Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Αγαπητοί συμφορουμίτες,
    Θα ήθελα την γνώμη σας, για την περίπτωσή μου. Έχω στην επιχείρησή μου 4 τηλεφωνικές συνδέσεις με τον ΟΤΕ, 3 ISDN και 1 PSTN, εκ των οποίων στις 2 (1 isdn + 1 pstn) έχω βάλει ADSL 24άρι (πιάνουν τα 11-12mbps), τα οποία κάνω load balancing από το router. Επειδή είμαστε εκτός πόλης (ύπαιθρος, επαρχία) έχουμε πολλά προβλήματα κάθε τόσο με τα τηλέφωνα και τρέχουν οι τεχνικοί να τα φτιάξουν...με την παραμικρή κακοκαιρία, κόβονται οι γραμμές!
    Ως εκ θαύματος όμως, το internet δεν πέφτει. Τέλος πάντων από τον Αύγουστο - Σεπτέμβριο και μετά μας έχουν βάλει τα τηλέφωνα πάνω από voip οπότε δεν έχουμε τα προβλήματα που είχαμε.
    Στο θέμα μας τώρα...Είχαν έρθει στην εταιρεία από την Wind, και αφού κάναμε κουβέντα για τα εταιρικά κινητά, έφτασε η κουβέντα και τα σταθερά, όπου αφού τους είπα την ανωτέρω κατάσταση και τους εξέθεσα τον προβληματισμό ότι δεν γίνεται να φύγουμε από τον ΟΤΕ που ενώ έχουμε τα ανωτέρω προβλήματα στην μισή ώρα έρχεται ο τεχνικός και τα αντιμετωπίζει, μου είπαν ότι έχουν λύση να προτείνουν σε αυτό και θα το δουν. Τους είπα η μόνη πιθανότητα να φύγω από ΟΤΕ, είναι να μου φέρετε οπτική ίνα εδώ μέσα.
    Στο επόμενο ραντεβού μου πρότειναν σαν λύση, ακριβώς αυτό!!! Οπτική ίνα στο γραφείο, με καμιά 30ρια κανάλια φωνής και ταχύτητα εγγυημένα κλειδωμένη στο 40/40 ή 100/100 ή 1000/1000 όσο θέλω αναλόγως το κόστος.
    Μην ρωτήσετε κόστος τι πως κλπ, δεν θα σας πω (μεγάλο νούμερο προφανώς καθώς μιλάμε για επιχείρηση με πολλές απαιτήσεις, ήδη πληρώνουμε αρκετά στον ΟΤΕ για όλες αυτές τις γραμμές και τα πακέτα χρόνου ομιλίας που μας δίνει). Το κύριο που με νοιάζει είναι η αξιοπιστία και όχι τόσο πόσο γρήγορα θα σερφάρουν οι υπάλληλοι στο facebook!
    Χρόνος υλοποίησης μου είπαν γύρω στους 3 μήνες (μένω ΟΤΕ, έρχεται αφού έχουμε συμφωνήσει ο εξοπλισμός γίνονται τα έργα τεστάρεται και μετά κουμπώνουμε).

    Θα ήθελα καμία γνώμη, κυρίως κατά πόσο είναι όντως εφικτά όλα αυτά, αν θα είμαι όντως απροβλημάτιστος από θέμα αξιοπιστίας (ΔΕΝ είναι αποδεκτό να μείνω ούτε 1 μέρα το χρόνο χωρίς τηλέφωνο, πρέπει όλα να δουλεύουν ρολόι).
    Διαβάζοντας κριτικές και προβλήματα για fiber, βλέπω ότι όλα αφορούν στην ουσία vdsl αφού οπτική δίνουν όλοι μέχρι το καφάο και μετά είναι χαλκός...οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω αυτές τις περιπτώσεις, και τυχόν προβλήματα που παρατηρήθηκαν εκεί.
    Μένω λίγο έκπληκτος που θα φέρουν οπτική σε εμένα 10 χλμ έξω από την πόλη (σε κεντρικό οδικό δίκτυο πάντως), και μάλιστα μέσα στο γραφείο...
    Τι λέτε;
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  2. #2
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mechpanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητοί συμφορουμίτες,
    Θα ήθελα την γνώμη σας, για την περίπτωσή μου. Έχω στην επιχείρησή μου 4 τηλεφωνικές συνδέσεις με τον ΟΤΕ, 3 ISDN και 1 PSTN, εκ των οποίων στις 2 (1 isdn + 1 pstn) έχω βάλει ADSL 24άρι (πιάνουν τα 11-12mbps), τα οποία κάνω load balancing από το router. Επειδή είμαστε εκτός πόλης (ύπαιθρος, επαρχία) έχουμε πολλά προβλήματα κάθε τόσο με τα τηλέφωνα και τρέχουν οι τεχνικοί να τα φτιάξουν...με την παραμικρή κακοκαιρία, κόβονται οι γραμμές!
    Ως εκ θαύματος όμως, το internet δεν πέφτει. Τέλος πάντων από τον Αύγουστο - Σεπτέμβριο και μετά μας έχουν βάλει τα τηλέφωνα πάνω από voip οπότε δεν έχουμε τα προβλήματα που είχαμε.
    Στο θέμα μας τώρα...Είχαν έρθει στην εταιρεία από την Wind, και αφού κάναμε κουβέντα για τα εταιρικά κινητά, έφτασε η κουβέντα και τα σταθερά, όπου αφού τους είπα την ανωτέρω κατάσταση και τους εξέθεσα τον προβληματισμό ότι δεν γίνεται να φύγουμε από τον ΟΤΕ που ενώ έχουμε τα ανωτέρω προβλήματα στην μισή ώρα έρχεται ο τεχνικός και τα αντιμετωπίζει, μου είπαν ότι έχουν λύση να προτείνουν σε αυτό και θα το δουν. Τους είπα η μόνη πιθανότητα να φύγω από ΟΤΕ, είναι να μου φέρετε οπτική ίνα εδώ μέσα.
    Στο επόμενο ραντεβού μου πρότειναν σαν λύση, ακριβώς αυτό!!! Οπτική ίνα στο γραφείο, με καμιά 30ρια κανάλια φωνής και ταχύτητα εγγυημένα κλειδωμένη στο 40/40 ή 100/100 ή 1000/1000 όσο θέλω αναλόγως το κόστος.
    Μην ρωτήσετε κόστος τι πως κλπ, δεν θα σας πω (μεγάλο νούμερο προφανώς καθώς μιλάμε για επιχείρηση με πολλές απαιτήσεις, ήδη πληρώνουμε αρκετά στον ΟΤΕ για όλες αυτές τις γραμμές και τα πακέτα χρόνου ομιλίας που μας δίνει). Το κύριο που με νοιάζει είναι η αξιοπιστία και όχι τόσο πόσο γρήγορα θα σερφάρουν οι υπάλληλοι στο facebook!
    Χρόνος υλοποίησης μου είπαν γύρω στους 3 μήνες (μένω ΟΤΕ, έρχεται αφού έχουμε συμφωνήσει ο εξοπλισμός γίνονται τα έργα τεστάρεται και μετά κουμπώνουμε).

    Θα ήθελα καμία γνώμη, κυρίως κατά πόσο είναι όντως εφικτά όλα αυτά, αν θα είμαι όντως απροβλημάτιστος από θέμα αξιοπιστίας (ΔΕΝ είναι αποδεκτό να μείνω ούτε 1 μέρα το χρόνο χωρίς τηλέφωνο, πρέπει όλα να δουλεύουν ρολόι).
    Διαβάζοντας κριτικές και προβλήματα για fiber, βλέπω ότι όλα αφορούν στην ουσία vdsl αφού οπτική δίνουν όλοι μέχρι το καφάο και μετά είναι χαλκός...οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω αυτές τις περιπτώσεις, και τυχόν προβλήματα που παρατηρήθηκαν εκεί.
    Μένω λίγο έκπληκτος που θα φέρουν οπτική σε εμένα 10 χλμ έξω από την πόλη (σε κεντρικό οδικό δίκτυο πάντως), και μάλιστα μέσα στο γραφείο...
    Τι λέτε;
    Στα ++ ftth
    μικρότερο ms
    οχι έως αλλα ακριβός όσα σου πουν
    Δέν σκουριάζει όπος ο χαλκός
    Λιγότερες βλάβες
    αλλά υπάρχουν και buck up λύσεις όπος 3g/4g άμα κοπεί η γράμμη...
    Σε περίπτωσή βλάβης δεν μπλέκεις με τον ποτέ.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.724
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πιθανότερο είναι ότι θα περνάνε κάπου εκεί κοντά οπτικές ίνες..
    οπότε στην περίπτωση αυτή δεν θα έχετε τα προβλήματα του χαλκού..

    Τα κινητά σας τα έχετε στην Wind?

    Γιατί δεν μιλάτε και με τον OTE για αντίστοιχη λύση να δείτε τι θα σας πουν.. ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    120
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιθανότερο είναι ότι θα περνάνε κάπου εκεί κοντά οπτικές ίνες..
    οπότε στην περίπτωση αυτή δεν θα έχετε τα προβλήματα του χαλκού..

    Τα κινητά σας τα έχετε στην Wind?

    Γιατί δεν μιλάτε και με τον OTE για αντίστοιχη λύση να δείτε τι θα σας πουν.. ?
    Καλημέρα! Τα κινητά τα έχουμε ΟΤΕ όπως και τα σταθερά. Για τα κινητά ήρθαν και στο λέγε λέγε φτάσαμε στα σταθερά, όπου το ξέκοψα από ΟΤΕ δεν φεύγω αν δεν πάρω απόλυτα αξιόπιστη τεχνικά λύση που να μην βασίζεται στον χαλκό, δηλαδή οπτική ίνα μέσα στο γραφείο. Μου είπαν και για μικροκυματική, αλλά στο επόμενο ραντεβού είπαν ότι το μελέτησαν, και θα μας φέρουν οπτική ίνα.

    Στον ΟΤΕ έκανα μια κουβέντα φιλική με τον τεχνικό διευθυντή της περιοχής, μου είπε ότι το βλέπει πολύ δύσκολο τεχνικά και από πλευρά κόστους, στην ουσία θα πρέπει να μπει dslam μόνο για εμένα. Είπαμε ότι μπορώ να κάνω ένα ερώτημα στην κοπέλα που μας έχουν ορίσει για να μας εξυπηρετεί και να το εξετάσουν, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα!

    Από την άλλη, διάβασα ότι στην ουσία δεν μιλάμε για FTTH, αλλά για μισθωμένο κύκλωμα... τι λέτε;
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  5. #5
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Δεν μιλαμε για ftth στην περιοτωση σου αλλα για dia. Για εταιρικους πελατες υπαρχει εδω και χρονια και ναι η υλοποιηση κραταει μηνες. Παρε παντως προσφορες και απο αλλους...

    Edit: μπορεις να εχεις μικροκυμματικη για backup. Περιεργο αυτο που σου ειπαν απο τον οτε. Μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι θες

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας