Εμφάνιση 1-1 από 1
  1. #1
    Εγγραφή
    23-07-2008
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    36.5(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Angry
    Καλημέρα σας.

    Θέλησα να βάλω internet σε μια εγκατάσταση για παρακολούθηση καμερών.
    Αγόρασα λοιπόν ένα router της TP LINK, το MR3420, πήρα κι ένα stickάκι της Vodafone για internet, ζήτησα να μου ενεργοποιήσουν και το vpn για να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση και νόμιζα οτι ξέμπλεξα.

    Μετά απο κάμποσες μέρες έβαλα το stickακι στο router, παώ στις ρυθμίσεις βάζω τον αριθμο *99# και APN: internet.open όπως μου είχαν πει απο το κατάστημα και εκεί ξεκίνησε ο Γολγοθάς!!
    Στην αρχή δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο, καλώ την εξύπηρετηση και μου λένε οτι βλέπουν την αίτηση για internet.open αλλά έχει κολλήσει στο κατάστημα και δεν έχει γίνει διεκπεραίωση. Οκ λένε να περιμένω μια μέρα και να ξαναπροσπαθήσω να συνδεθώ. Περνάνε 2-3 μέρες πάω να συνδεθώ, τίποτα πάλι απο ίντερνετ.

    Ξανακαλώ την εξυπηρέτηση, επιβεβαιώνουν τις ρυθμίσεις APN, αριθμό *99#, APN: internet.open, username:user, password: pass πάλι ομως άφαντο το Ίντερνετ.
    Μου λένε να πάω να αλλάξω την sim, παω σε κατάστημα μου δίνουν άλλη sim την βάζω στο κινήτο πρώτα, οπως μου είπαν, την βάζω μετά στο stickάκι, βάζω το stickάκι στο router...τίποτα απο ίντερνετ πάλι.

    Κλήση ξανά στη vodafone τους λέω τις ρυθμίσεις, όλα εντάξει και βγαίνει το συμπέρασμα οτι φταίει το stickάκι και να ξαναπάω σε κατάστημα να δουν το stickάκι. Πάω σε ένα κατάστημα και μου λεει ο τεχνικός οτι πρέπει να γίνει αλλαγή του stick αλλά αυτοί δεν μπορούσαν να μου το αντικαταστήσουν και πρέπει να παω εκεί που το αγόρασα(άλλη πόλη).
    Ήδη έχουν περάσει 3 βδομάδες απο την πρώτη απόπειρά μου να αποκτήσω πρόσβαση στο διαδίκτυο.

    Άρχισα να σκέφτομαι μήπως φταίει το router, οπότε πήρα ένα stickάκι της cosmote απο έναν γνωστό μου να δοκιμάσω. Συνδέθηκε κανονικά στο ίντερνετ και παρατήρησα οτι στο status έβγαζε IP 149.210...... ενώ όταν έβαζα της Vodafone έβγαζε IP 192.168.9.1. Έπισης όταν έβαλα της vodafone μετά απο το stickάκι της cosmote είχα και πρόσβαση στο ιντερνετ με APN: vpn-internet. Το αλλάζω σε Internet.open και βάζω τα στοιχεία ddns. Ελέγχω αν έχει περαστεί η IP στη σελίδα της NO IP, όλα εντάξει κι εκεί και κοιτάω αμα είναι η ίδια με την διεύθυνση που βγάζει στο whatismyip εντάξει κι εκει.

    Μετά πάω να ανοίξω Ports, βάζω την 9000 και την 80 με την Ip του router αλλά όταν πατάω τη διεύθυνση ddns με την : port βγάζει timed our error. Πάω στο openportchecker, απο υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος με το router που έχει το stickάκι και όποια απο τις ports κι αν δοκιμάσω, απο αυτές που έχω βάλει στο port forwarding, λέει οτι δεν ειναι καμία ανοιχτή.

    Πρέπει να δηλώσω κάποια άλλη ip στο port forwarding, άλλη ip στο router, να πάρω άλλο stickάκι, να αλλάξω εταιρεία να αγοράσω άλλο router τι να κάνω;

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγγνώμη για την εκταση του ποστ.

    Να προσθεσω οτι οταν πληκτρολογώ την ip 192.168.9.100 με πάει στην σελίδα του router. Ενω το router έχει ip 192.168.0.1
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas_lar : 25-01-19 στις 14:13. Αιτία: Επιπλέον πληροφορίες

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας