Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote VDSL
    VDSL
    Καλημέρα σε όλους.
    Γράφω για το γνωστό θέμα της χαμηλής προσφερόμενης υπηρεσίας internet ειδικότερα της εταιρίας Cosmote στη περιοχή του Βύρωνα - Αγίου Αρτεμίου.

    Η υπηρεσία που έχω είναι VDSL 30 MBps.
    To actual rate έτσι όπως φαίνεται στο router είναι 16.5MBps download 2.5MBps upload.

    Για πολλά χρόνια διαμαρτύρομαι στη cosmote για την ταχύτητα. Εχουν έρθει τεχνικοί του ote-cosmote και η απάντηση είναι ίδια.
    Μέχρι το cabinet (το γνωστό ΚΑΦΑΟ) που παρεπιμπτοντως βρίσκεται 50 περίπου μέτρα από το σπίτι μου ή ταχύτητα δεν έχει καμιά απώλεια.
    Από εκεί και μέχρι το σπίτι μου χάνεται περίπου η μισή ταχύτητα.

    Στην ερώτησή μου εάν αναβαθμίσω τη συνδρομή μου σε 50 VDSL εάν θα έχω έστω και μικρή βελτίωση στη ταχύτητα η απάντηση ήταν αρνητική.
    Αυτό που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν ότι εδώ και λίγο καιρό μου ανέφεραν από τη Cosmote τα εξής απίθανα.

    Καταρχάς λήγει η εμπορική διάθεση του πακέτου VDSL 30. Οπότε μου είπαν ότι έχω τις εξής επιλογές
    1. Να αναβαθμιστώ σε VDSL 50 χωρίς όμως να εχω κάποια βελτίωση στη ταχύτητα. Δηλαδή θα πληρώνω παραπάνω χωρίς καμιά βελτίωση
    απλά γιατί αποφάσισαν να μην συνεχίσουν εμπορικά το VDSL 30.
    2. Να με υποβαθμίσουν σε ADSL 24. Από αναφορές γειτόνων το ADSL

    Στο site της Cosmote σήμερα 18/1/2019 εμφανίζεται η περιοχή μου να μην υποστηρίξει κανένα δίκτυο....

    Η ερώτηση λοιπόν φίλοι μου είναι εάν υπάρχει κάποια εταιρία με καλύτερη ταχύτητα στη περιοχή;
    H Wind ισχυρίζεται ότι έχει fiber to the home και όχι απλά fiber to the cabinet.

    Ισχύει ή όχι; Εχει βάλει κάποιος και βλέπει ικανοποιητική ταχύτητα;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Cosmote_CheckAvailibility_20190118.jpg  


  2. #2
    Εγγραφή
    15-12-2018
    Μηνύματα
    534
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γεια σου... Θα παρεις τηλεφωνο ολες τις εταιρειες και να ρωτας... Το καφαο ποιας εταιρειας ειναι... Εχει μπει οπτικη ινα; Δουλευει με χαλκο;;

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το αστικό κέντρο Βύρωνα το έχει αναλάβει η Vodafone για παροχή υπηρεσίας FTTH, δηλαδή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι. Υπάρχουν αρκετές συνδέσεις που έχουν ενεργοποιηθεί, αλλά πολλές περιοχές που δεν περιμένουν να ολοκληρωθούν τα έργα.
    Η εταιρεία υποχρεούται να δώσει υπηρεσία στην χοντρική και είναι θέμα των άλλων παρόχων, αν και πότε θα νοικιάσουν για να δώσουν στη λιανική στους δικού στους πελάτες.
    Μπαίνεις εδώ και βλέπεις αν η οικοδομή σου καλύπτεται από το FTTH, διαφορετικά περιμένεις. Υπόψη ότι μέσω της δράσης του sfbb, παρέχεται έκπτωση 13€/μήνα στην ονομαστική τιμή, αλλά στα πακέτα σύνδεσης από 100Mbps και πάνω. Στο αντίστοιχο των 50Mbps, δεν υπάρχει κάτι και η τιμή είναι ίδια με την αντίστοιχη του VDSL.

    Δυστυχώς όσο και να μην μας αρέσει, είναι στην ευχέρεια των παρόχων ποια πακέτα θα διαθέτουν στους πελάτες. Αυτό που δεν μπορούν να κάνουν, είναι κατά την διάρκεια της σύμβασης να μειώνουν τις παρεχόμενες υπηρεσίες. Πλέον όλοι τους έχουν καταργήσει το 30άρι του VDSL, όπως παλαιότερα τα μικρότερα του ADSL.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς ναι δες αυτά που σου έγραψε το μέλος jkoukos!

    Κατά 2ον..
    Όλα τα καφάο της περιοχής σου (Α/Κ) θα αναβαθμιστούν με FTTH,
    οπότε για να λες ότι σου δώσανε VDSL 30 θα παίρνεις VDSL κατ' ευθείαν από το κέντρο.
    ή ζήτησες σων και καλά VDSL ?

    Ξέρεις στην περίπτωση αυτή μπορεί το καφάο σου να μην είναι στην λίστα προς "αναβάθμιση" με FTTH τώρα.
    Οπότε πρέπει να δείς ποιος είναι ο αριθμός του καφάο σου που παίρνεις σύνδεση, και εάν αυτός είναι στην λίστα για αναβάθμιση.

    Αν επιτρέπεται πόσο δίνεις τώρα για το VDSL 30 ?

    Όταν σου λένε ότι η ταχύτητα σου υποβαθμίζεται από το καφάο μέχρι το σπίτι σου,
    υπάρχουν 2 τμήματα, να ελεγχθούν.

    - Από το καφάο μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικία σου.
    - Και από τον κατανεμητή μέχρι το δωμάτιο σου το οποίο είναι ευθύνη του πελάτη.

    Με τις ταχύτητες που μας λές σίγουρα δεν έχει ιδαίτερη σημασία το VDSL 50,
    και μπορεί να ήσουν οκ με με απλό ADSL!

    ** Θα μπορούσε πάντως ο OTE να κοιτάξει εάν μπορεί, (και υπάρχει βέβαια..) να σου βάλει καλύτερο ζεύγος καλωδίων από το καφάο σου μέχρι τον κατανεμητή σου.
    Σε μένα το έψαξε και το έκανε..
    γι' αυτό λέμε μερικές φορές για τα καλά που μπορεί να έχει ο OTE..

    Επειδή λοιπόν όλη η περιοχή είναι για FTTH θα διαβάζεις αρκετά για την περιοχή σου και εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...BD%CE%B1%CF%82

    - - - Updated - - -

    Τελικά τώρα που είδα την διεύθυνση, μαντέψαμε/καταλάβαμε λάθος..
    ο φίλος μας ανήκει στο Α/Κ Παγκράτι, κωδικός 658.

    Το καφάο του OTE πρέπει να είναι το 658-329.

    Το καφάο του είναι προς "αναβάθμιση" με VDSL.
    To βασικό αρχείο που έχω λέει.. (εάν δεν είχαμε αλλαγές..)

    658-329658ΠΑΓΚΡΑΤΙ329VDSL VectoringQ4/2017

    Η Vodafone το έχει και αυτό..

    - - - Updated - - -

    Το καφάο του είναι αυτό εδώ:
    https://www.google.com/maps/@37.9611...7i13312!8i6656

    Οπότε στην περίπτωση αυτή και εφόσων υπάρχει τώρα ενεργή καμπίνα VDSL εκεί,
    κάπου η γραμμή του έχει χοντρό πρόβλημα,

    οπότε το 1ο που πρέπει να κάνει, να ξεκαθαρίσει τι ταχύτητα έρχεται τον κατανεμητή του,
    και εάν χρειάζεται μετά να ελέγξει την καλωδίωση στην οικοδομή του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 18-01-19 στις 15:01.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote VDSL
    Καταρχάς ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Iris07 όντως αυτό είναι το καφάο που βρήκες στο google maps και όντως απέξω φαίνεται το 329. Το 658 από που προκύπτει;
    Υπάρχουν κάπου στο internet (eeet) κάπου αυτές οι πληροφορίες;
    Εάν είναι όντως το 658-329 τότε από ότι φαίνεται και στο xls με τις αναβαθμίσεις είναι πράγματι της vodafone.
    Προσέξτε τι πληροφορίες έχω από τις κινητές

    1. Wind
    Με προσέγγισε πριν λίγο καιρό να μου πουλήσει fiber to the home και διευρήγνυε τα ιμάτιά της ότι έχει δικό της δίκτυο
    στη περιοχή και μάλιστα πουλάει στους άλλους.
    2. Vodafone
    Και αυτοί λένε ότι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο υποστηρίζουν μέχρι και ftth και από ότι φαίνεται από τα xls στην eeet όντως αυτοί έχουν αναλάβει το ftth
    στη περιοχή και εάν ισχύει το χρονοδιάγραμμα το έχουν υλοποιήσει από 1/1/2018.
    Πάντως εάν μιλάμε για τη καμπίνα 658-329 (πολύ πιθανόν) όπως αναφέρεατι και πιο πάνω μιλάμε για καμπίνα
    με VDSL vectoring και όχι οπτική fttc or ftth.
    3. Cosmote στον οποίον πληρώνω ήδη VDSL 30 L από 1/1/2017
    Εδώ ο απόλυτος παραλογισμός. Μέχρι πριν λίγο καιρό η οδός μου υποστήριζε vdsl το είχα τσεκάρει πριν το αγοράσω
    εξάλλου μου έχουν πουλήσει την υπηρεσία από 1/1/2017.
    Το τελευταίο καιρό η συγκεκριμένη οδός δεν υποσηρίζει καθόλου VDSL (κατά cosmote site). Εχω ανοιχτή βλάβη
    μετά από πολλά παράπονα από το Μάρτιο του 2018 και οι τεχνικοί του οτε στην υποστήριξη μου λένε ότι τώρα δεν υποστηρίζεται
    καθόλου vdsl και όπως μου είπαν εάν θέλω με υποβαθμίζουν κιόλας.......
    Οσον αφορά τη τιμολογιακή πολοτική που ρώτησες άλλος παραλογισμός.
    Τώρα πληρώνω το δίμηνο πάγιο 55 euro πάγιο χωρίς φπα. Εάν βάλεις το ΦΠΑ έρχεται περίπου 34 euro το μήνα.
    Επίσημα στο site του cosmote πουλάνε 35.5 euro. Εμένα μου είπαν ότι εάν ανανεώσω θα πληρώνω 37.5 το μήνσ γιατί προφανως
    ο οτε έχει καινούργιο ορισμό για το τι σημαίνει customer relationship management. Τους πιστούς πελάτες τους χρεώνει παραπάνω....χαχα τρέλλλλλλαααα.
    Και μιλάμε για πελάτη που έχω σταθερά, κινητά (family pack), cosmotetv etc......

    To ερώτημα τελικά είναι από που μπορώ να πληροφορηθώ επίσημα ποιο είναι το καφάο που με υποστηρίζει και τελικά τι δίκτυο υπάρχει στη περιοχή και από ποιόν;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν, πάμε ένα ένα..

    Κατ' αρχάς υπάρχει εδώ ο χάρτης με τις περιοχές χωρισμένες ανά A/K..
    http://fttxgr.eu/map

    Τα σηματάκια OTE είναι τα σημεία που είναι τα Αστικά Κέντρα κάθε περιοχής.
    Εάν πατήσεις πάνω τους βλέπεις το όνομα τους και τον Κωδικό τους.
    Στο Παγκράτι λέει ID: 3153-658

    Μας ενδιαφέρει το 2ο νούμερο εδώ. (Το 1ο είναι ένας τυχαίος κωδικός που βάζει το σύστημα εκεί σε κάθε καταχώρηση.)

    Τώρα εάν δεις τις λίστες της EETT που δημοσιεύονται εδώ:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...g/assignments/
    κάθε σειρά αναφέρεται σε ένα καφάο ADSL του OTE, και λέει τι θα γίνει με αυτό..

    Είσαι στην Β' φάση με Vodafone.
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/.../1st/2ndPhase/

    Η σειρά που σου έβαλα παραπάνω είναι από τις λίστες εκεί..
    και βλέπεις πάλι το 658 το οποίο είναι κοινό για όλα τα καφάο OTE της περιοχής,
    και το νούμερο του καφάο σου, 329.

    658-329658ΠΑΓΚΡΑΤΙ329VDSL VectoringQ4/2017

    - - - Updated - - -

    2ον..
    Πως βρήκα το καφάο σου και ότι είσαι στο A/K Παγκράτι:

    Υπάρχει μία λίστα εδώ όπου μπορείς να πας και να κάνεις αναζήτηση την διεύθυνση σου.. (Ctrl-F)
    Οδός και αριθμός με Κεφαλαία.. και να βρεις το καφάο που παίρνεις σύνδεση..
    (Το 1ο νούμερο σε κάθε σειρά.)

    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    Σημείωσε ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο και καλό είναι να το ανοίξεις από PC ή Laptop!

    * Προσέχεις βέβαια για δρόμους με το ίδιο όνομα σε άλλες περιοχές,
    οπότε να είσαι στην περιοχή σου.

    ** Αυτό είναι βασικά το 1ο βήμα που κάνεις και μετά πας στις λίστες, για να δεις τι γίνεται με το καφάο σου.

    658-329658ΠΑΓΚΡΑΤΙ23,74508337,961111Ν. ΑΤΤΙΚΗΣΔ. ΒΥΡΩΝΟΣΔ. ΒύρωνοςΒΥΡΩΝΑΣΝΕΑΡΧΟΥ 44, ΝΕΑΡΧΟΥ 46, ΝΕΑΡΧΟΥ 50, ΝΕΑΡΧΟΥ 48, ΝΕΑΡΧΟΥ 52, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 36, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 34, ΔΙΚΑΙΑΡΧΟΥ 123, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 32, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 22, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 24, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 78, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 28, ΝΕΑΡΧΟΥ 43, ΝΕΑΡΧΟΥ 41, ΝΕΑΡΧΟΥ 38, ΝΕΑΡΧΟΥ 36, ΝΕΑΡΧΟΥ 35, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 74, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 58, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 62, ΝΕΑΡΧΟΥ 19Β, ΝΕΑΡΧΟΥ 19, ΙΛΙΑΔΟΣ 90, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 27, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 26, ΝΕΑΡΧΟΥ 39, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 68, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 64, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 56, ΝΕΑΡΧΟΥ 29, ΝΕΑΡΧΟΥ 25, ΝΕΑΡΧΟΥ 27, ΝΕΑΡΧΟΥ 25-27, ΙΛΙΑΔΟΣ 88, ΙΛΙΑΔΟΣ 84, ΙΛΙΑΔΟΣ 84-88, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 54, ΙΛΙΑΔΟΣ 86, ΝΕΑΡΧΟΥ 21, ΙΛΙΑΔΟΣ 71, ΙΛΙΑΔΟΣ 67, ΙΛΙΑΔΟΣ 67-71, ΙΛΙΑΔΟΣ 69, ΙΛΙΑΔΟΣ 75, ΙΛΙΑΔΟΣ 73, ΙΛΙΑΔΟΣ 73-75, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 29, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 60, ΝΕΑΡΧΟΥ 18, ΝΕΑΡΧΟΥ 32-34, ΝΕΑΡΧΟΥ 32, ΝΕΑΡΧΟΥ 30-32, ΝΕΑΡΧΟΥ 30, ΝΕΑΡΧΟΥ 30-34, ΝΕΑΡΧΟΥ 34, ΝΕΑΡΧΟΥ 40, ΝΕΑΡΧΟΥ 42, ΝΕΑΡΧΟΥ 40-42, ΝΕΑΡΧΟΥ 20-22, ΝΕΑΡΧΟΥ 20, ΝΕΑΡΧΟΥ 22, ΝΕΑΡΧΟΥ 24, ΝΕΑΡΧΟΥ 24-26, ΝΕΑΡΧΟΥ 26, ΧΑΡΙΔΗΜΟΥ 30, ΝΕΑΡΧΟΥ 28, ΝΕΑΡΧΟΥ 15-17, ΝΕΑΡΧΟΥ 15, ΝΕΑΡΧΟΥ 17, ΝΕΑΡΧΟΥ 33, ΝΕΑΡΧΟΥ 31-33, ΝΕΑΡΧΟΥ 31, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 66, ΝΕΑΡΧΟΥ 37, ΝΕΑΡΧΟΥ 23, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 70, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 72, ΕΥΜΕΝΟΥΣ 70-72

    *** Με τις συντεταγμένες που έχει η λίστα για κάθε καφάο βρήκα και την τοποθεσία του στο Google Maps!

    **** Εναλλακτικά το νούμερο του καφάο σου, αναφέρεται και στο κουτί του OTE που υπάρχει μέσα/έξω από την οικοδομή σου.

    Για τα υπόλοιπα, να σου πω και εγώ αλλά μπορούν να σου πουν και άλλοι, τι γνωρίζουν και τι εμπειρίες έχουν!

    - - - Updated - - -

    Θέλω να ρωτήσω:

    - Πότε λήγει το συμβόλαιο σου OTE ? (πρέπει να λήγει τώρα νομίζω..)
    - Τι πακέτο έχεις για σταθερά - κινητά.
    - Και τι πακέτο σε ενδιαφέρει να έχεις για σταθερά και κινητά εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 18-01-19 στις 20:24.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η καμπίνα σου έχει ενεργοποιηθεί και παρέχει υπηρεσία. Δεν ξέρω σε ποια οδό είσαι, το σου λένε από τον ΟΤΕ ή αν έκανες έλεγχο διαθεσιμότητα με την διεύθυνση ή το τηλέφωνο, αλλά τώρα σε δικό μου έλεγχο στην διεύθυνση ΝΕΑΡΧΟΥ 21 (τυχαία την πήρα από την παραπάνω λίστα), οι 3 εταιρείες δίνουν κανονικά VDSL έως 200 (εκτός τις Wind που δίνει έως 100).

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα μπορούσαμε να δούμε και να του πούμε διάφορα για πακέτα και εταιρίες..
    και τακτικές ίσως..
    αλλά το βασικό είναι να δει/βρεί πρώτα τι έχει η γραμμή του και πιάνει τόσο χαμηλά!

    - - - Updated - - -

    Τώρα πρόσεξα είπε έχει το 30L
    άρα.. Απεριόριστα προς σταθερά & κάτι προς κινητά ..

    Το ένα τρελό είναι ότι το 50L κάνει 35.5 και του ζήτησαν 37.5 !!!
    Κανονικά θα έπρεπε να τρέχει μία μικρή προσφορά για αναβάθμιση, για εκείνον.. στο My.Cosmote όπως τρέχει για πολλούς άλλους!

    * Πάντως όπως ξέρουμε, τώρα τρέχει στον OTE επιλογή για αλλαγή/υποβάθμιση πακέτου αζημίως.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καμπίνα σου έχει ενεργοποιηθεί και παρέχει υπηρεσία. Δεν ξέρω σε ποια οδό είσαι, το σου λένε από τον ΟΤΕ ή αν έκανες έλεγχο διαθεσιμότητα με την διεύθυνση ή το τηλέφωνο, αλλά τώρα σε δικό μου έλεγχο στην διεύθυνση ΝΕΑΡΧΟΥ 21 (τυχαία την πήρα από την παραπάνω λίστα), οι 3 εταιρείες δίνουν κανονικά VDSL έως 200 (εκτός τις Wind που δίνει έως 100).
    Στο 21 βγάζει.. στο 17 βγάζει..
    Στο 26, στο 30, στο 40 δεν βγάζει !!

    Να υποθέσουμε βλάβη υπόγειου καλωδίου από την μία πλευρά του δρόμου ??

    Και εάν ναι.. είναι τόσο δύσκολο να φτιαχτεί τόσο καιρό τώρα.. ??

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τελευταίο καιρό η συγκεκριμένη οδός δεν υποσηρίζει καθόλου VDSL (κατά cosmote site). Εχω ανοιχτή βλάβη
    μετά από πολλά παράπονα από το Μάρτιο του 2018 και οι τεχνικοί του οτε στην υποστήριξη μου λένε ότι τώρα δεν υποστηρίζεται
    καθόλου vdsl και όπως μου είπαν εάν θέλω με υποβαθμίζουν κιόλας.......
    Κατ' αρχάς πολύς καιρός..
    Ο δρόμος σου εκεί έχει μεγάλες πολυκατοικίες.. απορώ.. άλλοι δεν διαμαρτύρονται.. ??

    Μετά πάντως παρατήρησα ότι μορφολογικά ο δρόμος είναι αρκετά ιδιαίτερος..
    Όλα αυτά τα τουβλάκια στο πεζοδρόμιο πατάνε πάνω στο χώμα.. ??
    Έχουμε και εμείς εδώ τέτοια και είναι πάνω στο χώμα..

    Στην περίπτωση αυτή θα περνάει τρομερή υγρασία μέσα στα πεζοδρόμια!!
    Ένα καλώδιο.. ή μία μούφα να έχει κάπου φθαρεί, θα έχει σημαντικό πρόβλημα!

    Να μην τολμάει ο εργολάβος να τον αναλάβει για να αλλάξει τα καλώδια που υπάρχουν ??
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote VDSL
    Guys σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
    Αρα είμαστε σίγουροι για το καφάο είναι το συγκεκριμένο.

    Το καφάο από ότι φαίνεται είναι παλιό και είναι του ΟΤΕ. Με βάση τις πληροφορίες από εεετ αυτό θεωρητικώς έχει αναβαθμιστεί
    σε VDSL Vectoring από το Q4 2017 από τη Vodafone. Σωαστά;
    Γνωρίζοντας ότι το FTTH είναι ξεχωριστό εντελώς δίκτυο οπτικής από το VDSL που βασίζεται στο τηλεφωνικό δίκτυο χαλκού,
    πως δίνουν οι εταιρίες υποστήριξη FTTH; μήπως υπάρχει και άλλο κέντρο (καφάο εννοώ) κοντά ή όχι;
    Εχω δει κάτι στο πάνω μέρεος του δρόμου....

    Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα.
    Οντως η μορφολογία του δρόμου είναι λίγο περίεργη... είναι μια απίστευτη ανηφόρα σε ένα στενό δρόμο αλλά αυτό μας δημιουργεί προβλήματα υλοποίησης με άλλες μορφές δικτύων (δυσικού αερίου κλπ). Δεν θεωρώ ότι για δίκτυ τηλεπικοινωνιών θα έπρεπε να είναι πρόβλημα... ή μήπως όχι;

    Η σύμβασή μου λήγει στις 25/1 σε λίγες μέρες.
    Μελετώντας τα links του forum όσον αφορά και τους υπόλοιπους παρόχους δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστικα... το αντίθετο.
    Ειδικά για τη vodafone είδα.... τα χειρότερα.....

    Εκανα καταγγελία σε ΕΕΕΤ και συνήγορο καταναλωτή για τη cosmote και περιμένω....
    Από ότι είδα στο forum υπάρχει κίνδυνος να μείνω κανά μήνα χωρίς internet εάν προσπαθήσω να πάω σε ftth σε άλλο πάροχο.....

  10. #10
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατ' αρχάς ότι είναι να πάρει ένας πολίτης στο καφάο που ανήκει η διεύθυνση του, αυτό και θα πάρει.

    Είναι το καφάο σου να "αναβαθμιστεί" με VDSL θα πάρεις VDSL..
    Είναι το καφάο σου να "αναβαθμιστεί" με FTTH θα πάρεις FTTH..

    Ακόμη και εάν το επόμενο καφάο από το δικό σου είναι να πάρει FTTH εσύ δεν μπορείς να πάρεις από αυτό.

    Με τίποτα βέβαια δεν μπορείς να πάρεις και από άλλο A/K..

    Πάντως όλα τα καφάο ADSL στο A/K Παγκράτι είναι για VDSL..
    ενώ στο Α/Κ Βύρωνα είναι για FTTH.

    Στο VDSL οι οπτικές ίνες πηγαίνουν μέχρι την νέα καμπίνα VDSL η οποία στην συνέχεια ενώνεται με το καφάο ADSL του OTE
    το οποίο βρίσκεται δίπλα του και από εκεί συνεχίζεις εσύ να παίρνεις σύνδεση μέσω των γραμμών χαλκού που υπάρχουν.

    Στο FTTH οι οπτικές ίνες πηγαίνουν μέχρι την νέα καμπίνα FTTH που βρίσκεται συνήθως σχετικά κοντά στο καφάο ADSL του OTE
    που υποτίθεται ότι αναβαθμίζει, αλλά στην συνέχεια δεν έχει καθόλου σχέση με αυτό..
    από την ίδια καμπίνα πάλι ξεκινάνε άλλες οπτικές ίνες που θα πάνε στα σπίτια των πολιτών που ανήκουν στο καφάο αυτό, που υποτίθεται ότι αναβαθμίζει.
    και μόνο σε αυτά.

    - - - Updated - - -

    Λίγη ανάλυση ακόμη για το VDSL που σε ενδιαφέρει, τώρα εσένα.

    Όταν ένα A/K το αναβαθμίζει ο OTE με VDSL, απλά αλλάζει το παλιό καφάο ADSL με μία νέα καμπίνα
    που είναι ADSL/VDSL μαζί.

    Όταν ένα Α/Κ τo αναβαθμίζει η Wind ή η Vodafone, όπως εδώ, απλά βάζουν μία νέα καμπίνα VDSL
    και στην συνέχεια ενώνεται με το καφάο ADSL του OTE που υπάρχει εκεί.

    Πολλές φορές στην περίπτωση αυτή χρειάζεται να αλλάξει και ο OTE το δικό του καφάο ADSL,
    εάν είναι αρκετά παλιό με ένα νέο ADSL ώστε να γίνει η σύνδεση του με την νέα καμπίνα VDSL με τον σωστό τρόπο που πρέπει.

    - - - Updated - - -

    Για την συνδρομή σου τώρα που λήγει.. καλό είναι αυτό, μπορείς να έχεις κάποιες επιλογές!
    (Βάζοντας στην άκρη προς το παρόν το πρόβλημα που έχεις με την ταχύτητα σου)

    Εάν υποθέσω ότι δεν υπάρχει κάποια προσφορά στο My.Cosmote για σένα,
    σίγουρα μπορείς να ζητήσεις τα πακέτα που τρέχουν στο site τους τώρα..

    Υπάρχει μία προσφορά στα 31,70 εάν σε καλύπτει
    Internet έως 50Mbps - 250' προς σταθερά ή κινητά

    και μέτα το 50L στα 35,50

    Από την άλλη μπορείς να δοκιμάσεις να πας σε άλλη εταιρία σε κάποιο καλύτερο πακέτο,
    και είναι πολύ βέβαιο ότι τότε θα τρέξει ο OTE να σου δώσει μία πολύ καλή προσφορά..

    αλλά θέλει αρκετά καλό χειρισμό στην περίπτωση αυτή από μέρους σου
    για να ξαναμείνεις στον OTE..

    γιατί έχουν αλλάξει οι κανόνες στην φορητότητα σε άλλη εταιρία.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #11
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote VDSL
    Λοιπόν update.
    Τελικά άλλαξα πάροχο και πήγα σε VODAFONE.
    Αποτελέμστα πολύ ικανοποιητικά όσον αφορά ταχύτητα και κόστος και εξηγώ

    1. Ταχύτητα.
    Download : 46,41 Mbps
    Upload : 3,53 Mbps
    Ping : 15 ms

    πολύ καλά δηλαδή άριστα θα έλεγα εάν τα συγκρίνω με τα 16,9 Mbps download που είχα με Cosmote.

    2. Κόστος / Τιμολογιακή πολιτική
    Triple play Vodafone (με Vodafone tv full pack) : 49 euro τελική τιμή με ΦΠΑ το μήνα
    Στον Cosmote/OTE πλήρωνα συνολικά (δεν έχουν εμπορικά triple play) με cosmote tv : 75 euro τελική τιμή με ΦΠΑ

    Στον cosmote προκύπτει το κόστος συν το γεγονός ότι πλήρωνα 5 euro "ενοίκιο" μηνιαίως για τον ευρυζωνικό αποκωδικοποιητή
    με σκληρό δίσκο.
    Μετά την αίτηση στη vodafone με προσέγγισαν από cosmote και τότε μου πρόσφεραν ίδια τιμή αλλά ζήτησα περισσότερη
    έκπτωση ξέροντας έτσι και αλλιώς ότι δεν θα δεχτούν.

    Οσον αφορά τη μεταφορά στον άλλο πάροχο (παίζει και αυτό ρόλο να το γνωρίζετε) έμεινα χωρίς internet περίπου
    3 ημέρες. Ο λόγος ήταν ότι σε πρώτη φάση ήρθαν τεχνικοί του οτε και μου τα έκοψαν όλα χωρίς να ολοκληρώσουν την
    αλλαγή σύνδεσης/μεταφορά. Μετά από έντονη διαμαρτυρία και απειλή μηνύσεων κλπ κλπ τελικά ήρθαν την επόμενη μέρα
    και ολοκληρωθηκε η μεταφορά.
    Vodafone TV δεν μου έχει έρθει ακόμα ο εξοπλισμός θα επανέλθω για αυτό.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Vodafone_SpeedTest.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα!
    Διάβασα λίγο να θυμηθώ την ιστορία σου..

    Πολύ καλά μπορούμε να πούμε για την περίπτωση με το πρόβλημα σου!
    Κοίτα να την χαρείς τώρα!

    Χαχα.. κλασικά, μόλις είδε ο ΟΤΕ ότι την κάνεις έτρεξε για προσφορά..

    TV είχες με δορυφορική στον OTE ?
    Ήρθαν για να πάρουν τον εξοπλισμό δηλαδή?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  13. #13
    Εγγραφή
    18-01-2019
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote VDSL
    Πάντα είχα ευρυζωνική με ΟΤΕ και το ίδιο διάλεξα με Vodafone. Δεν μου αρέσουν καθόλου τα δορυφορικά "πιάτα" κλπ κλπ.
    Anyway περιμένω τώρα vodafone TV να δω τι γίνεται γιατί έχω ακούσει από γείτονες ότι έχουν προβλήματα. Πάντως προς το παρόν όλα καλά.
    Τα router και τον αποκωδικοποιητή του CosmoteTV μου είπαν να τον παραδώσω σε κάποιο ote shop.
    Θεωρώ πάντως ότι όλες οι εταιρίες έχουν πολύ "κοντόφθαλμη" πολιτική και βασίζονται στο γεγονός ότι η αλλαγή παρόχου είναι έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα ταλαιπωρία γιατί έτσι το έχουν οργανλωσει ως ολιγοπώλιο.
    Τελικά η λύση τουλάχιστον για εμένα ήταν αλλαγή παρόχου αλλά με αρκετό ψάξιμο και από γείτονες αλλά και από εδώ από το φόρουμ όπου μόνον εδώ βρήκα πραγματικά πληροφορίες για το δίκτυο ... καφάο κλπ.
    Οπότε guys ευχαριστώ και θα προσπαθήσω να βοηθήσω εάν μπορώ και άλλους με την προσωπική εμπειρία μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thomasgr : 09-02-19 στις 15:56.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας