Σελ. 27 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 71722252627282932 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 391-405 από 523
  1. #391
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλημέρα σε ολους,

    Μια ερωτηση: Καθε βραδυ για κάποιο λόγο λαμβάνω ειδοποιήση από το UCM6302 ότι χάνει το registration για το δυο trunks που εχω (οτε και modulus). Χωρις να πειραξω κατι εγω. Δεν εχω δοκιμασει να βγαλω κληση οταν μου το στειλει. Εντωμεταξυ 1 λεπτο μετα τα κανει register παλι. Ξερετε γιατι συμβαινει αυτο? Αν θέλετε καποια πληροφορία μεσα απο το web interface πειτε μου.

  2. #392
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε ολους,

    Μια ερωτηση: Καθε βραδυ για κάποιο λόγο λαμβάνω ειδοποιήση από το UCM6302 ότι χάνει το registration για το δυο trunks που εχω (οτε και modulus). Χωρις να πειραξω κατι εγω. Δεν εχω δοκιμασει να βγαλω κληση οταν μου το στειλει. Εντωμεταξυ 1 λεπτο μετα τα κανει register παλι. Ξερετε γιατι συμβαινει αυτο? Αν θέλετε καποια πληροφορία μεσα απο το web interface πειτε μου.
    ολιγολεπτες αποσυνδέσεις έχω και εγώ στο 6202... ειτε απο modulus ειτε απο ephone... οχι καθε μέρα...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #393
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Εχεις καταλαβει αν οντως κοβεται το trunk ή απλά καταλαβαινει λαθος η συσκευη?

  4. #394
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καταλαβει αν οντως κοβεται το trunk ή απλά καταλαβαινει λαθος η συσκευη?
    δεν το τσέκαρα ποτέ...απλά βλέπω τα μαιλ που έρχονται... συνήθως η διακοπές ειναι στα 5 λεπτά πάντα.
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  5. #395
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    ok. Ευχαριστώ για τις πληροφοριες. Θα προσπαθησω να δω εγω τι γινεται.

  6. #396
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλημέρα σε όλους,

    Ξέρει κανείς ποιος είναι ο αντιπρόσωπος της grandstream εδω στην Ελλαδα?

  7. #397
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν θυμάμαι καλά δηλώνει αντιπρόσωπος η partnernet.

  8. #398
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σε ευχαριστώ πολύ!
    Ξερεις μηπως ποσο εγγυηση δινουν σε προιοντα της Grandstream? Μου βγαλανε 3 ασυρματα RMA απο το helpdesk αλλα μου ειπαν οτι εξαρταται απο τον αντιπροσωπο το ποσα χρονια εγγυηση δινει.

    - - - Updated - - -

    Ασε το βρηκα! 2 χρονια. Το λεει μεσα στο listing του ασυρματου στο site τους. Ο μπουμπουνας κοιταγα αλλου.

  9. #399
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αντιλαμβάνομαι ότι δεν τα έχεις αγοράσει από αυτούς. Μάλλον θα σου πουν να τα γυρίσεις εκεί που τα πήρες εκτός κι αν από εκεί που τα πήρες ήταν μεταπωλητής τους. Αν τα έχεις αγοράσει από κάποιον εκτός του δικτύου τους ίσως να έχεις θέμα.

  10. #400
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Tα αγορασα απο την etd.gr. Σε αυτους να απευθυνθω?

  11. #401
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πάντα καλύτερα από εκεί που το αγόρασες οπότε ναι.

  12. #402
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH

  13. #403
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Ξαφνικά για κάποιο λόγο ενώ καλώ κινητά το calling tone είναι ότι να ναι. Εχει κανεις το ιδιο το προβλημα? Γενικα τα ringtones τα εχω ρυθμισει στα DP752 να ειναι τα ιδια με Ελλαδα. Στα σταθερα δεν μου το κανει αυτο. Aυτο στο trunk της Cosmote. Στην Υuboto ολα παιζουν οκ

    EDIT:

    Παρατηρησα οτι μονο οταν εχω στα DP752 τον PCMA codec ενεργοποιημενο εχω θεματα με τον ηχο και με το ringback. Οταν τον βγαζω και βαζω τον G722 το ringback ακουγεται σωστα αλλα αν πχ μου το κλεισει ο αλλος αντι να το σηκωσει δεν ακουω το μηνυμα απο τη cosmote που λεει: " To τηλεφωνο του συνδρομητη που καλεσατε ειναι κατειλλημενο, παρακαλω δοκιμαστε αργοτερα.". Eπισης ενα αλλο που δεν μπορω να καταλαβω οταν καλω τηλεφωνικα κεντρα (13888 ή καποια εταιρεια) ο ηχος ειναι διακοπτομενος με PCMA. Δεν μπορω να καταλαβω τι στο καλο το επιασε. Εκανα, 100 restart, factory reset, διεγραψα και ξαναεβαλα το trunk, κτλ. Ειναι ευκολο καποιος να βοηθησει? Αν θελετε capture απο το UCM πειτε μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 09-04-22 στις 19:39.

  14. #404
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω 2 θεματάκια και χρειάζομαι την βοήθεια όποιου μπορεί.
    Στήνοντας ένα UCM για ένα γραφείο, έχω ορίσει στο κέντρο, όπως τα είχαν και παλιά με αναλογικό κέντρο, τους αριθμούς των εσωτερικών και για εξωτερική
    γραμμή να παίρνουν πρώτα το "9".
    Όλα καλά ως εδώ, το θεματάκι όμως που έχω και δεν μου έτυχε ξανά, είναι το εξής:
    Έχω εισερχόμενη κλήση στο κέντρο, χτυπάει μία συσκευή (μία θέλουν) αλλά δεν απαντά κάποιος. Εμφανίζεται η κλήση κανονικά στις αναπάντητες στην συσκευή,
    πχ από τον αριθμό +306987654321. Αν πατήσω "dial" για καλέσω πίσω τον αριθμό αυτό, λογικά και δεν γίνεται, γιατί πρέπει να πατήσω πρώτα το "9".
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνεται αυτή η κλήση χωρίς να πατήσω το "9"; Δεν είναι βολικό να θυμηθεί κάποιος τον αριθμό και να τον πληκτρολογήσει μαζί με το "9".
    Δεν μου χρειάστηκε ξανά αυτό μέχρι τώρα και δεν με είχε απασχολήσει ποτέ.

    Και το δεύτερο θέμα, κάπως έτσι είναι. Στην συσκευή του γραφείου που μιλάμε (GPX2140), επιλέγω από την κεντρική οθόνη την συντόμευση "ForwardAll" για στείλω τις εισερχόμενες κλήσεις, στο κινητό μου. Του βάζω τον αριθμό (ναι με το "9" μπροστά!), πατάω ΟΚ και η προώθηση έγινε, με ενημερώνει μάλιστα και σχετική ένδειξη στην
    οθόνη. Όλα καλά ως εδώ. Εκεί που είμαι όμως δεν έχω σήμα και η κλήση στο κινητό μου δεν έρχεται ποτέ. Το ίδιο και στην συσκευή του γραφείου, δεν εμφανίζεται ποτέ τίποτα, ούτε στο "History" ούτε πουθενά. Ψιλο-λογικό θα πω, αφού έδωσα εντολή στο κέντρο να κάνει forward, πως θα δείξει κάτι στο ιστορικό κλήσεων.
    Πώς όμως θα δω την κλήση/κλήσεις που έχασα; Ακόμη και αν απαντήσω την κλήση, επειδή έχει γίνει προώθηση από το δικό μου trunk, δεν θα δω ποτέ στο κινητό μου τον
    αρχικό αριθμό που με κάλεσε. Εκτός από το να μπω στο CDR του κέντρου, που χρειάζεται υπολογιστή απαραίτητα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  15. #405
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους. Έχω 2 θεματάκια και χρειάζομαι την βοήθεια όποιου μπορεί.
    Στήνοντας ένα UCM για ένα γραφείο, έχω ορίσει στο κέντρο, όπως τα είχαν και παλιά με αναλογικό κέντρο, τους αριθμούς των εσωτερικών και για εξωτερική
    γραμμή να παίρνουν πρώτα το "9".
    Όλα καλά ως εδώ, το θεματάκι όμως που έχω και δεν μου έτυχε ξανά, είναι το εξής:
    Έχω εισερχόμενη κλήση στο κέντρο, χτυπάει μία συσκευή (μία θέλουν) αλλά δεν απαντά κάποιος. Εμφανίζεται η κλήση κανονικά στις αναπάντητες στην συσκευή,
    πχ από τον αριθμό +306987654321. Αν πατήσω "dial" για καλέσω πίσω τον αριθμό αυτό, λογικά και δεν γίνεται, γιατί πρέπει να πατήσω πρώτα το "9".
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνεται αυτή η κλήση χωρίς να πατήσω το "9"; Δεν είναι βολικό να θυμηθεί κάποιος τον αριθμό και να τον πληκτρολογήσει μαζί με το "9".
    Δεν μου χρειάστηκε ξανά αυτό μέχρι τώρα και δεν με είχε απασχολήσει ποτέ.
    Στο inbound route θα ενεργοποιήσεις την επιλογή Set CallerID Info. Στο πεδίο CallerID Number θα βάλεις ένα 9 μπροστά από το ${CALLERID(num)}, δηλαδή 9${CALLERID(num)}

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το δεύτερο θέμα, κάπως έτσι είναι. Στην συσκευή του γραφείου που μιλάμε (GPX2140), επιλέγω από την κεντρική οθόνη την συντόμευση "ForwardAll" για στείλω τις εισερχόμενες κλήσεις, στο κινητό μου. Του βάζω τον αριθμό (ναι με το "9" μπροστά!), πατάω ΟΚ και η προώθηση έγινε, με ενημερώνει μάλιστα και σχετική ένδειξη στην
    οθόνη. Όλα καλά ως εδώ. Εκεί που είμαι όμως δεν έχω σήμα και η κλήση στο κινητό μου δεν έρχεται ποτέ. Το ίδιο και στην συσκευή του γραφείου, δεν εμφανίζεται ποτέ τίποτα, ούτε στο "History" ούτε πουθενά. Ψιλο-λογικό θα πω, αφού έδωσα εντολή στο κέντρο να κάνει forward, πως θα δείξει κάτι στο ιστορικό κλήσεων.
    Πώς όμως θα δω την κλήση/κλήσεις που έχασα; Ακόμη και αν απαντήσω την κλήση, επειδή έχει γίνει προώθηση από το δικό μου trunk, δεν θα δω ποτέ στο κινητό μου τον
    αρχικό αριθμό που με κάλεσε. Εκτός από το να μπω στο CDR του κέντρου, που χρειάζεται υπολογιστή απαραίτητα, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Θα στήσεις το Call Forwarding No Answer με χρονική καθυστέρηση 1 δευτερόλεπτο. (MENU -> PHONE -> CALL FETURES -> CALL FORWARDING -> ACCOUNT 1)

Σελ. 27 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 71722252627282932 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας