Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    και πιο συγκεκριμενα:
    σε ενα 433 που εδω και πολλα χρονια ειχα dhcp client απο το μοντεμ του παροχο μου, επερνα παντα IP απο το range του DHCP του μοντεμ π.χ. 192.168.1.1.
    εχτες που εγκατέστησα στο δικτυο ενα RB1100AHx2 οπου πηρε αυτο επανω του το dhcp client, ειδα οτι η IP που παιρνει ειναι απο ενα διαφορετικο subnet και ειναι του τυπου 10.200.Χ.Χ

    απόρησα πραγματικα μιας και δεν το εχω ξαναδει. αφου εψαξα καθε περιπτωση λαθους κλπ απο μεριάς μου και αφου παντα αυτου του τυπου IP επαιρνα, εβαλα ξανα το 433 να παρει dhcp client. εκει ειδα οτι οπως φυσιολογικα θα περιμενε κανεις, επαιρνα σωστα IP τυπου 192.168.X.X.

    εχει κανεις καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο??

    φανταζομαι οτι αυτη η IP θα ειναι πιθανόν απο το VoIP της Vodafone, δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση, αλλα η βασικη ερωτηση ειναι γιατι το 433 παιρνει παντα 192.168.Χ.Χ οπως θα εκανε καθε υπολογιστης που θα ζηταγε IP απο το μοντεμ της Vodafone, ενω το RB1100AHx2 βλεπει (η παιρνει) παντα 10.200.Χ.Χ !!!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, λιγο μπερδεμένα μου φαινονται όπως τα λες.
    Καταρχήν γιατι στα RBs να εχεις dhcp client? ποιος ο λογος?
    Βαζεις static ip και αν θες στο ρουτερ του παροχου το εχεις εκει τον dhcp server και δινεις ένα Ip range ποιο μετα από τις ips των rbs.
    Απλα πραγματα!

    Εχεις στο μικροτικ pppoe client και της vodafone είναι σε bridge?
    με ποιον τροπο δινεις ιντερνετ?

    Η vodafone εχει voip? είναι δλδ το νουμερο σου voip και δεν μπορει να μπει σε bridge mode?
    θεωρω ότι δεν εχει καμια σχεση με voip.
    Μηπως εχει και δευτερη Ip όπως ειχα δει κατι ρουτερς παλιοτερα?

    γενικα δεν είναι καλη ιδεα να εχουμε σε ρουτερ (mikrotik) dhcp client για να παιρνει την δικια του Ip! βαζουμε static.

    Tελος αν δεν δω τα exports δεν μπορω να καταλαβω καπου υπαρχει λαθος, εχει σβησει τα defaults setup?

  3. #3
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα. Νικηφορε μην μπλέκεσε σε αναλύσεις του τι το θέλω κλπ. Ο κάθε ενας έχει το setup του. Το μόντεμ του παρόχου χρόνια το έχω σε pass through. Στο MK κάνω και pppoe όπου από εκεί εινα το ιντερνετ του τοπικού δικτύου μου αλλά μπορώ να παίρνω μέσω dhcp client για πολλούς άλλους λογους όπως πειραματισμους, διαφορετική public IP κα.
    Άλλο είναι το θέμα. Γιατί το 433 παίρνει πάντα από το range του dhcp του modem και το άλλο παίρνει 10.200.Χ.Χ.

    Το λέω γιατί με τον νέο ρουτερ για να κάνω το ίδιο πράγμα με αυτό που έκανα με το 433 θέλει άλλο τρόπο. Παράδειγμα για να κάνω static route ενώ επερνε τον κανόνα με το interface, στον νέο ρουτερ θέλει την IP του interface!
    Αναρωτιέμαι εάν τα λειτουργικά τους σε κάποια σημεια δεν είναι τα ίδια!

  4. #4
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Αμα δεν αναλυσουμε τα αλλα πραγματα και γενικα το setup δεν θα καταλάβουμε ποτε…
    άλλο εσυ που εισαι εκει και τα βλέπεις και άλλο καποιος απεξω που δεν βλεπει τιποτα.
    Ετσι γενικα και αοριστα δεν μπορω να καταλαβω κατι και δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
    Ακομα και τις ρυθμισεις στο μηχανημα του παροχου πρεπει να δω για να βγαλω ακρη.
    Εσυ τα κοιτας όλα και δεν εχεις βγαλει ακρη, εμεις που δεν βλέπουμε τιποτα και δεν εχουμε πουθενα προσβαση πως θα βρουμε τι φταιει?

    Το μονο που μπορω να υποθεσω είναι ότι αφου δεν γινεται και στα 2 rbs τοτε φταιει κατι στο δευτερο και όχι στο μηχανημα του παροχου και σε καμια απολυτως περιπτωση δεν εχει να κανει με το VOIP γιατι θα το εκανε τοτε και στο 433.
    Εγω προτείνω να τα σβησεις όλα και να το στησεις σωστα από την αρχη. Πως το ρυθμισες αφησες μεσα και τα defaults που ειχε μηπως?
    Κατι του εχει κατσει στραβα ή κατι υπαρχει και δεν το εχεις προσεξει.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δεν αναλυσουμε τα αλλα πραγματα και γενικα το setup δεν θα καταλάβουμε ποτε…
    άλλο εσυ που εισαι εκει και τα βλέπεις και άλλο καποιος απεξω που δεν βλεπει τιποτα.
    Ετσι γενικα και αοριστα δεν μπορω να καταλαβω κατι και δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω.
    Ακομα και τις ρυθμισεις στο μηχανημα του παροχου πρεπει να δω για να βγαλω ακρη.
    Εσυ τα κοιτας όλα και δεν εχεις βγαλει ακρη, εμεις που δεν βλέπουμε τιποτα και δεν εχουμε πουθενα προσβαση πως θα βρουμε τι φταιει?

    Το μονο που μπορω να υποθεσω είναι ότι αφου δεν γινεται και στα 2 rbs τοτε φταιει κατι στο δευτερο και όχι στο μηχανημα του παροχου και σε καμια απολυτως περιπτωση δεν εχει να κανει με το VOIP γιατι θα το εκανε τοτε και στο 433.
    Εγω προτείνω να τα σβησεις όλα και να το στησεις σωστα από την αρχη. Πως το ρυθμισες αφησες μεσα και τα defaults που ειχε μηπως?
    Κατι του εχει κατσει στραβα ή κατι υπαρχει και δεν το εχεις προσεξει.
    μα το μηχανημα ειναι απο ηδη απο hardware reset!!

  6. #6
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.146
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα,

    Έχεις τη δυνατότητα να πάρεις traffic capture από τη διαδικασία του DHCP ? Αν ναι, θα μπορούσες να το μοιραστείς μαζί μας ?

    Απλά επειδή το αναφέρεις, καλό είναι να γνωρίζεις ότι είναι λάθος να κάνεις static route ορίζοντας μόνο το interface, εάν το interface είναι multiaccess ( όπως είναι το ethernet π.χ. ). Μπορεί υπό περιπτώσεις να λειτουργεί ( αν κάνει proxy-arp o απέναντι router ) , αλλά ενδέχεται να σου δημιουργήσει προβλήματα και να χρειάζεται restart κάθε τόσο, όταν γεμίζει το arp cache του router σου. Αν αναφερόσουν σε interface που δεν είναι multiaccess ( όπως τα ppp/pppoe ) , μπορείς να αγνοήσεις αυτό το σχόλιο
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  7. #7
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το μηχανημα ειναι απο ηδη απο hardware reset!!
    Περασμα ROS με netinstall, κατι εχει κολλησει μαλλον, δεν μπορω να σκεφτω κατι άλλο εφόσον δεν βλεπω ουτε σεταπ ουτε τα μηχανήματα.
    Αν υποθεσω ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδιες οι ρυθμισεις με το 433 και εκει όπως λες δεν συμβαινει αυτό, αρα αποκλειω να φταιει και το ρουτερ του παροχου, γιατι όπως είναι λογικο και επακολουθο θα εκανε το ιδιο και το 433 τοτε.

    Ριξε και τα σχετικα exports από τα 2 αν θες να τα δουμε για το dhcp client και ότι άλλο εχει σχεση.
    Xωρις να βλέπουμε απολυτως τιποτα πως θα βρουμε τι φταιει?

    Το ρουτερ της voda σιγουρα τρεχει dhcp server σε ένα μονο ip range?
    μου εχει τυχει εμενα σε ρουτερ παροχου να εχει 2 ip ranges ένα από 192 και ένα από 10, γιαυτο ρωταω!
    μπορει αγνωστο γιατι το κάθε μηχανημα να παιρνει από το άλλο ip range.

    Οποτε δλδ DHCP server εχεις ΜΟΝΟ στο ρουτερ της vodafone σωστα?

    Το dhcp client στο 2ο RB σε ποιο interface τρεχει? εχεις και bridge?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-01-19 στις 12:38.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε δλδ DHCP server εχεις ΜΟΝΟ στο ρουτερ της vodafone σωστα?

    Το dhcp client στο 2ο RB σε ποιο interface τρεχει? εχεις και bridge?
    DHCP server τρεχω δικο μου σε δικο μου routerboard. αυτον της vodafone δεν τον χρησιμοποιώ. απλα το καταλαβα οταν εριξα ενα ethernet απο τον παροχο προς μια ethernet mikrotik bazontaw toy rolo DHCP client.

    θα τα κοιταξω παλι ολα απο την αρχη

  9. #9
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Εμ γιαυτο σου λεω αμα δεν ξερουμε το setup εμεις από το ιντερνετ ακρη δεν θα βγαλουμε ποτέ, απλα θα κανουμε ότι νανε από υποθεσεις.
    Εγω από το 1ο μυνημα σου (δες bold και υπογραμμιση από κατω) καταλαβα ότι παιρνεις από το ρουτερ του παροχου σου όπως ειχες γραψει, τωρα λες ότι εχεις dhcp server σε δικο σου routerboard? ποιο δλδ ένα τριτο μηχανημα ?
    κατι εχεις μπερδεψει καπου, εχει μεινει καποιος ανοιχτος dhcp server και δινει σε άλλο ip range απλα πραγματα, στην δουλεια τα εχω παθει απειρες φορες με τοσα ρουτερς που εχουμε και ποσα μηχανήματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πιο συγκεκριμενα:
    σε ενα 433 που εδω και πολλα χρονια ειχα dhcp client απο το μοντεμ του παροχο μου, επερνα παντα IP απο το range του DHCP του μοντεμ π.χ. 192.168.1.1.
    εχτες που εγκατέστησα στο δικτυο ενα RB1100AHx2 οπου πηρε αυτο επανω του το dhcp client, ειδα οτι η IP που παιρνει ειναι απο ενα διαφορετικο subnet και ειναι του τυπου 10.200.Χ.Χ

    απόρησα πραγματικα μιας και δεν το εχω ξαναδει. αφου εψαξα καθε περιπτωση λαθους κλπ απο μεριάς μου και αφου παντα αυτου του τυπου IP επαιρνα, εβαλα ξανα το 433 να παρει dhcp client. εκει ειδα οτι οπως φυσιολογικα θα περιμενε κανεις, επαιρνα σωστα IP τυπου 192.168.X.X.

    εχει κανεις καμια ιδεα γιατι συμβαινει αυτο??

    φανταζομαι οτι αυτη η IP θα ειναι πιθανόν απο το VoIP της Vodafone, δεν μπορω να δωσω αλλη εξηγηση, αλλα η βασικη ερωτηση ειναι γιατι το 433 παιρνει παντα 192.168.Χ.Χ οπως θα εκανε καθε υπολογιστης που θα ζηταγε IP απο το μοντεμ της Vodafone, ενω το RB1100AHx2 βλεπει (η παιρνει) παντα 10.200.Χ.Χ !!!

  10. #10
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    το σκεφτεσαι πολυ και μπερδευεσαι στο τελος.
    ειπα. απο το μοντεμ ρουτερ του παροχου με καλωδιο ethernet το ρίχνω σε ethernet interface του mikrotik. βαζω dhcp client και παιρνω 10.200.Χ.Χ. αυτη η ethernet ειναι μονη της και δεν συμμετέχει πουθενα αλλου. ολα τα υπολοιπα δεν εχουν σχεση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 25-01-19 στις 18:14.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Στο 1ο ποστ δεν το εχεις γραψει ετσι δες τι εχεις γραψει. Τωρα το λες ετσι. Δες και τον τιτλο που εχεις βαλει τι λεει ? απο modem της vodafone λεει!
    Και ξαναλεω χωρις να ξερουμε τι setup εχεις γενικα πως συνδεονται μεταξυ τους ολα και τα σχετικα exports ειναι αδυνατον να καταλαβουμε και να βρουμε το προβλημα.
    Εδω δεν το βρισκεις εσυ που εχεις προσβαση σε ολα και τα εχεις μπροστα σου.
    Θα υπαρχει μια λογικη εξηγηση κατι σου εχει ξεφυγει δεν μπορει ετσι να την παιρνει.
    Μαλιστα δειχνει να ειναι πισω απο ΝΑΤ η ip αυτη, μηπως καποιος κανονας NAT ειναι λαθος? και τιποτα στο routing? μηπως ειναι απο AWMN ? δεν την λες ολοκληρη εσυ την τσεκαρες?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 25-01-19 στις 19:07. Αιτία: ιδεα για awmn

  12. #12
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Ισως να μην υπαρχει απαντηση στο γιατι. Γιατι ο server του παροχου σου εδωσε αυτη εκεινη τη στιγμη για Χ λογους και επειδη παντρευτηκε και το mac, παιρνει παντα αυτη την ip. Το ιδιο ισχυει και για το αλλο μηχανημα.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.125
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    sorry μπερδευτηκα, o dhcp client που λεει δεν παιρνει απο τον dhcp server που τρεχει οπως ειπε μετα σε ενα αλλο RB ?

    - - - Updated - - -

    ποστ #8 και ποστ #10 δεν καταλαβαινω κατι εγω? τελικα απο τι παιρνει αυτο το dhcp client ?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    26
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    mk750gr3
    Long shot αλλά :

    Μήπως παίρνεις ΙΡ από το IPTV που είναι ξεχωριστό port στο router και έχει γίνει bind? Δοκίμασες να συνδέσεις στην ίδια θύρα το 1100 βγάζοντας το 433 από την εξίωση?

  15. #15
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    τελικα ετσι για την ιστορια, εκανα πολλες αλλαγες σχετικα με τις πορτες του μοντεμ του παροχου και πορτες το μικροτικ. απο παντου παιρνει 192,168,Χ,Χ εκτος απο την πορτα ether1 toy MK. οπως φαινεται εχει συμβει αυτο που ανεφερε παραπανω ο macro. Πρεπει για καποιο λογο η συγκεκριμενη MAC address να παιρνει αυτη την IP. Τις επομενες ημερες θα κανω παλι ενα reset και θα ξαναδω

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας