό forum το να υπάρχουν 2 firmware στο router (πχ WIND και UNO)μπορεί να προκαλέσει προβλήματα και είναι αρκετά επικίνδυνο. Ετσι από τη στιγμή που θα ξεκλειδωθεί (sblocco- και γινει root) πρέπει να φορτωθεί το firmware UNO και στην άλλη bank με την εντολή UPGRADE FIRMWARE κατω από το GATEWAY.

    Το router έχει δυο χώρους που φορτώνει τα firmware τους bank 1 και bank 2. Επίσης υπάρχει η διαδικασία αντιγραφής απο το bank_1 στο bank_2 με switchover ώστε να περάσει το fw του bank 1 και στο bank 2 σβήνοντας το δεύτερο fw. ( duplicate bank_1 on bank_2 and give switchover to standardize the fw1 configuration files and delete those of fw2).
    Νομίζω πως πρέπει να γνωρίζουμε που φορτώνεται το fw της wind
    Επαναλαμβάνω δεν έκανα τη διαδικασία γιαυτό προσοχή. ίσως κάποιος φίλος μπορεί να κάνει έναν πληρεστερο οδηγό.

    - - - Updated - - -

    Παραθέτω επίσης και τις παρακάτω πληροφορίες

    Τα Technicolor διαθέτουν 2 περιοχές μνήμης. Εάν το flash του firmware γίνει στην μη ενεργό περιοχή θα πρέπει να δοθεί η εντολή με CLI :software switchover για να γίνει η μετάβαση στην άλλη περιοχή. Εάν αντίθετα, το firmware φορτωθεί απευθείας στην ενεργό περιοχή, όταν ο router ξεκινήσει θα φορτωθεί αμέσως το firmware που ανέβηκε με το flash, χωρίς να χρειάζεται να δοθεί οποιαδήποτε εντολή.
    Το Technicolor χρησιμοποιεί τη διπλή περιοχή για λογούς ασφάλειας. Σε περίπτωση αποτυχίας της μιας περιοχής μεταβαίνει αυτόματα στην άλλη.
    Για παράδειγμα αν κατά τη διάρκεια μιας ενημέρωσης και ενώ είμαστε στην Περιοχή1 το firmware κατεβεί και εγκατασταθεί στην Περιοχή2 τότε θα γίνει αυτόματα η μετάβαση από τον ίδιο το router (switchover) και στην επόμενη επανεκκίνηση θα ξεκινήσει από την Παριοχή2. Το παλιό firmware παραμένει στην Περιοχή1. Αν ο router δεν ξεκινήσει 3 φορές από την Περιοχή2, θα επιστρέψει στην Περιοχή1 που περιέχει ακόμα το παλιό και λειτουργικό firmware.

  12. #57
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα ειμαι πελάτης wind και έχω 100αρα σύνδεση. Μου εχουν δώσει το Technicolor TG789vac v2 με firmware 17.1 gold. Επειδη το μόνο που με ενδιαφέρει ειναι να το κανω bridge και να το δουλεύω μονο σαν Modem, βλέπω ότι αυτη η επιλογή δεν υπάρχει. Οπότε εκανα upgrade στο Mint 17.2 που βρήκα σε αυτo το thread και μου το βγάζει κανονικα το bridge mode. Το θέμα ειναι ότι το techicolor μετά την αναβάθμιση μου βγάζει PPP authentication failed οπότε δεν παίρνει ip. Πως μπορώ να το διορθώσω αυτό? Εχω username kai Password απο wind. εχω κανει NAT enable , to broadband είναι VSDL2 ΚΑΙ ΤΟ VDLAN ID είναι 835. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να πάρει ip ? an to βάλω κατευθειαν bridge mode και παω να κανω τις ρυθμλισεις στο αλλο ρουτερ θα υπάρχει πρόβλημα ?

  13. #58
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε Bridge mode, η συσεκυή θα δουλεύει μόνο ως modem κάνοντας συγχρονισμό.
    Στο άλλο router θα γίνει η κλήση ΡΡΡοΕ με τα στοιχεία σου κι έτσι θα πάρει ΙΡ και πρόσβαση στο διαδίκτυο.

  14. #59
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    να κανω μια ερψτηση ρε παιδια. εγω που εχω παροχο νοβα,αν παρω το ρουτερ ισχυει ο οδηγος ξεκλειδωματος αυτος? θα εχω προσβαση κανονικα σε ολα?

  15. #60
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    ακουλούθησα όλη τη διαδικασία (και αρκετά προσεκτικά) και όλα πήγαν μια χαρά

Σελ. 4 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 23456914 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας