Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και θα ρωτήσω μια ερώτηση που με έχει μπερδέψει πολύ και είμαι σίγουρος πολλούς άλλους μαζί μου. Επειδή είμαι σε budget θα πάρω για το νέο σύστημα μου μια φθηνή μητρική <100ε και κατέληξα σε αυτές: http://www.skroutz.gr/s/11722258/MSI...+B350M+PRO-VDH. https://www.skroutz.gr/s/15556630/Gi...yte+B450M+DS3H. Εάν βάλω rgb ανεμιστηράκια θα μπορώ να τα ρυθμίσω μέσω κάποιου προγράμματος της μητρικής; Μου έχουν πει πως πρέπει να το υποστηρίζει η μητρική και από οτι ειδα το κουτί της πρώτης που έχω link έχει rgb σύμβολο. Όμως κάποιοι λένε πως υποστηρίζει μόνο led strip και οχι fans, τεσπα ζήτω από κάποιο που γνωρίζει να μας φωτίσει! Όσοι δεν γνωρίζουν χρειαζόμαι βοήθεια επίσης με το ποια από τις δυο να επιλέξω γιατί δεν γνωρίζει από μητρικής και επίσης μου έχουν πει οτι θα έχω πρόβλημα αν κουμπώνω μια 8 άρα γιατί υποστηρίζει ram με 2 modules. Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Και οι δύο υποστηρίζουν RGB 12v και έχουν μία αντίστοιχη θέση για σύνδεση είτε led ταινίας είτε ανεμιστήρων με 12v led. Δεν υποστηρίζουν 5v addressable rgb (που μπορείς να ρυθμίσεις κάθε συσκευή σε διαφορετικό χρώμα αν θες και έχουν και διαβαθμίσεις στα χρώματα). Και στις δύο υπάρχουν σχετικές εφαρμογές για την αλλαγή των χρωμάτων (7 χρώματα ουσιαστικά και στις δυο) και μερικά εφέ. Μπορείς να συνδέσεις στην ίδια θύρα και παραπάνω από έναν ανεμιστήρα ή αρκεί να έχεις σχετικά rgb καλώδια διακλάδωσης. Τα rgb ανεμιστηράκια έχουν δύο καλώδια, ένα για το led και ένα για το ρεύμα (/και έλεγχο στροφών).

    Για την μνήμη πάντα είναι καλύτερη επιλογή για χρήση σε ζεύγη για εκμετάλλευση του dual channel. Να
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  3. #3
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos.2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι δύο υποστηρίζουν RGB 12v και έχουν μία αντίστοιχη θέση για σύνδεση είτε led ταινίας είτε ανεμιστήρων με 12v led. Δεν υποστηρίζουν 5v addressable rgb (που μπορείς να ρυθμίσεις κάθε συσκευή σε διαφορετικό χρώμα αν θες και έχουν και διαβαθμίσεις στα χρώματα). Και στις δύο υπάρχουν σχετικές εφαρμογές για την αλλαγή των χρωμάτων (7 χρώματα ουσιαστικά και στις δυο) και μερικά εφέ. Μπορείς να συνδέσεις στην ίδια θύρα και παραπάνω από έναν ανεμιστήρα ή αρκεί να έχεις σχετικά rgb καλώδια διακλάδωσης. Τα rgb ανεμιστηράκια έχουν δύο καλώδια, ένα για το led και ένα για το ρεύμα (/και έλεγχο στροφών).

    Για την μνήμη πάντα είναι καλύτερη επιλογή για χρήση σε ζεύγη για εκμετάλλευση του dual channel. Να
    ευχαριστω παρα πολυ, τα καλωδια που πανε, αλλου τα led και αλλου για το ρευμα;
    το ιδιο ισχυει και για αυτες τις μητρικες; Asrock B450M-Pro4 MSI B450M Pro-VDH V2

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Η MSI έχει τον ίδιο RGB Header όπως και η 350. H Asrock έχει δύο RGB Headers μία για 12v και άλλη μία 5v για addressable led

    Δες εκεί που λέει connector
    https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%...#Specification

    Εκεί θα δεις ότι υπάρχουν και τα 4pin fan connectors τα οποία καθώς είναι PWM μπορεί να ρυθμίζει τις στροφές του ανεμιστήρα από το motherboard (σε αντίθεση με τα 3-pin που ρυθμίζουν την ταχύτητα αλλάζοντας την τάση του ρεύματος). Αυτό επιτρέπει να ελέγχει το motherboard την ταχύτητα με βάση την θερμοκρασία (είτε πλήρως αυτόματα είτε ορίζοντας μια καμπύλης αναλογίας θερμοκρασίας/στροφών από τον χρήστη).

    Φυσικά θα πρέπει οι ανεμιστήρες να είναι PWM 4-pin και οι ίδιοι για να δουλεύει αυτό, αλλά μπορείς να συνδέσεις κανονικά και 3-pin ανεμιστήρες χωρίς θέμα, απλά δε θα δουλεύει το χαρακτηριστικό αυτό. Στη δική μου MSI της υπογραφής μπορεί να κάνει τόσο ρύθμιση μέσω PWM όσο και ρίχνοντας την τάση σε 3-pin ανεμιστήρα.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  5. #5
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos.2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η MSI έχει τον ίδιο RGB Header όπως και η 350. H Asrock έχει δύο RGB Headers μία για 12v και άλλη μία 5v για addressable led

    Δες εκεί που λέει connector
    https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%...#Specification

    Εκεί θα δεις ότι υπάρχουν και τα 4pin fan connectors τα οποία καθώς είναι PWM μπορεί να ρυθμίζει τις στροφές του ανεμιστήρα από το motherboard (σε αντίθεση με τα 3-pin που ρυθμίζουν την ταχύτητα αλλάζοντας την τάση του ρεύματος). Αυτό επιτρέπει να ελέγχει το motherboard την ταχύτητα με βάση την θερμοκρασία (είτε πλήρως αυτόματα είτε ορίζοντας μια καμπύλης αναλογίας θερμοκρασίας/στροφών από τον χρήστη).

    Φυσικά θα πρέπει οι ανεμιστήρες να είναι PWM 4-pin και οι ίδιοι για να δουλεύει αυτό, αλλά μπορείς να συνδέσεις κανονικά και 3-pin ανεμιστήρες χωρίς θέμα, απλά δε θα δουλεύει το χαρακτηριστικό αυτό. Στη δική μου MSI της υπογραφής μπορεί να κάνει τόσο ρύθμιση μέσω PWM όσο και ρίχνοντας την τάση σε 3-pin ανεμιστήρα.
    Ωραια, δηλαδη τα 12v header ειναι για τα ανεμιστηρακια και τα 5v για την led strip?

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Υπάρχουν και led ανεμιστήρες και led ταινίες και στις δύο τάσεις ρεύματος. Το 5v είναι για αυτά που είναι addressable ανεξάρτητα το τι είναι, μπορεί να είναι ένα οποιοδήποτε εξάρτημα led. Βασικά μπορείς να βάλεις και ανεμιστήρες και ταινία στο ίδιο header με daisy-chain όπως λέγεται, δηλαδή συνδέσεις τον έναν πάνω στον άλλο, ή με διακλαδωτές. Απλά υπάρχει όριο λόγω φορτίων. Εγώ με πέντε led ανεμιστήρες στο ένα header δεν έχω θέμα αλλά δεν έχω και μια led ταινία που θα αύξανε αρκετά το φορτίο.
    Άρα βλέπεις τι ανεμιστήρες θες και τι volt και είδος RGB θες (προφανώς τα addressable είναι και ακριβότερα) και αντίστοιχα σε ταινίες και τα βάζεις όπως θες αρκεί να είναι στο αντίστοιχο header πάντα.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  7. #7
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos.2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και led ανεμιστήρες και led ταινίες και στις δύο τάσεις ρεύματος. Το 5v είναι για αυτά που είναι addressable ανεξάρτητα το τι είναι, μπορεί να είναι ένα οποιοδήποτε εξάρτημα led. Βασικά μπορείς να βάλεις και ανεμιστήρες και ταινία στο ίδιο header με daisy-chain όπως λέγεται, δηλαδή συνδέσεις τον έναν πάνω στον άλλο, ή με διακλαδωτές. Απλά υπάρχει όριο λόγω φορτίων. Εγώ με πέντε led ανεμιστήρες στο ένα header δεν έχω θέμα αλλά δεν έχω και μια led ταινία που θα αύξανε αρκετά το φορτίο.
    Άρα βλέπεις τι ανεμιστήρες θες και τι volt και είδος RGB θες (προφανώς τα addressable είναι και ακριβότερα) και αντίστοιχα σε ταινίες και τα βάζεις όπως θες αρκεί να είναι στο αντίστοιχο header πάντα.
    addressable τι ακριβως ειναι; και εαν δεν ειναι led οι ανεμιστηρες τι γινεται; δηλαδη αν βαλω μονο rgb strip για χρωμα

  8. #8
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Ότι θες βάζεις δεν υπάρχει θέμα, αυτό είναι θέμα γούστου κυρίως. Όμως και οι led stips μπορεί να είναι είτε απλές led 12v είτε addressable led 5v. Η διαφορά είναι ότι σε μια απλή led strip όλη η ταινία έχει ένα χρώμα πάντα π.χ. ανάβει είτε όλη κόκκινη είτε όλη μπλε κτλ (συνήθως είναι μέχρι 7 χρώματα). Μπορεί φυσικά να αναβοσβήνει με κάποια εφέ. Σε μια addressable led strip, κάθε led πάνω στην ταινία μπορεί να έχει διαφορετικό χρώμα από το διπλανό του την ίδια στιγμή (γιατί κάθε led στην ταινία έχει γνωστή θέση-διεύθυνση εξού και το addressable). Αυτό δίνει προφανώς καλύτερα εφέ δες ένα σχετικό βίντεο π.χ. στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=MrqWyAq4L-U

    Αντίστοιχα led μέσα σε έναν ανεμιστήρα μπορεί να είναι "χαζά" led είτε addressable οπότε έχουν καλύτερα εφέ και μεταβάσεις χρώματος.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  9. #9
    Εγγραφή
    06-01-2019
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos.2006 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι θες βάζεις δεν υπάρχει θέμα, αυτό είναι θέμα γούστου κυρίως. Όμως και οι led stips μπορεί να είναι είτε απλές led 12v είτε addressable led 5v. Η διαφορά είναι ότι σε μια απλή led strip όλη η ταινία έχει ένα χρώμα πάντα π.χ. ανάβει είτε όλη κόκκινη είτε όλη μπλε κτλ (συνήθως είναι μέχρι 7 χρώματα). Μπορεί φυσικά να αναβοσβήνει με κάποια εφέ. Σε μια addressable led strip, κάθε led πάνω στην ταινία μπορεί να έχει διαφορετικό χρώμα από το διπλανό του την ίδια στιγμή (γιατί κάθε led στην ταινία έχει γνωστή θέση-διεύθυνση εξού και το addressable). Αυτό δίνει προφανώς καλύτερα εφέ δες ένα σχετικό βίντεο π.χ. στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=MrqWyAq4L-U

    Αντίστοιχα led μέσα σε έναν ανεμιστήρα μπορεί να είναι "χαζά" led είτε addressable οπότε έχουν καλύτερα εφέ και μεταβάσεις χρώματος.
    το καταλαβα ευχαριστω παρα πολυ, εντελη με αυτην τη μητρικη λες να παω σε rgb fans ή μονο led strip?Asrock B450M-Pro4
    επισης μαλλον στην ελλαδα ειναι λιγα ετσι; γιατι addresable δεν βρηκα τπτ

Παρόμοια Θέματα

  1. RGB ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ
    Από Giovanni7771 στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-18, 20:04
  2. [TP-Link] QoS και banwith control
    Από Κώτσος στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-18, 08:56
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-18, 21:30
  4. [Other] Zyxel VMG1312 - πρόβλημα με parental control - αναζήτηση αξιοπρεπους router...
    Από zardoz στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-18, 11:40
  5. Μητρική KN9(NF-MCP55 series) και drivers.
    Από goku στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-18, 18:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας