Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΛΟΤΟΠΟΣ
    Router
    LINKSYS WRT54GC WIRELESS-
    Καλησπέρα.

    Αντιμετωπίζω το εξής θέμα :
    Στις 19/6 έκανα αίτηση μεταφοράς στη cyta. Σε δύο μέρες μου κάνουν αντιπρόταση από cosmote και την αποδέχομαι στέλνοντας άμεσα (22/6) αίτηση ακύρωσης / υπαναχωρησης στη cyta όπως άλλωστε μου δίνεται αυτό το δικαίωμα και χωρίς να έχω παραλάβει εξοπλισμό και να έχει γίνει φυσικά η αλλαγή.

    Μία μέρα αφού δεν έχουν ανταποκριθεί στέλνω το παρακάτω μήνυμα

    Καλησπέρα,

    Παρακαλώ όπως ακυρωθεί η αίτηση μου για ενεργοποίηση

    της υπηρεσίας στον τηλεφωνικό αριθμό xxxxx

    Τα στοιχεία μου είναι:

    Xxxxx

    ΑΦΜ xxxcc

    Αρ.Τ xxx

    (επισυνάπτεται φωτοτυπία ταυτότητας)

    Πάλι τίποτα. Στέλνω για ακόμη μια φορά το εξής μυνημα :

    Επικοινωνώ μαζί σας για τελευταία φορά.

    ΣΑΣ ΔΗΛΩΝΩ ΠΩΣ ΑΚΥΡΩΝΩ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΑΣ.

    ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΗΔΗ FAX ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ 2155555907 ΚΑΙ 2155555900 ΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΑΥΤΌΤΗΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ.

    ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΚΑΤΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ EMAIL ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ.

    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΣΑΣ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΝΕΛΛΕΙΜΕΝΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

    ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΜΟΥ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΚΟΠΙΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΛΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΚΙΝΗΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.

    Μετά από αυτό ελευθερωνουν την γραμμή.
    Λίγο καιρό μετά αρχίζουν να μου στέλνουν λογαριασμούς μέχρι που φτάνουν αθροιστικά το ποσό των 150€.
    Πήγα σε τοπικούς αντιπροσώπους τους, επικοινώνησα με το τηλεφωνικό κέντρο, άκρη δεν έβγαλα. Τους δήλωσα ότι παρανόμως ζητούν να εισπράξουν για υπηρεσίες που ποτέ δεν παρείχαν. Ενώ πέρασε τόσος καιρός χθες έρχεται ένα μήνυμα από την δικηγορική HLF για να εξοφλησω την οφειλή.
    Είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. Δεν υπάρχει περίπτωση να τους πληρώσω.

    Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Δεν είναι μεγάλο το ποσό αλλά το θεωρώ απάτη. Προτιμώ να δώσω τα λεφτά αυτά σε δικηγόρο και να δικαιωθω πάρα σε αυτούς.
    Έχετε καμία ιδέα;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Την αίτηση την έκανες τηλεφωνικά ή απο κατάστημα;

  3. #3
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΛΟΤΟΠΟΣ
    Router
    LINKSYS WRT54GC WIRELESS-
    Την έκανα μέσω email το οποίο έχω κρατήσει και μέσω fax σε δύο μάλιστα αριθμούς τους από κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ.
    Με κάθε μέσο δηλαδή, το τηλέφωνο δε το σηκωναν/ απαντούσαν

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkellis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την έκανα μέσω email το οποίο έχω κρατήσει και μέσω fax σε δύο μάλιστα αριθμούς τους από κατάστημα ΓΕΡΜΑΝΟΣ.
    Με κάθε μέσο δηλαδή, το τηλέφωνο δε το σηκωναν/ απαντούσαν
    Την αίτηση σύνδεσης, όχι την αίτηση ακύρωσης, αν την έκανες εξ αποστάσεως τότε τους πας δικαστικά,
    δες και εδώ

  5. #5
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΥΛΟΤΟΠΟΣ
    Router
    LINKSYS WRT54GC WIRELESS-
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την αίτηση την έκανα σε αντιπρόσωπο που έχουν στο χωριό που μένω. Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Όπου και να την έκανα δε μπορώ σε δύο μέρες να κάνω υπαναχωρηση;

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Μην κάνεις ακόμα καμία κίνηση. Περίμενε να τους κάνουμε μαζί μια αγωγή.

    Επίσης, όταν ενοποιηθούν πλήρως και πάψουν να είναι cyta (να έχουν site και να παρέχουν εξυπηρέτηση σαν cyta) μπορούν όσοι έχουν μείνει να φύγουν χωρίς συζήτηση. Τις συμβάσεις τις έχετε κάνει με cyta και όχι με vodafone.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  7. #7
    Εγγραφή
    06-09-2008
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Μηνύματα
    1.808
    Downloads
    51
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    150000/22000(KV)
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
    Router
    Speedport Smart 3
    SNR / Attn
    7(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως λέει η νομοθεσία σε περίπτωση που κανείς αίτημα φορητότητας σε κατάστημα και όχι εξ αποστάσεως δεν έχεις το δικαίωμα υπαναχώρησης.
    Eπιτελους VDSL

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkellis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Την αίτηση την έκανα σε αντιπρόσωπο που έχουν στο χωριό που μένω. Αλλά τι σχέση έχει αυτό; Όπου και να την έκανα δε μπορώ σε δύο μέρες να κάνω υπαναχωρηση;
    Οχι, Δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις την υπαναχώρηση αζημίως απο την στιγμή που έγινε στο κατάστημα.
    Μην τους πας δικαστικά, θα έχεις μετά να πληρώσεις και τα έξοδα της δίκης

  9. #9
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, Δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις την υπαναχώρηση αζημίως απο την στιγμή που έγινε στο κατάστημα.
    Μην τους πας δικαστικά, θα έχεις μετά να πληρώσεις και τα έξοδα της δίκης
    Ποιο είναι το κόστος; κανονικά 120€ γιατί του ζητάνε 150€. Μαγαζάκια του κερατά.

    Πραγματικά θα τους κάνω ρόμπα και αυτούς και την vodafone. Από το απόγευμα έχω ανεβάσει την εμπειρία με με την χυτα στο facebook φοιτητών. Θα ήθελα να δω τα μούτρα τους στα σχόλια που έχουν γίνει. Θα κερδίσουν τα @@. Θα με παρακαλάνε να φύγω και θα μένω. Αύριο ετοιμάζω εγχειρίδιο κακών πρακτικών. Πραγματικά θα τους κάνω case stady. Μου δίνουν ιδέες, να είναι καλά τα παιδιά.

    Σε εμένα θέλουν τουλάχιστον 1 μήνα για να κάνουν απλή μεταφορά και δεν δέχονται ούτε να τους πληρώσω για να μην με ταλαιπωρήσουν και άλλο με την ενεργοποίηση που θα κάνουν και το άλλο τον απειλούν γιατί ζήτησε να φύγει 2 ημέρες μετά την αίτηση. Ζωγραφίζουν στην επιχειρηματική ηθική και κανόνες δεοντολογίας. Να μην πούμε τίποτε για την οργάνωση τους

    Από την wind έφυγα για αντίστοιχα θέματα, αν και πολύ μικρότερης έκτασης. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι θα συναντήσω πολύ πολύ χειρότερα προβλήματα. Για όλα τα πράγματα υπάρχει μια πρώτη καλή φορά, και για εμένα και για αυτούς. Σε ένα μήνα θα έχουν 8 αποχωρήσεις. Ας κάνουν διαφημίσεις να τους ξαναμαζέψουν και ας δώσουν στο 1/10 από τους άλλους (αν και με διαβεβαίωσαν ότι cyta - vodafone έχουν τελειώσει για αυτούς και έχουμε και κόσμο στην ουρά και για να φύγουν στην λήξη και να μην κοιτάξουν στο μπακάλικο αυτοί που ψάχνουν για πάροχο). Να κάνω promotion στον πΟΤΕ δεν το φανταζόμουν πΟΤΕ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος trd64 : 16-01-19 στις 02:33.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο είναι το κόστος; κανονικά 120€ γιατί του ζητάνε 150€. Μαγαζάκια του κερατά.

    Πραγματικά θα τους κάνω ρόμπα και αυτούς και την vodafone. Από το απόγευμα έχω ανεβάσει την εμπειρία με με την χυτα στο facebook φοιτητών. Θα ήθελα να δω τα μούτρα τους στα σχόλια που έχουν γίνει. Θα κερδίσουν τα @@. Θα με παρακαλάνε να φύγω και θα μένω. Αύριο ετοιμάζω εγχειρίδιο κακών πρακτικών. Πραγματικά θα τους κάνω case stady. Μου δίνουν ιδέες, να είναι καλά τα παιδιά.

    Σε εμένα θέλουν τουλάχιστον 1 μήνα για να κάνουν απλή μεταφορά και δεν δέχονται ούτε να τους πληρώσω για να μην με ταλαιπωρήσουν και άλλο με την ενεργοποίηση που θα κάνουν και το άλλο τον απειλούν γιατί ζήτησε να φύγει 2 ημέρες μετά την αίτηση. Ζωγραφίζουν στην επιχειρηματική ηθική και κανόνες δεοντολογίας. Να μην πούμε τίποτε για την οργάνωση τους
    Για ποιο κόστος μιλάς; το γιατί του ζητάνε 150 μπορεί να δεί την αίτηση που υπέγραψε.

    Και μια ώρα μετα την αίτηση, πάλι δεν μπορείς να φύγεις, έτσι είναι ο κανονισμός, το ίδιο ισχύει σε όλους τους παρόχους

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο κόστος μιλάς; το γιατί του ζητάνε 150 μπορεί να δεί την αίτηση που υπέγραψε.

    Και μια ώρα μετα την αίτηση, πάλι δεν μπορείς να φύγεις, έτσι είναι ο κανονισμός, το ίδιο ισχύει σε όλους τους παρόχους
    Ναι ο κανονισμός μπορεί να είναι αυτός αλλά ένας σωστός επαγγελματίας τι θα έκανε; Για 150€ ή για 500€ εάν τελικά γίνει πελάτης θα τον έχει απέναντί της. Οι διαφημίσεις κοστίζουν πολύ αλλά οι δυσαρεστημένοι πελάτες πολύ περισσότερο (Word-of-Mouth Advertising).

    Αλλά είναι γενικότερα άσχημο το κλίμα. Στο κατάστημα ο υπάλληλος σκίζεται να κάνεις συμβόλαιο και μετά σου λέει ότι θέλεις πάρε τηλ. την εταιρεία. Η εταιρεία (χυτά στην προκειμένη περίπτωση) κάνει λάθος αλλά δεν σε αφήνει να φύγεις ούτε πληρώνοντας τους.
    Η vodafone πριν την cyta μου είχε κάνει ειδική προσφορά που αρνήθηκε να υλοποιήσει αλλά με ενημέρωσαν μετά από 2 εβδομάδες που τους είχα ρωτήσει.

    Γενικά έχουν ρίξει τις τιμές τόσο πολύ που κάνουν καραγκιοζιλίκια για να μην κλείσουν.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ο κανονισμός μπορεί να είναι αυτός αλλά ένας σωστός επαγγελματίας τι θα έκανε; Για 150€ ή για 500€ εάν τελικά γίνει πελάτης θα τον έχει απέναντί της. Οι διαφημίσεις κοστίζουν πολύ αλλά οι δυσαρεστημένοι πελάτες πολύ περισσότερο (Word-of-Mouth Advertising).

    Αλλά είναι γενικότερα άσχημο το κλίμα. Στο κατάστημα ο υπάλληλος σκίζεται να κάνεις συμβόλαιο και μετά σου λέει ότι θέλεις πάρε τηλ. την εταιρεία. Η εταιρεία (χυτά στην προκειμένη περίπτωση) κάνει λάθος αλλά δεν σε αφήνει να φύγεις ούτε πληρώνοντας τους.
    Η vodafone πριν την cyta μου είχε κάνει ειδική προσφορά που αρνήθηκε να υλοποιήσει αλλά με ενημέρωσαν μετά από 2 εβδομάδες που τους είχα ρωτήσει.

    Γενικά έχουν ρίξει τις τιμές τόσο πολύ που κάνουν καραγκιοζιλίκια για να μην κλείσουν.
    Αυτό που λες δεν είναι ο σωστός επαγγελματίας, αλλά ο επαγγελματίας που προτιμάει να μην μπλέξει με εναν τοξικό πελάτη.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ο τοξικός πελάτης;

    Όπως έχω πει αίτηση 3-1-2019. Στην σύμβαση ΔΕΝ είναι επιλεγμένη η δυνατότητα υπαναχώρησης 14 ημερών. Στο κατάστημα με διαβεβαιώνουν ότι σε 8 ημέρες ενεργοποιούμαι.
    Τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει σε άλλα θέματα (που έχεις δει)
    Σήμερα έλαβα sms ότι αναμένεται να ενεργοποιηθεί έως 28-1-2019.
    Είμαι εγώ ο τοξικός πελάτης ή αυτό το μπάχαλο που θέλει να λέγεται εταιρεία;

    2019 - 1 μήνας για μεταφορά γραμμής από wind σε cyta

    Αυτό θα πρέπει να το γνωρίζουν όσοι θέλουν να πάνε σε cyta / vodafone.

    Καλύτερα 5-10 € περισώτερα σε OTE παρά να ταλαιπωρούνται με μπακάλικα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τοξικός πελάτης;

    Όπως έχω πει αίτηση 3-1-2019. Στην σύμβαση ΔΕΝ είναι επιλεγμένη η δυνατότητα υπαναχώρησης 14 ημερών. Στο κατάστημα με διαβεβαιώνουν ότι σε 8 ημέρες ενεργοποιούμαι.
    Τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει σε άλλα θέματα (που έχεις δει)
    Σήμερα έλαβα sms ότι αναμένεται να ενεργοποιηθεί έως 28-1-2019.
    Είμαι εγώ ο τοξικός πελάτης ή αυτό το μπάχαλο που θέλει να λέγεται εταιρεία;

    2019 - 1 μήνας για μεταφορά γραμμής από wind σε cyta
    Οταν κάνεις αίτηση υπογράφεις κάποιους όρους, εκεί αναφέρει πουθενά 8 ημέρες; Στην Wind για παράδειγμα λέει πως αν δεν σε ενεργοποιήσουν σε 2 μήνες μπορείς να διακόψεις.

    Δεν μας ενδιαφέρει φυσικά το τι υπογράψαμε, ούτε ο κανονισμός, θα βγούμε στο facebook να τους κάνουμε ρόμπα, στα φόρουμ, θα φωνάξουμε και λίγο, που θα πάει θα μας κάνουν το χατήρι.
    Δεν έχει να κάνει κάτι με το να είναι σωστός επαγγελματίας αν σου κάνει το χατήρι.

    Στο συγκεκριμένο θέμα εδώ μάλιστα που μπαίνεις να τους κράξεις, έχουν ακολουθήσει τον κανονισμό κατα γράμμα, αλλά όχι, βρήκαμε αναφορά σε Cyta, ας μπούμε να κράξουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 16-01-19 στις 17:12.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Όχι δεν έχουν ακολουθήσει τον κανονισμό κατά γράμμα.
    Περίμεναν 14 ημέρες για να κάνουν την αίτηση ενώ δεν είχα επιλέξει ότι διατηρώ το δικαίωμα υπαναχώρησης για 14 ημέρες.
    Στο κατάστημα της cyta μου είπαν ότι σε 8 εργάσιμες ημέρες θα ενεργοποιηθώ.
    Και μιας και παρακολουθεις όλα τα θέματα θα ήθελα να μου πεις ποιος είναι ο μέσος χρόνος μεταφοράς από μια εταιρεία σε μια άλλη;
    όπου υπάρχουν περισσότερο από 8 ημέρες έχει κάνει λάθος ο πάροχος.
    Πόσο χρόνο κάνει ο ΟΤΕ;

    Εαν μου έλεγαν 2 μήνες και έκαναν 2 μήνες ΔΕΝ θα είχα πρόβλημα.
    Όταν μου λένε 8 εργάσιμες και κάνουν 1 μήνα εξοργίζομαι γιατί εάν μου το είχαν πει από την αρχή θα πήγαινα στο ΟΤΕ. Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που λέω.

    Σημείωσε ότι η αίτηση ήταν ξεχασμένη και εάν σε έχανα 2 ημέρες σε τηλέφωνα δεν θα ξεκόλλαγαν.

    Και σημείωσε ότι δεν έχει γίνει η μεταφορά, μπορεί να πάριε και πάνω από 1 μήνα.

    Το πιο εξοργιστικό είναι ότι τους ζήτησα να τους πληρώσω απλώς να μην έχω καμία συνεργασία με το μπακάλικο.

    Θα με συνδέσουν και θα κάνω αίτηση διακοπής την επόμενη ημέρα για να με ταλαιπωρήσουν άλλον ένα μήνα (από ότι καταλαβαίνω). Τι δεν καταλαβαίνεις και ποιος είναι ο τοξικός;

    Δεν τους κράζω και δεν τους δυσφημώ. Περιγράφω καταστάσεις. Αυτοί δυσφημούνται με αυτά που κάνουν.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας