Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Για σας μάγκες μόλις έβαλα 100 fiber της wind (fttc) και μου έρχεται 15 mbps μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Έπειτα από πολλές φορές που ήρθα σε επικοινωνία με τους τεχνικούς μου λένε ότι ίσως έχω εγώ πρόβλημα πράγμα που αποκλείεται γιατί η πολυκατοικία είναι 10 χρόνων και είναι όλα ελεγμένα.Aπαραδεκτοιιιιι

  2. #2
    Εγγραφή
    11-06-2015
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα, αν έκανες τις μετρήσεις με τον υπολογιστή σου συνδεδεμένο με wifi στο ρούτερ προσπάθησε να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με καλώδιο ethernet μόνο στο ρούτερ, και δοκίμασε να κατεβάσεις ταυτόγχρονα 3-4 μεγάλα αρχεία από ένα FTP server όπως π.χ. από το http://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix-dvd/, εκεί θα βρεις αρχεία μεγέθους 4.2 GB. Άστο να σταθεροποιηθεί και δες την συνολική ταχύτητα που αναφέρεται προσθέτοντας το download rate κάθε αρχείου, π.χ. 2.3 mb/s + 1.8 mb/s ..., έτσι θα βρεις το σύνολο σαν π.χ. 7.2 Mb/s, αυτό αντιστοιχεί σε περίπου 80 mb/s ταχύτητα στην γραμμή σου. Για να μετρήσεις την ταχύτητα download χρησιμοποίησε chrome browser και πρόσθεσε το extension download manager. Αν λοιπόν έχεις υψηλές ταχύτητες με αυτή την διαδικασία δεν έχει πρόβλημα η γραμμή σου αλλά η σύνδεση του υπολογιστή σου μέσω wifi με το ρούτερ είναι χαμηλής ταχύτητας.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    ZXL-108HL
    SNR / Attn
    5(dB) / 32(dB)
    καταρχήν το fttc είναι ουσιαστικά ότι και το vdsl δηλαδή οπτική μέχρι τη καμπίνα και μετά χαλκός επομένως δεν είναι fiber αλλά xdsl με όλα τα καλά (φτηνό) και κακά (αστάθεια στη ταχύτητα) που έχει αυτή η τεχνολογία. Μπες στις ρυθμίσεις του router και δες σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις αρχικά για να πάρεις μια ιδέα πόσο κοντά η μακριά είσαι. Μετά δήλωσε βλάβη καθώς είσαι πολύ κάτω από το προσδοκόμενο. Ο πάροχος δεν εγγυάται ταχύτητα όμως νομίζω ότι είναι υποχρεωμένος να κάνει ενέργειες αν η ταχύτητα είναι κάτω από το 70% ή 60% της συμβατικής. Αν θες υπέβαλε γραπτό παράπονο στην Ε.Ε.Τ.Τ. όπου θα αναγκαστούν να σου δώσουν πλήρως αιτιολογημένη γραπτή απάντηση από wind.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spyros.K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας μάγκες μόλις έβαλα 100 fiber της wind (fttc) και μου έρχεται 15 mbps μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Έπειτα από πολλές φορές που ήρθα σε επικοινωνία με τους τεχνικούς μου λένε ότι ίσως έχω εγώ πρόβλημα πράγμα που αποκλείεται γιατί η πολυκατοικία είναι 10 χρόνων και είναι όλα ελεγμένα.Aπαραδεκτοιιιιι
    Θα βοηθούσε να ανεβάσεις τα στατιστικά απο το Modem για αν δούμε ταχύτητα συχρονισμού

    Τα καλώδια ακόμα και 1 χρόνου να είναι μπορεί να έχουν θέμα όπως φυσικά να είναι και 30 χρόνων και να είναι οκ.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παιδιά να ρωτήσω κάποιον... Έχουν πλέον διαφορά στις ταχύτητες που όντως δίνουν οι εταιρίες σε παρόμοιο συγχρονισμό? Δηλαδή μεταξύ wind, hol και ote με την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού, τι ταχύτητες download από εμπειρίες σας θα δω από τους 3 παρόχους? Μιλάω για youtube,netflix real-debrid Και σύνδεση με εξωτερικό. Παλιά είχαν θέμα ταχύτητας σύνδεσης με το εξωτερικό. Υπάρχει πλεόν πρακτικά αυτός ο περιορισμός? Οκ ο οτέ περιμένω να είναι ο καλύτερος. Αλλά σε τι βαθμό?

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω κάποιον... Έχουν πλέον διαφορά στις ταχύτητες που όντως δίνουν οι εταιρίες σε παρόμοιο συγχρονισμό? Δηλαδή μεταξύ wind, hol και ote με την ίδια ταχύτητα συγχρονισμού, τι ταχύτητες download από εμπειρίες σας θα δω από τους 3 παρόχους? Μιλάω για youtube,netflix real-debrid Και σύνδεση με εξωτερικό. Παλιά είχαν θέμα ταχύτητας σύνδεσης με το εξωτερικό. Υπάρχει πλεόν πρακτικά αυτός ο περιορισμός? Οκ ο οτέ περιμένω να είναι ο καλύτερος. Αλλά σε τι βαθμό?
    Ιδια ταχύτητα συχρονισμου στην ίδια γραμμή, το τι σύνδεση θα έχει μετά με το δικό του δίκτυο απο το dslam/bbras Και εξωτερικό είναι άλλο θέμα και ναι έχουν διαφορές.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ιδια ταχύτητα συχρονισμου στην ίδια γραμμή, το τι σύνδεση θα έχει μετά με το δικό του δίκτυο απο το dslam/bbras Και εξωτερικό είναι άλλο θέμα και ναι έχουν διαφορές.
    Εμπειρικά στις 50άρες για τι ταχύτητες μιλάμε? Ο οτέ περιμένω να τερματίζει. Αλλά για wind και voda τι να περιμένω? Υποθέτω αποσπασματικά θα υπάρχει κάτι στο forum. Αλλά αν κάποιος έχει μια γενική εικόνα θα βοηθούσε....

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμπειρικά στις 50άρες για τι ταχύτητες μιλάμε? Ο οτέ περιμένω να τερματίζει. Αλλά για wind και voda τι να περιμένω? Υποθέτω αποσπασματικά θα υπάρχει κάτι στο forum. Αλλά αν κάποιος έχει μια γενική εικόνα θα βοηθούσε....
    Παίζει ρόλο απο που θα κατεβάσεις κάτι, σκέψου ακόμα πως για να δείς video σε streaming θέλεις αρκετά λιγότερα απο τα 50mbps όποτε σε αυτό θα είσαι λογικά μια χαρά, αν και μερικές φόρες έχουν αναφερθεί θέματα με netflix Πχ

  9. #9
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο απο που θα κατεβάσεις κάτι, σκέψου ακόμα πως για να δείς video σε streaming θέλεις αρκετά λιγότερα απο τα 50mbps όποτε σε αυτό θα είσαι λογικά μια χαρά, αν και μερικές φόρες έχουν αναφερθεί θέματα με netflix Πχ
    Ναι για αυτό είπα κλασικά sites. Και μιλάω για ταχύτητες. Γενικά σκέφτομαι σενάριο max 6-7 1080p streams...

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για αυτό είπα κλασικά sites. Και μιλάω για ταχύτητες. Γενικά σκέφτομαι σενάριο max 6-7 1080p streams...
    Θεωρητικά το max που θέλει το netflix είναι κοντά στα 5mbps, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, ο δικός μου πάροχος (hcn) μου δίνει 200 στο speedtest και 120 στο fast.com.
    To youtube απο την άλλη θέλει 3με 6Mbps για 1080p

  11. #11
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά το max που θέλει το netflix είναι κοντά στα 5mbps, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, ο δικός μου πάροχος (hcn) μου δίνει 200 στο speedtest και 120 στο fast.com.
    To youtube απο την άλλη θέλει 3με 6Mbps για 1080p
    Για αυτό μίλησα για εμπειρίες ατόμων.... Μην πάω στα τυφλά. Παλιά σίγουρα υπήρχε διαφορά. Την θυμάμαι έντονα.... Τώρα θέλω να δω τι γίνεται...

  12. #12
    Εγγραφή
    21-02-2007
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Opnsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spyros.K Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για σας μάγκες μόλις έβαλα 100 fiber της wind (fttc) και μου έρχεται 15 mbps μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ. Έπειτα από πολλές φορές που ήρθα σε επικοινωνία με τους τεχνικούς μου λένε ότι ίσως έχω εγώ πρόβλημα πράγμα που αποκλείεται γιατί η πολυκατοικία είναι 10 χρόνων και είναι όλα ελεγμένα.Aπαραδεκτοιιιιι
    Μήπως έχεις modem που δεν υποστηρίζει vectoring; Αν έχεις δικό σου modem επάνω στην γραμμή είναι μια σοβαρή πιθανότητα. Αν έχεις της wind, τότε κάτι άλλο φταίει.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Ο φίλος μπήκε είπε το πρόβλημα του + ότι είναι απαράδεκτοι και εξαφανίστηκε..
    Δε λέω ότι δεν είναι ίσως απαράδεκτοι στη Wind, αλλά κάποιες φορές αν θέλουμε να βοηθηθούμε πρέπει να συνεργαζόμαστε είτε με τον πάροχο μας, είτε με τους συμφορουμίτες που θέλουν να βοηθήσουν, αλλά χρειάζονται και κάποιες βασικές πληροφορίες...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας