Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    360
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Παιδια δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο και το wifi του ρουτερ. Το AP θα ειναι μονο ενεργο καο θα ανηκει σε διαφορετικο vlan και subnet απο το ενσυρματο δικτυο.
    Μπορειτε να μου το εξηγησετε?

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχουν αναφερθεί πολλά, οπότε σε ποιο ακριβώς ακριβώς πράγμα αναφέρεσαι, με δεδομένο ότι:
    α. Το Speedport δεν έχει δυνατότητα ορισμού VLAN, όπως και τα περισσότερα οικιακά router.
    β. Το Guest δίκτυο λειτουργεί μέσω του κύριου και μοναδικού πομποδέκτη σε ένα ΑΡ.
    γ. Αν θέλεις VLAN, πρέπει και τα ΑΡ να το υποστηρίζουν, αλλιώς θέλεις ενδιάμεσα ένα managed switch.

  3. #18
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Θα σου προτεινα να βαλεις μικροτικ που για να το σεταρεις σαν ΑΡ ειναι τουλαχιστον αστειο. Ελα να σε βοηθησουμε μετα.....
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #19
    Εγγραφή
    24-07-2013
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport W 724V Type Ci
    Παιδιά, αν και άργησα πολύ να το πάρω απόφαση να ασχοληθώ, θέλω να σας ενημερώσω ότι το έκανα τελικά!

    Αγόρασα και έβαλα ένα TP-LINK Archer C6 v2!

    Φοβερό μηχάνημα, μου άρεσε πολύ! Λίγο μεγάλο βέβαια, ειδικά με τις κεραίες του, αλλά δεν κολλάει, είναι γρήγορο και έχει πολλές ρυθμίζεις να πειράξεις.

    Χρησιμοποίησα τα Guest WiFi networks (2.5GHz & 5GHz) και τα Main τα έκανα hide. Έχει μια πολύ ωραία λειτουργία για να βάλεις σε πρόγραμμα την επανεκκίνηση του μηχανήματος, ούτως ώστε αν γεμίσει ο DHCP ή αρχίσει να κολλάει το ίδιο το μηχάνημα, μια φορά την εβδομάδα (ή περισσότερο/λιγότερο) να επανεκκινείται από μόνο του. Η' μπορείς επίσης να το βάλεις να σβήνει το βράδυ αν θες, κλπ. ...

    Κάτι που δεν μου άρεσε και μάλλον οφείλεται σε bug στο Firmware του, είναι ότι ενώ έχω την WAN σε εύρος IP 192.168.1.0/24 (για να συνδεθεί με το modem/router του ΟΤΕ) και στα WiFi έχω βάλει την 10.10.0.0/24 (με μάσκα /24 για να μην συνδεθούν πάνω από 254 χρήστες ταυτόχρονα και κρεμάσει το internet) και ενώ έχω επίσης τσεκάρει το Enable AP Isolation στο "Wireless Advanced" καθώς έχω απενεργοποιήσει τις επιλογές Allow guests to see each other και Allow guests to access my local network στο "Customize Guest Network Options", τότε αν συνδεθείς στο Guest network με ένα laptop και ανοίξεις το cmd και κάνεις ping σε μία IP εύρους 192.168.1.0/24 (και ενώ εσύ έχεις IP εύρους 10.10.0.0/24 στο laptop), τότε η IP εύρους 192.168.1.0/24 θα σου απαντήσει κανονικά!!

    Δεν είναι κουλό αυτό;

    Έχω κάνει τόσες επιλογές για να γίνει όσο πιο strict μπορεί. Δεν θα έπρεπε ο κάθε Guest που συνδέεται στο WiFi να έχει επικοινωνία μόνο με την IP του TP-Link (π.χ. 10.10.0.1) για έξοδο στο internet και με κανέναν άλλον;

    Υ.Γ. γνωρίζω ότι είναι παλιά η συζήτηση, απλά σας ενημερώνω για το τι έκανα τελικά και τι μου συνέβη για να γνωρίζει κάποιος αν θέλει να κάνει το ίδιο...

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι άλλο πράγμα τα πακέτα ICMP του ping και άλλα της επικοινωνίας του δικτύου (όπως επίσης είναι άλλα για τον DNS και άλλα για τον DHCP). Αν σου τα έκοβε όλα, απλά δεν θα είχες καμία σύνδεση πουθενά.
    Το ότι απαντά στο ping δεν σημαίνει ότι μπορούν να συνδεθούν στο LAN. Για κάνε μια δοκιμή.
    Το να τα κόψει βέβαια είναι θέμα ρύθμισης του firewall, αλλά δεν γνωρίζω αν έχει τέτοια δυνατότητα ορισμού (όπως τα κανονικά router).

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NickTV Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά, αν και άργησα πολύ να το πάρω απόφαση να ασχοληθώ, θέλω να σας ενημερώσω ότι το έκανα τελικά!

    Αγόρασα και έβαλα ένα TP-LINK Archer C6 v2!

    Φοβερό μηχάνημα, μου άρεσε πολύ! Λίγο μεγάλο βέβαια, ειδικά με τις κεραίες του, αλλά δεν κολλάει, είναι γρήγορο και έχει πολλές ρυθμίζεις να πειράξεις.

    Χρησιμοποίησα τα Guest WiFi networks (2.5GHz & 5GHz) και τα Main τα έκανα hide. Έχει μια πολύ ωραία λειτουργία για να βάλεις σε πρόγραμμα την επανεκκίνηση του μηχανήματος, ούτως ώστε αν γεμίσει ο DHCP ή αρχίσει να κολλάει το ίδιο το μηχάνημα, μια φορά την εβδομάδα (ή περισσότερο/λιγότερο) να επανεκκινείται από μόνο του. Η' μπορείς επίσης να το βάλεις να σβήνει το βράδυ αν θες, κλπ. ...

    Κάτι που δεν μου άρεσε και μάλλον οφείλεται σε bug στο Firmware του, είναι ότι ενώ έχω την WAN σε εύρος IP 192.168.1.0/24 (για να συνδεθεί με το modem/router του ΟΤΕ) και στα WiFi έχω βάλει την 10.10.0.0/24 (με μάσκα /24 για να μην συνδεθούν πάνω από 254 χρήστες ταυτόχρονα και κρεμάσει το internet) και ενώ έχω επίσης τσεκάρει το Enable AP Isolation στο "Wireless Advanced" καθώς έχω απενεργοποιήσει τις επιλογές Allow guests to see each other και Allow guests to access my local network στο "Customize Guest Network Options", τότε αν συνδεθείς στο Guest network με ένα laptop και ανοίξεις το cmd και κάνεις ping σε μία IP εύρους 192.168.1.0/24 (και ενώ εσύ έχεις IP εύρους 10.10.0.0/24 στο laptop), τότε η IP εύρους 192.168.1.0/24 θα σου απαντήσει κανονικά!!

    Δεν είναι κουλό αυτό;

    Έχω κάνει τόσες επιλογές για να γίνει όσο πιο strict μπορεί. Δεν θα έπρεπε ο κάθε Guest που συνδέεται στο WiFi να έχει επικοινωνία μόνο με την IP του TP-Link (π.χ. 10.10.0.1) για έξοδο στο internet και με κανέναν άλλον;

    Υ.Γ. γνωρίζω ότι είναι παλιά η συζήτηση, απλά σας ενημερώνω για το τι έκανα τελικά και τι μου συνέβη για να γνωρίζει κάποιος αν θέλει να κάνει το ίδιο...
    Το ίδιο έχω πάθει κι' εγώ με ένα Archer C60, από το Guest δίκτυο βλέπω τους υπολογιστές στο Local, όχι απλώς ping, μπαίνω στα αρχεία τους. Έστειλα και ερώτηση στην TP-Link και ακόμη παίρνω απάντηση εδώ και κάτι μήνες, με έχουν απογοητεύσει πλήρως.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας