Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    ερώτηση: θέλω να πάρω ενα laptop το οποίο θα χρησιμοποιώ με docking station. από οτι βλέπω υπάρχουν docking stations με thunderbolt3 και usb c.
    αν έχω καταλάβει σωστά υπάρχει συμβατότητα ανάμεσα τους και δεν υπάρχει πρόβλημα αν βάλω laptop που υποστηρίζει usb c σε docking station thunderbolt3, σωστά?
    ή αντίστροφα αν βάλω Laptop με thunderbolt3 σε docking με usb-c πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.
    προφανώς δεν θα έχω όλες τις δυνατότητες του thunderbolt3 αλλά θα λειτουργεί σε επίπεδο usb c.

    το έχω καταλάβει σωστά?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τα USB-C συνήθως έχουν μικρότερες δυνατότητες π.χ. χαμηλότερο refresh rate σε υψηλή ανάλυση εξωτερικών οθονών.

    Το thunderbolt θα πρέπει να το υποστηρίζει και ο φορητός (αν βάλεις thunderbolt dock σε laptop που εχει απλο usb-c δεν θα δουλεψει)

    Για ποιο laptop προκειται;

  3. #3
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα USB-C συνήθως έχουν μικρότερες δυνατότητες π.χ. χαμηλότερο refresh rate σε υψηλή ανάλυση εξωτερικών οθονών.

    Το thunderbolt θα πρέπει να το υποστηρίζει και ο φορητός (αν βάλεις thunderbolt dock σε laptop που εχει απλο usb-c δεν θα δουλεψει)

    Για ποιο laptop προκειται;
    ψήνω το xps13
    ξέρω τις διαφορές στις δυνατότητες, αυτό που με ενδιαφέρει είναι:
    αν κάνεις συνδέσεις διαφορετικά μεταξύ τους (και τους δυο συνδυασμούς), θα καεί τίποτα? λογικά όχι
    θα κάνουν αυτόματα fail to defaults (που είναι το usb-c) ? ή απλά δεν θα συνδεθούν?
    πχ διάβασα οτι το thunderbolt δίνει αρκετό ρεύμα για να φορτίσει και το laptop οπότε δεν θέλεις τροφοδοσία. αυτό το ενεργοποιεί αν είναι συμβατό το laptop ή αν βάλω usb-c laptop σε thunderbolt3 dock θα το τηγανίσει το laptop?
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει τόσο από τώρα.
    Πάρε με το καλό το laptop, και μετά βρίσκεις ένα συμβατό dock ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Τι νόημα έχει να συζητάμε υποθετικά σενάρια (τι θα γίνει αν βάλεις ένα ασύμβατο dock σε ένα laptop που ακόμα δεν έχεις)

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαίνω γιατί σε προβληματίζει τόσο από τώρα.
    Πάρε με το καλό το laptop, και μετά βρίσκεις ένα συμβατό dock ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Τι νόημα έχει να συζητάμε υποθετικά σενάρια (τι θα γίνει αν βάλεις ένα ασύμβατο dock σε ένα laptop που ακόμα δεν έχεις)
    γιατί έχω και ένα laptop ήδη (toshiba το οποίο είναι usb -c) και στο ιδανικό σενάριο θέλω να μπορώ να τα εναλλάξω στο dock ανάλογα με την περίσταση.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί έχω και ένα laptop ήδη (toshiba το οποίο είναι usb -c) και στο ιδανικό σενάριο θέλω να μπορώ να τα εναλλάξω στο dock ανάλογα με την περίσταση.
    Δεν σε καλύπτουν τα USB-C docks για αυτό που θες να κάνεις; Τι οθόνες θέλεις να βάλεις επάνω;

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Δεν ξέρω, για αυτό ρωτάω. Τις διαφορές στα χαρακτηριστικά τις ξέρω, δεν είναι εκεί το θέμα μου.
    Προφανώς θα προτιμούσα thunder3 γιατί κάνει φόρτιση και φαίνεται πιο future proof. Αυτο που με απασχολει ειναι αν βαλω παλαιότερο λαπτοπ και το κανει τηγανίτα
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #8
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και το USB-C κάνει φόρτιση (πχ για το xps)

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ σε USB-C έχω τα πάντα, 2 οθόνες, 4-5 περιφερειακά, πληκτρολόγιο, ποντίκι, και φορτίζει κιόλας. Γιατί νομίζεις ότι το thunderbolt είναι future proof ενώ το usb-c όχι;

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Γιατί είναι superset του USB.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  11. #11
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.988
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο docking station (USB-C ή Thunderbolt ή και τα δύο) που να έχει Intel chipset για το Ethernet;; Ότι έχω δει μέχρι στιγμής είναι με Realtek κυρίως (RTL8153) και δευτερευόντως ASIX (AX88719).

    - - - Updated - - -

    Για όσους ενδιαφέρονται άνοιξα ένα θέμα στο reddit:

    https://www.reddit.com/r/linuxhardwa...ernet_chipset/

    Υπάρχουν αρκετές πληροφορίες
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας