Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπε ο πολύ καλός δικηγόρος για το 2.2 και 2.3;
    Ας μην πιανόμαστε στους όρους του συμβολαίου, που ξέρουμε πως είναι καταχρηστικοί. Ας το παλέψει ο φίλος και το βλέπει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  2. #17
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είπε ο πολύ καλός δικηγόρος για το 2.2 και 2.3;
    Δεν ρώτησα, αλλά το διάβασα και δεν βρίσκω κάτι περίεργο πέρα από το μπορούν να πάρουν όσο χρόνο θέλουν για να κάνουν την ενεργοποίηση.

    Με πήραν από την cyta και αφού μου είπαν πάλι τα ίδια, σε ερώτησή μου είπαν ότι μετά την ενεργοποίηση εάν δηλώσω διακοπή το κόστος είναι 120€. Βέβαια πάλι βλακείες είπαν γιατί θα μου προσθέσουν και το κόστος ενεργοποίησης (ήταν προσφορά) και ότι άλλο τους έρθει στο κεφάλι.

    Η ουσία είναι ότι θέλω έναν πάροχο που να μην ασχολούμαι καθόλου μαζί του. Δεν έχω χρόνο για να τρέχω με ανοησίες και ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξω τον κόσμο.

    Άσχετο αλλά το μόνο που μπορεί να φτιάξει κάπως την κατάσταση είναι ένα άρθρο που διάβασα πρόσφατα Αποζημιώσεις στους συνδρομητές όταν «σέρνεται» το Διαδίκτυο και που πιθανότητα υπάρχει και στο adslgr αλλά δεν το είχα δει.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην πιανόμαστε στους όρους του συμβολαίου, που ξέρουμε πως είναι καταχρηστικοί. Ας το παλέψει ο φίλος και το βλέπει.
    Τι ακριβώς είναι καταχρηστικό στους παραπάνω όρους;
    Γίνεται πιο πάνω αναφορά για τις 8 ημέρες που του είπανε προφορικά, αυτό που μετράει είναι αυτό που έχει γραπτός και έχει υπογράψει, δεν μιλάμε μάλιστα για κάτι το καταχρηστικό όσον αφορά την διάρκεια σύνδεσης, ενα απόλυτα εύλογο διάστημα έχει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-01-19 στις 20:32.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ακριβώς είναι καταχρηστικό στους παραπάνω όρους;
    Γίνεται πιο πάνω αναφορά για τις 8 ημέρες που του είπανε προφορικά, αυτό που μετράει είναι αυτό που έχει γραπτός και έχει υπογράψει, δεν μιλάμε μάλιστα για κάτι το καταχρηστικό όσον αφορά την διάρκεια σύνδεσης, ενα απόλυτα εύλογο διάστημα έχει.
    Το εύλογο είναι καταχρηστικό sdikr. Γιατί δεν ορίζεται σαφώς. Ευλογο για αυτούς μπορεί να είναι 1 χρόνος. Για εμένα εύλογο διάστημα είναι ο μέσος χρόνος ενεργοποίησης του ΟΤΕ ή όλων των παρόχων. Και αφού από αίτηση σε κατάστημα δεν έχει ο πελάτης δικαίωμα υπαναχώρησης γιατί να περιμένουν 14 ημέρες για να ξεκινήσουν την διαδικασία και μόνο μετά από συνεχείς δικές μου οχλήσεις και αίτηση να μην κάνουν τελικά την μεταφορά. Και αφού το κάνουν, δηλαδή δέχονται 14 ημέρες υπαναχώρησης γιατί δεν με άφησαν να φύγω; Γιατί δεν δέχονται να τους δώσω τα 120€ και να μην με συνδέσουν στην εταιρεία τους. Να σου πω γιατί. Γιατί είναι φτωχό-κλεφτοκοτάδες και θέλουν να ζητήσουν και το κόστος ενεργοποίησης που ήταν δωρεάν και ότι άλλο τους έρθει στο κεφάλι.

    Πουλήθηκαν και ακόμα δεν κατάλαβαν ότι το κόστος δυσαρεστημένων πελατών είναι πολύ υψηλότερο από τις τρίχες που θα βγάλουν ταλαιπωρώντας έναν πελάτη 24 μήνες. Όσους μπορώ, και μπορώ πολλούς, θα τους αποτρέψω από το να πάνε στην cyta & vodafone απλό είναι. Και θα το κάνω για όσο καιρό είμαι εκεί αλλά και στην συνέχεια. Αυτλα τα τραγελαφικά, μου θυμίζουν τις πρώτες ήμερες adsl που νόμιζα ότι είχαν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

    Εάν πάς στην σελίδα τους στο facebook θα διασκεδάσεις από το μπάχαλο και την ταλαιπορεία που περνάνε οι πελάτες τους. Δεν φαντάζομαι κανένας από αυτούς να μείνει ή να προτείνει cyta & vodafone σε οποιονδήποτε άλλο. Το αντίθετο θα κάνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 17-01-19 στις 21:33.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εύλογο είναι καταχρηστικό sdikr. Γιατί δεν ορίζεται σαφώς. Ευλογο για αυτούς μπορεί να είναι 1 χρόνος. Για εμένα εύλογο διάστημα είναι ο μέσος χρόνος ενεργοποίησης του ΟΤΕ ή όλων των παρόχων. Και αφού από αίτηση σε κατάστημα δεν έχει ο πελάτης δικαίωμα υπαναχώρησης γιατί να περιμένουν 14 ημέρες για να ξεκινήσουν την διαδικασία και μόνο μετά από συνεχείς δικές μου οχλήσεις και αίτηση να μην κάνουν τελικά την μεταφορά. Και αφού το κάνουν, δηλαδή δέχονται 14 ημέρες υπαναχώρησης γιατί δεν με άφησαν να φύγω; Γιατί δεν δέχονται να τους δώσω τα 120€ και να μην με συνδέσουν στην εταιρεία τους. Να σου πω γιατί. Γιατί είναι φτωχό-κλεφτοκοτάδες και θέλουν να ζητήσουν και το κόστος ενεργοποίησης που ήταν δωρεάν και ότι άλλο τους έρθει στο κεφάλι.

    Πουλήθηκαν και ακόμα δεν κατάλαβαν ότι το κόστος δυσαρεστημένων πελατών είναι πολύ υψηλότερο από τις τρίχες που θα βγάλουν ταλαιπωρώντας έναν πελάτη 24 μήνες. Όσους μπορώ, και μπορώ πολλούς, θα τους αποτρέψω από το να πάνε στην cyta & vodafone απλό είναι. Και θα το κάνω για όσο καιρό είμαι εκεί αλλά και στην συνέχεια. Αυτλα τα τραγελαφικά, μου θυμίζουν τις πρώτες ήμερες adsl που νόμιζα ότι είχαν παρέλθει ανεπιστρεπτί.

    Εάν πάς στην σελίδα τους στο facebook θα διασκεδάσεις από το μπάχαλο και την ταλαιπορεία που περνάνε οι πελάτες τους. Δεν φαντάζομαι κανένας από αυτούς να μείνει ή να προτείνει cyta & vodafone σε οποιονδήποτε άλλο. Το αντίθετο θα κάνουν.
    Λέει πως η σύνδεση γίνεται εως και 20 ημέρες, όχι 8. Λέει ακόμα πως σε περίπτωση που η καθυστέρηση έχει να κάνει με 3ο πάροχο τότε δεν φέρει ευθύνη η Cyta, όπως αναφέρουν και όλοι οι άλλοι οι πάροχοι
    Ο ΟΤΕ έχει 2 μήνες, η Wind έχει 2 μήνες.

    14 ημέρες δεν υπάρχουν απο την στιγμή που η αίτηση γίνει σε κατάστημα, ούτε μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση απο την στιγμή που γίνει σε κατάστημα μέχρι να γίνει ενεργοποίηση, μετά μπορείς να κάνεις διακοπή, αυτό όχι μόνο στην Cyta, σε όλους τους παρόχους, είναι ο νέος κανονισμός και 500 ευρώ να τους δώσεις πάλι δεν μπορούν να διακόψουν την διαδικασία.

    Συνέχιζε να κράζεις στα φόρουμ, στο facebook και όπου άλλου θέλεις, αλλά τουλάχιστον διάβασε τους όρους του συμβολαίου.

    Σε όλους τους παρόχους (εκτός ΟΤΕ) το σύνηθες είναι να γίνεται η σύνδεση μετά απο 10 μέρες με 20.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-01-19 στις 22:21.

  6. #21
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει πως η σύνδεση γίνεται εως και 20 ημέρες, όχι 8. Λέει ακόμα πως σε περίπτωση που η καθυστέρηση έχει να κάνει με 3ο πάροχο τότε δεν φέρει ευθύνη η Cyta, όπως αναφέρουν και όλοι οι άλλοι οι πάροχοι
    Ο ΟΤΕ έχει 2 μήνες, η Wind έχει 2 μήνες.

    14 ημέρες δεν υπάρχουν απο την στιγμή που η αίτηση γίνει σε κατάστημα, ούτε μπορείς να ακυρώσεις την αίτηση απο την στιγμή που γίνει σε κατάστημα μέχρι να γίνει ενεργοποίηση, μετά μπορείς να κάνεις διακοπή, αυτό όχι μόνο στην Cyta, σε όλους τους παρόχους, είναι ο νέος κανονισμός και 500 ευρώ να τους δώσεις πάλι δεν μπορούν να διακόψουν την διαδικασία.

    Συνέχιζε να κράζεις στα φόρουμ, στο facebook και όπου άλλου θέλεις, αλλά τουλάχιστον διάβασε τους όρους του συμβολαίου.

    Σε όλους τους παρόχους (εκτός ΟΤΕ) το σύνηθες είναι να γίνεται η σύνδεση μετά από 10 μέρες με 20.
    Αφού η αίτηση έγινε σε κατάστημα γιατί περιμένουν 14 ημέρες και μόνο μετά από δική μου όχληση ξεκίνησαν την διαδικασία;

    Μεταφορά γραμμής από 10 έως 20 ημέρες; Θα αρχίσω να διαβάζω τι γράφουν για τις άλλες εταιρείες εδώ στο adslgr. Δεν νομίζω να βρω πολλά posts με 20 ημέρες. Θα το κάνω όταν βρω χρόνο. Είναι η δεύτερη φορά που το κάνεις. Επίσης δεν κατάλαβες ότι από 3 έως 28 που λένε ότι θα κάνουν την μεταφορά (όχι καινούργια γραμμή) θα έχουν περάσει 25 ημέρες. Τέλος πάντων θα κάνω και μια καταγγελία/ενημέρωση στην vodafone να έχουν υπόψιν τους τι αγόρασαν.

    Επίσης σε παρακαλώ να μην χρησιμοποιήσεις άλλη φορά την λέξη "κράξεις" όταν περιγράφω μια κατάσταση που πιθανών να είναι χρήσιμο για άλλα μέλη του forum, είναι τουλάχιστων αγενές.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης σε παρακαλώ να μην χρησιμοποιήσεις άλλη φορά την λέξη "κράξεις" όταν περιγράφω μια κατάσταση που πιθανών να είναι χρήσιμο για άλλα μέλη του forum, είναι τουλάχιστων αγενές.
    Τίτλος : Απαράδεκτοι,
    πιο κάτω :
    φτωχό-κλεφτοκοτάδες,
    Θα τους τρελάνω (cyta & vodafone) στην δυσφήμηση σε 10.000 φοιτητές ενημερώνοντας για τις πρακτικές, οργάνωση και σεβασμό στον πελάτη. Θα ευχόντουσαν να με είχαν αφήσει να φύγω. Θα τους κάνω case study.
    .......Καθόλου αγένεια, είναι η πραγματικότητα.

    πραγματικά εγώ αν ήμουν στην θέση τους θα έκανα την διακοπή, θα πλήρωνα μάλιστα και ότι ποσό μπορεί να βγεί για την επανασύνδεση στην Wind
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 17-01-19 στις 23:39.

  8. #23
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Δεν γράφεις όμως ότι η δυσφήμηση αναφέρεται στην απλή αναφορά στις πρακτικές τις εταιρείας.

    Όπως έχω γράψει και σε άλλο άρθρο το να περιγράφεις γεγονότα δεν είναι δυσφήμηση με την νομική έννοια του όρου.

    Για παράδειγμα, θέλουν πάνω από 1 μήνα να κάνουν μεταφορά γραμμής. Με διαβεβαιώνουν στο κατάστημα της cyta ότι η μεταφορά θα γίνει σε 8 εργάσιμες και στις 14 δεν είχαν κάνει τίποτα απολύτως. Γιατί η αιτιολογία για το ότι δεν έκαναν κάτι είναι ότι είχα δικαίωμα υπαναχώρησης 14 ημερών αλλά δεν σταματάνε την διαδικασία όταν ζητάω να μην συνεχίσουν την ενεργοποίηση. Όταν τους ζητάω εγγράφως να τους πληρώσω και να μην μεταφέρουν την γραμμή στην εταιρεία τους και μου λένε ότι θα πρέπει να κάνουν πρώτα την ενεργοποίηση και μετά να ζητήσω να φύγω. Όταν δεν απαντάνε γραπτός σε κανένα αίτημα που τους έχω κάνει αλλά δεν έχουν και τις συνομιλίες που έλεγαν ότι κατέγραφαν.

    Τα παραπάνω είναι απλή περιγραφή γεγονότων και κατά την γνώμη μου άκρος δυσφημιστικά για την εταιρεία, αλλά επαναλαμβάνω όχι με την νομική έννοια του όρου (ψάξτο εάν θέλεις). Άλλωστε όλα τα μέλη του adsl.gr θα δυσφημούσαν τις εταιρείες όταν θα έγραφαν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν με προβλήματα hardware, κακές γραμμές internet, κακή αντιμετώπιση από καταστήματα (βλέπε τι έχει γραφεί για e-shop, Πλαίσιο κ.λπ). Για παράδειγμα, εσύ πιστεύεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα άρα δεν σε επηρεάζω και η επόμενη σύνδεσή σου πιθανός να είναι cyta, όπως εμένα δεν με επηρεάζει τι γράφουν για το e-shop και συνήθως κάνω τις αγορές μου από εκεί. Επίσης, το adsl.gr έχει πάρα πολλά μέλη άρα ότι αρνητικό γράφεται πιθανός να έχει σημαντική επίδραση στις εταιρείες. Αυτό σας δίνει την δυνατότητα να κάνετέ ερωτήματα στις εταιρείες και να παίρνεται απαντήσεις. Προσωπικά, έχω την δυνατότητα κοινοποίησης σε πάνω από 10.000 άτομα και αυτό είναι καλό γιατί θα βοηθήσει αυτά τα άτομα να πάρουν καλύτερες (informative) αποφάσεις. Η έκφραση "δεν ήξερες δεν ρώταγες" περιγράφει λεπτομερώς την κατάσταση.

    Στο facebook της cyta υπάρχουν πελάτες που δεν τους έχουν κάνει σύνδεση / μεταφορά για περισσότερο από 1 μήνα. Άλλοι έμειναν μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο / internet, άλλοι έχουν περιεργες αναιτιολόγητες χρεώσεις που χρειαζόταν καταγγελία στην EETT για να σταματήσουν να τους απειλούν με δικαστήρια. Δεν τους συκοφαντούν, περιγράφουν γεγονότα που εάν είχα διαβάσει πριν κάνω την αίτηση δεν θα έχανα τον χρόνο μου.

    Το φτωχό-κλεφτοκοτάδες ήταν μια ατυχέστατη έκφραση γιατί εμπεριέχει απαξιωτικό χαρακτηρισμό αλλά αντιπροσωπευτική του γενικότερου θέματος όπως έχει δημιουργηθεί γιατί η λογική αντίδραση από μια σοβαρή εταιρία θα ήταν να κάνει ότι γράφεις στην πρόταση "πραγματικά εγώ αν ήμουν στην θέση τους θα έκανα την διακοπή, θα πλήρωνα μάλιστα και ότι ποσό μπορεί να βγεί για την επανασύνδεση στην Wind"

    Πραγματικά πιστεύω ότι είναι το μόνο όπλο που έχουμε στα χέρια μας σαν καταναλωτές σε μια αγορά με ελλιπές νομοθετικό πλαίσιο. Δηλαδή, να κάνουμε τις εταιρείες να καταλάβουν ότι το κόστος από κακές πρακτικές που ακολουθούν είναι μεγαλύτερο από τα οφέλη.

    Γενικά και όχι για την cyta μόνο, η άποψή μου είναι ότι η αγορά αυτή είναι τελείως ασύδοτη και λειτουργεί με όρους καρτέλ. Εαν λειτουργήσει ο κανονισμός που αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα θα τους περιορίσει πολύ την δυνατότητα να κάνουν ότι θέλουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 18-01-19 στις 04:33.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας