Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Angry
    Καλησπέρα στο forum. Καταγράφω εδώ την εμπειρία που είχα από την Cosmote η οποία όπως έχετε ήδη καταλάβει από τον τίτλο του thread ήταν/είναι απαράδεκτη.
    Εδώ να σημειώσω ότι ήμουν πελάτης του ΟΤΕ (σταθερο και internet) εδώ και 18 χρόνια και πελάτης της COSMOTE 13 χρόνια.

    Με τον ΟΤΕ χωρίζουν λίαν συντόμως οι δρόμοι μας, κάθως οι απαράδεκτοι (επίσης) με κοροιδευαν εδω και δυο χρόνια ότι η γραμμή μου υποστηρίζει 50mbs, οι τεχνικοί που έκαναν τους ελέγχουν ζήταγαν την αλλαγή προφίλ σε 30mbs γιατί ως ΟΤΕ δεν μπορούν να υποστηρίξουν την 50αρα και ω θαύμα ζήτησα φορητότητα σε WIND και επιτέλους (έστω και προσωρινά) απολαμβάνω τις απίστευτες ταχύτητες της 30αρας γραμμής μου.Τσιμουδιά φυσικά για όλο αυτόν τον καιρό που με χρέωναν 50αρα.

    Εδώ να σημειώσω ότι ίσως και οι άλλοι πάροχοι να έχουν την ίδια νοοτροπία, αλλά όπως έγραψα εδω και σχεδόν 20 χρόνια είχα εμπειρία μόνο από ΟΤΕ/COSMOTE.

    Στο θέμα μας με την COSMOTE.
    Το συμβόλαιο για το κινητό μου έληξε στα μέσα Οκτωβρίου 2018. Για κάποιο άγνωστο λόγο νόμιζα ότι λήγει τον Απρίλιο του 2019. Περί τα μέσα Νοεμβρίου 2018 με κάλεσαν από την εξυπηρέτηση να με ευχαριστήσουν που ανανέωσα το συμβόλαιο μου για άλλα 2 χρόνια
    Εννοείται ότι ο υπάλληλος άκουσε τα εξ αμάξης και επιτόπου ζήτησα ακύρωση της σύνδεσης.Πράγματι μετά από 2 εργάσιμες με πήραν, έκανα την ακύρωση και μου έστειλαν και email με την καταγγελία της σύμβασης.όλα αυτά στις 18/11/18 .
    Είχε βγεί ήδη ένας λογαριασμός που έπρεπε να πληρώσω γύρω στα 47 ευρώ και στις 7 Δεκεμβρίου 2018 ήρθε ο εξοφλητικός που βγήκε πιστωτικός 53,04.
    Εδω να πω ότι η εξόφληση των λογαριασμών γίνεται από πιστωτική κάρτα COSMOTE αυτόματα. Συνεπώς δεν είχα κανένα ανεξόφλητο λογαριασμό.
    Ο αφελής πίστευα ότι μέσα σε 5-10 εργάσιμες θα δω την πίστωση στο statement της πιστωτικής μου. ΤΖΙΦΟΣ!
    18/12/18 κάλεσα το 13888 όπου μια αγενέστατη υπάλληλος (πάντα από το τμήμα λογαριασμών) μου είπε εν συντομία να κάτσω στη γωνιά μου και να περιμένω την COSMOTE να μου επιστρέψει τα χρήματα.
    03/01/19 ακόμα ΤΖΙΦΟΣ. Κλήση στο 13888. Η υπάλληλος προσπαθεί να με ηρεμήσει λέγοντας μου ότι θα προωθήσει το αίτημα μου στις Οικονομικές Υπηρεσίες και θα με καλέσουν αυτοί. Επίσης προσπαθεί να με πείσει ότι το πρόβλημα το έχει η τράπεζα μου (wtf???).
    11/01/19 Εννοείται ακόμα ΤΖΙΦΟΣ. Κλήση στο 13888. Μια από τα ίδια! Εν ολίγοις "τί μας ενοχλείτε? όταν έχουμε νέα θα σας πάρουμε εμείς"
    18/01/19 Εννοείται ακόμα ΤΖΙΦΟΣ. Κλήση στο 13888. Ζητάω να μιλήσω με τον προϊστάμενο. Δεν μου τον δίνουν και αρνούνται ότι αυτοί καθυστερούν την πληρωμή.
    22/01/19 Έχω χάσει πια την υπομονή μου και φυσικά καταθέτω καταγγελία στην Αρχή Προστασίας του Καταναλωτή. Ελπίζω να βγάλω άκρη και επιτέλους να μου επιστρέψουν τα χρήματα που μου χρωστάνε.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Update
    Μόλις στις 8/2 με ταυτόχρονες; χρεωπιστωσεις στην κάρτα μου, μου επέστρεψαν το ποσό του τελευταίου λογαριασμού (47) και με χρέωσαν με το ποσό που έπρεπε να μου επιστρέψουν (53.04).Με άλλα λόγια με χρέωσαν αλλα 6 ευρω.WTF
    Αυτό λέγεται ανικανότητα

  3. #3
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το θέμα επιτέλους λύθηκε.Η Αρχή Προστασίας Καταναλωτή πιθανότατα έκανε τη δουλειά της (μου ήρθε σπίτι το έγγραφο της Αρχής προς την Κοτε ζητώντας της εξηγήσεις και επίλυση της διαφοράς εντός δέκα ημερών).

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afilopou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα επιτέλους λύθηκε.Η Αρχή Προστασίας Καταναλωτή πιθανότατα έκανε τη δουλειά της (μου ήρθε σπίτι το έγγραφο της Αρχής προς την Κοτε ζητώντας της εξηγήσεις και επίλυση της διαφοράς εντός δέκα ημερών).
    Λύθηκε ή απλά ήρθε το standard χαρτί;
    Γιατί πάντα αυτό γίνεται όταν κάνεις καταγγελία, πρώτα ζητάει απο την άλλη άκρη να πει και αυτή την άποψη της, δεν σημαίνει απαραίτητα και λύση

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afilopou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα επιτέλους λύθηκε.Η Αρχή Προστασίας Καταναλωτή πιθανότατα έκανε τη δουλειά της (μου ήρθε σπίτι το έγγραφο της Αρχής προς την Κοτε ζητώντας της εξηγήσεις και επίλυση της διαφοράς εντός δέκα ημερών).
    Δεν λύθηκε ακόμη.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λύθηκε παίδες.Εκαναν τις σωστές χρεωπιστωσεις στην κάρτα μου.Η ειδοποίηση τους είχε πάει από 31/1.

    Επίσης στην περίπτωσή μου δεν υπήρχε θέμα να πει ο άλλος την άποψη του.Ηταν ξεκάθαρα καθυστέρηση σε αυτό που έπρεπε να έχουν κάνει εδώ και 2 μήνες.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από afilopou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τον ΟΤΕ χωρίζουν λίαν συντόμως οι δρόμοι μας, κάθως οι απαράδεκτοι (επίσης) με κοροιδευαν εδω και δυο χρόνια ότι η γραμμή μου υποστηρίζει 50mbs, οι τεχνικοί που έκαναν τους ελέγχουν ζήταγαν την αλλαγή προφίλ σε 30mbs γιατί ως ΟΤΕ δεν μπορούν να υποστηρίξουν την 50αρα και ω θαύμα ζήτησα φορητότητα σε WIND και επιτέλους (έστω και προσωρινά) απολαμβάνω τις απίστευτες ταχύτητες της 30αρας γραμμής μου.Τσιμουδιά φυσικά για όλο αυτόν τον καιρό που με χρέωναν 50αρα.
    Δεν έχω καταλάβει αυτό το κομμάτι. Σου έλεγαν από τον ΟΤΕ ότι θα πιάνεις 50 αλλά οι τεχνικοί σε γύριζαν σε 30M προφιλ (?) και πλήρωνες για 50, ενώ υπήρχε ακόμα πακέτο 30αρι (πλέον πρέπει να έχει καταργηθεί) που θα μπορούσαν να σου κατεβάσουν την χρέωση; (το ζήτησες και δεν εγινε?). Και τώρα πήγες στην Wind και πάλι πιάνεις 30 mbps σε 50αρι πακέτο (γιατί και εκεί πρέπει να έχει καταργηθεί το 30αρι πακέτο) ή τελικά πιάνεις 50 τώρα;; Κάτι πρέπει να μου διαφεύγει...

    ΥΓ. Δεν υπάρχει "Αρχή Προστασίας του Καταναλωτή" στην Ελλάδα, μάλλον στον "Συνήγορο του Καταναλωτή" αναφέρεσαι;

  8. #8
    Εγγραφή
    22-06-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει αυτό το κομμάτι. Σου έλεγαν από τον ΟΤΕ ότι θα πιάνεις 50 αλλά οι τεχνικοί σε γύριζαν σε 30M προφιλ (?) και πλήρωνες για 50, ενώ υπήρχε ακόμα πακέτο 30αρι (πλέον πρέπει να έχει καταργηθεί) που θα μπορούσαν να σου κατεβάσουν την χρέωση; (το ζήτησες και δεν εγινε?). Και τώρα πήγες στην Wind και πάλι πιάνεις 30 mbps σε 50αρι πακέτο (γιατί και εκεί πρέπει να έχει καταργηθεί το 30αρι πακέτο) ή τελικά πιάνεις 50 τώρα;; Κάτι πρέπει να μου διαφεύγει...

    ΥΓ. Δεν υπάρχει "Αρχή Προστασίας του Καταναλωτή" στην Ελλάδα, μάλλον στον "Συνήγορο του Καταναλωτή" αναφέρεσαι;
    Για το τελευταίο:
    Ναι Συνήγορος του Καταναλωτή.

    Για τον ΟΤΕ και την 50αρα:
    Και οι δυο τεχνικοί που ήρθαν για να ελέγξουν το πρόβλημα (σημείωση και οι δύο ανέβηκαν στο σπίτι μου και έλεγξαν την ταχύτητα στην πρίζα) μου είπαν ότι στο report που θα γράψουν θα αναφέρουν ότι η εταιρεία δεν μπορεί να υποστηρίξει τα 50 και με συμβούλεψαν να ζητήσω αλλαγή μέσω του 13888 από 50 σε 30.Την πρώτη φορά (Μάιος 2017) μου είπαν από το 13888 ότι αν το κάνω θα χάσω μια έκπτωση που είχα.Την δεύτερη φορά ,Οκτώβριος 2018, έκανα την αίτηση και με ενημέρωσαν ότι η αλλαγή θα γίνει σε 1-12 εργάσιμες ημέρες.Εγινε μετά από σχεδόν 2 μήνες και αφού είχα βαρεθεί να παίρνω τηλέφωνο στο 13888. Στο λογαριασμό Ιανουαρίου μου ήρθε ένα πιστωτικό ποσό που αφορούσε την περίοδο Οκτώβριος - Ιανουάριος (να και ένα καλό).
    Περιττό να σας πω πόσες φορές μου είπαν οι του 13888 ότι έχουν πρόβλημα τα καλώδια χαλκού που έχω σπίτι μου.
    Επίσης τον Νοέμβριο του 2018 με άφησαν 5 ημέρες (Αθήνα όχι στην Κωλοπετινιτσα) χωρίς τηλέφωνο.Την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός για τον έλεγχο ουσιαστικά με απείλησε ότι για φτιάξει το πρόβλημα θα πρέπει να γυρίσει τη γραμμή σε ευρυζωνική.

    Τον Ιανουάριο 2019 έκανα αίτημα φορητότητας στη Wind και ολοκληρώθηκε πριν μερικές ημέρες.Πηγα στο πρόγραμμα 100/10.
    Πραγματική ταχύτητα 94/10 σε τιμή ίση με αυτή που πλήρωνα στον ΟΤΕ για 30/2.5
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος afilopou : 14-02-19 στις 09:35.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα είναι πιο κατανοητό, αφού μπήκες σε 100αρα είσαι μια χαρά πλέον και άσε τον ΟΤΕ να κουρεύεται.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας