Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Καλημέρα σε όλους - μόλις εχθές μου έκαναν την μετάβαση σε voip και 50άρα γραμμή από απλό adsl που είχα μέχρι εχθές. Η παλιά συνδεσμολογία μου ήταν η χρήση ενός απλού modem εμπορίου σε bridge mode και από πίσω το Asus RT-N66U router (δεν έχει modem). Έχω ένα εκτεταμένο εσωτερικό δίκτυο (έχω ethernet καλωδίωση στο σπίτι συν wifi κλπ. Το asus έχει ως IP την 192.168.0.1
    Με τον ερχομό του speedport plus του ΟΤΕ, θέλω να χρησιμοποιήσω το modem του για σύνδεση στον έξω κόσμο, και να "κουμπώσω" το υπάρχον N66U από πίσω, ώστε να διατηρήσω όλο τον σχεδιασμό του υπάρχοντος δικτύου (σταθερές IP που έχω δώσει στα διάφορα μηχανήματα / PC / τηλεοράσεις κλπ.) Πιστεύω ότι γίνεται, διαβάζοντας από εχθές άπειρα threads, αλλά δεν βρήκα πουθενά όλες τις απαντήσεις που χρειάζομαι. Εξ ου και το καινούργιο νήμα και αίτημα για βοήθεια. Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής:
    - Τι ρυθμίσεις πρέπει να δώσω στο speedport plus? Απ' ότι καταλαβαίνω δεν μπορεί να είναι σε bridge mode γιατί χάνεται η τηλεφωνία. Άρα πρέπει να είναι σε PPPoe - σωστά? Τι credentials πρέπει να έχει? τα δικά μου, ή τα generic (otenet@otenet.gr...)
    - Πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το ΝΑΤ στο speedport?
    - Πρέπει να κάνω port forward και στο speedport?
    - Τι διεύθυνση πρέπει να δώσω στο speedport? Μπορώ να δώσω π.χ. Διεύθυνση 192.168.0.2 (αφού την 192.168.0.1 την θέλω για το ASUS?) Ή πρέπει να ανήκει σε άλλο "δίκτυο" - π.χ. 192.168.1.1. Το subnet θα είναι το ίδιο μεταξύ του speedport και του ASUS? (255.255.255.0)?
    - Τι άλλο χρειάζεται να "πειράξω στο speedport? (π.χ. να αποενεργοποιήσω UPnP, WiFi DHCP κλπ.)

    - Ρυθμίσεις χρειάζομαι για το ASUS? αφήνω τα πάντα ως έχουν?
    - Πως συνδέω τα δύο μηχανάκια? Π.χ. μέσω θύρας WAN? (speedport wan to asus wan) ή speedport LAN2 σε asus WAN?

    Εάν συνδέσω με δεύτερο καλώδιο (LAN to LAN) τα δύο μηχανάκια, θα μπορώ να "βλέπω" το speedport μέσω του ASUS?

    Όπως πιθανώς να καταλαβαίνετε από τις ερωτήσεις, είμαι μεν σχετικός αλλά μόνο μέσω μελέτης των forum... Άρα ημιμαθής! Γι' αυτό παρακαλώ ότι οδηγίες μπείτε στον κόπο να μου δώσετε, κάντε τες όσο πιο λεπτομερείς μπορείτε! Σας είμαι υπόχρεος.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Βαζεις το plus στη γραμμη , το αφηνεις να παρει ρυθμισεις τηλεφωνιας κλπ και μετα δε πειραζεις τιποτα αλλο στο plus, εαν θες να εχεις προσβαση και σε αυτο χρειαζεται απλα να εχει διαφορετικο ip range, αλλα εφοσον στο asus εχεις και αρα στο δικτυο σου εχεις ηδη την 192.168.0.Χ τοτε αφηνεις το speedport οπως ακριβως ειναι.
    Απενεργοποιησε του το wifi εφοσον δε το χρειαζεσαι.
    Στο asus το μονο που χρειαζεται ειναι να φτιαξεις σωστα το wan οπως στη παρακατω εικονα και στα PPP username & password βαζεις αυτα που σου εχει δωσει ο ΟΤΕ και χρησιμοποιει και το plus. Συνδεεις τη wan του asus με μια lan απο το plus και τελος.

    Δε μπορεις να συνδεσεις τα 2 μηχανηματα μεταξυ τους.
    Απο εκει και περα για να εχεις προσβαση στο plus χωρις να γινεται χαμος στα windows η καλυτερη λυση ειναι με δευτερη καρτα δικτυου ή wifi adapter στην οποια συνδεση οριζεις static ip χωρις gateway και dns. Εγω χρησιμοποιω εαν usb wifi των 5Ε. Στη περιπτωση του wifi επειδη τα windows δεν συνδεονται αυτοματα σε wifi δικτυο εφοσον βλεπουν lan συνδεδεμενο πρεπει να γινει και αυτο https://answers.microsoft.com/en-us/...0-41581970ba73


  3. #3
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - το εκτιμώ ιδιαίτερα. Για να είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα... (παρεμπιπτόντως, δεν ανέβασες την εικόνα που αναφέρεις...).
    - Το speedport το αφήνω στο 192.168.1.1 ενώ το ASUS το έχω στο 192.168.0.1 (που ήδη είναι). Το subnet και στα δύο είναι το ίδιο (255.255.255.0)
    - δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσω κάτι άλλο (περαν του wifi) από το speedport (ούτε το DHCP, NAT κλπ.) σωστά?
    - τα credential στο speedport είναι τα δικά μου και όχι τα generic (otenet@otenet.gr) - (κάπου το είχα διαβάσει, γι αυτό επιμένω στο συγκεκριμένο).
    - δεν χρειάζεται να ανοίξω πόρτες στο speedport (μόνο στο asus) - σωστά?

    Αν έχεις την καλωσύνη ανέβασε την φωτογραφία με τα settings του ASUS ή αν δεν μπορείς, τότε εξήγησέ μου.
    Ευχαριστώ και πάλι.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση - το εκτιμώ ιδιαίτερα. Για να είμαι σίγουρος ότι το κατάλαβα... (παρεμπιπτόντως, δεν ανέβασες την εικόνα που αναφέρεις...).
    - Το speedport το αφήνω στο 192.168.1.1 ενώ το ASUS το έχω στο 192.168.0.1 (που ήδη είναι). Το subnet και στα δύο είναι το ίδιο (255.255.255.0)
    σωστα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    - δεν χρειάζεται να απενεργοποιήσω κάτι άλλο (περαν του wifi) από το speedport (ούτε το DHCP, NAT κλπ.) σωστά?
    σωστα, εκτος εαν θες να εχεις προσβαση στο speedport μεσω wifi (οπως εγω) οποτε το αφηνεις ενεργο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    - τα credential στο speedport είναι τα δικά μου και όχι τα generic (otenet@otenet.gr) - (κάπου το είχα διαβάσει, γι αυτό επιμένω στο συγκεκριμένο).
    ακριβως, και τα ιδια βαζεις και στο asus για τη ppoe συνδεση
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    - δεν χρειάζεται να ανοίξω πόρτες στο speedport (μόνο στο asus) - σωστά?
    σωστα, με ppoe passthrough το speedport δεν υπαρχει πουθενα στο δικτυο του asus, δε συμμετεχει σε αυτο, απλα το asus χρησιμοποιει το modem του plus για να βγει στον εξω κοσμο, κατι σαν το bridge μονο που και τα 2 βγαινουν εξω. Plus και asus θα εχουν διαδορετικη ip που βγαινουν στο ιντερνετ. Τσεκαρε μονο στις ρυθμισεις του plus "internet->internet να ειναι ενεργο το PPPoE pass-through (συνηθως ειναι απο default)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις την καλωσύνη ανέβασε την φωτογραφία με τα settings του ASUS ή αν δεν μπορείς, τότε εξήγησέ μου.
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Τη ξεχασα...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  170 
Μέγεθος:  49,3 KB 
ID: 200642
    Οι ρυθμισεις ειναι απο N17U οποτε μπορει να διαφερουν λιγο.

    Ξαναλεω οτι για να εχεις ταυτοχρονη προσβαση και στο plus θα πρεπει να συνδεθεις ειτε με αλλη καρτα δικτυου ειτε μεσω wifi με καποιο usb/pvi wifi module. Τις ρυθμισεις για αυτο τις ανεφερα πιο πανω.


  5. #5
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Ωπα!!! Ειδα στην απάντησή σου ότι "Plus και asus θα εχουν διαδορετικη ip που βγαινουν στο ιντερνετ"... Εγώ έχω στατική IP από τον ΟΤΕ (το πληρώνω εξτρα!) Αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα? πως θα βγουν με ξεχωριστή IP???

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωπα!!! Ειδα στην απάντησή σου ότι "Plus και asus θα εχουν διαδορετικη ip που βγαινουν στο ιντερνετ"... Εγώ έχω στατική IP από τον ΟΤΕ (το πληρώνω εξτρα!) Αυτό θα δημιουργήσει πρόβλημα? πως θα βγουν με ξεχωριστή IP???
    Δεν εχω ασχοληθει με στατικη ip, νομιζα οτι μιλαμε για κλασσικη περιπτωση οχι static, νομιζω τοτε αλλαζει το πραγμα. ο @jkoukos νομιζω ξερει καλυτερα το θεμα.


  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε περίπτωση στατικής ΙΡ, κάνεις ένα από τα παρακάτω:
    α. Ζητάς από τον ΟΤΕ να σου περάσει username τύπου cli_xxxxxxxx στο Speedport (τα x είναι ο αριθμός τηλεφώνου σου).
    β. Ζητάς να απενεργοποιήσουν την αυτόματη ενημέρωση (ZTP*) του username στη γραμμή σου, οπότε θα κάνεις χρήση των generic credentials.

    Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, το Speedport θα παίρνει Dynamic ΙΡ, ενώ το Asus θα παίρνει την Static με τα δικά σου credentials.

    * ZTP=Zero Touch Provisioning. Για πρώτη φορά είχε αναφερθεί εδώ, ενώ η αλλαγή του username εδώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε περίπτωση στατικής ΙΡ, κάνεις ένα από τα παρακάτω:
    α. Ζητάς από τον ΟΤΕ να σου περάσει username τύπου cli_xxxxxxxx στο Speedport (τα x είναι ο αριθμός τηλεφώνου σου).
    β. Ζητάς να απενεργοποιήσουν την αυτόματη ενημέρωση (ZTP*) του username στη γραμμή σου, οπότε θα κάνεις χρήση των generic credentials.

    Και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις, το Speedport θα παίρνει Dynamic ΙΡ, ενώ το Asus θα παίρνει την Static με τα δικά σου credentials.

    * ZTP=Zero Touch Provisioning. Για πρώτη φορά είχε αναφερθεί εδώ, ενώ η αλλαγή του username εδώ.
    Εξαιρετικά! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη την βοήθεια!!!

  9. #9
    Εγγραφή
    15-09-2014
    Περιοχή
    ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220,0 Mbit / 22,0 Mbit/s
    ISP
    COSMOTE DSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΗΡΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα κι εγώ μια βοήθεια. Αυτή τη στιγμή έχω μια 100 γραμμή και συνδέομαι με ένα modem της Tp-Link το ArcherVr2800. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την λειτουργία του Tp-Link, γενικά είναι πολύ σταθερό και σηκώνει άνετα όλες τις συσκευές του δικτύου. Ο ΟΤΕ με ειδοποίησε ότι θα αλλάξει την σύνδεσή μου σε Voip και μου έστειλε ένα modem Speedport Plus και ένα UPS. Το ερώτημά μου είναι ότι η IP του Tp-Link είναι 192.168.1.1 οπότε θα πρέπει να αλλάξω την IP στο Speedport. Ποιά IP να του δώσω; Θα πρέπει επίσης να απενεργοποιήσω το DHCP στο Speedport ;

  10. #10
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο εκει και περα για να εχεις προσβαση στο plus χωρις να γινεται χαμος στα windows η καλυτερη λυση ειναι με δευτερη καρτα δικτυου ή wifi adapter στην οποια συνδεση οριζεις static ip χωρις gateway και dns. Εγω χρησιμοποιω εαν usb wifi των 5Ε. Στη περιπτωση του wifi επειδη τα windows δεν συνδεονται αυτοματα σε wifi δικτυο εφοσον βλεπουν lan συνδεδεμενο πρεπει να γινει και αυτο https://answers.microsoft.com/en-us/...0-41581970ba73
    Ενδιαφέρομαι να κάνω και εγώ το ίδιο πράγμα, στη νέα σύνδεση φίλου. Θα του δωρίσω ένα ASUS router που έχω και κάθεται, και η διαδικασία που περιγράφεις είναι απλή.

    Επειδή βρίσκομαι εξωτερικό, και κατεβαίνω σε 2 βδομάδες Ελλάδα, και μόνο για λίγες μέρες, δε θέλω να χάνω πολύ χρόνο ψάχνοντας ρυθμίσεις, κτλ όταν πάω στο σπίτι του φίλου.

    Η ερώτηση μου είναι καταρχήν...τι γίνεται αν κάποια στιγμή χρειαστεί να μπει στο router του ΟΤΕ - Έχω ήδη αλλάξει το subnet του ASUS σε 192.168.0.1, γιατί όπως καταλαβαίνω το router του ΟΤΕ έρχεται με default το 192.168.1.1. Έτσι όπως το καταλαβαίνω, αν συνδέσει ο φίλος μου το καλώδιο από το λαπτοπ κατευθείαν σε ένα LAN port του router του ΟΤΕ, θα μπορεί μετά κανονικά να συνδεθεί στο router αυτό, και να τσεκάρει ρυθμίσεις, κτλ. Κάνω κάτι λάθος; Είναι όντως τόσο μπέρδεμα να συνδεθεί; Αν είναι όντως τόσο μπέρδεμα, τότε θα μπορούσε πχ να αποσυνδέσει προσωρινά το ASUS, και να συνδέσει τότε το λαπτοπ κατευθείαν στο router του ΟΤΕ, ώστε να συνδεθεί; Δε θέλω να τον μπλέκω με wifi adapters, κάρτες δικτύου, κτλ.

    Επίσης, για να είμαι και σίγουρος, παραθέτω ένα screenshot από το ASUS μου, το μόνο που έχω να κάνω είναι να επιλέξω pppoe, να βάλω τα credentials του φίλου, και όλα θα παίξουν, σωστά;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asus.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  27,1 KB 
ID: 200982

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stsalkit Εμφάνιση μηνυμάτων
    - δεν χρειάζεται να ανοίξω πόρτες στο speedport (μόνο στο asus) - σωστά?
    Αν χρειάζεται να ανοίξω πόρτες στο ASUS, ποιες ακριβώς είναι αυτές οι πόρτες;
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  11. #11
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καμιά απάντηση ρε παιδιά; Ειδικά για το τελευταίο ερώτημα (αν πρέπει να ανοίξω κάποιες πόρτες ή όχι), πραγματικά θα το εκτιμούσα...
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμιά απάντηση ρε παιδιά; Ειδικά για το τελευταίο ερώτημα (αν πρέπει να ανοίξω κάποιες πόρτες ή όχι), πραγματικά θα το εκτιμούσα...
    Αν το βάλεις μέσω Pppoe οχι δεν χρειάζεται κάποιες πόρτες, εκτός αν θέλεις εσύ για κάποια εφαρμογή πχ torrent.
    Την σύνδεση θα την κάνεις απο την wan θύρα του asus σε κάποια του speedport για pppoe, μετά αν χρειαστεί να δεί το speedport απλά βάζει το καλώδιο του υπολογιστή στο speedport

  13. #13
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το βάλεις μέσω Pppoe οχι δεν χρειάζεται κάποιες πόρτες, εκτός αν θέλεις εσύ για κάποια εφαρμογή πχ torrent.
    Την σύνδεση θα την κάνεις απο την wan θύρα του asus σε κάποια του speedport για pppoe, μετά αν χρειαστεί να δεί το speedport απλά βάζει το καλώδιο του υπολογιστή στο speedport
    Ευχαριστώ - αλλά η αλήθεια είναι πως ο φίλος κατεβάζει με torrent. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίξω πχ την πόρτα που χρησιμοποιεί το qtorrent ή ότι άλλο χρησιμοποιεί;
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ciaoant1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ - αλλά η αλήθεια είναι πως ο φίλος κατεβάζει με torrent. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίξω πχ την πόρτα που χρησιμοποιεί το qtorrent ή ότι άλλο χρησιμοποιεί;
    Ναι θα χρειαστεί να το κάνεις στο asus μόνο απο την στιγμή που θα επιλέξεις Pppoe

  15. #15
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    OK, ευχαριστώ πολύ!
    “The world is not going back to normal after the magnitude of what they have done.”
    -Tom Fitzpatrick, US bank Citigroup chief technical strategist

    "Capitalists can buy themselves out of any crisis, so long as they make the workers pay"
    -Lenin

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας