Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5490
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    SNR / Attn
    4.2(dB) / 21.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα
    Μένω κυψέλη και έχω εδώ και λίγα χρόνια σύνδεση Wind VDSL 50 (WIND Double Play 50 Plus) η οποία φτάνει σε καμπίνα έξω από την πολυκατοικία μου με οπτική ίνα και την παίρνω εγώ στο διαμέρισμα μετά με χαλκό. Θέμα ταχύτητας δεν έχω αφού συγχρονίζω στα 49.998/4.996 και στη πράξη έχω καθαρό 50άρι πχ στο SpeedTest οι μετρήσεις κυμαίνονται από 42 - 48 Mbps.
    Μαζί με τη σύνδεση μου έδωσαν και ένα WiFi Modem/Router ZTE ZXHN H268N το οποίο λειτουργεί μια χαρά, όμως αποφάσισα να το αντικαταστήσω με ένα πιο δυνατό γιατί ήθελα να ενισχύσω το σήμα στο σπίτι και να αναβαθμίσω και την ταχύτητα του ενσύρματου και ασύρματου δικτύου μιας και έχω πάρα πολλές συσκευές συνδεδεμένες ταυτόχρονα στο δίκτυο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190120_214838.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  234,2 KB 
ID: 200687
    Έτσι μετά από έρευνα που έκανα αποφάσισα και αγόρασα από τα Media Markt το TP LINK Archer VR900 AC1900 VDSL2 Modem Router (version 2.0) στα 159€ αφού επιβεβαίωσα ότι υποστηρίζει τα πρωτόκολλα VDSL2 (ITU-T G.993.2, 17a profile) που (νομίζω) ότι έχει η σύνδεση μου.
    Αυτή είναι η σελίδα τα κατασκευαστή με περισσότερες λεπτομέρειες για τις δυνατότητες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του παραπάνω WiFi Modem/Router.
    Σημείωσα λοιπόν τις ρυθμίσεις από το ΖΤΕ και σύνδεσα το TP-Link για να αρχίσω το σετάρισμα. Κατά την πρώτη εκκίνηση υπάρχει ένας πολύ απλός οδηγός με λίγα βήματα που σε καθοδηγεί να κάνεις τις βασικές ρυθμίσεις για το WiFi και το WAN και μάλιστα για καλή μου τύχη, έχει ανά χώρα ενσωματωμένες ρυθμίσεις για όλους τους παρόχους και τους τύπους συνδέσεων, πχ για Ελλάδα είχε Cosmote ADSL, Cosmote VDSL, Vodafone ADSL/VDSL, Wind ADSL, Wind VDSL, CYTA και διάφορα άλλα. Έτσι εγώ επέλεξα Wind VDSL2 αφού αυτή τη σύνδεση έχω, έβαλα το PPPoE Username (*.*******@tellas.gr) και Password (αριθμό τηλεφώνου γραμμής) και επιβεβαίωσα ότι το VLAN ID είναι 835 και συνέχισα. Το Modem συγχρόνισε κανονικά (άναψε και έμεινε σταθερό το λαμπάκι DSL/Broadband) αλλά δεν συνδέθηκε και δεν πήρε IP (το λαμπάκι Internet έμεινε κόκκινο).
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  20190120_193246.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  331,4 KB 
ID: 200688
    Έτσι ξεκίνησα να ψάχνω και να πειράζω τις ρυθμίσεις (Advanced) μήπως βρω κάτι που δε μου κολλάει και το διορθώσω. Έκανα διάφορα πειράματα χωρίς επιτυχία, τσέκαρα αν έχω την τελευταία firmware κλπ, πήρα τηλέφωνο και τη Wind αλλά δεν μου είπαν κάτι διαφορετικό από όσα είχα ήδη κάνει και τελικά επειδή δε το κατέχω και πολύ με τις ρυθμίσεις απευθύνομαι στο φόρουμ μήπως μπορεί κάποιος από εσάς να με καθοδηγήσει.

    Ανεβάζω όσο πιο αναλυτικές φώτο μπορώ από τις ρυθμίσεις του παλιού ΖΤΕ Modem και από αυτές που έχω στο νέο TP-Link, όπως και το log του Modem, μήπως βοηθήσει τους πιο έμπειρους να μου πουν τι μπορεί να φταίει ή κάνω εγώ λάθος.
    Επίσης η TP-Link έχει έναν online emulator του interface του Modem μου που μπορείτε να δείτε τι άλλες ρυθμίσεις υπάρχουν.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  zte.jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  181,0 KB 
ID: 200689

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tp-link.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  206,6 KB 
ID: 200690

    Κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει (δε ξέρω αν έχουν σχέση με αυτό το θέμα):
    • Παρότι μένω δίπλα στην καμπίνα και έχω καλό σήμα, ακόμα και με το Modem της Wind, όταν το ανοίγω ή κάνω επανεκκίνηση αργεί πολύ να συγχρονίσει. Χωρίς υπερβολή θέλει περίπου 20 με 40 λεπτά να περιμένω μέχρι να σταματήσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι και να μπει στο Internet. Επιπλέον όταν συγχρονίσει, τις περισσότερες φορές δε θα πιάσει 50 αλλά μπορεί να πιάσει 12, 18, 25, 35 κλπ και να χρειαστεί να κάνω αρκετές επανεκκινήσεις μέχρι να πετύχω το 50άρι (αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μπορεί να πάρει ώρες για να πετύχω τη σωστή ταχύτητα).
    • Με το TP-Link, όταν σκάλιζα τι ρυθμίσεις και έκανα εναλλαγές στο DSL Modulation Type από Auto Sync-Up σε VDSL2 αφού έκανε επανεκκίνηση κάποιες φορές συνδεόταν στο Internet (άναβε και τα λαμπάκι) αλλά με πολύ αργή ταχύτητα (περίπου 2 με 10 Mbps) και μετά από 1-2 λεπτά αποσυνδέονταν.
    • Κοιτάζοντας το log είδα πολλές φορές τα σφάλματα "Wrong password" και "Failed to authenticate ourselves to peer" αλλά με τη Wind επαλήθευσα 3 φορές τα στοιχεία και μου είπαν ότι είναι σωστά.
    • Στο encaptulation του ZTE λέει G.993.2_Annex_K_PTM. Στο TP-Link έχει μόνο επιλογή Annex A/L/M.
    Attached Files Attached Files

  2. #2
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

    Δεν μπορώ να συγχρονίσω με τίποτα το VR900 με Οτενετ fiber, η οπτική ίνα έχει έρθει στο σαλόνι μου και παρεμβάλλεται ένα μαυρο κουτακι ΝΟΚΙΑ.
    To speedport plus δουλευει κανονικά με τις ιδιες ρυθμίσεις αλλά το VR900 με τίποτα?

    Ξερει κανεις γιατί?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Connecting_LI.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  1,62 MB 
ID: 210075

    log.txt
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masnik : 27-12-19 στις 16:30.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εξαρχής δουλεύει ως VDSL Router.
    Εσύ με την οπτική ίνα θέλεις να δουλεύει ως WiFi Router, συνδεόμενο με καλώδιο δικτύου από την LAN4 θύρα (που παίζει ως WAN) με το Nokia ONT.

    α. Επιλέγεις το Advanced tab.
    β. Στο Operation Mode, επιλέγεις Wireless Router Mode.
    γ. Κάνεις τις ρυθμίσεις σύνδεσης στο Network > Internet

  4. #4
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αυτο έκανα. Τα logs που ανέβασα σε .txt καταγραφουν αυτην την διαδικασία.
    Το άλλαξα όπως μου είπες και ξαναδοκίμασα.

    βγάζουμε κάποια άκρη από τα logs?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masnik : 27-12-19 στις 17:09.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δώσε σε εικόνα όλες τις επιλογές που δίνει το VR900 και τις αντίστοιχες του Speedport, για την WAN σύνδεση.
    Καλού κακού όταν επιλέξεις WiFi Router στο mode, κάνε του μία επανεκκίνηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport Conf.JPG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  64,5 KB 
ID: 210076

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  advancedVr900.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  55,5 KB 
ID: 210077

    - - - Updated - - -

    Δεν ξέρω τι αλλο να κανω...

    Ανοιχτος σε προτασεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η εικόνα από το VR900 δείχνει όλες τις επιλογές και τα πεδία;
    Στο Advanced αν πατήσεις το "κυκλάκι" τι άλλο εμφανίζει;

    Ρωτώ διότι καταρχήν βλέπω ότι απουσιάζει το πεδίο VLAN ID που χωρίς αυτό δεν θα γίνει ποτέ σύνδεση.

  8. #8
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To advanced είναι ανεπτυγμένο όπως φαινεται (είναι πατημένο το κυκλάκι)

    ΟΙ υπολοιπες πιο πάνω ρυθμίσεις φαίνονται στα συνημμένα του χρήστη που άνοιξε το thread.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Το κυκλάκι στο emulator δείχνει να δουλεύει διαφορετικά. Με το βελάκι κάτω δεν δείχνει τις επιπλέον επιλογές και το αντίθετο.

    β. Οι εικόνες του φίλου στο αρχικό μήνυμα αφορούν σύνδεση VDSL άρα σύνδεση με την τηλεφωνική γραμμή σε λειτουργία DSL Router.
    Εσύ είσαι με οπτική ίνα, σε λειτουργία WiFi Router και σύνδεση στην WAN/LAN4 θύρα.
    Είναι παντελώς διαφορετικές οι περιπτώσεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VR900 setting.JPG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  43,9 KB 
ID: 210078

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VR900 DHCP.JPG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  54,1 KB 
ID: 210079

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λείπει το VLAN ID. Χωρίς αυτό δεν παίρνει δημόσια ΙΡ και άρα δεν γίνεται σύνδεση στο διαδίκτυο.
    Το Speedport στην εικόνα φαίνεται ότι κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ κι επειδή έχει το VLAN συνδέεται κανονικά.

    Πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία τι λύση μπορεί να δώσει. Κανονικά θα έπρεπε να το έχει κανονικά το πεδίο, όπως και στις ρυθμίσεις σε VDSL, ενώ το έχει σε κάποια μοντέλα.

    - - - Updated - - -

    Μπορείς να δώσεις εικόνα με τις ρυθμίσεις στο Advanced > IPTV;
    Κάπου διάβασα ότι πιθανόν από εκεί να ρυθμίζεται το VLAN.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    To VLAN ID υπαρχει κανονικα στο quick setup αλλα αυτο απαιτει να βαλεις το ρουτερ σε λειτουργια ADSL modem router.
    Advanced > IPTV δεν υπάρχει καθόλου στο μενου. Εχω το v.3.

    Οταν λες εταιρια εννοεις τον ΟΤΕ ή την tplink?
    Αν εννοεις τον ΟΤΕ, εκεινοι ξερουν να βοηθησουν?

    Εναλλακτικά, έστω οτι δεν γινεται τιποτα, να βάλω μπροστά το speedport plus και πίσω το VR900? τι διαφορά εχει και πως γίνεται?

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή VLAN ID, δυστυχώς δεν πρόκειται να δουλέψει ως πρώτο Router.
    Αναφερόμουν στην TP-Link, αν και απ' ότι διαβάζω και από άλλες περιπτώσεις με μοντέλα που δεν εμφανίζουν την επιλογή, η εταιρεία προτείνει χρήση άλλων συσκευών της.
    Ο ΟΤΕ και κάθε πάροχος δεν πρόκειται ποτέ να ασχοληθεί με εξοπλισμό εκτός του δικού του.

    Οπότε η μόνη λύση που έχεις είναι να βάλεις το Speedport πρώτο στην γραμμή. Και έχεις 2 επιλογές:

    α. Με ενεργό το PPPoE Passtrhough, κάνει και το Archer κλήση ΡΡΡ και δημιουργεί την δικιά του ανεξάρτητη σύνδεση. Μόνος περιορισμός ότι δεν θα έχεις δυνατότητα να συνδέεσαι στο Speedport από το δίκτυο του Archer.

    β. Ορίζεις το Archer να παίρνει σύνδεση από το Speedport και να μην κάνει κλήση ΡΡΡ. Θα υπάρχει 2πλό ΝΑΤ, αλλά είναι κάτι που λύνεται είτε με ορισμό DMZ στο Speedport είτε με 2πλό port forwarding για κάθε πόρτα που θέλεις να ανοίξεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-09-2019
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    OK. το α. γιατι ειναι κακό? θα μπορώ να συνδέομαι με άλλο τρόπο?

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έγραψα ότι το (α) είναι κακό, αλλά ότι έχει αυτόν τον περιορισμό.
    Θα συνδέεσαι με κάποια συσκευή είτε απευθείας σε αυτό (ενσύρματα ή ασύρματα) είτε μέσω Internet και υπηρεσίας DDNS.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας