Σελ. 8 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 332
  1. #106
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Μετά απο τις παραπάνω διαδικασίες, εχει βρει κανεις πως φτιάχνεις 2ο SSID πανω στο υπαρχον WiFI (2.4Ghz) ?

    Για την ώρα το έχω σε αλλο bridged interface, οπου εχει αλλη IP απο το router με OpenDNS Forced για Guest/Kids χρηση ....
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  2. #107
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μίλησα με τους Ιταλούς που το έχουν κάνει το router φίλο και φτερό και μου είπαν ότι το αρχείο Ansuel που ποσταρα εγώ στον οδηγό ειναι το σωστό και το stable. Αυτό που προτάθηκε από τον princaki και προτείνεις και εσύ είναι παλιότερο και μου είπαν να μη το χρησιμοποιήσω γιατί δημιουργεί προβλήματα. Οπότε το σωστό αρχείο είναι το ακόλουθο :
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peros550 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......
    Κώδικας:
    curl -k https://raw.githubusercontent.com/Ansuel/gui-dev-build-auto/master/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    /etc/init.d/rootdevice force
    [/CODE]
    Ο οδηγός λοιπόν ισχύει με την επιφύλαξη από τους Ιταλούς ότι πρέπει σίγουρα να γίνει πρώτα το 10 και μετά το 9 για να μας μείνει και το gui το οποίο είναι καταπληκτικό.

  3. #108
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Να παραθέσω και μια άποψη, το routerακι αυτό δείχνει να είναι καλύτερο απο το Tp-Link 8970 που έχω, Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  11122.PNG 
Εμφανίσεις:  66 
Μέγεθος:  25,5 KB 
ID: 206376

    Αυτό είναι με torrent, ταυτόχρονα, το ένα μπροστά, το άλλο πίσω.
    Μικρή σημασία έχει νομίζω η "θεση", αφού είναι με double-Nat προσωρινά.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  4. #109
    Εγγραφή
    01-04-2013
    Περιοχή
    Θέρμη
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιώντας αυτές τις συγκεκριμένες εντολές και με το MST λογισμικό, μου βγάζει το παρακάτω πρόβλημα στην τελευταία εντολή με αποτέλεσμα να χάνω την πρόσβαση στο 192.168.1.1
    Κώδικας:
    curl -k https://raw.githubusercontent.com/Ansuel/gui-dev-build-auto/master/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    /etc/init.d/rootdevice force
    Κώδικας:
    tar: *: No such file or directory
    tar: error exit delayed from previous errors 
    tar: www: not found in archive
    Έπρεπε να χρησιμοποιήσω αυτές τις εντολές (με προφανώς παλιότερο UI) για να έχω πρόσβαση
    Κώδικας:
    curl -k https://repository.ilpuntotecnico.com/files/Ansuel/AGTEF/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    /etc/init.d/rootdevice force
    Και μετά έκανα χειροκίνητη ενημέρωση στο τελευταίο UI

  5. #110
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Για οποιον θελει να πειραματιστεί, μπορει με τις παρκατω εντολες να περιορίσει συγκεκριμένες IPs σε συγκεκριμένο bandwith
    (Τα παρακάτω είναι για το wl0 interface, 2.4Ghz Wi-Fi, το προσαρμοζετε όπως σας βολέυει)


    Κώδικας:
    tc qdisc add dev wl0 root handle 1: htb default 12
    tc class add dev wl0 parent 1: classid 1:1 htb rate 1000mbit ceil 1000mbit
    tc class add dev wl0 parent 1:1 classid 1:10 htb rate 10kbit ceil 20kbit
    tc filter add dev wl0 protocol ip parent 1:0 prio 1 u32 match ip src CLIENT IP/32 flowid 1:10
    tc filter add dev wl0 protocol ip parent 1:0 prio 1 u32 match ip dst CLIENT IP/32 flowid 1:10

    Για όλο το WiFi (2.4Ghz)
    Κώδικας:
    tc qdisc add dev wl0 handle 1: root htb default 11
    tc class add dev wl0 parent 1: classid 1:1 htb rate 50kbit
    tc class add dev wl0 parent 1:1 classid 1:11 htb rate 50kbit
    Αναίρεση των παραπάνω.
    Κώδικας:
    tc qdisc del dev wl0 root
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  6. #111
    Εγγραφή
    26-03-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικά ρε παίδες εκτός του ότι είναι root η συσκευή τι ακριβώς προσφέρει παραπάνω που δεν το κάνει με το official της wind? snr ρυθμίσεις και τέτοια μόνο?

    - - - Updated - - -

    Ο οδηγός δεν είναι σωστός. Μετά την αγκατασταση του MST δεν αλλάζει η ip σε 192.168.1.1 παραμένει 192.168.1.254 και δε συνδέεται με ethernet αλλά μόνο με WiFi. Όταν περαστεί το sblocco και το Ansuel τότε δε ξαναμπαίνει στο Web interface ούτε με 192.168.1.1 αλλά ούτε και με 192.168.1.254. Το router δίνει μόνο ίντερνετ και χάνει το Voip. Με reset επιστρέφει στο MST mint αλλά το Voip δε ξαναδουλευει ούτε αν περάσεις πάλι το WGR

  7. #112
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarandino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ρε παίδες εκτός του ότι είναι root η συσκευή τι ακριβώς προσφέρει παραπάνω που δεν το κάνει με το official της wind? snr ρυθμίσεις και τέτοια μόνο?

    - - - Updated - - -

    Ο οδηγός δεν είναι σωστός. Μετά την αγκατασταση του MST δεν αλλάζει η ip σε 192.168.1.1 παραμένει 192.168.1.254 και δε συνδέεται με ethernet αλλά μόνο με WiFi. Όταν περαστεί το sblocco και το Ansuel τότε δε ξαναμπαίνει στο Web interface ούτε με 192.168.1.1 αλλά ούτε και με 192.168.1.254. Το router δίνει μόνο ίντερνετ και χάνει το Voip. Με reset επιστρέφει στο MST mint αλλά το Voip δε ξαναδουλευει ούτε αν περάσεις πάλι το WGR


    Κατα πάσα πιθανότητα σου ξέφυγε κάποιο απο τα βήματα, το ίδιο έπαθα και εγώ στην αρχή.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  8. #113
    Εγγραφή
    26-03-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τα έχω κάνει όλα κατά γράμμα. Και επανέλαβα τη διαδηκασια και δεύτερη φορά όταν επιβεβαίωσα ότι όλα έγιναν σωστά. Τώρα δεν έχω τηλέφωνο ούτε με το official firmware της wind

  9. #114
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarandino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά ρε παίδες εκτός του ότι είναι root η συσκευή τι ακριβώς προσφέρει παραπάνω που δεν το κάνει με το official της wind? snr ρυθμίσεις και τέτοια μόνο?

    - - - Updated - - -

    Ο οδηγός δεν είναι σωστός. Μετά την αγκατασταση του MST δεν αλλάζει η ip σε 192.168.1.1 παραμένει 192.168.1.254 και δε συνδέεται με ethernet αλλά μόνο με WiFi. Όταν περαστεί το sblocco και το Ansuel τότε δε ξαναμπαίνει στο Web interface ούτε με 192.168.1.1 αλλά ούτε και με 192.168.1.254. Το router δίνει μόνο ίντερνετ και χάνει το Voip. Με reset επιστρέφει στο MST mint αλλά το Voip δε ξαναδουλευει ούτε αν περάσεις πάλι το WGR
    Συμφωνω.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  10. #115
    Εγγραφή
    20-06-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλημέρα παιδιά, παρέλαβα και εγώ το TG978vacV2 από wind αλλά ακόμα η γραμμή μου δεν είναι πάνω για να το κουμπώσω. Μπορώ παρόλα αυτά να ακολουθήσω τον οδηγό; Με ενδιαφέρει να παίξει το voip όταν θα είναι up η γραμμή.

  11. #116
    Εγγραφή
    02-07-2006
    Περιοχή
    Bόλος
    Μηνύματα
    759
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102.39/10.23 Mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioann1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα παιδιά, παρέλαβα και εγώ το TG978vacV2 από wind αλλά ακόμα η γραμμή μου δεν είναι πάνω για να το κουμπώσω. Μπορώ παρόλα αυτά να ακολουθήσω τον οδηγό; Με ενδιαφέρει να παίξει το voip όταν θα είναι up η γραμμή.
    Συνδεσου, και μετα. Δεν ειναι και τοσο ευκολο. Μπορει να αντιμετωπισεις απροβλεπτες καταστασεις..
    Και οταν το κανεις πες μας κι εμας τους μη τολμηρους.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  12. #117
    Εγγραφή
    09-07-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://tr069.tellas.gr:7003/cwmpWeb/CPEMgt

    - - - Updated - - -



    NAI δουλευει κανονικά η voip τηλεφωνία στο bridge.

    - - - Updated - - -



    Στη μνήμη του router αυτή τη στιγμή έχω:
    Ενεργός Περιοχή 1 ---> WGR 17.1 της WIND
    Passive Περιοχή 2 ---> MST 17.2 της UNO

    Προτείνεις να κάνω κάποια αλλαγή?

    - - - Updated - - -

    YΓ. Πριν 3 ώρες δεν ήξερα τι είναι και πως δουλεύει το putty και τώρα σας ......

    Ανανεώνω τον οδηγό του @Prinaki όπως ακριβώς μου δούλεψε εμένα:

    1. Αρχικά κάνουμε reset το router με μια καρφίτσα στην μικροσκοπική υποδοχή στο πίσω μέρος. Το αφήνουμε να κάνει εκκίνηση και μπαίνουμε στη σελίδα διαχείρισης (192.168.1.254 προεπιλεγμένη) με τους κωδικούς που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο κάτω από το router.

    2. Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας.
    Το αφήνουμε να κάνει την αναβάθμιση και θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του.

    3. Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το Firmware MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.rbi με τη διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω.

    4. Ελέγχουμε στην νέα ip 192.168.1.1 που πήρε το ρουτερ αν συνδέθηκε σωστά.

    5. Στην επιλογή GATEWAY επιλέγουμε στο τέλος του advanced την επιλογή Reconfigure: Setup Gateway και βάζουμε τα στοιχεία της σύνδεσής μας το ppoe routing και οπωσδήποτε σαν VLANID το 835.

    6. Περιμένουμε να πρασινίσουν όλα τα λαμπάκια ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
    ( *** Εαν ΔΕΝ πρασινίσουν της voip τότε προχωράμε κανονικά και μετά το 9 βήμα κάνουμε το 10 .... )

    7. Στη συνέχεια κατεβάζουμε το putty στον υπολογιστή https://www.chiark.greenend.org.uk/~...ty/latest.html και το βάζουμε να συνδεθεί με SSH στο router μας στην ip 192.168.1.1 με username engineer και password τον κωδικό που βρίσκεται κάτω από το ρουτερ για τον admin.

    8. Βάζουμε το USB stick στον υπολογιστή μας και του περνάμε τo αρχείo sblocco.sh.
    Κάνουμε ασφαλή κατάργηση του USB και το βάζουμε στο ρουτερ αριστερά στην υποδοχή.Επιστρέφουμε στο putty και πληκτρολογούμε:
    Κώδικας:
    set uci.button.button.@wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh'
    πατάμε enter και μετά πατάμε το κουμπί του WPS ακριβώς δίπλα από το USB και πλέον αν όλα έχουν γίνει σωστά έχουμε πλήρη πρόσβαση στο router (μέσω putty) με telnet και ssh με τα στοιχεία : username root password root.

    9. Στη συνέχεια θα κάνουμε εγκατάσταση το ansuel. Δε χρειάζεται να το κατεβάσουμε , θα το κατεβάσει μόνο του το putty. Τρέχουμε ξανά το putty αυτή τη φορά όμως ως root και με password root. Εμείς απλά δίνουμε μια-μία τις ακόλουθες εντολές:

    Κώδικας:
    curl -k https://raw.githubusercontent.com/An...er/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    
    /etc/init.d/rootdevice force
    10. ( ΜΟΝΟ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ το 6***.- Κάνουμε update το firmware στο WGR της Wind τσεκάροντας το κουτί “Root only modem after upgrade” στη καρτέλα MODEM. Με αυτή την επιλογή θα μπορούμε να δούμε όλους τους κωδικούς - ίσως χρεαστεί να ανοίξουμε προσωρινα την καρτέλα CWMP για να φανούν οι ρυθμίσεις voip και
    Μόνο ΕΑΝ θέλουμε στη συνέχεια μπορούμε να ξαναφορμάρουμε απο την αρχή - βήμα 2- ώστε να μην έχουμε διαφορετικό firmware στις δύο μνήμες και ύστερα απο το βήμα 9 δίνουμε μόνοι μας χειροκίνητα στην καρτέλα Telephony τις ρυθμίσεις voip που "τσιμπίσαμε" πιο πριν! Προσοχή : ο Setup Wizard ΔΕ περνά σωστά τις ρυθμίσεις voip. Μη τον χρησιμοποιήσετε!!!!)

    Αν όλα έχουν πάει καλά ανοίγοντας τον browser και μπαίνοντας στο interface του router τα στοιχεία που θα μας ζητήσει θα είναι admin/admin.


    Καλησπέρα

    Στο βήμα 8 εφόσον έχουμε γράψει τον κώδικα στο putty το κουμπί wps το πατάμε μια φορά ή παρατεταμένα και το ρούτερ κάνει κάποιο ρεσταρ ή όχι για νά γίνει ρουτ;

  13. #118
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πριν λίγο το παρέλαβα, άρα αργότερα ή αύριο θα με περάσουν στην καμπίνα.

    Άμα το ξεκλειδώσω τώρα, θα πάρει μετά αυτόματα τους κωδικούς VOIP κτλ;

    Απ' ότι κατάλαβα μπορούμε να έχουμε ξεκλείδωτο και το υπάρχον firmware της Wind, έτσι δεν είναι;

  14. #119
    Εγγραφή
    09-07-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ το έκανα Ρόου βρήκα κωδικούς ίντερνετ τηλεφωνία όλα αλλά δεν μπορώ να παίξω το τηλέφωνο με το 17.2
    Επίσης αν βάλω το firmware της wind κρατώντας ροοτ το modem πάλι δεν παίζει η τηλεφωνία.

  15. #120
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Δηλαδή το MST μονόδρομος για τηλεφωνία κτλ;

Σελ. 8 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 36789101318 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας