Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    11-06-2015
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω το γερμανικό Fritz!Box 7490 που ήταν συνδεδεμένο με Cosmote VDSL στα 50 MBS. Πήγα στην Wind στα 100 MBS για χαμηλότερο κόστος αλλά δεν μπορεί το 7490 να συνδεθει σωστά. Βλέπει την γραμμή VDSL σωστά στα 100 ΜΒS, αλλά δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτε στο δίκτυο. Τα username και password τα έχω βάλει σωστά όπως μου τα έδωσε η Wind, και τα τέσταρα και στο δικό της ρούτερ αν δουλεύουν σωστά. Το μήνυμα που αναφέρει είναι ότι δεν μπορεί να δουλέψει σωστά στο PPoE δίκτυο, ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Έχει κανείς καμμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείς να δώσεις μια εικόνα με τις ρυθμίσεις της σύνδεσης;

  3. #3
    Εγγραφή
    11-06-2015
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Τελικά την βρήκα την άκρη, η προηγούμενη γραμμή που είχα ήταν ISDN και το Fritz 7490 η Γερμανική έκδοση που υποστηρίζει μόνο ISDN. Η νέα σύνδεση με την Wind είναι απλή τηλεφωνία ANEX A οπότε κατ' αρχήν θα έπρεπε να μετατρέψω το Fritz 7490 από Γερμανικό σε International.

    Ακολουθώντας αυτό τον πολύ καλό οδηγό εδώ https://forums.whirlpool.net.au/archive/2736304 κατάφερα μετά από λίγη προσπάθεια να μετατρέψω το Fritz 7490 σε International, και όταν έγινε η εκκίνηση με το νέο firmware μου ζήτησε αρχικά να ορίσω αν η σύνδεση είναι τύπου ANEX A ή Β, επέλεξα το ANEX A και συνέχισα με την επιλογή χώρας ως Greece.

    *** Σημείωση το γερμανικό 7490 που έχω είναι κατασκευής του 2015, με σειριακό αριθμό που αρχίζει με γράμμα μικρότερο από το J, και επομένως μπορούσε να γίνει η μετατροπή σε international χωρίς πρόβλημα, στα μετέπειτα μοντέλα δεν είναι δυνατή η αλλαγή.

    Εκεί που παιδεύτηκα πάλι ήταν στην σύνδεση με το ίντερνετ, ενώ συγχρόνιζε σωστά με την VDSL δεν μπορούσε πάλι να μπεί στο ίντερνετ. Για την σύνδεση είχα επιλέξει σαν πάροχο την επιλογή Other Provider με αυτόματη ρύθμιση παραμέτρων, είχε διαθέσιμες έτοιμες ρυθμίσεις για Cosmote και Vodafone, αλλά τζίφος δεν συνδεόταν με τίποτε. Επέλεξα τότε Cosmote και ... θαύμα, συνδέθηκε επιτέλους!

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, ελπίζω να βοηθήσω κάποιον που θα έχει το ίδιο θέμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hipath : 20-01-19 στις 13:11.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το πρόβλημα ήταν οι ρυθμίσεις σύνδεσης και όχι το Annex, που σε VDSL δεν έχει σχέση για τον συγχρονισμό αλλά μόνον για την τηλεφωνία.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    225
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ​↓ 55,0 Mbit ↑ 5,5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εγω παντως που ειμαι με forthnet vdsl 50αρα (αν εχει καποια σχεση αυτο) οταν δοκιμασα στο 7590 να αλλαξω σε annex b για δοκιμη δεν καταφερε ποτε να συγχρονισει.
    μονο annex a δουλευει

  6. #6
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    FritzBox 7490
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hipath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά την βρήκα την άκρη, η προηγούμενη γραμμή που είχα ήταν ISDN και το Fritz 7490 η Γερμανική έκδοση που υποστηρίζει μόνο ISDN. Η νέα σύνδεση με την Wind είναι απλή τηλεφωνία ANEX A οπότε κατ' αρχήν θα έπρεπε να μετατρέψω το Fritz 7490 από Γερμανικό σε International.

    Ακολουθώντας αυτό τον πολύ καλό οδηγό εδώ https://forums.whirlpool.net.au/archive/2736304 κατάφερα μετά από λίγη προσπάθεια να μετατρέψω το Fritz 7490 σε International, και όταν έγινε η εκκίνηση με το νέο firmware μου ζήτησε αρχικά να ορίσω αν η σύνδεση είναι τύπου ANEX A ή Β, επέλεξα το ANEX A και συνέχισα με την επιλογή χώρας ως Greece.

    *** Σημείωση το γερμανικό 7490 που έχω είναι κατασκευής του 2015, με σειριακό αριθμό που αρχίζει με γράμμα μικρότερο από το J, και επομένως μπορούσε να γίνει η μετατροπή σε international χωρίς πρόβλημα, στα μετέπειτα μοντέλα δεν είναι δυνατή η αλλαγή.

    Εκεί που παιδεύτηκα πάλι ήταν στην σύνδεση με το ίντερνετ, ενώ συγχρόνιζε σωστά με την VDSL δεν μπορούσε πάλι να μπεί στο ίντερνετ. Για την σύνδεση είχα επιλέξει σαν πάροχο την επιλογή Other Provider με αυτόματη ρύθμιση παραμέτρων, είχε διαθέσιμες έτοιμες ρυθμίσεις για Cosmote και Vodafone, αλλά τζίφος δεν συνδεόταν με τίποτε. Επέλεξα τότε Cosmote και ... θαύμα, συνδέθηκε επιτέλους!

    Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν, ελπίζω να βοηθήσω κάποιον που θα έχει το ίδιο θέμα.
    Όσο παλιό και αν είναι με έσωσε σήμερα. Είχα κάνει την μετατροπή από DE σε International το 2015 και έπεζε χάρμα ώσπου να βάλλω 100 Mbit πριν δύο χρόνια περίπου. Δεν είχα βρει λύση για το Internet και αναγκάστηκα να το έχω πάνω στο modem της Wind. Τώρα που μπήκε η καραντίνα και είχα λίγο χρόνο να ασχοληθώ παραπάνω έπεσα επάνω σ'αυτό το ποστ.
    Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας