Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Kαλησπερα ειμαι κατοχος vdsl 30αρα και κλειδωνω στα 25-26 συνηθως,πριν λιγο καιρο εβαλαν στην περιοχη μου cosmote fiber μεχρι 50,πιστευετε οι πιο γνωστες οτι αξιζει να κανω την αναβαθμιση για τα online games που παιζω στο ps4 σε fiber 50?Π.χ Καποιες φορες παιζοντας black ops 4 στο ps4 βλεπω πολυ καθυστερηση μεσα στο παιχνιδι με αποτελεσμα να εχω θεμα με τους αντιπαλους.

    Παραδειγμα σε μια μονομαχια οπου ριχνουμε και οι 2 σφαιρες και αφου με σκοτωσει ο αντιπαλος μετα στο replay δειχνει οτι δεν τον χτυπησα εγω καθολου η οτι με ειδε πρωτος αυτος.

    Θα διορθωθει η κατασταση αν κανω μια τετοια αναβαθμιση η τζαμπα θα το κανω?

    Αυτη τη στιγμη ειμαι με fast path με 6 ping αν καποιος εχει την απορια.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Δεν θα αλλάξει κάτι, δεν είναι το πρόβλημα σου η ταχύτητα της γραμμής αλλά το latency, αυτό θα παραμείνει ίδιο

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.143
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,

    Θεωρώντας ότι όταν παίζεις παιχνίδια δεν κάνεις τίποτα άλλο που να προκαλεί συμφόρηση στη γραμμή, δυστυχώς δε θα δεις κάποια διαφορά.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστω για της απαντησεις παιδια.Φιλε sdikr το latency τι ειναι καποιο προβλημα δικο μου η του σερβερ του παιχνιδιου?Δεν ειναι κατι που μπορει να αλλαξει?Γενικα υπαρχει καποια λυση να παιζω λιγο πιο ομαλα?
    Π.χ να αλλαξω καποιον dns η κατι τετοιο?
    Φιλε sfh ολα κλειστα τα εχω και ηρθε και ενας φιλος μου και εβαλε qos καπως ετσι το ειπε και οπως ειπε θα παιρνει πιο πολυ ιντερνετ το ps4.

    Εδω ειναι τα στατιστικα μου Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  image.jpg 
Εμφανίσεις:  67 
Μέγεθος:  85,7 KB 
ID: 200711

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Στο ps4 παίζεις με wifi η καλώδιο? Αν είσαι με wifi δοκίμασε με καλώδιο να δεις αν έχει διαφορά

  6. #6
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ps4 παίζεις με wifi η καλώδιο? Αν είσαι με wifi δοκίμασε με καλώδιο να δεις αν έχει διαφορά
    Ειμαι με καλωδιο φιλε μου.Απλα προσπαθω να καταλαβω τι παραπανω εχει ο αντιπαλος που δεν εχω εγω γι αυτο σκεφτηκα την αναβαθμιση σε 50αρα γιατι το μυαλο μου σε πρωτη φαση πηγε στο πλεονεκτημα που εχει καποιος αν εχει παραπανω upload/download.

    Γενικα εχω κανει διάφορα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα η ισως εγινε καποια πολυ μικρη που δεν ειναι αισθητη σε μενα τουλαχιστον.

    Εχω κανει port forward για το ps4
    Exω βαλει qos γιατι μπορει να βλεπει η γυναικα μου youtube η netflix οπως ειπα παραπανω η ισως λειτουργει και καποιο youtube η κορη μου και επισης εχω και fast path απο τον οτε.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό για να μπορείς να κάνεις.

    Στο παιχνίδι που παίζεις μπορείς να δεις τι Ping έχεις? επίσης αν υπάρχει κάποιο packet loss από την γραμμή σου.

    Αν έχεις κάποια ip από το παιχνίδι σου η γενικά στο εξωτερικό δοκίμασε από dos "ping -t ip" όπου ip την διευθυνση του server να δεις τι γίνεται.

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα ειμαι κατοχος vdsl 30αρα και κλειδωνω στα 25-26 συνηθως,πριν λιγο καιρο εβαλαν στην περιοχη μου cosmote fiber μεχρι 50,πιστευετε οι πιο γνωστες οτι αξιζει να κανω την αναβαθμιση για τα online games που παιζω στο ps4 σε fiber 50?Π.χ Καποιες φορες παιζοντας black ops 4 στο ps4 βλεπω πολυ καθυστερηση μεσα στο παιχνιδι με αποτελεσμα να εχω θεμα με τους αντιπαλους.

    Παραδειγμα σε μια μονομαχια οπου ριχνουμε και οι 2 σφαιρες και αφου με σκοτωσει ο αντιπαλος μετα στο replay δειχνει οτι δεν τον χτυπησα εγω καθολου η οτι με ειδε πρωτος αυτος.

    Θα διορθωθει η κατασταση αν κανω μια τετοια αναβαθμιση η τζαμπα θα το κανω?

    Αυτη τη στιγμη ειμαι με fast path με 6 ping αν καποιος εχει την απορια.
    Χαμήλωσε και το firewall του ρούτερ σε low και βγάλε και το antichaking.
    Δες κι αυτό https://www.adslgr.com/forum/threads/1037552-Οδηγός-QoS-για-Speedport-Entry-2i-ZTE-H268-και-άλλα-ZTE-modem-routers

  9. #9
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι με καλωδιο φιλε μου.Απλα προσπαθω να καταλαβω τι παραπανω εχει ο αντιπαλος που δεν εχω εγω
    Μικρότερη απόσταση από τον server που παίζετε καθώς αυτός βρίσκεται πιθανότατα στη χώρα του ή σε κοντινότερη. Το latency εξαρτάται άμεσα από την απόσταση. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παραπάνω. Εκτός βέβαια του να μετακομίσεις στη χώρα που βρίσκεται ο server που παίζεις... Είναι το παμπάλαιο γνωστό πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε και για το οποίο διαμαρτυρόμαστε οι Έλληνες στα online games αλλά η αιτιολόγηση -ειδικά τώρα πια που εξαλείφθηκαν κάποιοι άλλοι παράγοντες "τοπικού" χαρακτήρα- είναι αυτή.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι με καλωδιο φιλε μου.Απλα προσπαθω να καταλαβω τι παραπανω εχει ο αντιπαλος που δεν εχω εγω γι αυτο σκεφτηκα την αναβαθμιση σε 50αρα γιατι το μυαλο μου σε πρωτη φαση πηγε στο πλεονεκτημα που εχει καποιος αν εχει παραπανω upload/download.

    Γενικα εχω κανει διάφορα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα η ισως εγινε καποια πολυ μικρη που δεν ειναι αισθητη σε μενα τουλαχιστον.

    Εχω κανει port forward για το ps4
    Exω βαλει qos γιατι μπορει να βλεπει η γυναικα μου youtube η netflix οπως ειπα παραπανω η ισως λειτουργει και καποιο youtube η κορη μου και επισης εχω και fast path απο τον οτε.
    Ο αντίπαλος απλά είναι κοντά στο server. Είμαστε στην άκρη της Ευρώπης και οι server είναι κατα βάση στα βόρεια. Μέχρι να φτιάξει κάποια μεγάλη εταιρία (google, amazon, rackspace, IBM κλπ) datacenter στην Ελλάδα και να αρχίσουν να προσφέρουν τα παιχνίδια server εδώ, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Και δυστυχώς αυτό δεν πρόκειται να συμβεί σύντομα (ή ποτέ).

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή παίζω κατά κύριο λόγο Online games δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Ποιο παιχνίδι παίζεις; έχεις πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι ή σε όλα;

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή παίζω κατά κύριο λόγο Online games δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα. Ποιο παιχνίδι παίζεις; έχεις πρόβλημα σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι ή σε όλα;
    Φιλε μου κυριως στο black ops 4 γινεται αυτο και το καταλαβαινω απο το killcam οτι κατι δε παει καλα.Οι σφαιρες μου δε φτανουν ποτε πανω του και ας εχω ριξει μια γεμιστηρα.Επισης τον βλεπω πρωτος και στο replay δειχνει οτι με ειδε αυτος πρωτος.
    Εχει συμβει και σε καποια ματς να μη γινει αυτο αλλα αμα πεσω πανω σε φινλανδους νορβηγους οι γερμανους κυριως αστα να πανε.

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takisstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει συμβει και σε καποια ματς να μη γινει αυτο αλλα αμα πεσω πανω σε φινλανδους νορβηγους οι γερμανους κυριως αστα να πανε.
    Έδωσες ο ίδιος την απάντηση που ζητούσες με τα παραπάνω. Ό,τι ακριβώς σου έγραψα εγώ κι ο aiolos.1. Οι servers των online games βρίσκονται συνήθως στη Β. Ευρώπη (ή και Αμερική) οπότε οι Έλληνες δεν έχουμε -σχεδόν- καμία ελπίδα. Η εικόνα είναι ίδια στα περισσότερα παιχνίδια ειδικά στα fps στα οποία παίζει σημαντικό ρόλο το latency (και counterstrike π.χ.). Δεν μπορεί να γίνει κάτι ακόμα και με περαιτέρω βελτίωση των υποδομών εντός Ελλάδας (π.χ. ftth) γιατί πολύ απλά το μεγαλύτερο μέρος του latency θα οφείλεται πάντα στην απόσταση μέχρι την χώρα που φιλοξενεί τον server.

  14. #14
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    Λοιπον, απο τι φαινεται μπαινεις σε Α/Κ. Αμα κανεις αναβαθμιση σε 50αρα θα μπεις σε καμπινα, αρα δν θα εχεις και lag

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Δεν αλλάζει τίποτα ουσιαστικό με την καμπίνα (εκτός μόνο αν είχε σοβαρό πρόβλημα η γραμμή ενόσω ήταν σε adsl οπότε και είχε τίποτα 200άρια και 300άρια). Διαπιστωμένα πράγματα είναι αυτά. Τα minimum 30-40-50ms latency -τα οποία όντως παίζουν ρόλο σε συγκεκριμένα είδη παιχνιδιών- δεν υπάρχει κανένας τρόπος να γίνουν 5-9-10ms που έχει ο Νορβηγός ή ο Γερμανός.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-18, 03:09
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-18, 12:32
  3. Πρόβλημα στο Online gaming
    Από allotrios στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-18, 13:08
  4. ΒΟΗΘΕΙΑ! Θελω να βαλω δικο μου ρουτερ...
    Από ginos.n στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-18, 21:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας