Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    ….
    Δε μπορεις να συνδεσεις τα 2 μηχανηματα μεταξυ τους.
    Απο εκει και περα για να εχεις προσβαση στο plus χωρις να γινεται χαμος στα windows η καλυτερη λυση ειναι με δευτερη καρτα δικτυου ή wifi adapter στην οποια συνδεση οριζεις static ip χωρις gateway και dns. Εγω χρησιμοποιω εαν usb wifi των 5Ε. Στη περιπτωση του wifi επειδη τα windows δεν συνδεονται αυτοματα σε wifi δικτυο εφοσον βλεπουν lan συνδεδεμενο πρεπει να γινει και αυτο https://answers.microsoft.com/en-us/...0-41581970ba73
    Ακολούθησα τις οδηγίες σας (@panoc @jkoukos) και όλα δουλεύουν μια χαρά! Συγκεκριμένα, το Speedport έχει ip 192.168.1.1 το Asus 192.168.0.1 και... έχω πρόσβαση και στα ΔΥΟ!!! Αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω: η καλωδιακή συνδεσμολογία που έκανα είναι η εξής:
    - καλώδιο ΟΤΕ στο Speedport (192.168.1.1, παίρνει IP τύπου cli_xxxxx, έχει κλειστό wifi)
    - συνδέεται με το ASUS με καλώδιο δικτύου - το ASUS έχει το 192.168.0.1 και αναλαμβάνει την επικοινωνία με τις διάφορες συσκευές (LAN)
    Όταν είμαι συνδεδεμένος στο ASUS και δώσω 192.168.1.1 μου βγαίνει κανονικά το Speedport!!!
    Πως γίνεται αυτό??? (το περίεργο είναι ότι αυτό γίνεται είτε μέσω wifi, είτε μέσω ethernet!)

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Asus δουλεύει ως router και δημιουργεί αυτόματα τους κατάλληλους κανόνες δρομολόγησης "προς τα έξω".
    Αναφέροντας "προς τα έξω" εννοούμε την κίνηση μέσω της WAN θύρας είτε προς το διαδίκτυο είτε προς το υποδίκτυο του Speedport, μέρος τους οποίου είναι και το Asus.
    Οπότε όταν η κίνηση ξεκινά από το LAN του Asus, π.χ. τον υπολογιστή σου, γνωρίζει προς τα που θα στείλει τα δεδομένα.

    Όμως το αντίθετο δεν γίνεται. Δηλαδή από τυχόν συνδεδεμένη συσκευή στο Speedport να χρειαστεί να μιλήσει με συσκευή στο υποδίκτυο του Asus (ή ακόμη και στο ίδιο).
    Χρειάζονται αντίστοιχοι κανόνες δρομολόγησης αλλά και να το επιτρέψει το Asus για πρόσβαση σε αυτό.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Πολύ χρήσιμο - ευχαριστώ για την εξήγηση

  4. #19
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά, γιατί δεν βγάζω άκρη. Σύνδεσα το Asus(DSL n14u) πίσω απ'το speedport του ΟΤΕ, για να το έχω σαν απλό ρούτερ. Το πρόβλημα που προέκυψε, είναι ότι σε κινητό Android, δε δουλεύει το internet σωστά, ενώ με το speedport, αλλά και με δοκιμή σε άλλα γειτονικά δίκτυα, διαφορετικών παρόχων(με εταιρικά modems), το κινητό δουλεύει μια χαρά. Μάλλον κάποια ρύθμιση δλδ παίζει, που δεν την πρόσεξα
    Στο speedport ενεργοποίησα απλά το PPPoE Passthrough και στο Asus έκανα ότι φαίνεται στην εικόνα και του έβαλα διαφορετικό υποδίκτυο
    Κάποια ιδέα please?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails sketch-1549443911509.png  


  5. #20
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά, γιατί δεν βγάζω άκρη. Σύνδεσα το Asus(DSL n14u) πίσω απ'το speedport του ΟΤΕ, για να το έχω σαν απλό ρούτερ. Το πρόβλημα που προέκυψε, είναι ότι σε κινητό Android, δε δουλεύει το internet σωστά, ενώ με το speedport, αλλά και με δοκιμή σε άλλα γειτονικά δίκτυα, διαφορετικών παρόχων(με εταιρικά modems), το κινητό δουλεύει μια χαρά. Μάλλον κάποια ρύθμιση δλδ παίζει, που δεν την πρόσεξα
    Στο speedport ενεργοποίησα απλά το PPPoE Passthrough και στο Asus έκανα ότι φαίνεται στην εικόνα και του έβαλα διαφορετικό υποδίκτυο
    Κάποια ιδέα please?
    Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος? το εννοείς με το "δε δουλεύει το internet σωστά". Τι σημαίνει σωστά στην περίπτωσή σου...?

  6. #21
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος? το εννοείς με το "δε δουλεύει το internet σωστά". Τι σημαίνει σωστά στην περίπτωσή σου...?
    Ότι δεν "φορτώνουν" καν κάποιες εφαρμογές (πχ Google play, κάποια online games) και ακόμα και το browsing γίνεται με ρυθμούς χελώνας, και κάποιες φορές "κολλάει" τελείως

  7. #22
    Εγγραφή
    06-08-2010
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55 Mbps/5,5 Mbps
    ISP
    COSMΟΤΕ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Με γύρισαν και εμένα σε VOIP και μου έδωσαν το Speedport 2i.
    Την πρώτη μέρα έβαλα το ASUS DSL_AC56U πάνω στην LAN1 του Speedport και παρατήρησα ότι ενώ όλα τα άλλα δούλευαν σωστά, η εφαρμογή 'Πρωτοσέλιδα' στο Android δεν φόρτωνε. Καμιά ιδέα;
    Οπότε τώρα έχω το Speedport για τα 2.4GHz (όπου δουλεύουν κανονικά τα 'Πρωτοσέλιδα') και το ASUS για τα 5GHz με ένα Repeater πάνω για το υπόλοιπο σπίτι.
    Δεν έβαλα το ASUS σε PPPoE αλλά το άφησα σε Automatic IP. Δεν καταλαβαίνω το πλεονέκτημα του PPPoE, ας εξηγήσει κάποιος.
    Επίσης σε το WiFi του Speedport στο 20% έχω όση εμβέλεια είχα στο ASUS στο 1%.
    Τέλος στο LAN αν βάλω DHCPv6 στο Speedport μου βγάζει κάθε ένα δευτερόλεπτο πρόβλημα με το prefix στο log του ASUS (δεν θυμάμαι πως ακριβώς το έγραφε).
    Οπότε στο LAN έβαλα IPv4. Το speedport ενώ παίρνει IPv6 σε online test βγάζει σφάλμα. Τί φταίει;

  8. #23
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ πήρα το plus speedport και από πίσω έβαλα ένα Linksys router,, στο speedport ενεργό το passthrough , κλείσιμο το wifi and DHCP και αλλαγή το lan ip από 192.168.1.1 σε 192.168.1.2 μιας και το router είχε την ίδια διεύθυνση. Όλα σωστά μέχρι εδώ; Συνδεσα και ένα Ethernet καλώδιο μεταξύ τους και τα βλέπω είτε μέσα από το pc είτε μέσα από το wifi, το ένα σε ...1.1 και το άλλο σε ...1.2 , τα στοιχεία και στα δύο είναι τα ίδια με τα δικά μου credentials.
    Όλα σωστά μέχρι εδώ;
    Γιατί δεν βλέπω τώρα με passthrough την απομακρυσμένη κάμερα ip cam; Ένω όταν ήταν σε bridge ένα άλλο μόντεμ την έβλεπα;
    Μήπως να πάρω την Cosmote να απενεργοποιήσει την αυξημένη ασφάλεια; Θα παίξει ρόλο;

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας