Σελ. 22 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 332
  1. #316
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Huawei HG8145V5
    Το θέμα είναι ότι "εμείς οι τυχεροί που το έχουμε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι παρόμοιο όπως εδώ χωρίς να χαθούν οι ρυθμίσεις οπότε είχαμε VOIP. Αν με κάποιο τρόπο είχαμε το firmware της Wind ίσως γίνει κάτι... Αν θες να το συζητήσουμε παραπάνω πήγαινε στο δικό μου topic που αναφέρομαι για το 4130 για να μην πάμε off topic εδώ.

    - - - Updated - - -

    Ο οδηγός εδώ δουλεύει και για TG789VACV2 αλλά και για DGA4130!

    Περί ελεύθερης RAM που αναφέρθηκε εμένα είναι στο DGA 187/472MB free.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Prototype : 23-11-20 στις 13:34.

  2. #317
    Εγγραφή
    05-11-2006
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ακολούθησα τη διαδικασία από την αρχή.
    ενώ τα είχα ρυθμίσει όλα τέλεια ακόμα και το Christmas_tree.sh μετά από ένα restart έχασα τα custom settings.

    αναγκάστηκα να ξανά ρυθμίσω τα settings (DHCP, DNS, wifi SSID) απο την αρχή. έπειτα έκανα εκ νέου restart και οι ρυθμίσεις παρέμειναν (κάτι παίζει με τα διαφορετικά banks δεν έχω καταλάβει ακόμα πώς πότε και γιατί)

    Επίσης εντόπισα μια περίεργη συμπεριφορά με τα wifi 2.4Ghz + 5Ghz. Χωρίς λόγο είχα ms στην επικοινωνία του υπολογιστή με του router οπότε και άρχισα να ψάχνομαι.
    Μετά από διάφορες δοκιμές κατάλαβα ότι το Channel δεν πρέπει να είναι σε auto mode ούτε στα 2.4 ούτε στα 5Ghz (τουλάχιστον έτσι δουλεύει καλύτερα. όχι τέλεια, απλά καλύτερα)


    update:
    Μετά απο 24 ώρες τα ίδια, το wifi έχει απαράδεκτα πολλά ms χωρίς λόγο. χωρίς να κατεβάζω. 1200 με 3000ms στα 5Ghz δε βγάζουν νόημα. επίσης κράτησα μόνο μια συσκευή συνδεμένη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Salida : 15-12-20 στις 14:18.

  3. #318
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά,
    έχω κάνει τη διαδικασία του πρώτου post από τον Απρίλιο, είχα το router bridge mode και όλα λειτουργούσαν άψογα( μαζί με το void). Έχει τώρα από τα Χριστούγεννα που τα λαμπάκια του router αναβοσβήνουν σαν να κάνει συνεχόμενο reboot. Από την άλλη όμως λειτουργεί κανονικά και το voip τηλέφωνο και το ubiquiti που έχω συνδεδεμένο σαν κύριο router κανονικά χωρίς διακοπή internet. Επίσης δοκίμασα να μπω στο gui του Technicolor και μπαίνει κανονικά. Εκει το μόνο περίεργο που είδα είναι ότι η ώρα του συστήματος είναι κολλημένη στα Χριστούγεννα και το voip call log επίσης φαίνονται τα Χριστούγεννα οι τελευταίες κλήσεις ενώ εννοειται ότι μιλάω κανονικά στο τηλέφωνο. Να σημειώσω ότι έχω FTTH από wind οπότε χρησιμοποιώ τη WAN port του Technicolor.
    Έχετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω να επανέλθει η κανονικότητα στα λαμπάκια του router; Ευχαριστώ πολύ

  4. #319
    Εγγραφή
    09-04-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac V2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι η λειτουργία Christmastree.sh αν ψάξεις στο system extras νομίζω θα το βρεις. Ο δημιουργός του firmware ήθελε να το κάνει πιο γιορτινό με αυτό το τρόπο.
    CPU: Intel i7 8700K RAM : G.Skill 32GB Ram VGA : Nvidia GTX 1080Ti Motherboard : Asrock Fatal1ty Professional Gaming i7 PC Case : DeepCool Baronkase Liquid - White

  5. #320
    Εγγραφή
    27-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Ευχαριστώ για την απάντηση,
    αλλά έχοντας το firmware 17.1(gold) kai gui 9.4.70-184d06d3 δεν την βρίσκω την επιλογή που αναφέρεις. Αν σταματήσει μετά τις γιορτές δεν με πειράζει ιδιαίτερα

  6. #321
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    321
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Huawei HG8145V5
    Αν μπεις στο rooter με WinSCP στον φάκελο etc διέγραψε το αρχείο christmas_tree.sh και κάνε restart, με αυτό θα σταματήσει.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  7. #322
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ten-ten78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, Χρόνια πολλά και καλή Χρονιά,
    έχω κάνει τη διαδικασία του πρώτου post από τον Απρίλιο, είχα το router bridge mode και όλα λειτουργούσαν άψογα( μαζί με το void). Έχει τώρα από τα Χριστούγεννα που τα λαμπάκια του router αναβοσβήνουν σαν να κάνει συνεχόμενο reboot. Από την άλλη όμως λειτουργεί κανονικά και το voip τηλέφωνο και το ubiquiti που έχω συνδεδεμένο σαν κύριο router κανονικά χωρίς διακοπή internet. Επίσης δοκίμασα να μπω στο gui του Technicolor και μπαίνει κανονικά. Εκει το μόνο περίεργο που είδα είναι ότι η ώρα του συστήματος είναι κολλημένη στα Χριστούγεννα και το voip call log επίσης φαίνονται τα Χριστούγεννα οι τελευταίες κλήσεις ενώ εννοειται ότι μιλάω κανονικά στο τηλέφωνο. Να σημειώσω ότι έχω FTTH από wind οπότε χρησιμοποιώ τη WAN port του Technicolor.
    Έχετε καμιά ιδέα τι πρέπει να κάνω να επανέλθει η κανονικότητα στα λαμπάκια του router; Ευχαριστώ πολύ
    θεωριτικα ... δε θα μπορυσες να το βαλεις "καρφωτα" στο ubiquiti αντι στο wan ?

    ----edit-----

    (και η voip ρε απο που θα επαιζε ?)

  8. #323
    καλησπερα περασα το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi εκανε επανεκκινιση αλλα τιποτα παλι εκει που ηταν, ουτε SSH δουλευε ουτε τιποτα. Πριν απο κανενα 30λεπτο περασα το MST και μετα δεν μπαινει ουτε απο την .254 ουτε απο πουθενα ουτε συνδεση κανει με την Wind. Καμια λυση?

  9. #324
    Εγγραφή
    30-08-2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/20Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Power Station
    Η Ip άλλαξε σε .1 Το ότι πέρασες το WGR δεν προυποθέτει πρόσβαση σε SSH, δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο. Η λύση είναι να διαβάσεις όλα τα σχόλια κ όλο τον οδηγό αναλυτικά κ προσεκτικά. Όλοι αυτόν ακολουθήσαμε.

  10. #325
    Εγγραφή
    25-11-2017
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    96430/9990
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor tg789 v2
    Καλησπέρα σας
    Μετά την αναβάθμιση του GUI σε 9.6.10 τον Νοεμβρη αρχισαν τα προβληματα στο router μου. Τωρα με την 9.6.65 καπως εφτιαξε τελικα αλλά παραμένει το πρόβλημα με το guest Wifi. Δεν παιρνει ip οποιαδηποτε συσκευή και αν συνδέσω συνεπως δεν παίρνει internet. Και ο,τι και αν έχω προσπαθήσει δεν φτιάχνει.Εχετε και εσεις το ίδιο προβλημα?

  11. #326
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.679
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Αν και είναι για το 789 εδώ..
    Ένα comment σε αυτό όποιος μπορέσει..
    Ίσως είναι ίδια;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...18#post6977518
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #327
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με τη ίδια διαδικασία το 788 ανοίγει;
    Ποιο πολύ στατιστικά γραμμής με ενδιαφέρει να δω.

  13. #328
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Πληροφοριακά να αναφέρω πως μετά την διακοπή ρεύματος που είχε γίνει πριν 2-3 βδομάδες, παρατήρησα πως όταν επανήλθε το ρεύμα, το router αργούσε να ξεκινήσει, τα λαμπάκια κάναν κάτι περίεργα γενικά, δεν ήμουν σίγουρος τι γινόταν και του έκανα 2 restart.
    Όταν ξεκίνησε τελικά διαπίστωσα πως ήμουν με το firmware της wind πάλι, είχε φύγει το ansuel και όλες οι ρυθμίσεις μαζί!!
    Να σημειώσω πως είχα περάσει και στα 2 bank το ansuel.

    Είχα στο αυτόματο το update του ansuel, δεν ξέρω αν από εκεί παίχτηκε κάτι.
    Περιμένω κάποιο ΣΚ να βρω λίγο χρόνο και κουράγιο να ξανακάνω την όλη διαδιακασία από την αρχή...
    Ξενέρα πάντως...

  14. #329
    Εγγραφή
    06-03-2021
    Ηλικία
    23
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχει καταφέρει κάποιος να βάλει το luci;

    όταν εκτελώ την εντολή opkg update δεν βρίσκει τους σερβερ.

    μπορεί κάποιος στον οποίο τρέχει το opkg κανονικά να τρέξει τις εντολές

    cat /etc/opkg/distfeeds.conf
    και
    cat /etc/opkg.conf

    και να μου στείλει τo output;

    ευχαριστώ.

  15. #330
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Εχω κανει την διαδικασια μεχρι το σημειο με το κουμπι WPS . Το MST εχει μπει, με κωδικους cosmote συνδεεται στο ιντερνετ, VOIP τηλεφωνια δεν με ενδιαφερει οποτε δεν ασχοληθηκα, Default IP εχει το 192.168.1.254. Μπαινω με wifi δεν μπορω μεσω ethernet, αλλα με root root δεν συνδεεται καθολου. Ζηταει password, βαζω root αλλα δεν μπαινει ποτε. Με engineer και κωδικο που εχει απο κατω στο ρουτερ συνδεεται. Τι κανω λαθος ? Πρεπει να κανω κατι προσθετο για να δουλεψει ? Αν δεν βαλω το ansuel καθολου πειραζει τοσο πολυ ? Μονο το ιντερνετ με ενδιαφερει περισσοτερο. Και επειδη δεν τα ξερω και καλα τις ρυθμισεις που εχει το ansuel(αν περαστει τελικα) φοβαμαι μην πειραξω τιποτα και μετα σταματησει να δουλευει τελειως το ρουτερ. Επισης διαβασα οτι οι προσφατες ενημερωσεις του gui του ansuel δημιουργουν προβληματα σε ορισμενα θεματα. Οποτε αν τυχον καταφερω να συνδεθω ως root λεω να βαλω το λινκ του αρχικου οδηγου. Αν περαστει το ansuel οι κωδικοι στο wifi θα αλλαξουν ? Επειδη με wifi συνδεομαι.

Σελ. 22 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2121720212223 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας