Σελ. 6 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 332
  1. #76
    Εγγραφή
    22-09-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor 789v2
    Καλησπέρα σε ολους!!

    Μιας κ από ότι διαβαζω εχετε παρει διδακτορικο πανω σε αυτό το ρουτερ… Μολις συνδεθηκα σε wind 100 και δεν μπορω να δω τον θορυβο της γραμμης μου. Επισης το βασικο μου ερωτημα είναι το εξης. Θελω να παρω το Netgear xr500 για να βελτιωσω το gaming. Παιζω με PS4, Θα μπορω να το συνδεσω ή θα εχω πρόβλημα και θα πρεπει να το ξεκλειδωσω??

  2. #77
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν υπάρχει θέμα να βάλεις άλλο router για υπολογιστές, κονσόλες και συσκευές και να συνδέεται στο VDSL (και να δίνει και τηλεφωνία) το technicolor. Κι εγώ έχω βάλει από πίσω αυτό και συνδέονται τα πάντα (3 PC και xbox, είτε ασύρματα είτε ενσύρματα, και κινητά/tablet) με καλές ταχύτητες και χαμηλά ping. Στο technicolor ειδικά δεν θα χρειαστείς καμία ρύθμιση ούτε ξεκλείδωμα, ένα καλώδιο είναι.

    Φαντάζομαι έχεις πολλές συσκευές και θες να δώσεις προτεραιότητα στο PS4, αν έχεις μόνο αυτό δεν υπάρχει κάτι να βελτιωθεί.
    hnesne

  3. #78
    Εγγραφή
    22-09-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor 789v2
    Ναι εχω αρκετές συσκευές. Βελτιώνεις πολλα σχετικά με το lag, ping και αλλα με το συσγκεκριμενο ρουτερ. Το σεταρεις κ σε συνδέει με κοντινούς σέρβερ κ όπως κ με παιχτες που θα σου ανεβάσουν το ping τους μπλοκάρει.
    Δλδ το συνδέω κανονικα με Ethernet απο το technicolor αλλα θα συνδέσω όλες τις συσκευές πανω στο καινούριο.

  4. #79
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.304
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω αρκετές συσκευές. Βελτιώνεις πολλα σχετικά με το lag, ping και αλλα με το συσγκεκριμενο ρουτερ. Το σεταρεις κ σε συνδέει με κοντινούς σέρβερ κ όπως κ με παιχτες που θα σου ανεβάσουν το ping τους μπλοκάρει.
    Δλδ το συνδέω κανονικα με Ethernet απο το technicolor αλλα θα συνδέσω όλες τις συσκευές πανω στο καινούριο.
    Πάντα κάτι νέο μαθαίνουμε

    Ναι, έτσι, κανονικά με ethernet και τις συσκευές στο νέο που θα πάρεις.
    hnesne

  5. #80
    Εγγραφή
    22-09-2018
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor 789v2
    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

  6. #81
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα
    ειμαι σε vdsl 100αρα wind με το Technicolor MediaAccess TG789vac v2
    πανω σε καφαο vodafone
    μεχρι τις 29/1 δουλευαν ολα αψογα συγχρονισμενος στα 100/10 οπου εεεεεεεεεετσι ξαφνικα το ρουτερ αρχισε τις απανωτες αποσυνδεσεις. οταν το ρουτερ προσπαθει να κλειδωσει στα 90-100 πλεον κανει συχνοτατες αποσυνδεσεις εως οτου το παρει αποφαση και κατσει στα 90 και εκει καπως μειωνονται. ερχονται τεχνικοι wind vodafone ote το μετρανε για λιγο θεωρουν οτι ειναι σταθερο (αν εχει αποφασισει να κατσει στα 90) και φευγουν. ετσι πεδευομαι για ΜΗΝΕΣ. απο χθες με εχει τσακισει στις αποσυνδεσεις και ξαναδηλωθηκε βλαβη. δεν αντεχω αλλο.... τι μπορω να κανω;;;; μου δωσαν δευτερο ρουτερ τα ιδια, ερχονται οι τεχνικοι το μετρανε φευγουν και οταν αυτο παει να κλειδωσει στα 90-100 κανει καθε 3 λεπτα αποσυνδεσεις.... μεχρι και ζευγος υποτιθεται αλλαξε ο οτε, αλλαξε; δε ξερω.... τιιιιιιι να κανωωωωωωω;
    Φίλε μου, επειδή στην κυριολεξία περιγράφεις την περίπτωση μου, η οποία ταιριάζει ακόμα και ημερομηνιακά, λύσε μου μια απορία.
    Μήπως μένεις Παγκράτι και παίρνεις από το τοπικό καφάο της Vodafone???

  7. #82
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamatis85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου, επειδή στην κυριολεξία περιγράφεις την περίπτωση μου, η οποία ταιριάζει ακόμα και ημερομηνιακά, λύσε μου μια απορία.
    Μήπως μένεις Παγκράτι και παίρνεις από το τοπικό καφάο της Vodafone???
    νεοκοσμο vodafone φυσικα...
    καποιο εξαρτημα υποτιθεται ειχε χαλασει και τελικα το αλλαξε η vodafone και εστρωσε μηνες μετα
    τωρα το μονο που κανει καποια βραδυ αργει να παρει ip και λεει ppp error
    το dsl παραμενει ενεργοποιημενο, το ιντερνετ κοκκινιζει

  8. #83
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Χαιρετώ την ομάδα. Αναφέρθηκε πιο πριν αλλά δεν κατάλαβα αν απαντήθηκε.

    Το συγκεκριμένο router της wind μπορεί να λειτουργήσει σε bridge mode χωρίς το προαναφερθεν hack? Αν όχι, επιτρέπει η Wind δεύτερο PPPoE call από δευτερεύον router του οποίου η WAN συνδέεται πάνω στo LAN του technicolor?

    Ευχαριστώ πολύ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος peros550 : 23-08-19 στις 12:06.

  9. #84
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @princaki η όποιον άλλο ξέρει.

    Έχω ακολουθήσει τον οδηγό πιστά.Είναι όλα εντάξει. Αλλά έχω κολλήσει στην εγκατάσταση του ansuel. Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά εγκατάσταση μέσω putty.
    Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.

  10. #85
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    @princaki η όποιον άλλο ξέρει.

    Έχω ακολουθήσει τον οδηγό πιστά.Είναι όλα εντάξει. Αλλά έχω κολλήσει στην εγκατάσταση του ansuel. Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά εγκατάσταση μέσω putty.
    Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος.
    Με ποια έκδοση firmware ?
    Γιατί εμένα μετά την εγκατάσταση δεν έκανε PPPoE κλήση ....
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  11. #86
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mολις βάλεις το MST firmware πρέπει να μπεις πρώτα στο menu GATEWAY και να επιλέξεις κάτω κατω το router reconfiguration όπου θα βάλεις τους κωδικούς και το Vlan id 835.

    Πως κάνω Install μέσω putty το ansuel ξέρεις?
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

  12. #87
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nutrialex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mολις βάλεις το MST firmware πρέπει να μπεις πρώτα στο menu GATEWAY και να επιλέξεις κάτω κατω το router reconfiguration όπου θα βάλεις τους κωδικούς και το Vlan id 835.

    Πως κάνω Install μέσω putty το ansuel ξέρεις?
    Μπράβο στο παλικάρι που άνοιξε το θέμα και μας άνοιξε τα μάτια.

    Παίδες, υπάρχει το εξής θέμα με τις οδηγίες. Αλλάζοντας το firmware από το original σε MST είναι πολύ πιθανό να κοπεί το internet και ύστερα να μην μπορεί κάποιος να τρέξει τα βήματα του οδηγού επειδή χρειάζεται internet.
    Επομένως μια λύση είναι, όπως έχει αναφερθεί, να καταφέρουμε να ξαναπεράσουμε τα σωστά settings προκειμένου να συγχρονίσει και να πάρει IP το modem. Εναλλακτικά, όσο υπάρχει internet πριν αρχίσουμε τη διαδικασία, πρέπει να έχουμε κατεβάσει το αρχείο που βρίσκεται στην παρακάτω διεύθυνση: https://repository.ilpuntotecnico.co...EF/GUI.tar.bz2

    και ύστερα συνδεόμαστε με το πρόγραμμα WinSCP στο TG789(σε Mode SCP, user:root / pass: root), προυπόθεση φυσικά να έχουμε τρέξει τα πρώτα βήματα του οδηγού που ξεκλειδώνουν το root, και κάνουμε upload το αρχείο που κατεβάσαμε στο παρακάτω path: /tmp/GUI.tar.bz2

    (Παρατήρηση: αν κάνετε κάποιο restart στη μέση της διαδιακασίας, είναι πιθανό ο root user να κλειδώσει ξανά. Σε αυτή τη περιπτωση το ξαναπαίρνουμε από την αρχή)

    ύστερα συνδεόμαστε με PUTTY και συνεχίζουμε με τα δύο τελικά βήματα του αρχικού οδηγού:

    Εντολή: 1
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -

    εντολή 2:
    /etc/init.d/rootdevice force

    γενικά παίρνει λίγο χρόνο, και δεν πρέπει να κλείσουμε το PUTTY, το αφήνουμε να τελειώσει και πρέπει να έχει αλλάξει το menu σε Ansuel.

    Να ενημερώσω κι εγώ ότι το έτρεξα, το κατάφερα να το βάλω σε bridge Mode, πήρε IP ο ASUS router που έχω αλλά ο κωδικός δεν ήταν το τηλέφωνο του σπιτιού. Ευτυχώς μέσω του
    Ansuel, εμφανίστηκε ο κωδικός του PPPoE, έτσι όπως τον έλαβε το modem από την Wind σε κάποια φάση που φορούσε του εργοστασιακό firmware και χρησιμοποίησα αυτόν που βρήκα.

    Ερώτηση προς @Princaki η επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, όπως είναι γραμμένη στον οδηγό είναι απαραίητη? Το λέω αυτό γιατί σε εκείνο το βήμα χάνονται τα settings του internet πράγμα που μπερδεύει την διαδικασία.

    Επίσης: Γνωρίζει κάποιος, αν η VOIP τηλεφωνία λειτουργεί και σε bridge mode? Σε μένα δεν λειτουργεί για την ώρα.

  13. #88
    Εγγραφή
    26-12-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    243
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΙΔΑΡΙ
    Router
    PPPoE SophosXG
    SNR / Attn
    28.5(dB) / 8.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Princaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Disclaimer :
    All credits goes to ilpuntotechnico forum for the great work they have done with that router.
    Συνημμένο Αρχείο 200408

    Η Wind Hellas με τις συνδέσεις 100 + 200 mbps μας δίνει ένα σχετικά καλό router το οποίο όμως είναι κλειδωμένο. Για να το ξεκλειδώσουμε και να έχουμε τον πλήρη έλεγχο της γραμμής μας θα χρειαστούμε ένα USB Stick και μερικά αρχεία.
    https://www.dropbox.com/sh/cewq7wdjy...7wgmsJqGa?dl=0
    Kατεβάζουμε το putty https://www.chiark.greenend.org.uk/~...ty/latest.html
    Κατεβάζουμε όλα τα αρχεία.
    Όλες οι ρυθμίσεις που έχουμε κάνει μέχρι στιγμής στο router θα Χαθούν.

    1. Αρχικά κάνουμε reset το router με μια καρφίτσα στην μικροσκοπική υποδοχή στο πίσω μέρος. (Η απο το web interface, factory reset)

    2. Το αφήνουμε να κάνει εκκίνηση και μπαίνουμε στη σελίδα διαχείρισης (192.168.1.254 προεπιλεγμένη) με τους κωδικούς που υπάρχουν στο αυτοκόλλητο κάτω από το router.

    3. Στη συνέχεια επιλέγουμε το μενού Gateway και το υπομενού Upgrade Firmware όπου θα βάλουμε το WGR-TG789vac_v2_17.1.7897-0001010.rbi που έχουμε κατεβάσει στον υπολογιστή μας.
    Το αφήνουμε να κάνει την αναβάθμιση και θα κάνει επανεκκίνηση μόνο του.
    4. Κάνουμε το 2ο firmware upgrade με το MST file (MST.TG789vac.v2-17.2.278-0901008.bin)

    5. Βάζουμε το USB stick στον υπολογιστή μας και του περνάμε τα αρχεία sblocco.sh setup.zip sharing.zip. Κάνουμε ασφαλή κατάργηση του USB και το βάζουμε στο ρουτερ αριστερά στην υποδοχή.

    6. Κάνουμε login με Putty /SSH : engineer username και password αυτό που έχει κάτω απο το router.

    7. Δίνουμε απο το putty ,αφου έχουμε κάνει login :
    Κώδικας:
    set uci.button.button.@wps.handler 'sh /tmp/run/mountd/sda1/sblocco.sh'
    8. Μετά πατάμε το κουμπί του WPS ακριβώς δίπλα από το USB και πλέον αν όλα έχουν γίνει σωστά έχουμε πλήρη πρόσβαση στο router με ssh με τα στοιχεία username root password root.

    9. Mολις βάλεις το MST firmware πρέπει να μπεις πρώτα στο menu GATEWAY και να επιλέξεις κάτω κατω το router reconfiguration όπου θα βάλεις τους κωδικούς και το Vlan id 835.

    (Αν θέλουμε μέσα από το putty μπορούμε επίσης να εγκαταστήσουμε αφού κάνουμε αποσυμπίεση τα αρχεία .sh που έχουν μέσα οι φάκελοι setup.zip sharing.zip )


    Εγκατάσταση https://github.com/Ansuel/tch-nginx-gui

    10. αφού έχουμε πλέον πλήρη πρόσβαση βάση των παραπάνω με το putty του δίνουμε τις εντολές , μια - μία.

    Κώδικας:
    curl -k https://repository.ilpuntotecnico.com/files/Ansuel/AGTEF/GUI.tar.bz2 --output /tmp/GUI.tar.bz2
    
    bzcat /tmp/GUI.tar.bz2 | tar -C / -xvf -
    
    /etc/init.d/rootdevice force
    Μετά την τελευταία εντολη θα κάνει reboot η συσκευη.

    Αν όλα έχουν πάει καλά ανοίγοντας τον browser και μπαίνοντας στο interface του router τα στοιχεία που θα μας ζητησει θα είναι admin/admin.

    Eίμαστε έτοιμοι να εξερευνήσουμε το καινούριο μας μενού χωρίς περιορισμούς με τους κωδικούς μας σε plain text είτε αφορά την broadband σύνδεση μας , είτε αφορά την IP τηλεφωνία.
    **Μικρές διορθώσεις***
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος RaNd : 29-08-19 στις 19:44.
    =-=-=-=-Live Fast Die Young-=-=-=-=

    Being Online Since 1999

  14. #89
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    @Rand Νομίζω πριν το βήμα 4 σου έχει ξεφύγει η εντολή που χρησιμοποιεί τα αρχεία από το USB stick και κάνει unlock τον root

  15. #90
    Εγγραφή
    13-08-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100 MB/10 MB
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Nighthawk R7000 / Tomato
    SNR / Attn
    5(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το 4. είναι λάθος νομίζω.
    __________________

    !!! Eat well or die hard !!!
    __________________

Σελ. 6 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας