Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 124
  1. #46
    Εγγραφή
    03-10-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    3.965
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    ΔΙΟΔΟΣ HOL
    Router
    AVM Fritz!Box Fon
    SNR / Attn
    31(dB) / 14(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 35 ευρα θέλουν μόνο οι ξεφτίλες....

    Τα αποσπάσματα έφτιαξα και γω πριν λίγες μέρες...απλά δεν μπορούσα να πετύχω με ακρίβεια την επιφάνεια.....

    Οπότε με τα αποσπάσματα τυπωμένα θα πάω στο κτηματολόγιο συν τα έντυπα Δ1 και Δ2.
    να τα κάνουμε 350 τα ευρά άμα είναι να μην είναι ξεφτίλα

    ηρεμία. το κτηματολόγιο έπρεπε να υπάρχει από καιρό. ο αρχικός σας κόπος θα αποσβεστεί στο μέλλον.
    θα πάρει χρόνια να τελειώσει, στο μεγαλύτερο ποσοστό του πάλι, αλλά τουλάχιστον μετά θα ξέρεις τι παίρνεις και δε θα τρέχεις στα δικαστήρια για κάθε αγοραπωλησία.

    όσοι δε θέλετε ταλαιπωρία, μια επίσκεψη σε μηχανικό ή αν ξέρετε τα όρια του οικοπέδου σας ακόμα και σε ιδιωτικό ΚΕΠ, θα σας βγάλει απ τον κόπο - φυσικά με το αζημίωτο
    επίσης έχουν άτυπα ανοίξει και γραφεία που ασχολούνται αποκλειστικά με το κτηματολόγιο

    όπως πάντα, όταν γίνεται ένα έργο έχουμε αντιδράσεις. απλά ήθελα να ακουστεί κι η άλλη άποψη περί κτηματολογίου (που τόσα χρόνια φώναζε ο κόσμος γιατί δεν το χουμε και τώρα που γίνεται φωνάζει γιατί γίνεται)
    Σεβασμός & Απειθαρχία

    δεν αντέχετε το 50-50
    δεν το αντέχετε

  2. #47
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    να τα κάνουμε 350 τα ευρά άμα είναι να μην είναι ξεφτίλα

    ηρεμία. το κτηματολόγιο έπρεπε να υπάρχει από καιρό. ο αρχικός σας κόπος θα αποσβεστεί στο μέλλον.
    θα πάρει χρόνια να τελειώσει, στο μεγαλύτερο ποσοστό του πάλι, αλλά τουλάχιστον μετά θα ξέρεις τι παίρνεις και δε θα τρέχεις στα δικαστήρια για κάθε αγοραπωλησία.

    όσοι δε θέλετε ταλαιπωρία, μια επίσκεψη σε μηχανικό ή αν ξέρετε τα όρια του οικοπέδου σας ακόμα και σε ιδιωτικό ΚΕΠ, θα σας βγάλει απ τον κόπο - φυσικά με το αζημίωτο
    επίσης έχουν άτυπα ανοίξει και γραφεία που ασχολούνται αποκλειστικά με το κτηματολόγιο

    όπως πάντα, όταν γίνεται ένα έργο έχουμε αντιδράσεις. απλά ήθελα να ακουστεί κι η άλλη άποψη περί κτηματολογίου (που τόσα χρόνια φώναζε ο κόσμος γιατί δεν το χουμε και τώρα που γίνεται φωνάζει γιατί γίνεται)
    Ενταξει, δεν νομιζω κανεις να φωναζει γενικως και αοριστως γιατι γινεται.
    Φωναζει ο κοσμος, γιατι παλι πρεπει να βαλει το χερι στην τσεπη....

    Κανονικα, για οσους ειναι νομιμοι και τα ειχαν δηλωμενα ολα (νομοταγης πολιτης με Ε9 σωστο ας πουμε), επρεπε αυτοματα να τα κανει ολα το κρατος....
    Οχι πληρωνε κτηματολογιο, πληρωνε μηχανικο, πληρωνε γραφειο για ορθη καταχωρηση....
    Για μια ιδιοκτησια, εχει ματωσει ο Ελληνας....ολη την ωρα πληρωνε....δωσαμε ρε παιδια, δωσαμε....

  3. #48
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Από που να τα κάνει αυτόματα; Υπάρχουν πουθενά στα συμβόλαια συντεταγμένες ή μήπως τις έχεις δηλώσει προσωπικά σε κάποιο έγγραφο;
    Κοίτα τα δικά σου συμβόλαια τι γενικότητες αναφέρουν για την τοποθεσία τους αλλά και το Ε9. Με ποιον τρόπο θα βρει ο όποιος υπάλληλος το ακριβές σημείο και το περίγραμμα του χωραφιού σου; Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κι εγώ δεν έχω δηλώσει το ίδιο με σένα;
    Κάθε ευνομούμενο κράτος, από την ίδρυσή του, ένα από τα πρώτα πράγματα που φτιάχνει είναι το κτηματολόγιο, ώστε να γνωρίζει πρώτα αυτό και κατόπιν όλοι μας, τι ανήκει νόμιμα και σε ποιον.

  4. #49
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raspoutiv Εμφάνιση μηνυμάτων
    να τα κάνουμε 350 τα ευρά άμα είναι να μην είναι ξεφτίλα

    ηρεμία. το κτηματολόγιο έπρεπε να υπάρχει από καιρό. ο αρχικός σας κόπος θα αποσβεστεί στο μέλλον.
    θα πάρει χρόνια να τελειώσει, στο μεγαλύτερο ποσοστό του πάλι, αλλά τουλάχιστον μετά θα ξέρεις τι παίρνεις και δε θα τρέχεις στα δικαστήρια για κάθε αγοραπωλησία.

    όσοι δε θέλετε ταλαιπωρία, μια επίσκεψη σε μηχανικό ή αν ξέρετε τα όρια του οικοπέδου σας ακόμα και σε ιδιωτικό ΚΕΠ, θα σας βγάλει απ τον κόπο - φυσικά με το αζημίωτο
    επίσης έχουν άτυπα ανοίξει και γραφεία που ασχολούνται αποκλειστικά με το κτηματολόγιο

    όπως πάντα, όταν γίνεται ένα έργο έχουμε αντιδράσεις. απλά ήθελα να ακουστεί κι η άλλη άποψη περί κτηματολογίου (που τόσα χρόνια φώναζε ο κόσμος γιατί δεν το χουμε και τώρα που γίνεται φωνάζει γιατί γίνεται)
    ναι καλά κλάιν μάιν θα αποσβεστεί και τρίχες κατσαρές.
    Δεν κοιτάνε να οργανώσουν τις υπηρεσίες που είναι για πολλές κλοτσιές και μπάτσες, τους ζήτησα να μου στείλουν με μέιλ ένα χαρτί που θέλω και δεν μπορούσαν ούτε ένα σκάνερ δεν έχουν οι ΑΧΡΗΣΤΟΙ ή δεν έχουν ή δεν θέλουν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο τα κωθώνια.

    Συριζάκι συριζάκι

    - - - Updated - - -

    Και μην μου πείτε να μπούνε νέοι υπάλληλοι τους είδα και τους έζησα τους νέους υπαλλήλους οικοδομικά υλικά κατεδαφίσεως, ντουβάρια τενεκέδες. Δεν υπάρχει διάθεση απο κανέναν λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να εργαστούν οι περισσότεροι λουφάρουν πατόκορφα.

  5. #50
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που να τα κάνει αυτόματα; Υπάρχουν πουθενά στα συμβόλαια συντεταγμένες ή μήπως τις έχεις δηλώσει προσωπικά σε κάποιο έγγραφο;
    Κοίτα τα δικά σου συμβόλαια τι γενικότητες αναφέρουν για την τοποθεσία τους αλλά και το Ε9. Με ποιον τρόπο θα βρει ο όποιος υπάλληλος το ακριβές σημείο και το περίγραμμα του χωραφιού σου; Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι κι εγώ δεν έχω δηλώσει το ίδιο με σένα;
    Κάθε ευνομούμενο κράτος, από την ίδρυσή του, ένα από τα πρώτα πράγματα που φτιάχνει είναι το κτηματολόγιο, ώστε να γνωρίζει πρώτα αυτό και κατόπιν όλοι μας, τι ανήκει νόμιμα και σε ποιον.
    Κατσε λιγο...
    Δηλαδη, οταν ειναι να μου τα παρει με τον ΕΝΦΙΑ, τοτε ξερει το κρατος τι περιουσια εχω....
    Οταν ειναι για να αυτοματοποιηθει η κατασταση, και να γλυτωσω ως πολιτης και χρημα και ταλαιπωρια, τοτε δεν ξερει...

    μαλιστα....οτι να ναι...

    Εγω δεν ειπα να παρακαμφθει ο πολιτης.
    Θα μπορουσαν να αναρτησουν ομως καταστασεις τι αντιστοιχει σε καθε ΑΦΜ, και μετα να μπορεις να κανεις τροποποιησεις.
    Και συμβολαια υπαρχουν στα υποθηκοφυλακεια. Αλλα ξεχασα. Τοσα ΚΠΣ περασαν, καμια ψηφιοποιηση, εστω για τα τελευταια χρονια.
    Αλλα αμα ηταν αυτοματα, πως θα τσεπωναν ξανα χρημα;

  6. #51
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Συγνώμη για το απόλυτο, αλλά όπως και σε άλλα θέματα δεν έχεις ιδέα ποια η σημασία του κτηματολογίου και για ποιους λόγους έπρεπε να υπάρχει εκ καταβολής του κράτους.
    Ένα μόνο παράδειγμα, η απουσία του έχει φέρει (από τα δεκάδες άλλα θέματα) την πραγματικότητα των καταπατήσεων γης αφού κανείς δεν γνωρίζει τον κύριο κάτοχό της σε πλείστες περιπτώσεις.
    Και μην μου πεις για Ε9 κλπ, διότι είναι παντελώς άσχετα. Τώρα γίνεται η πλήρης καταγραφή και ψηφιοποίηση. Αντιγράφω από αλλού, για να έχεις μια γενική εικόνα:

    Spoiler:
    Αυτή τη στιγμή υπάρχουν τρεις εικόνες ενός ακινήτου:
    Η νομική, δηλαδή τα συμβόλαια στο υποθηκοφυλακείο.
    Η φορολογική, δηλαδή τι δηλώνεις στην εφορία.
    Η πολεοδομική, δηλαδή τι έχεις δηλώσει στην πολεοδομία.
    Και μερικές παραλλαγές αυτών, πχ τι νομίζει ο δήμος ότι έχεις, ή τι φαντάζεται η δεή ότι φωτίζεις.

    Όλα αυτά πρέπει κάποια στιγμή να ταυτιστούν. Και το κτηματολόγιο είναι το πρώτο βήμα. Το πότε θα γίνουν τα υπόλοιπα είναι άλλο θέμα. Κι εγώ είμαι απαισιόδοξος, αφού πρωτοέγραψα ακίνητο στο κτηματολόγιο ως μεταπτυχιακός φοιτητής και ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει με τις δηλώσεις!

    Σκεφτείτε όμως ότι εδώ και μερικά χρόνια θέλω να αγοράσω το οικόπεδο του γείτονα για να επεκτείνω το σπίτι μου. Κανένας δεν ξέρει σε ποιον ανήκει! Οι παπούδες πέθαναν άκληροι, το κληρονόμησαν τα ανήψια, και τώρα η γειτονιά λέει ότι πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 στην τρίτη γενειά, ίσως και περισσότεροι. Τουλάχιστον του χρόνου θα μπορώ να πάω να ρωτήσω το κτηματολόγιο.
    Εάν επίσης πιστεύετε πως Ε9, υποθηκοφυλακειο και πολεοδομια κάνουν την ίδια δουλειά με το κτηματολογιο, σας ενημερώνω πως πάλι λάθος κάνετε.

    Για να καταλάβετε λοιπόν κάποιες απλές διάφορες σας αναφέρω τα εξής:

    (1) τόσα χρόνια με όλα αυτά τα "συστήματα" που αναφέρατε, Ε9 κλπ, έχουν γίνει πολλές διπλο-πωλήσεις. Πολλές!!! Πουλούσε κάποιος το ακίνητο του σε έναν και μετά το πουλούσε και σε έναν άλλον.

    (2) ιδιοκτητης του 91% ενός οικοπέδου, εχτιζε και πουλούσε διαμερίσματα χωρίς να έχει λάβει γνώση ο κάτοχος του 9%. Πραγματικό γεγονός, σε δεκάδες οικόπεδα στην ευαγγελιστρια Θεσσαλονίκης.

    (3) ιδιοκτήτης ποσοστού ενός χωραφιου έκανε ιδιωτική διανομή και πουλούσε οικόπεδα σε ανυποψίαστους αγοραστές. Πάλι στο πολεοδομικο συγκρότημα Θεσσαλονίκης.

    Προφανώς και όλα αυτά δεν θα είχαν συμβεί εφόσον εδώ και 200 χρόνια είχαμε κτηματολογιο.

    Το ότι το κράτος δεν έχει μεριμνήσει ακόμα, ή δεν έχει γνωστοποιήσει πιθανόν, τη σύνδεση κτηματολογιου με πολεοδομια, εφορία κλπ, προφανώς και είναι λάθος. Άλλα δεν είναι λόγος για τη μη ύπαρξη κτηματολογιου. Ούτε ο εκνευρισμός για τα συνεχόμενα χαρατσια είναι λόγος μη ύπαρξής κτηματολογιου στη χώρα.

    Κτηματολογιο σημαίνει, όπως ήδη σας έχει αναφερθεί, ξέρω τι έχω και που ακριβώς βρίσκεται. Και το ξέρει και όλος ο κόσμος γιατί τα δεδομένα είναι δημόσια. Κτηματολογιο σημαίνει διασφαλιση της περιουσίας μου. Κτηματολογιο σημαίνει διασφάλιση στις αγοραπωλησιες. Σημαίνει επενδύσεις!

    Όσο για το εάν θα πρέπει, και μετά την ολοκλήρωση του κτηματολογιου, να τρέχω σε χίλιες δυο υπηρεσίες και να μαζεύω ένα τόνο χαρτιά αν θέλω να πουλήσω το ακίνητο μου, προφανώς και όχι. Αλλά και αυτό να μη συμβεί, η μείωση της χαρτουρας, πάλι ΔΕΝ μπορεί να μειώσει την αξία του κτηματολογιου.
    Μπορεί εσείς να μην είδατε όφελος αλλά είδαν αρκετοί όταν πήγαν να αγοράσουν διαμέρισμα χωρίς ποσοστό στο οικόπεδο αλλά είδαν αυτή την πληροφορία στο κτηματολόγιο και τελικά επέλεξαν να αγοράσουν άλλο ακίνητο. Στη Θεσσαλονίκη όλα αυτά.

    Όσον αφορά στις διπλο-πωλησεις, επιτρέψτε μου να ξέρω περισσότερα από εσάς.
    Ειδικά στη χαλκιδική στην οποία αναφέρεστε, και πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο πόδι, υπάρχει περιοχή η οποία σε παλαιότερο πρόγραμμα κτηματογράφησης είχε δηλωθεί σχεδόν 300%.
    Κάποιος πουλάει ένα ακίνητο, το οποίο κατείχε βάσει συμβολαίου. Κάποιος άλλος πουλάει το αυτό ακίνητο επικαλουμενος χρησικτησια. Οι δύο αγοραστές μεταγραφουν τα συμβόλαια τους στο υποθηκοφυλακείο, όπου η καταγραφή είναι προσωποκεντρικη. Ούτε γάτα ούτε ζημιά.

    Με το κτηματολόγιο δεν μπορεί να γίνει αυτό. Η καταγραφή είναι κτηματοκεντρικη.
    Οι άνθρωποι ξέρουν. Ο καθένας για τον εαυτό του και εάν. Εάν, διότι μετά 200 χρόνια πολλοί δεν ξέρουν, ή νομίζουν ότι ξέρουν ή ξέρουν α ενώ είναι β.
    Όπως και να έχει η πλήρης αυτή συνολική πληροφορία δεν ύπάρχει κάπου άμεσα προσπελάσιμη ανα πάσα στιγμή. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να ξέρεις τι έχεις εσύ (αν δεν θυμάσαι) ή αν θελεις να ξέρεις τι έχει ο χ πρέπει να κάνεις έρευνα στο υποθηκοφυλακείο που χρειάζεται χρόνο (και χρήμα). Με το κτηματολόγιο αυτό γίνεται άμεσα.

    Εάν λοιπόν έστω ξέρουν οι άνθρωποι, το κράτος δεν ξέρει. Δεν ξέρει ούτε τα δικά του επακριβώς. Και φυσικά όπως είπα ούτε ο καθένας δεν ξέρει επακριβώς. Οι καταγραφές που ανάγονται πριν 200 χρόνια, είπα πιό πάνω, πως ακριβώς είναι. Κάπου εκεί παραπέρα, δίπλα στο νερό, στα δένδρα, στα πρόβατα, στις ραχούλες. Ακόμα περισσότερο πολλές καταγραφές είναι μετρημένες σε απίθανες μη χρησιμοποιούμενες σήμερα μονάδες, όπως γαλικά στρέμματα, αγγλικές γιάρδες, παλιά στρέμματα για τα οποία υπάρχουν γύρω στις 10 ερμηνείες κλπ.

    Με λίγα λόγια κάπου να υπάρχουν όλα για όλους γραμμένα και σωστά δεν υπάρχει.

    Προφανώς αυτό δεν μπορεί να γίνει κεντρικά, διότι α κοστίζει αλλά και β να μην κόστιζε αν δεν τρέξει ο καθένας μας πάλι το κράτος δεν μπορεί να βρει τι έχει ξεχάσει ο καθένας. Το πιό πιθανό θα ήταν ό,τι έχει ξεχάσει ο καθένας να πάει άμεσα σε άγνωστο και μετά στο δημόσιο. Γι αυτούς και για άλλους λόγους αποφασίστηκε όπως σε όλες τις χώρες να γίνει και εδώ. Το κόστος το επωμίζεται ο καθένας μας ανάλογα με το τί ακίνητα έχει. Όταν ολοκληρωθεί θα μπορεί ο καθένας άμεσα να γνωρίζει πλήρως τι έχει ο ίδιος αλλά και οποιοσδήποτε άλλος (για τον οποίο έχει έννομο συμφέρον). Και επειδή αυτό είναι το τελικό όφελος, πληρώνει ο καθένας ένα ανταποδοτικό τέλος.

    Για αυτό πρέπει να τρέξουμε εμείς και να πληρώσουμε εμείς. Θεωρώ ότι αξίζει το τρέξιμο και το κόστος για να εξασφαλίσουμε την περιουσία μας.
    Οι γραφειοκρατικές ατασθαλίες υπάρχουν, πολλές φορές όμως δεν οφείλονται μόνο σε άλλους και όχι σε μας. Ίσως όχι από σφάλμα μας, αλλά από αμέλεια.
    Για τους τοπογράφους είπαμε πιό πάνω. Δεν χρειάζεται.
    Χρειάζεται αν δεν ξέρεις τι έχεις. Που αν δεν ξέρεις τι έχεις, εννοείται ότι χρειάζεσαι τοπογράφο διότι αλλιώς τι συζητάμε. Είτε με κτηματολόγιο είτε χωρίς αν δεν ξέρεις ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. Και δεν υποχρεούται κανείς να σου πει τι έχεις αν δεν ξέρεις εσύ τι έχεις.
    Τα βουνά και τα λαγκάδια πρέπει να τα πάρεις και πάλι αν δεν ξέρεις τι έχεις και πού είναι. Προφανές δεν είναι? Περιμένεις να έρθει κανείς να σου δειξει που ήταν του παππού τα χωράφια που πέθανε και κανείς δεν αναρωτήθηκε?
    Υπερωρίες δεν χρειάζονται. Λίγη ώρα στον υπολογιστή ένα ΣΚ.

    Άμα δεν είμαστε μάγκες μόνοι μας γιατί να είναι το κράτος. Κράτος στην χώρα μας υπάρχει σχεδόν 200 χρόνια. Η δουλειά αυτή δεν έγινε. Τι σημαίνει αυτό? Δεν πρέπει να γίνει ποτέ? Ή να μυρίσει το κράτος τα δάχτυλά του και να μας το φέρει στο πιάτο?
    Το να ξέρεις στο μιλητό το χωράφι σου νομίζεις ότι σε εξασφαλίζει από το να έρθει αύριο α. ο γείτονας β. το δασαρχείο γ. το δημόσιο δ. ο δρόμος ε. δημοτική αρχή να στο πάρει ενδεχομένως με το "έτσι θέλω"?
    Είσαι πολύ σίγουρος ότι αυτό που ξέρεις στο μιλητό έχει αντίκτυπο σε ισχυρό τίτλο? ή έχει έρθει ο γείτονας και στην έχει κάνει ήδη και εσύ κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου?
    Εκανες μια επίσκεψη στο "αρμόδιο" γραφείο του δήμου της περιοχής σου ποτέ να σου δείξει τα χωράφια σου?
    Το σημερινό κτηματολόγιο είναι η μοναδική απόπειρα να καταγραφεί η γη ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ της.

    Αν νομίζεις ότι το έχεις ξαναδεί το έργο, θα έλεγα ότι κάνεις λάθος.

    Προβλήματα θα υπάρχουν πάντα. Αλλά όταν μπαίνει σε γενικές βάσεις σωστά αυτά σιγά σιγά θα εκλείψουν.

    Ναι έχεις δικαίωμα να προσφύγεις στα δικαστήρια. Που θα εκδικάσουν μετα από χρόνια κλπ κλπ.
    Και σήμερα το ίδιο ισχύει χωρίς κτηματολόγιο. Που θα εκδικάσουν μετά από χρόνια κλπ κλπ.
    Πίστεψέ μα θα είναι πιό εύκολα και πιό γρήγορα να βρεις άκρη με το κτηματολόγιο.

    Τι θα ισχύει στο μέλλον?
    Τα συμβόλαια δεν παύουν ποτέ να ισχύουν. Απλά με το κτηματολόγιο ξεκαθαρίζουν όλα τα χωρικά προβλήματα και όσον αφορά την ακριβή θέση και διαστάσεις του ακινήτου θα ισχύει το κτηματολόγιο.
    Απλά αν το συμβόλαιό σου λέει πχ ότι έχεις 1200 μέτρα και το κτηματολόγιο βρει 1300 ισχύει το 1300. Και αν το κτηματολόγιο βρει ότι το ακίνητο είναι 2 μέτρα προς τα δυτικά αυτό θα ισχύει. Και αυτό αν είναι λάθος πρέπει να διορθωθεί με δικαστήριο.
    Επίσης αν πχ σε ένα ακίνητο που το έχουν με συμβόλαιο 5 αδέρφια και σήμερα οι ιδιοκτήτες είναι πχ 15 ξαδέρφια παιδιά τους και από τα συμβόλαια δεν γίνεται ξεκάθαρο ή κάποιος δεν έχει δηλώσει το 1/15 θα πάει σε άγνωστο. Μετά την ολοκλήρωση του κτηματολογίου αυτό το ένα παιδί θα πρέπει με δικαστήριο να διεκδικήσει αυτό το 1/15 που του ανήκε και αδιαφόρησε να δηλώσει.
    Αλλιώς θα πάει στο δημόσιο. Πάντα όμως ισχυρό χαρτί είναι το συμβόλαιο. Αλλά όχι εσαεί.

    Και ακριβώς μετά την ολοκλήρωση του κτηματολογίου θα εκλείψουν οι εδαφικές διεκδικήσεις διότι τα πράγματα θα είναι ξεκάθαρα.
    Ομως αυτά τα πράγματα δεν γίνονται από τη μια στιγμή στην άλλη ως δια μαγείας.


    Αυτά στα λέω φιλικά (όπως λες και συ) διότι διακρίνω μια τάση του ωχ μωρε, γιατί σε μας, καλά είμασταν, τα ξέρω όλα, θέλουν να μας φακελώσουν και τέτοια ελληνικά.
    Αν δεν θέλουμε να είμαστε χύμα μια ζωή, αυτό είναι μια σωστή κατεύθυνση για να ξεκινήσουμε.
    Πιό απλοικά δεν μπορώ να τα πω.

  7. #52
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Επειδή μερικοί μπορεί λόγω του νεαρού της ηλικίας ή βραχείας μνήμης να αγνοούν μερικά πράγματα, το κτηματολόγιο είναι ένα έργο που έχει πληρωθεί πολλές φορές η αξία του και από εθνικούς και από κοινοτικούς πόρους, μόνο που τα χρήματα κατέληξαν στις τσέπες και τις κοιλιές κάποιων έξυπνων:
    http://www.kathimerini.gr/101957/art...o-kthmatologio

  8. #53
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή μερικοί μπορεί λόγω του νεαρού της ηλικίας ή βραχείας μνήμης να αγνοούν μερικά πράγματα, το κτηματολόγιο είναι ένα έργο που έχει πληρωθεί πολλές φορές η αξία του και από εθνικούς και από κοινοτικούς πόρους, μόνο που τα χρήματα κατέληξαν στις τσέπες και τις κοιλιές κάποιων έξυπνων:
    http://www.kathimerini.gr/101957/art...o-kthmatologio
    Έτσι ακριβώς.

  9. #54
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για την ακρίβεια αρχικά είχε ενταχθεί και πληρωθεί, αλλά λόγω πολλών προβλημάτων, ατασθαλιών κλπ. ένα μεγάλο μέρος της χρηματοδότησης είτε επιστράφηκε είτε ακυρώθηκε λόγω προστίμων.

    Το κτηματολόγιο είναι ένα έργο που έπρεπε να γίνει ΧΘΕΣ. Αλλά τι λειτούργησε σωστά σε αυτό το δύσμοιρο κράτος για να πάει και αυτό καλά;
    Είναι διαχρονικό πρόβλημα και όταν κάποιοι σωστά κατήγγελναν τα προβλήματα, ξεχνούσαν στην συνέχεια τα αντίστοιχα δικά τους. Τουλάχιστον με την μνημονιακή υποχρέωση έχει μπει (έστω και με προβλήματα) το νερό στο αυλάκι.

  10. #55
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα σε Γεωργικό Συνεταιρισμό μεγάλου νομού έχουν στήσει παραμάγαζο χρεώνοντας τους αφελείς όσα γουστάρουν.
    Οι γνωστοί αιτησιογράφοι βρήκαν δουλειά.

  11. #56
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα σε Γεωργικό Συνεταιρισμό μεγάλου νομού έχουν στήσει παραμάγαζο χρεώνοντας τους αφελείς όσα γουστάρουν.
    Οι γνωστοί αιτησιογράφοι βρήκαν δουλειά.
    Παρέχουν μια υπηρεσία, δεν βλέπω κάτι το κακό να την χρεώσουν, πάντα μπορεί κάποιος να κάνει τις αιτήσεις μονος τους

  12. #57
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ακριβώς! Και στο δικό μας χωριό το κάνουν, όπως και δηλώσεις ΟΣΔΕ, ΦΠΑ κλπ σχετικά με τους αγρότες. Το θέμα είναι να κόβουν απόδειξη για τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

  13. #58
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.269
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Παρέχουν την υπηρεσία επικαλούμενοι την Ένωση την οποία μπορεί να κάνει βεβαίως και ο κάθε ένας μόνος του.
    Παραμυθιάζουν τους γέροντες κυρίως ως αξιόπιστη υπηρεσία παρεχόμενη από την Ένωση τάχα και αξιόπιστη.
    Ουδεμία όμως σχέση έχει με το Κτηματολόγιο. Σε περίπτωση λάθους οι τύποι μετά θα έχουν εξαφανιστεί ενώ θα τραβάνε τις τρίχες τους όπου θα γίνουν λάθη.
    Ξαφνικά τοποθετήθηκαν 20 γραφεία μέσα σε έναν χώρο εκεί που δεν υπήρχε τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios : 18-03-19 στις 17:10.

  14. #59
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν ξέρω τι κάνουν σε σας, αλλά στην δικιά μας περίπτωση απλά βοηθούν (φυσικά με το αζημίωτο) στην συγκέντρωση των στοιχείων της δήλωσης σε όσους δεν μπορούν για Χ λόγους οι ίδιοι.
    Κάνουν τα ίδια με τις διάφορες άλλες δηλώσεις που κανείς μπορεί να κάνει και μόνος του, αλλά τρέχοντας δώθε-κείθε. Οι ίδιοι δεν κάνουν δήλωση, ούτε ηλεκτρονική, τουλάχιστον όσο γνωρίζω.

    Σε μας έχει παρουσιασθεί άλλο φαινόμενο. Υπάλληλοι της κτηματογράφησης (δεν ξέρω αν είναι μόνιμοι ή με σύμβαση) αναλαμβάνουν επί πληρωμή στον ελεύθερο χρόνο τους, να οριοθετήσουν τα αγροτεμάχια με τα στίγματα του GPS. Το ίδιο κάνουν και αρκετοί μηχανικοί αναφέροντας ότι ελλείψει τοπογραφικών, είναι απαραίτητη η αποτύπωση (λες και στα χωριά δεν ξέρουν τις περιουσίες τους). Είδα κι έπαθα να πίσω τους δικούς μου να μην προχωρήσουν σε τέτοια ενέργεια και τελικά όταν κατέβηκα πρόσφατα, τους έδειξα πόσο απλό είναι να βρεις από τις ορθοφωτογραφίες το χωράφι και να κάνεις το περίγραμμά του. Με τα στοιχεία αυτά πήγαν κι έκαναν μετά την δήλωση.

  15. #60
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Η γραφικότητα μια χαρά κρατάει... (λυπάμαι, αλλά το ψάρι δεν μπορείς να το βαπτίσεις μοσχαρίσιο κόντρα φιλέτο).

    Με λίγα λόγια. Ναι , το κτηματολόγιο ειναι παλιά ιστορία. Check
    Ναι, έχει πληρωθεί πολλές φορές. Check
    Δούλεψε; Οχι.
    Πρέπει να γίνει; Ναι
    Θα βοηθήσει; Ναι

    Τα χρήματα που πληρωθήκαν τι σχέση έχουν με την υπηρεσία που πληρώνετε ; Μα καμία όμως ;

    Ειναι σαν να μου λέτε ότι μια εθνική υπερκοστολογήθηκε, αρα να μη πληρώνουμε διόδια. Μόνο που τα διόδια πρέπει να τα δίνεις (και) για τη συντήρηση της. Τι να κάνουμε τώρα ;


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

Σελ. 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας