Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Στις 3-1-2018 έκανα αίτηση για μεταφορά από wind
    Εχθές ρώτησα στο κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έχουν προχωρήσει και θα με ενημερώσουν αφού μιλήσουν με τα κεντρικά. Δεν το έκαναν.
    Σήμερα επικοινώνησα με cyta και μετά από 20 λεπτά αναμονής μου είπαν ότι ζήτησα 14 ημέρες για υπαναχώρηση και γιαυτό δεν έκαναν τίποτε. Τώρα θα ζητήσουν να προχωρήσει άμεσα. Δεν είχα ζητήσει και στο συμβόλαιο δεν υπάρχει τίποτε που να λέει υπαναχώρηση.

    Είπα ότι υπό αυτές τις συνθήκες δεν θέλω σύνδεση και θα πάω στο ΟΤΕ. Μου είπαν να περιμένω στην γραμμή και μετά από 5 λεπτά το έκλεισα γιατί δεν παρουσιάστηκε κανένας.

    Τι κάνω τώρα για να πάω στον ΟΤΕ χωρίς προβλήματα;;;;

    Μπορώ να κάνω ένα γραπτό αίτημα στο κατάστημα να μην προχωρήση η σύνδεση;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 15-01-19 στις 13:00.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λάθος χρόνο επέλεξες να πας Cyta. Η Vodafone δίνει τις υπηρεσίες πλέον.

    Τυπικά, η φορητότητα γίνεται αφού περάσουν 14 ημέρες από την υπογραφή του συμβολαίου.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Στον ΟΤΕ που δυστυχώς δεν πήγα μου είχαν πει 8 ημέρες.
    Τόσο μου είχαν πει και στο κατάστημα cyta.
    Εχθές στο κατάστημα δεν καταλάβαιναν γιατί δεν προχώρησε.

    Μπορώ να το σταματήσω τώρα!!!!
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συμβόλαιο το έκανες τηλεφωνικά ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 3-1-2018 έκανα αίτηση για μεταφορά από wind
    Εχθές ρώτησα στο κατάστημα και μου είπαν ότι δεν έχουν προχωρήσει και θα με ενημερώσουν αφού μιλήσουν με τα κεντρικά. Δεν το έκαναν.
    Σήμερα επικοινώνησα με cyta και μετά από 20 λεπτά αναμονής μου είπαν ότι ζήτησα 14 ημέρες για υπαναχώρηση και γιαυτό δεν έκαναν τίποτε. Τώρα θα ζητήσουν να προχωρήσει άμεσα. Δεν είχα ζητήσει και στο συμβόλαιο δεν υπάρχει τίποτε που να λέει υπαναχώρηση.

    Είπα ότι υπό αυτές τις συνθήκες δεν θέλω σύνδεση και θα πάω στο ΟΤΕ. Μου είπαν να περιμένω στην γραμμή και μετά από 5 λεπτά το έκλεισα γιατί δεν παρουσιάστηκε κανένας.

    Τι κάνω τώρα για να πάω στον ΟΤΕ χωρίς προβλήματα;;;;

    Μπορώ να κάνω ένα γραπτό αίτημα στο κατάστημα να μην προχωρήση η σύνδεση;;;;
    Μάλλον εννοείς 3.1.2019. Για αιτήσεις φορητότητας που έχουν γίνει μέσω τηλεφώνου (όχι σε φυσικό κατάστημα) υπάρχει πρόβλεψη για 14 ημέρες μέσα στις οποίες έχεις δικαίωμα για υπαναχώρηση. Συνήθως μέσα στο διάστημα αυτό επικοινωνεί μαζί σου ο προηγούμενος πάροχος για να επιβεβεβαιώσει ότι όντως επιθυμείς τη μεταφορά σε νέο πάροχο. Εφόσον απαντήσεις θετικά τότε ενημερώνεται ο νέος πάροχος και δρομολογείται σε τελικό στάδιο η μεταφορά της σύνδεσής σου. Εναλλακτικά θα μπορούσες να παραιτηθείς του δικαιώματος υπαναχώρησης κατά το στάδιο της αίτησης ώστε να μην περιμένεις την παρέλευση των 14 ημερών. Προφανώς δεν σε ενημέρωσαν σχετικά με αυτό. Αν κάνεις τηλεφωνικά αίτηση στην cosmote καλό είναι να τονίσεις ότι δεν επιθυμείς χρήση του δικαιώματος υπαναχώρησης ώστε να μην περιμένεις εκ νέου την παρέλευση 14 ημερών ακόμα από τη στιγμή της αίτησης. Εννοείται ότι αν παρέλθει το χρονικό διάστημα των 14 ημερών χωρίς κάποια επικοινωνία με τον προηγούμενο πάροχο, τότε δρομολογείται αυτόματα η μεταφορά. Αν κάνεις την αίτηση σε φυσικό κατάστημα με υπογραφή συμβολαίου , η όλη διαδικασία γίνεται πιο γρήγορα αφού εξ ορισμού δεν προβλέπεται κάποιο χρονικό διάστημα υπαναχώρησης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tem : 15-01-19 στις 13:57.


  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    3.1.2017 έκανα αίτηση σε κατάστημα και πήρα και το συμβόλαιο.

    Χθες στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν έχει προχωρήσει καθόλου το θέμα και ότι θα το δούν.

    Σήμερα το πρωί πήρα τηλ. στην cyta και μου είπαν ότι έχω υπογράψει για 14 ημέρες υπαναχώρηση που όμως δεν βρίσκουν στην αίτηση μου (γιατί ποτέ δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο).

    Το μεσημέρι λαμβάνω sms από την cyta ότι "το αίτημα για την μεταφορά του τηλ. αριθμου 2ΧΧΧ υποβλήθηκε στις 15/1/2019".

    Αργότερα με πέρνουν από το κατάστημα να μου πουν ότι είχαν πρόβλημα και τώρα ξεκινάει η διαδικασία. Ζήτησα να μην κάνουν τίποτε γιατί δεν θέλω να πάω μετά παό αυτά που έγιναν σε αυτούς και το αρνήθηκε.

    Λιγο μετά με πήραν από την wind και μου είπαν ότι η cyta τους ζήτησε την γραμμή.

    Τι μπορώ να κάνω για να ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ στην cyta (vodafone)???

    Εαν με ενεργοποιήσουν με το ζόρι θα χάσουν πολύ περισσότερα από εμένα. Θα τους τρελάνω (cyta & vodafone) στην δυσφήμηση σε 10.000 φοιτητές ενημερώνοντας για τις πρακτικές, οργάνωση και σεβασμό στον πελάτη. Θα ευχόντουσαν να με είχαν αφήσει να φύγω. Θα τους κάνω case study.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαναχώρηση γραπτώς στο κατάστημα και με email στην Cyta.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    3.1.2017 έκανα αίτηση σε κατάστημα και πήρα και το συμβόλαιο.

    Χθες στο κατάστημα μου είπαν ότι δεν έχει προχωρήσει καθόλου το θέμα και ότι θα το δούν.

    Σήμερα το πρωί πήρα τηλ. στην cyta και μου είπαν ότι έχω υπογράψει για 14 ημέρες υπαναχώρηση που όμως δεν βρίσκουν στην αίτηση μου (γιατί ποτέ δεν υπέγραψα κάτι τέτοιο).

    Το μεσημέρι λαμβάνω sms από την cyta ότι "το αίτημα για την μεταφορά του τηλ. αριθμου 2ΧΧΧ υποβλήθηκε στις 15/1/2019".

    Αργότερα με πέρνουν από το κατάστημα να μου πουν ότι είχαν πρόβλημα και τώρα ξεκινάει η διαδικασία. Ζήτησα να μην κάνουν τίποτε γιατί δεν θέλω να πάω μετά παό αυτά που έγιναν σε αυτούς και το αρνήθηκε.

    Λιγο μετά με πήραν από την wind και μου είπαν ότι η cyta τους ζήτησε την γραμμή.

    Τι μπορώ να κάνω για να ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ στην cyta (vodafone)???

    Εαν με ενεργοποιήσουν με το ζόρι θα χάσουν πολύ περισσότερα από εμένα. Θα τους τρελάνω (cyta & vodafone) στην δυσφήμηση σε 10.000 φοιτητές ενημερώνοντας για τις πρακτικές, οργάνωση και σεβασμό στον πελάτη. Θα ευχόντουσαν να με είχαν αφήσει να φύγω. Θα τους κάνω case study.
    Απο την στιγμή που έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν μπορείς να κάνεις ακύρωση φορητότητας αζημίως
    Θα πρέπει να γίνει καταγγελία προς την ΕΕΤΤ

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν μπορείς να κάνεις ακύρωση φορητότητας αζημίως
    Θα πρέπει να γίνει καταγγελία προς την ΕΕΤΤ
    Ξέρεις ποιο είναι το κόστος?
    Πριν λίγο τους ζήτησα να μην με ενεργοποιήσουν και να τους πληρώσω ότι θέλουν και αρνήθηκαν!!!!!!!!
    Μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να γίνει η ενεργοποίηση την οποία δεν γνώριζαν να μου πουν πότε θα την κάνουν.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...omplaints.html

    και στείλε εγγράφως με email άρνηση υπηρεσίας από αυτούς στο cc_online@hq.cyta.gr και complaints@hq.cyta.gr.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    H wind έκανε αποδεκτό το αίτημα?


  12. #12
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tem Εμφάνιση μηνυμάτων
    H wind έκανε αποδεκτό το αίτημα?
    Όχι ακόμα. Τους είπα να μην το κάνουν.

    - - - Updated - - -

    Μου έστειλαν με sms κωδικούς για το site τους για να βλέπω την αίτηση και δεν λειτουργεί.
    Το απόλυτο μπάχαλο.

    - - - Updated - - -

    Μας διαβάζουν!!!
    Μόλις τώρα μπήκα στο site και λέει ότι είμαι στο 3ο στάδιο
    Κώδικας:
    Η διαδικασία ελέγχου και έγκρισης της αίτησης σας έχει ολοκληρωθεί. Βρίσκεστε στο στάδιο φορητότητας του αριθμού, διαδικασία που υπολογίζεται να ολοκληρωθεί εντός 10 εργάσιμων ημερών.
    2019 χρόνος μεταφοράς γραμμής 1 μήνας. Μερικοί ίσως να απορούν γιατί πουλήθηκε....

    Τους έτειλα email και τους ζήτησα να μην προχωρήσουν λόγω άρνησης υπηρεσίας όπως είπε ο nnn

    - - - Updated - - -

    Προφανώς δεν έχουν απαντήσει στα emails που τους έστειλα. Αναμενόμενο....

    Σε συνέχεια από άλλο νημα ξέρετε εάν υπάρχει όριο στις κλήσεις για συμβόλαιο απεριόριστων κλήσεων;

    Στο δικό μου συμβόλαιο δεν βλέπω κάτι σχετικά με όριο.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    6.8 στην σύμβαση

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  91,9 KB 
ID: 200545

    Διάβασε και το 2.2,2.3

  14. #14
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ας λένε ότι θέλουν. Ρώτησα πολύ καλό δικηγόρο. Η γενικότητα που γράφουν να μην περνάει τον μέσο όρο χρήσης των πελατών είναι καταχρηστική, δεδομένου ότι ο πελάτης δεν έχει δικαίωμα να το ελέγξει, ενώ η υπογραφή σύμβασης με τον όρο απεριόριστα δίνει στον πελάτη το δικαίωμα να κάνει απεριόριστη χρήση υπηρεσιών, εκτός και ορίζεται διαφορετικά. Για παράδειγμα σε δελτίο τύπου της cyta βρήκα όριο 2000 λεπτά ανά γραμμή. Θα τους κάνω και επίσημο ερώτημα για τον χρόνο των απεριόριστων και αν δεν απαντήσουν όπως στο χθεσινό email που τους έστειλα θα γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα αιτηθώ με δικηγόρο διακοπή των υπηρεσιών τους. Και βέβαια κοινοποίηση σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα που συμμετέχω.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας λένε ότι θέλουν. Ρώτησα πολύ καλό δικηγόρο. Η γενικότητα που γράφουν να μην περνάει τον μέσο όρο χρήσης των πελατών είναι καταχρηστική, δεδομένου ότι ο πελάτης δεν έχει δικαίωμα να το ελέγξει, ενώ η υπογραφή σύμβασης με τον όρο απεριόριστα δίνει στον πελάτη το δικαίωμα να κάνει απεριόριστη χρήση υπηρεσιών, εκτός και ορίζεται διαφορετικά. Για παράδειγμα σε δελτίο τύπου της cyta βρήκα όριο 2000 λεπτά ανά γραμμή. Θα τους κάνω και επίσημο ερώτημα για τον χρόνο των απεριόριστων και αν δεν απαντήσουν όπως στο χθεσινό email που τους έστειλα θα γίνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και θα αιτηθώ με δικηγόρο διακοπή των υπηρεσιών τους. Και βέβαια κοινοποίηση σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα που συμμετέχω.

    Τι είπε ο πολύ καλός δικηγόρος για το 2.2 και 2.3;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας