Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Γεια σας!
    Θα εκτιμούσα τη γνώμη όποιου μπορεί να με καθοδηγήσει στο πρόβλημά μου γιατί προσπαθώ να μη ξοδεύω άδικα χρήματα, όντας άσχετος από αυτοκίνητα.
    Το Νοέμβριο του 2017 άναψε ξαφνικά το λαμπάκι του κινητήρα του αυτοκινήτου μου (toyota corolla 2005 1400cc) και όταν το πήγα σε ένα συνεργείο, το διαγνωστικό έδειξε κωδικό βλάβης P1345 που αναφέρεται στον αισθητήρα VVT. Μετά από λίγες ώρες ή μέρες το λαμπάκι έσβηνε, αλλά άναβε πάλι είτε μετά από ώρες είτε μετά από μέρες.
    Δηλαδή, επί 1 χρόνο το λαμπάκι αναβοσβήνει χωρίς το αυτοκίνητο να έχει κάποιο σύμπτωμα στην οδήγηση. Πριν 2 μήνες το πήγα για σέρβις και μου βάλανε έναν μεταχειρισμένο αισθητήρα για να το δοκιμάσω. Κι ενώ επί 40 ημέρες το λαμπάκι δεν είχε ανάψει (κι έχοντας κάνει και ταξίδι καλύπτοντας 1500χλμ) και είχα θεωρήσει ότι το πρόβλημα λύθηκε, άναψε πάλι πριν λίγες μέρες.
    Το συνεργείο προτείνει να αλλάξω ένα γρανάζι που συνδέεται μέσα ο αισθητήρας (ακριβό και χρειάζεται και λύσιμο της μηχανής) μαζί με νέο αισθητήρα, ενώ από την αντιπροσωπεία μου είπανε να κλείσω ραντεβού για τη διάγνωση που θα κοστίσει ανάλογα με το χρόνο που θα χρειαστεί.
    Επειδή είμαι άσχετος από αυτοκίνητα κι επειδή δε μου έχει ξανατύχει τέτοιο πρόβλημα, τι με συμβουλεύετε να κάνω; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω πριν αλλάζω αισθητήρα και γρανάζι με αβέβαιο αποτέλεσμα; Η αντιπροσωπεία θα το ψάξει παραπάνω ή συνήθως αρκείται στον κωδικό που θα βγάλει το διαγνωστικό και αρχίζει να κάνει αλλαγές και ό,τι κάτσει;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αφού με το συνεργείο δεν βρέθηκε άκρη, πιστεύω πως θα πρέπει να πας στην αντιπροσωπεία, αυτοί έχουνε και άλλα διαγνωστικά εργαλεία απο το κλασικό που έχουν τα απλά συνεργεία για γιαπωνέζικα

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.862
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δες εδώ -> https://www.autocodes.com/p1345_toyota.html
    Έχει η ecu feedback από sensor ότι το vvti δεν παίζει όπως πρέπει.
    Όπως πάντα, μπορεί να είναι ο sensor, ή η καλωδίωση, ή εγκέφαλος.
    Ή αν κάποιος έλυσε κεφαλή/καδένα/vvti μπορεί να το έχουν αποχρονίσει κατά λάθος.
    Για να δουν σωστά τι γίνεται θέλουν γνώση, ή/και εργαστήριο, και διαγνωστικό με freeze frames.
    Τυπικά/συνήθως ο sensor, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Πάνε σε μια toyota που τα ξέρουν, ή σε κάποιον που να έχει πείρα σε toyota, να το ψάξουν.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το γραναζι που αναφερθηκε μαλλον λενε για το γραναζι μεταβλητου χρονισμου το οποιο βεβαια εχει σαν συμπτωμα το θορυβο (κροταλισμα σαν diesel κινητηρας) κατα το cold start (εκκινηση κινητηρα μετα απο 1 μερα ακινησια) ,σε συνδυασμο με check engine light.
    Τι λαδια εβαζες η εβαζε ο μηχανικος σου ;Συνηθως θελει 5w30 (λεπτορρευστο λογω vvti).

  5. #5
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το γραναζι που αναφερθηκε μαλλον λενε για το γραναζι μεταβλητου χρονισμου το οποιο βεβαια εχει σαν συμπτωμα το θορυβο (κροταλισμα σαν diesel κινητηρας) κατα το cold start (εκκινηση κινητηρα μετα απο 1 μερα ακινησια) ,σε συνδυασμο με check engine light.
    Τι λαδια εβαζες η εβαζε ο μηχανικος σου ;Συνηθως θελει 5w30 (λεπτορρευστο λογω vvti).
    Αν σου πω ότι δεν ξέρω... Είναι μηχανικός που δούλευε στην αντιπροσωπεία της Toyota και τώρα έχει δικό του εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Νομίζω ότι έβαζε λάδι ό,τι έβαζε και η αντιπροσωπεία όταν τους το πήγαινα παλιότερα για σέρβις. Ο ίδιος μου είπε ότι στην αντιπροσωπεία αλλάζουν μαζί αισθητήρα+γρανάζι, ακόμα κι αν τελικά χρειαζόταν ένα από τα δύο.
    Πιθανώς να το πάω και στην αντιπροσωπεία, αν και αμφιβάλλω αν μου πουν κάτι διαφορετικό...

  6. #6
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σου πω ότι δεν ξέρω... Είναι μηχανικός που δούλευε στην αντιπροσωπεία της Toyota και τώρα έχει δικό του εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Νομίζω ότι έβαζε λάδι ό,τι έβαζε και η αντιπροσωπεία όταν τους το πήγαινα παλιότερα για σέρβις. Ο ίδιος μου είπε ότι στην αντιπροσωπεία αλλάζουν μαζί αισθητήρα+γρανάζι, ακόμα κι αν τελικά χρειαζόταν ένα από τα δύο.
    Πιθανώς να το πάω και στην αντιπροσωπεία, αν και αμφιβάλλω αν μου πουν κάτι διαφορετικό...
    Παντως για κανενα λογο δεν πρεπει το κοστος επισκευης να φτανει κοντα η ακομα να ξεπερναει την αξια του αυτοκινητου.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Ένα λαμπάκι MIL σβήνει συνήθως από μόνο του όταν δει ότι το πρόβλημα για το οποίο άναψε δεν υφίσταται πλέον, μετά από κάποιο αριθμό εκκινήσεων ή χιλιομέτρων.

    Το ότι το πρόβλημα είναι περιοδικό και όχι μόνιμο μπορεί να σημαίνει πολλά, αλλά σίγουρα όχι μόνιμη βλάβη του αισθητήρα.

    Σαν κάτοχος Ε12 με 4ΖΖ κινητήρα θεωρώ πως κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά σπάνιο, οπότε θα κοιτούσα πρώτα την καλωδίωση του αισθητήρα, και μετά τα λάδια να είναι τα σωστά (δηλαδή 5w30) για τη σωστή λειτουργία του VVT-i.

    Με μεγαλύτερο ιξώδες λαδιού τρώει ζόρι όλο το σύστημα μεταβλητού χρονισμού, ειδικά τώρα που είναι χειμώνας.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Είδα ότι η αντιπροσωπεία έβαζε λάδι 5w30 και στο συνεργείο που πήγαινα μετά έβαζαν ημισυνθετικό 10w40. Δεν είναι κατάλληλο;

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδα ότι η αντιπροσωπεία έβαζε λάδι 5w30 και στο συνεργείο που πήγαινα μετά έβαζαν ημισυνθετικό 10w40. Δεν είναι κατάλληλο;
    2 άτομα σου έχουν γράψει εδώ πως ένας τέτοιος κινητήρας θέλει 5w30, η αντιπροσωπεία έβαζε 5w30, μήπως είναι καιρός να αλλάξεις μηχανικό;

  10. #10
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 άτομα σου έχουν γράψει εδώ πως ένας τέτοιος κινητήρας θέλει 5w30, η αντιπροσωπεία έβαζε 5w30, μήπως είναι καιρός να αλλάξεις μηχανικό;
    Πιθανώς να αναγκαστώ, θα μου πει και η αντιπροσωπεία, όταν τους ρωτήσω για το είδος του λαδιού. Απογοητεύτηκα τώρα γιατί είναι εξειδικευμένο συνεργείο toyota, ήμουν πολύ ευχαριστημένος από την αντιμετώπισή τους τόσα χρόνια και θεωρούσα ότι ξέρανε τι κάνανε...

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Το κάθε συνεργείο πουλάει το λάδι που το συμφέρει.

    Εγώ θα σου προτείνω να βάζεις Liqui Molly Molygen 5w30 ή αντίστοιχο full συνθετικό, και αλλαγές ανά χρόνο ή 8.000km (αν κινείσαι πολύ σε πόλη, ή βαριά 10.000km για μεικτή χρήση)

    Πολλές αντιπροσωπείες πάντως έβαζαν το δικό τους ημί-συνθετικό 10w30 με αποτέλεσμα φθορά των ελατηρίων, λαδοκάψιμο που εμφανιζόταν γύρω στις 100.000km και οβάλ κυλίνδρους.
    Αν ήσουν "τυχερός" και αυτό συνέβαινε εντός εγγύησης σου άλλαζαν μπλοκ και τα μέταλλα του κινητήρα με βελτιωμένα, πχ πιστόνια με διπλάσιο αριθμό οπών για καλύτερη κυκλοφορία του λαδιού.
    Αν έχει γίνει κάτι τέτοιο φαίνεται από τη βέργα του λαδιού η οποία έχει μία πράσινη βούλα στο άκρο της.

    Για περισσότερα μπορείς να επισκεφθείς και το σχετικό φόρουμ, www.corollaclub.com

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.802
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ίδιος μου είπε ότι στην αντιπροσωπεία αλλάζουν μαζί αισθητήρα+γρανάζι, ακόμα κι αν τελικά χρειαζόταν ένα από τα δύο.
    Και γω σε ηλεκτρικο προβλημα με peugeot, που αναβε ο εγκεφαλος και εβγαζε κουτακι στο καντραν με τον κινητηρα, το πηγα στη peugeot με το σκεπτικο οτι αυτοι που εχουν τα καταλληλα διαγνωστικα, θα βρουν την ακρη. Το προβλημα ειναι οτι τελικα τα αλλαξαν ΟΛΑ στα τυφλα... δυναμο, πυκνωτη, πιπες, μπουζι. Προφανως μονο το 1 απ'αυτα ειχε θεμα αλλα αλλαξαν 4 για να χρεωσουν τα αντερα τους. Και αυτο παροτι τους ειχα πει οτι τα μπουζι ειναι καινουρια και δε θελουν αλλαγη. Γενικα μην εμπιστευεσαι ουτε τις αντιπροσωπειες.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιώ λάδι 5w30, αλλά και 10w40 χωρίς πρόβλημα και ότι δεν επηρεάζει αυτό το πρόβλημα που έχω. Απλά μου είπαν ότι μπορώ να βάζω 5w30 και αν το καίει, να βάζω 10w40. Κι ενώ είχα κλείσει ραντεβού, έλειπε ο υπεύθυνος για τις διαγνώσεις, χωρίς να με ενημερώσουν για να μην πάω άδικα. Και αόριστα μου είπαν ότι αν διαγνώσουν αυτό που τους είπα, θα πρέπει πρώτα να αλλάξουν αισθητήρα και μετά να προχωρήσουν σε περαιτέρω διερεύνηση. Σώθηκα τώρα!

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.030
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Δεν υπάρχει λόγος ούτε να περνάς έξω από την αντιπροσωπεία, σε αυτοκίνητο που κοντεύει 10 χρόνια εκτός εγγύησης.
    Οι τεχνικοί που θα δουν το αμάξι σου εκεί παίζει να πήγαιναν δημοτικό όταν κυκλοφόρησε, μην νομίζεις επομένως πως έχουν και ποιος ξέρει τι εμπειρία.

    Το αυτοκίνητο πόσα χιλιόμετρα έχει; Είναι το facelift;

  15. #15
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsavman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει λόγος ούτε να περνάς έξω από την αντιπροσωπεία, σε αυτοκίνητο που κοντεύει 10 χρόνια εκτός εγγύησης.
    Οι τεχνικοί που θα δουν το αμάξι σου εκεί παίζει να πήγαιναν δημοτικό όταν κυκλοφόρησε, μην νομίζεις επομένως πως έχουν και ποιος ξέρει τι εμπειρία.

    Το αυτοκίνητο πόσα χιλιόμετρα έχει; Είναι το facelift;
    115.000 χλμ. Δεν ξέρω τι είναι το facelift, είναι hatchback του 2005. Νομίζω ότι θα το πάω στο συνεργείο που το πήγαινα για να αλλάξω αισθητήρα και να τον ρωτήσω κι αυτόν για τα λάδια. Δεν ξέρω πια...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΓΝΗΣΙΕΣ ΖΑΝΤΕΣ TOYOTA + ΛΑΣΤΙΧΑ
    Από Dark_Nightfall στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-18, 15:25
  2. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-18, 19:32

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας