Σελ. 7 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 332
  1. #91
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Thnx, το εφτιαξα.

    Αν καποιος μπορει, ας μου πει σε τι IP κανει resolve to 'res.vobb.ims.wind.gr'

    Γιατί αυτό βλέπω να είναι το 1ο θέμα με το voip.


    Κώδικας:
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: regTermObjFirewallUpdate:4013 - Unable to retrieve currentDestination from SIP network ..
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: registerStateChanged:1375 - statusCode 0
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: registerStateChanged:1427 - In case of a previous send socket error, retry after 30 sec
    root@dsldevice:~# nslookup res.vobb.ims.wind.gr
    Server:    127.0.0.1
    Address 1: 127.0.0.1 localhost
    
    nslookup: can't resolve 'res.vobb.ims.wind.gr': Name or service not known
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  2. #92
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Διόρθωσε λίγο please και την αρίθμηση 4.5.5,1.4 κλπ
    Γιατί εγώ έβαζα το MST πριν τρέξω το sblokosh
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  3. #93
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διόρθωσε λίγο please και την αρίθμηση 4.5.5,1.4 κλπ
    Γιατί εγώ έβαζα το MST πριν τρέξω το sblokosh
    Εμπλεξα με τα edit Και τα revisions... Πρεπει να έχει ολα τα βηματα σωστα πλεον....
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  4. #94
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RaNd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thnx, το εφτιαξα.

    Αν καποιος μπορει, ας μου πει σε τι IP κανει resolve to 'res.vobb.ims.wind.gr'

    Γιατί αυτό βλέπω να είναι το 1ο θέμα με το voip.


    Κώδικας:
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: regTermObjFirewallUpdate:4013 - Unable to retrieve currentDestination from SIP network ..
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: registerStateChanged:1375 - statusCode 0
    Thu Aug 29 14:39:21 2019 user.debug mmpbxd[7705]: [MMRVSIPIMPL::REGTERMOBJ]:E: registerStateChanged:1427 - In case of a previous send socket error, retry after 30 sec
    root@dsldevice:~# nslookup res.vobb.ims.wind.gr
    Server:    127.0.0.1
    Address 1: 127.0.0.1 localhost
    
    nslookup: can't resolve 'res.vobb.ims.wind.gr': Name or service not known
    Για ένα περίεργο λόγο δεν κάνει resolve.
    DNS έχω τον 62.169.194.47 (dns3.tellas.gr)

  5. #95
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RaNd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπλεξα με τα edit Και τα revisions... Πρεπει να έχει ολα τα βηματα σωστα πλεον....
    Μισό λεπτό,
    Στο 5 κάνεις root
    Στο 6 περνάς το ansuel
    Στο 7 περνάς το mst

    Eιναι λάθος.

    Πρώτα περνάς το MST μετά rootαρεις και μετά περνάς ansuel νομίζω.

    Peros, εσύ τι λες?

  6. #96
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Έχεις δίκιο, έμεινε το notepad εκείνο το βημα.

    - - - Updated - - -

    Σε οσους δεν παιζει το VOIP ας δοκιμασουν την παρακάτω αλλαγη

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  C1apture.PNG 
Εμφανίσεις:  159 
Μέγεθος:  28,9 KB 
ID: 206285

    Εκανα rollback στο WGR , αφου δεν επαιζε το VOIP, με την επιλογη να κρατησει το root, και είμαι σε ενα ενδιάμεσο σταδιο, με το Ansuel interface αλλα για την ωρα χωρις root.

    Update. (Για τους τολμηρούς)
    Οταν φτάνουμε στο σημείο και παίζει με root το Internet κανονικα, καντε ssh key pair, εχει σχετικές οδηγίες ο γουγλης, μετα κάνουμε downgrade στην έκδοση WGR 17.1 που περασαμε νωρίτερα, με την επιλογή "... downgrade firmware ".

    Μετά το reboot μένει το root access ΚΑΙ παίζει η τηλεφωνία....

    Στο νεο firmware λείπει το routing policy, και γιαυτό δεν παίζει το VOIP, νεότερα αύριο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RaNd : 29-08-19 στις 20:33.

  7. #97
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ακολούθησα και το προχώρησα ένα βήμα. Εκεί που είσαι, έτσι όπως είσαι πήγαινε στην αρχική οθόνη με τις κάρτες και ενεργοποίησε το παράθυρο με τίτλο CWMP. Άμεσα θα φτιάξουν και οι ρυθμίσεις VoIP.
    Για καλο και για κακό κάνε τις ένα screenshot γιατί δε ξέρω τι μπορεί να προκύψει αργότερα.
    Και το λέω άυτο γιατί αν προσέξεις στο MODEM έχουμε διαφορετικό firmware στα 2 bank και αυτό μπορεί να βγει σε κακό σύμφωνα με όσα είπε ο peros555
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  8. #98
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ακολούθησα και το προχώρησα ένα βήμα. Εκεί που είσαι, έτσι όπως είσαι πήγαινε στην αρχική οθόνη με τις κάρτες και ενεργοποίησε το παράθυρο με τίτλο CWMP. Άμεσα θα φτιάξουν και οι ρυθμίσεις VoIP.
    Για καλο και για κακό κάνε τις ένα screenshot γιατί δε ξέρω τι μπορεί να προκύψει αργότερα.
    Και το λέω άυτο γιατί αν προσέξεις στο MODEM έχουμε διαφορετικό firmware στα 2 bank και αυτό μπορεί να βγει σε κακό σύμφωνα με όσα είπε ο peros555
    μπράβο σας παίδες. Σε λίγο θα ασχοληθώ κι εγώ.
    Ερώτηση: το CWMP δίνει επιτρέπει πρόσβαση στις ρυθμίσεις του modem από τη WIND, μήπως μόλις παίξει το VOIP μετά να το κλείσουμε.

    Τα δύο banks δεν τα είχα αναφέρει εγώ, ένα άλλο παλικάρι λίγο πιο πίσω.

  9. #99
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δίκιο έχεις αλλά ούτως η άλλως Το CWMP κλείνει μόνο του αφού κανείς επανεκκίνηση.
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  10. #100
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Στο μενού CWMP πρέπει να έχει κάποια διεύθυνση. Ποια εχει στο δικό σου router?

  11. #101
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://tr069.tellas.gr:7003/cwmpWeb/CPEMgt

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......

    Επίσης: Γνωρίζει κάποιος, αν η VOIP τηλεφωνία λειτουργεί και σε bridge mode? Σε μένα δεν λειτουργεί για την ώρα. [/FONT][/COLOR]
    NAI δουλευει κανονικά η voip τηλεφωνία στο bridge.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παραθέτω επίσης και τις παρακάτω πληροφορίες

    Τα Technicolor διαθέτουν 2 περιοχές μνήμης. Εάν το flash του firmware γίνει στην μη ενεργό περιοχή θα πρέπει να δοθεί η εντολή με CLI :software switchover για να γίνει η μετάβαση στην άλλη περιοχή. Εάν αντίθετα, το firmware φορτωθεί απευθείας στην ενεργό περιοχή, όταν ο router ξεκινήσει θα φορτωθεί αμέσως το firmware που ανέβηκε με το flash, χωρίς να χρειάζεται να δοθεί οποιαδήποτε εντολή.
    Το Technicolor χρησιμοποιεί τη διπλή περιοχή για λογούς ασφάλειας. Σε περίπτωση αποτυχίας της μιας περιοχής μεταβαίνει αυτόματα στην άλλη.
    Για παράδειγμα αν κατά τη διάρκεια μιας ενημέρωσης και ενώ είμαστε στην Περιοχή1 το firmware κατεβεί και εγκατασταθεί στην Περιοχή2 τότε θα γίνει αυτόματα η μετάβαση από τον ίδιο το router (switchover) και στην επόμενη επανεκκίνηση θα ξεκινήσει από την Παριοχή2. Το παλιό firmware παραμένει στην Περιοχή1. Αν ο router δεν ξεκινήσει 3 φορές από την Περιοχή2, θα επιστρέψει στην Περιοχή1 που περιέχει ακόμα το παλιό και λειτουργικό firmware.
    Στη μνήμη του router αυτή τη στιγμή έχω:
    Ενεργός Περιοχή 1 ---> WGR 17.1 της WIND
    Passive Περιοχή 2 ---> MST 17.2 της UNO

    Προτείνεις να κάνω κάποια αλλαγή?

    - - - Updated - - -

    YΓ. Πριν 3 ώρες δεν ήξερα τι είναι και πως δουλεύει το putty και τώρα σας ......

    Ανανεώνω τον οδηγό του @Prinaki όπως ακριβώς μου δούλεψε εμένα:

    1. Αρχικά κάνουμε reset το router με μια καρφίτσα στην μικροσκοπική υποδοχή στο πίσω μέρος. Το αφήνουμε να κάνει εκκίνηση και μπαίνουμε στη σελίδα διαχείρισης (192.168.1.254 προεπιλεγμένη) με τους κωδικούς που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο κάτω από το router.

    2. Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας.
    Το αφήνουμε να κάνει την αναβάθμιση και θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

    3. Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω.

    4. Ελέγχουμε στην νέα ip 192.168.1.1 που πήρε το ρουτερ αν συνδέθηκε σωστά.

    5. Στην επιλογή GATEWAY επιλέγουμε στο τέλος του advanced την επιλογή Reconfigure: Setup Gateway και βάζουμε τα στοιχεία της σύνδεσής μας το ppoe routing και οπωσδήποτε σαν VLANID το 835.

    6. Περιμένουμε να πρασινίσουν όλα τα λαμπάκια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
    ( *** Εαν ΔΕΝ πρασινίσουν της voip τότε προχωράμε κανονικά και μετά το 9 βήμα κάνουμε το 10 .... )

    7. Στη συνέχεια κατεβάζουμε το putty στον υπολογιστή https://www.chiark.greenend.org.uk/~...ty/latest.html και το βάζουμε να συνδεθεί με SSH στο router μας στην ip 192.168.1.1 με username engineer και password τον κωδικό που βρίσκεται κάτω από το ρουτερ για τον admin.

    8. Βάζουμε το USB stick στον υπολογιστή μας και του περνάμε τo αρχείo sblocco.sh.
    Κάνουμε ασφαλή κατάργηση του USB και το βάζουμε στο ρουτερ αριστερά στην υποδοχή.Επιστρέφουμε στο putty και πληκτρολογούμε:
    Κώδικας:
    set uci.button.button.@wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh'
    πατάμε enter και μετά πατάμε το κουμπί του WPS ακριβώς δίπλα από το USB και πλέον αν όλα έχουν γίνει σωστά έχουμε πλήρη πρόσβαση στο router (μέσω putty) με telnet και ssh με τα στοιχεία : username root password root.

    9. Στη συνέχεια θα κάνουμε εγκατάσταση το ansuel. Δε χρειάζεται να το κατεβάσουμε , θα το κατεβάσει μόνο του το putty. Τρέχουμε ξανά το putty αυτή τη φορά όμως ως root και με password root. Εμείς απλά δίνουμε μια-μία τις ακόλουθες εντολές:

    Κώδικας:
    curl -k https://raw.githubusercontent.com/An...er/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    
    /etc/init.d/rootdevice force
    10. ( ΜΟΝΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ το 6***.- Κάνουμε update το firmware στο WGR της Wind τσεκάροντας το κουτί “Root only modem after upgrade” στη καρτέλα MODEM. Με αυτή την επιλογή θα μπορούμε να δούμε όλους τους κωδικούς - ίσως χρεαστεί να ανοίξουμε προσωρινα την καρτέλα CWMP για να φανούν οι ρυθμίσεις voip και
    Μόνο ΕΑΝ θέλουμε στη συνέχεια μπορούμε να ξαναφορμάρουμε απο την αρχή - βήμα 2- ώστε να μην έχουμε διαφορετικό firmware στις δύο μνήμες και ύστερα απο το βήμα 9 δίνουμε μόνοι μας χειροκίνητα στην καρτέλα Telephony τις ρυθμίσεις voip που "τσιμπίσαμε" πιο πριν! Προσοχή : ο Setup Wizard ΔΕ περνά σωστά τις ρυθμίσεις voip. Μη τον χρησιμοποιήσετε!!!!)

    Αν όλα έχουν πάει καλά ανοίγοντας τον browser και μπαίνοντας στο interface του router τα στοιχεία που θα μας ζητήσει θα είναι admin/admin.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nutrialex : 30-08-19 στις 00:48. Αιτία: Προσθήκη Οδηγού
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  12. #102
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Στη δική μου περίπτωση δεν κατάφερε ποτέ το modem να παίξει VOIP στο MST firmware. Ημουν σε WGR firmware, περιμένα λίγο μέχρι να πρασινίσει και το voip και ύστερα έτρεξα την διαδικασία να παω στο MST, αλλά μόλις μπήκε το MST το VOIP δεν λειτουργούσε. Αν μπορεί να βρεθεί ο λόγος και να το αντιμετωπίσουμε θα είναι το τέλειο.

    Για την ώρα ακολούθησα τη συμβουλή του nutrialex και ενώ έχω τρέξει την διαδικασία έως το τέλος, επιστρέφω ξανά σε WGR firmware και έτσι έχω root access και μπορώ να εγκαταστήσω εκ νέου το Ansuel.

    Να κάνω μονάχα μια παρατήρηση στον παραπάνω οδηγό. Παρατήρησα ότι ο οδηγός που έγραψε ο φίλος nutrialex περιέχει την παρακάτω εντολή:

    Κώδικας:
    curl -k https://raw.githubusercontent.com/Ansuel/gui-dev-build-auto/master/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    /etc/init.d/rootdevice force
    νομίζω πως το συγκεκριμένο πακέτο δεν είναι το τελευταίο stable, επομένως μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
    Σε μένα δημιούργησε και έπαψε να λειτουργεί το μενού το TG789. Για καλή μου τύχη έτρεξα ξανά την εντολή για εγκατάσταση του Ansuel από τον αρχικό οδηγό και το μενού επανήλθε.

    παραθέτω τις αρχικές εντολές.

    Κώδικας:
    curl -k https://repository.ilpuntotecnico.com/files/Ansuel/AGTEF/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    /etc/init.d/rootdevice force

  13. #103
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Ουτε σε εμένα έπαιξε ποτέ το VOIP με το MST firmware, όπως και η IP που έδινε ήταν η 1.254.
    Υποψιάζομαι κάποιες διαφορές πάνω στο αρχικό firmware της Wind απο συσκευή σε συσκευή.

    Επισης νομίζω το CWPM απλά τραβάει τις ρυθμισεις, δεν δίνει προσβαση απ έξω.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  14. #104
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δηλαδή προτείνεις να μην περάσουμε καθόλου το MST στο ρουτερ? Δε θυμάμαι με τόσες δοκιμές που έκανα αν μπαίνει το sblocco.sh στο WGR για να αποκτήσουμε root πρόσβαση και για να βάλουμε το Αnsuel.
    Επίσης το λινκ που έδωσα στον οδηγό είναι όντως το τελευταίο που έβγαλε ο Ansuel από τη δίκη του σελίδα. Αλλά δε ξέρω αν είναι stable η beta. Θεώρησα καλύτερο να βάλω το τελευταίο παρά κάποιο παλιότερα από τη σελίδα του ilpuntotecnico.
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  15. #105
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή προτείνεις να μην περάσουμε καθόλου το MST στο ρουτερ? Δε θυμάμαι με τόσες δοκιμές που έκανα αν μπαίνει το sblocco.sh στο WGR για να αποκτήσουμε root πρόσβαση και για να βάλουμε το Αnsuel.
    Επίσης το λινκ που έδωσα στον οδηγό είναι όντως το τελευταίο που έβγαλε ο Ansuel από τη δίκη του σελίδα. Αλλά δε ξέρω αν είναι stable η beta. Θεώρησα καλύτερο να βάλω το τελευταίο παρά κάποιο παλιότερα από τη σελίδα του ilpuntotecnico.
    Το MST νομίζω είναι μονόδρομος. Είναι ο λόγος που μπορείς να συνδεθείς μέσω PUTYY και να ξεκλειδώσεις το root account.
    Αφού περάσεις το Ansuel, έχει τρόπο να πας να κάνεις update το GUI στο πιο νέο stable version, επομένως μπορείς να χρησιμοποιήσεις το αρχικό link στον οδηγό σου για μεγαλύτερη ασφάλεια.
    Θεωρώ ότι υπάρχουν ρυθμίσεις για το VOIP οι οποίες δεν εμφανίζονται στα πλακάκια του GUI, για αυτό και δεν έχουμε καταφέρει με manual ρυθμίσεις να κάνουμε το VOIP να δουλέψει στο MST. Επίσης φαίνεται πως το CWPM μάλλον δεν τραβάει σωστά τις ρυθμίσεις όταν έχεις περασμένο το MST.

    Σε ότι αφορά τις IP διευθύνσεις, όταν έκανα factory default και ύστερα πέρασα το MST το νέο firmware έφερε την 192.168.1.1 καθώς επίσης και διαφορετικά SSID names.
    Όταν παρέλειψα να κάνω factory default, αλλά απλώς πέρασα πάνω από τις ρυθμίσεις της Wind το MST, η IP παρέμεινε στο 192.168.1.254 και το WIFI ssid παρέμενει αυτό της WIND. Σ
    Το ερώτημα είναι, αν βρίσκεσαι με firmware Wind και περασμένο Ansuel, τι μπορεί να σου κάνει η Wind. Πόσο πρόσβαση έχουν τα συστήματα της στο router.

Σελ. 7 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2567891217 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας