Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Πως κάνω εκτροπή κλήσεις σε FreePBX;

    Έχω δύο Sip Trunk, ένα του ΟΤΕ και ένα της Yuboto. Είναι δουλειά του FreePBX ή γίνεται με άλλο τρόπο;

  2. #2
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως κάνω εκτροπή κλήσεις σε FreePBX;

    Έχω δύο Sip Trunk, ένα του ΟΤΕ και ένα της Yuboto. Είναι δουλειά του FreePBX ή γίνεται με άλλο τρόπο;
    Μπορείς να κάνεις εκτροπή και για τον κάθε πάροχο ξεχωριστά, για ΟΤΕ δες εδώ και για Yuboto εδώ, και μπορείς (καλύτερα) μέσω του freepbx, να ενεργοποιήσεις είτε το call forward για κάποιο extension, είτε το follow me ώστε αν δεν απαντάει να καλεί σε κάποιο νούμερο, είτε ring groups με extension και αριθμούς κινητών και σταθερών ταυτόχρονα. Βέβαια στην περίπτωση του freepbx, δεν θα έχεις αναγνώριση κλήσης στον προωθημένο αριθμό, γιατί θα βλέπεις τον αριθμό από τον οποίο το κέντρο σου σε καλεί κάνοντας την προώθηση.

    Επίσης, ανάλογα τα κανάλια που σου δίνει το κάθε trunk (OTE και Υuboto), θα πρέπει να ρυθμίσεις τα oubound routes για τις κλήσεις ώστε να χρησιμοποιούν κάποιο ελεύθερο κανάλι που θα σε καλεί.

    Σε περίπτωση που θέλεις προώθηση μέσω του freepbx, με αναγνώριση κλήσης (προώθηση δηλαδή και του αριθμού που σε καλεί στο εκάστοτε trunk του κέντρου), θα χρειαστείς έναν voip provider που να επιτρέπει CallerID spoofing. Ο μόνος αξιόπιστος που έχω βρεί και χρησιμοποιώ, με σχετικά χαμηλό κόστος στις κλήσεις που βγάζω από το trunk, για τις προωθήσεις στα διάφορα νούμερα (Ελληνικά και ξένα κινητά), είναι ο voip.ms.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος codezero : 16-01-19 στις 13:27.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Oπως τα λέει ο φιλος παραπάνω είναι, για να μη μπλέκεις με Caller ID είναι προτιμότερο να κάνεις την εκτροπή από τον πάροχο, έγω στη modulus έχω όρισμένο το κινητό στο control panel τους και όταν φεύγω απο το γραφείο απλά πατάω το Do not disturb στο σταθερό και έτσι το freepbx στέλνει στον πάροχο not available και γυρνάει στο κινητό. Καλα θα ήταν να στέλναμε και τις προωθήσεις μεσω κέντρου με τις χαμηλές χρεώσεις αλλά για τους περισσότερους το caller id χρειάζεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-02-2004
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παίδες ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Καλημερα σε ολους,

    Για να μην ανοιξω το ιδιο θεμα, εχω και εγω ενα incoming call route που παει σε ενα time condition οπου 8.30-4.30 (working hours) παει σε ενα ringgroup.
    Αυτο που θελω να κανω ειναι απο τις 4.30 και μετα (non working hours) να φευγει κατευθειαν σε ενα κινητο χωρις να χτυπαει καθολου στο ringgroup.
    Δοκιμασα με follow me αλλα χτυπανε ολα μαζι.

    Πως μπορω να το κανω μετα απο εναν χτυπο να χτυπαει απευθειας στο κινητο με call forward γινεται ?


    Ευχαριστω

  6. #6
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Φτιάξε ένα Misc destination με τον αριθμό του κινητού και στέλνε τις κλήσεις εκεί με το time condition. Ετσι όμως χάνεις το caller id, θα βλέπεις το δικό σου νούμερο.
    Δες παραπάνω για εναλλακτική, ρίξε το time condition σε terminate call/busy ή congestion και στείλτο στο κινητό απο τον πάροχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris333 : 24-01-19 στις 13:17.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους,

    Για να μην ανοιξω το ιδιο θεμα, εχω και εγω ενα incoming call route που παει σε ενα time condition οπου 8.30-4.30 (working hours) παει σε ενα ringgroup.
    Αυτο που θελω να κανω ειναι απο τις 4.30 και μετα (non working hours) να φευγει κατευθειαν σε ενα κινητο χωρις να χτυπαει καθολου στο ringgroup.
    Δοκιμασα με follow me αλλα χτυπανε ολα μαζι.

    Πως μπορω να το κανω μετα απο εναν χτυπο να χτυπαει απευθειας στο κινητο με call forward γινεται ?


    Ευχαριστω

    Θα φτιάξεις ένα Misc Destination που θα έχει σαν dial το κινητό που θέλεις. Αν πρέπει να μπει κάποιο πρόθεμα για να βγει από την 2η γραμμή απευθείας τότε το βάζεις και αυτό, όπως θα το καλούσες από εσωτερικό τηλέφωνο.

    Μετά στο Time Condition στο Destination non-matches θα βάλεις το Misc Destination.

    Τώρα αν θέλεις το κινητό να απαντά ορισμένες ώρες τότε θα φτιάξεις ένα 2ο time condition με το αντίστοιχο time group. Στο Destination matches θα βάλεις το Misc Destination και στο Destination non-matches το είτε ένα announcement με το ωράριο και μετά να τερματίζει την κλήση είτε να τερματίζει την κλήση. Στην συνέχεια στο 1ο time condition σαν Destination non-matches θα βάλεις το 2ο time condition.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Αμα εχω μονο ενα Time condition με τις ωρες λειτουργιας αν βαλω στο destination no-match to Misc destination δεν θα παιξει ?

    Για να μην φτιαξω και αλλο time condition για αυτο το λεω.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Μια χαρά θα παίξει. Όταν σε ξυπνήσουν κανα δυο φορές μέσα στη νύχτα οι πελάτες ξαναδες το για το μηνυμα

  10. #10
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Επαιξε μια χαρα


    Thanks ολους


    Αλλους θα ξυπναει οχι εμενα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας