Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλημέρα.

    Προσπαθώντας σε φίλο να εγκαταστήσω το Ubuntu με dual boot Windows 10, παραξενεύτηκα που δεν υπήρχε επιλογή "εγκατάσταση παράλληλα με τα Windows", κι έπρεπε έτσι να επιλέξω "κάτι άλλο". Δεν ξέρω όμως να επιλέξω το partition για εγκατάσταση διότι έχει διάφορα και ειδικά το μεγαλύτερο είναι κρυπτογραφημένο με Bitlocker!!! Να τονίσω ότι ότι ο δίσκος είναι ssd 250gb.
    Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες για να βοηθήσω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    1. από διαχείριση δίσκων

    2. πάνελ εγκατάστασης Ubuntu

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  643,6 KB 
ID: 200748

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  336,5 KB 
ID: 200749
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nith1717 : 22-01-19 στις 11:06. Αιτία: προσθήκη εικόνων

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Με βάση τα όσα ξέρω μέχρι τώρα, από τις εικόνες καταλαβαίνω πως το laptop είναι με τον εργοστασιακό δίσκο και έχει επάνω και τον κομμάτι ανάκτησης του η/υ σε περίπτωση επαναφοράς. Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, δε νομίζω να μπορέσεις να περάσεις σε αυτό το δίσκο και το ubuntu μαζί. Κάνε αν είναι πρώτα τους δίσκους επαναφοράς σε dvd και μετά κάνε ότι αλλαγή είναι να κάνεις στον δίσκο, γιατί δε βλέπω να βγάζεις άκρη αν πειράξεις τα partitions. Διαφορετικά πάρε έναν άλλο δίσκο και είσαι μια χαρά.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά!

  4. #4
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.

    Προσπαθώντας σε φίλο να εγκαταστήσω το Ubuntu με dual boot Windows 10, παραξενεύτηκα που δεν υπήρχε επιλογή "εγκατάσταση παράλληλα με τα Windows", κι έπρεπε έτσι να επιλέξω "κάτι άλλο". Δεν ξέρω όμως να επιλέξω το partition για εγκατάσταση διότι έχει διάφορα και ειδικά το μεγαλύτερο είναι κρυπτογραφημένο με Bitlocker!!! Να τονίσω ότι ότι ο δίσκος είναι ssd 250gb.
    Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες για να βοηθήσω.
    Θα μπορούσες να "κόψεις" από το μεγάλο partition. Τα άλλα καλύτερα μη τα πειράξεις.
    Δεν μπορείς όμως να "κόψεις" λόγω του bitlocker. Κάνει καλά τη δουλειά του απ' ότι φαίνεται και δεν υπάρχει καμία πρόσβαση.

    Αν οπωσδήποτε θες να τρέξεις Linux, αναλόγως για πιο λόγο τα θες, μπορείς να δοκιμάσεις με VirtualBox ή VMware.

    Εκτός αν μπεις στη διαδικασία να αποκρυπτογραφήσεις το μεγάλο partition, αλλά δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Παρακαλώ!
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.699
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Δεν γνωρίζω τι παίζει με την κρυπτογράφηση
    αλλά έχεις καμμιά 100στή γίγα ελεύθερα για ubuntu kai swap

    Ανέβασε και ένα screenshot από gparted

    Αν όλος ο δίσκος είναι κρυπτογραφημένος μέσω bios, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
    Αν είναι μόνο ο c:

    1. ΠΑΡΕ DISKIMAGE TON DISKO
    2. Δες το bios για κρυπτογράφηση, secure boot
    3. Mε το gparted live φτιάξε 2 partitions, ένα για ubuntu, ένα για swap (μέγεθος λίγο παραπάνω από την ram του υπολογιστή
    4. Κάνε εγκατάσταση ubuntu στο σωστό partition. Κατά την εγκατάσταση να διαλέξεις "κάτι άλλο" (πάντα αυτό κάνω, δεν μου αρέσουν οι αυτοματισμοί), "use this partition", mount /
    5.To swap ήδη υπάρχει από το gparted

    Tέλειωσες
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Καλημέρα. Θα το δοκιμάσω φίλε μου κάποια στιγμή διότι εκτάκτως χθες ο γνωστός μου που έχει το πρόβλημα έφυγε για εξωτερικό!
    Σε ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω τι παίζει με την κρυπτογράφηση
    αλλά έχεις καμμιά 100στή γίγα ελεύθερα για ubuntu kai swap

    Ανέβασε και ένα screenshot από gparted

    Αν όλος ο δίσκος είναι κρυπτογραφημένος μέσω bios, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα
    Αν είναι μόνο ο c:

    1. ΠΑΡΕ DISKIMAGE TON DISKO
    2. Δες το bios για κρυπτογράφηση, secure boot
    3. Mε το gparted live φτιάξε 2 partitions, ένα για ubuntu, ένα για swap (μέγεθος λίγο παραπάνω από την ram του υπολογιστή
    4. Κάνε εγκατάσταση ubuntu στο σωστό partition. Κατά την εγκατάσταση να διαλέξεις "κάτι άλλο" (πάντα αυτό κάνω, δεν μου αρέσουν οι αυτοματισμοί), "use this partition", mount /
    5.To swap ήδη υπάρχει από το gparted

    Tέλειωσες
    Καλημέρα. Θα το δοκιμάσω φίλε μου κάποια στιγμή διότι εκτάκτως χθες ο γνωστός μου που έχει το πρόβλημα έφυγε για εξωτερικό!
    Σε ευχαριστώ πολύ!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chucklenuts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μπορούσες να "κόψεις" από το μεγάλο partition. Τα άλλα καλύτερα μη τα πειράξεις.
    Δεν μπορείς όμως να "κόψεις" λόγω του bitlocker. Κάνει καλά τη δουλειά του απ' ότι φαίνεται και δεν υπάρχει καμία πρόσβαση.

    Αν οπωσδήποτε θες να τρέξεις Linux, αναλόγως για πιο λόγο τα θες, μπορείς να δοκιμάσεις με VirtualBox ή VMware.

    Εκτός αν μπεις στη διαδικασία να αποκρυπτογραφήσεις το μεγάλο partition, αλλά δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα.

    Καλημέρα. Θα το δοκιμάσω φίλε μου κάποια στιγμή διότι εκτάκτως χθες ο γνωστός μου που έχει το πρόβλημα έφυγε για εξωτερικό!
    Σε ευχαριστώ πολύ!

    Αλλά να σε ρωτήσω...
    1.μπορεί να αποκρυπτογραφηθεί το διαμέρισμα από το bitlocker;
    2.γιατί δεν σου φαίνεται καλή ιδέα η αποκρυπτογράφηση;
    3.έτσι γίνεται στα νέα pc πλέον; τα κρυπτογραφούν για να μην βάζουμε χέρι;...πχ dual boot με linux;;;!!!

  8. #8
    Εγγραφή
    21-01-2019
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nith1717 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά να σε ρωτήσω...
    1.μπορεί να αποκρυπτογραφηθεί το διαμέρισμα από το bitlocker;
    2.γιατί δεν σου φαίνεται καλή ιδέα η αποκρυπτογράφηση;
    3.έτσι γίνεται στα νέα pc πλέον; τα κρυπτογραφούν για να μην βάζουμε χέρι;...πχ dual boot με linux;;;!!!
    1. Ναι μπορεί. Δεξί κλίκ στο Local Disk (C) και manage bitlocker. Έπειτα επιλέγεις το partition (C) και Turn of bitlocker.
    2. Αν κάτι πάει στραβά κατά τη διαδικασία, θα χρειαστεί να κάνετε εγκατάσταση ή επιδιόρθωση Windows. Επίσης αναλόγως τα αρχεία θα πάρει πολλή ώρα.
    3. Δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο σκοπός, δηλαδή να μη μπορεί κάποιος να κάνει εγκατάσταση άλλου λειτουργικού. Είναι μια έξτρα ασφάλεια που εφόσον διατίθεται γιατί να μην είναι ενεργοποιημένη;

    Μετά την αποκρυπτογράφηση κάντε επανεκκίνηση για να δείτε ότι όλα πήγαν καλά και ο δίσκος είναι αποκρυπτογραφημένος.

    ΕΠΙΣΗΣ, απενεργοποίησε τη λειτουργία fast startup από το Control Panel → Power Options → Choose what power buttons do → Change settings that are currently unavailable → Turn on fast startup (Recommended) το ξε-τικάρεις.
    Τέλος, κόψε το δίσκο μέσα από τα Windows έτσι ώστε να είναι "aware" για το κόψιμο που θα κάνεις. Από το Disk Management → δεξί κλικ στο C → Shrink Volume.
    Αυτό βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις και χωρίς να απενεργοποιήσεις το bitlocker, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

    Έπειτα ακολουθείς τη διαδικασία που περιγράφεις στην αρχική σου δημοσίευση και όλα θα πάνε καλά. Δηλ, θα μπορείς πλέον να "κόψεις" το δίσκο.
    Καλή επιτυχία.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Μηνύματα
    409
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chucklenuts Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Ναι μπορεί. Δεξί κλίκ στο Local Disk (C) και manage bitlocker. Έπειτα επιλέγεις το partition (C) και Turn of bitlocker.
    2. Αν κάτι πάει στραβά κατά τη διαδικασία, θα χρειαστεί να κάνετε εγκατάσταση ή επιδιόρθωση Windows. Επίσης αναλόγως τα αρχεία θα πάρει πολλή ώρα.
    3. Δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο σκοπός, δηλαδή να μη μπορεί κάποιος να κάνει εγκατάσταση άλλου λειτουργικού. Είναι μια έξτρα ασφάλεια που εφόσον διατίθεται γιατί να μην είναι ενεργοποιημένη;

    Μετά την αποκρυπτογράφηση κάντε επανεκκίνηση για να δείτε ότι όλα πήγαν καλά και ο δίσκος είναι αποκρυπτογραφημένος.

    ΕΠΙΣΗΣ, απενεργοποίησε τη λειτουργία fast startup από το Control Panel → Power Options → Choose what power buttons do → Change settings that are currently unavailable → Turn on fast startup (Recommended) το ξε-τικάρεις.
    Τέλος, κόψε το δίσκο μέσα από τα Windows έτσι ώστε να είναι "aware" για το κόψιμο που θα κάνεις. Από το Disk Management → δεξί κλικ στο C → Shrink Volume.
    Αυτό βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις και χωρίς να απενεργοποιήσεις το bitlocker, αλλά προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

    Έπειτα ακολουθείς τη διαδικασία που περιγράφεις στην αρχική σου δημοσίευση και όλα θα πάνε καλά. Δηλ, θα μπορείς πλέον να "κόψεις" το δίσκο.
    Καλή επιτυχία.
    Καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-18, 17:15
  2. Eγκατασταση linux mint για dual boot σε δισκο
    Από jonnis44gt στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-18, 14:42
  3. Eγκατασταση Linux σε καινουργιο laptop για dual boot και εγγυηση
    Από jonnis44gt στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-18, 23:47
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 21:35
  5. Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-18, 16:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας