Σελ. 9 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 523
  1. #121
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλησπερα σε όλους,

    Έχω ένα fritzbox 7590 και ενα ucm 6202 και προσπαθω με καποιο τροπο να το ρυθμισω έτσι ώστε το ucm να βρίσκεται σε άλλο υποδικτυο. Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος η τοπολογια του δικτυου μου ειναι ως εξης:

    Nokia ONT > Fritzbox 7590 > USG-3P > mikrotik router > ucm

    To fritz ειναι στο υποδικτυο 192.168.1.0/24. Το usg μεσω dhcp παιρνει μια διευθυνση απο το fritz και στη Lan θυρα του βγάζει το υποδικτυο 192.168.88.0/24 εκει συνδεεται ενα mikrotik το οποιο παιρνει απο το pool των διευθυνσεων 192.168.88.0/24. Δεν δινει δηλαδη ip σε αλλο subnet. To προβλημα ειναι οτι όταν συνδεω το ucm στο mikrotik δεν έχω ηχο στις εξερχομενες (ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη πλευρα) και οταν με καλουν δεν χτυπαει καμια συσκευη που ειναι συνδεδεμενη πανω στο ucm. Aπο ότι καταλαβαινω πρεπει να κάνω καποιου nat/Port forwarding αλλα δεν ξερω τι κανονες να βαλω, ποιες θυρες, τι πρωτοκολλα (tcp, udp) και τα λοιπα.. Αν μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων.

    EDIT: Να πω επισης οτι εχω δημιουγησει 2 telephony devices στο fritz με δικο τους username και password τα οποια πετνάω ως voip trunk στο ucm.

  2. #122
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε όλους,

    Έχω ένα fritzbox 7590 και ενα ucm 6202 και προσπαθω με καποιο τροπο να το ρυθμισω έτσι ώστε το ucm να βρίσκεται σε άλλο υποδικτυο. Για να ειμαι πιο συγκεκριμενος η τοπολογια του δικτυου μου ειναι ως εξης:

    Nokia ONT > Fritzbox 7590 > USG-3P > mikrotik router > ucm

    To fritz ειναι στο υποδικτυο 192.168.1.0/24. Το usg μεσω dhcp παιρνει μια διευθυνση απο το fritz και στη Lan θυρα του βγάζει το υποδικτυο 192.168.88.0/24 εκει συνδεεται ενα mikrotik το οποιο παιρνει απο το pool των διευθυνσεων 192.168.88.0/24. Δεν δινει δηλαδη ip σε αλλο subnet. To προβλημα ειναι οτι όταν συνδεω το ucm στο mikrotik δεν έχω ηχο στις εξερχομενες (ουτε απο την μια ουτε απο την αλλη πλευρα) και οταν με καλουν δεν χτυπαει καμια συσκευη που ειναι συνδεδεμενη πανω στο ucm. Aπο ότι καταλαβαινω πρεπει να κάνω καποιου nat/Port forwarding αλλα δεν ξερω τι κανονες να βαλω, ποιες θυρες, τι πρωτοκολλα (tcp, udp) και τα λοιπα.. Αν μπορειτε σας παρακαλω να με βοηθησετε θα σας ημουν ευγνωμων.

    EDIT: Να πω επισης οτι εχω δημιουγησει 2 telephony devices στο fritz με δικο τους username και password τα οποια πετνάω ως voip trunk στο ucm.
    Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να απλοποιήσεις κάπως το δίκτυό σου βάζοντας τα όλα σε ένα υποδίκτυο γιατί πρέπει να κάνεις διπλό ΝΑΤ κάθε φορά, εκτός κι αν έχεις εξαιρετικό λόγο για τέτοιο setup. Εγώ θα πρότεινα: Nokia ONT->mikrotik->Fritz. To USG είναι άχρηστο όταν έχεις το mikrotik για routing
    Αν κάνει το Mikrotik το routing τοτε όλα τα ειναι καλύτερα, με ένα υποδίκτυο.
    Στο θέμα μας τώρα: πρέπει να κάνεις διπλό ΝΑΤ και να ανοιξεις τις πόρτες 10000-20000 με πρωτόκολο UDP από τον έξω κόσμο 192.168.1.1 στο Φριτζ σου προς την στατική ΙΡ 192.168.1.χ που έχεις δώσει στο mikrotik και μετά να κανεις το ίδιο στο mikrotik προς την ΙΡ που έχει το ucm σου (192.168.88.x) που θα πρέπει να είναι κι αυτή στατική για ευνόητους λογους...

  3. #123
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την γνώμη μου θα πρέπει να απλοποιήσεις κάπως το δίκτυό σου βάζοντας τα όλα σε ένα υποδίκτυο γιατί πρέπει να κάνεις διπλό ΝΑΤ κάθε φορά, εκτός κι αν έχεις εξαιρετικό λόγο για τέτοιο setup. Εγώ θα πρότεινα: Nokia ONT->mikrotik->Fritz. To USG είναι άχρηστο όταν έχεις το mikrotik για routing
    Αν κάνει το Mikrotik το routing τοτε όλα τα ειναι καλύτερα, με ένα υποδίκτυο.
    Στο θέμα μας τώρα: πρέπει να κάνεις διπλό ΝΑΤ και να ανοιξεις τις πόρτες 10000-20000 με πρωτόκολο UDP από τον έξω κόσμο 192.168.1.1 στο Φριτζ σου προς την στατική ΙΡ 192.168.1.χ που έχεις δώσει στο mikrotik και μετά να κανεις το ίδιο στο mikrotik προς την ΙΡ που έχει το ucm σου (192.168.88.x) που θα πρέπει να είναι κι αυτή στατική για ευνόητους λογους...
    ΝΑΤ θέλει μόνο την 5060 να κάνει...τις rtp για πιο λόγο?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  4. #124
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑΤ θέλει μόνο την 5060 να κάνει...τις rtp για πιο λόγο?
    Αν δεν κανει τις rtp πως θα ξέρει ο sip server που να στειλει τον ηχο;

  5. #125
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα προσπαθήσω να τα φτιαξω με βάση αυτά που μου αναφέρατε. Τώρα αν θα τα καταφέρω είναι αλλή υπόθεση....

  6. #126
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανει τις rtp πως θα ξέρει ο sip server που να στειλει τον ηχο;
    εγώ σε μένα μονο την 5060 έχω για τα remote - extension απο το ιντερνετ... και δουλεύουν μια χαρά!!!
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  7. #127
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ σε μένα μονο την 5060 έχω για τα remote - extension απο το ιντερνετ... και δουλεύουν μια χαρά!!!
    Εσυ με VPN εισαι ομως. Η θυμαμαι λαθος ??

    Ευχομαι να εχεις κλειστο το uPnP .
    The gr81 .

  8. #128
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ με VPN εισαι ομως. Η θυμαμαι λαθος ??

    Ευχομαι να εχεις κλειστο το uPnP .
    οχι δεν ειμαι με vpn... αλλά με 5ψιφια θύρα αντί για την 5060 και το fail2ban που έχει
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  9. #129
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλησπέρα και πάλι!

    Αυτό που λέει ο griniaris με το vpn πως γίνεται? Μπορει να εφαρμοστει ακόμα και όταν κάποια extensions βρίσκονται σε άλλο υποδίκτυο ή και εκεί χρειάζεται port forwarding/nat ?

  10. #130
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από helpme Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι εννοείται όταν λέμε bridge αυτό εννούμε.
    Ναι πολύ σωστά, γιατί τώρα δεν έχουμε voip pbx όπως έγραψα και πρέπει να πάρουμε τις voip σε bri μέσω του oxygen, θα μπορούσε να γίνει βέβαια εξαρχής με dmz ή και lan με άνοιγμα της πόρτας που θέλουμε. Έγινε στα γρήγορα γιατί πριν μπούμε σε voip το oxygen το είχαμε πάλι ως modem μόνο και το cisco με pppoe.

    Θα κάνω την αλλαγή αύριο να καταργήσω το ppoe από το router μας να δω πως συμπεριφέρεται το voip. Θέλω να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.
    Καλησπέρα
    Τελικά έκανα την αλλαγή σε ucm6202 με απευθείας registration voip στο grand.
    Πριν προχωρήσω δοκίμασα να παίξω όπως είχα γράψει με gateway το oxygen μήπως και μέσω pppoe δε μπορούσε να κάνει σωστά την διαχείριση του band αλλά πάλι είχαμε jitter και distortion.
    Έβαλα το UCM αφού έστησα εσωτερικά με FXS από oxygen και φυσικά τα προβλήματα με την ποιότητα στις εξερχόμενες ήταν όπως πριν
    Μετά προχώρησα σε χρήση Oxygen ως modem, κλίση Pppoe από router και πίσω ucm6202 σε switch mode.
    Τελικά κατάφερα με upload 800kbps και down 8Mbps να σετάρω qos στο router και να παίζει με PCMA ή U σαν να μιλάς τοπικά.
    Με qos Priority δε κατάφερα να μου δουλέψει και το έβαλα με qos rate control και minimum rate στο upload για να παίξει σωστά.

    Το συμπέρασμα μου είναι πως το qos για το voip στο oxygen δε παίζει σωστά, τουλάχιστον όχι με δύο γραμμές και χαμηλό band και με χρήση άλλου router με δοκιμές μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα.

  11. #131
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Καλησπέρα και πάλι,

    Έβαλα το UCM6202 να κάνει απευθείας registration στο ims του ΟΤΕ.
    Αντιμετωπίζω όμως ένα πρόβλημα. Επειδή έχω μια δικάναλη γραμμή με 1 κεφαλικό και ένα MSN, όταν καλώ το κεφαλικό έχω ορίσει να χτυπάνε όλα τα extensions ενώ όταν καλεί κάποιος το MSN να χτυπάει ένα συγκεκριμένο extension.
    To θέμα είναι ότι όταν καλώ το MSN βαράνε όλα τα extensions. Στα inbound routes έχω ορίσει σαν Destination το συγκεκριμενο extension, αλλα είναι σαν να μην το υπακούει. Εντωμεταξύ πάω και στο CDR και βλέπω το εξής ότι για την εισερχόμενη κλήση του MSN στο κέντρο φαίνεται το νούμερο του κεφαλικού. Καταλαβαίνει κανείς τι μπορεί να φταίει?

    EDIT:
    Ερώτηση 2:
    Για να λειτουργήσει συναγερμός που συνδέεται με κανονικό τηλεφωνικό καλώδιο θα πρέπει να φτιάξω ένα fxs extension? Ή χρειάζονται και analog trunks?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 21-09-20 στις 11:41.

  12. #132
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Τελικά το έβγαλα από το να κάνει registration κατευθειαν στον ims και το έβαλα πίσω από ένα fritzbox.
    Mου έκανε και κάτι άλλα κουλά όπως το να πέφτει η κλήση στα καλά του καθουμένου και αν ήθελες να καλέσεις κατευθείαν μου έλεγε ότι η κλήση απορρίφθηκε από το διακομιστή.
    Αν ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνουν όλα αυτά θα του ήμουν ευγνώμων....

    EDIT:

    Να αναφερω επίσης ότι πάνω στην γραμμή έκαναν register στην τηλεφωνία και το fritzbox και το ucm.
    Δεν εβγαλα το fritz από την γραμμη γιατι φοβομουν μην και τυχον δεν επαιζε το ucm που εκανε κατευθειαν register στον ims.
    Aπλα τωρα αναρωτιεμαι μηπως και τυχον λογω του ότι έκαναν και 2 registration, προκαλούνταν προβληματα στο ucm....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 22-09-20 στις 17:58.

  13. #133
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Από εκεί είναι το πρόβλημα. Θα αφήσεις μόνο το ucm.

  14. #134
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    600
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Σε ευχαριστω για την απαντηση RpMz! Λες και αυτο που μου κανει με το MSN να ειναι εξαιτιας αυτου?

    EDIT 1:

    Ξαναεβαλα να κανει register στον ims κατευθειαν ο UCM. Θα το παρακολουθησω να δω αν θα παιζει καλα απο εδω και περα.
    Παρ'ολα ταυτα όταν βάζω το MSN χτυπανε όλα τα extensions.

    EDIT 2:

    Μήπως πρεπει να τα κάνω Trunk Group?

    - - - Updated - - -

    Λοιπον τα καταφερα.

    Το κόλπο ήταν να δημιουργήσω ένα voip trunk αυτό του κεφαλικού. Δηλαδη του MSN δεν χρειαζόταν.
    Υστερα δημιουργησα 2 inbound routes: ενα που να να έχει ως pattern το . και θα χτυπάνε με ring group όλα τα extensions και ένα άλλο inbound route που σαν pattern θα έχει το _210ΧΧΧΧΧΧΧ όπου ΧΧΧΧΧΧΧ έβαλα τον αριθμο του MSN και σαν destination το extension που με ενδιεφερε.
    Τέλος στο VOIP trunk που δημιουργησα στα ADVANCED SETTINGS αλλαξα το DID MODE από REQUEST-LINE σε ΤO-HEADER.

    Απλα το μονο που μου μενει είναι να λύσω αυτό το προβλημα που λεει οτι η κληση απορριφθηκε απο το διακομιστη.
    Φοβαμαι πως οι ρυθμισεις του VOIP trunk δεν ειναι και πολυ σωστες. Αν μπορει κάποιος να τις παραθεσει...

    Επίσης όταν καλώ θα ήθελα να αλλάξω το dial tone. Ακούγεται σαν το αμερικανικο νομίζω και θα το ηθελα σαν το ελληνικό. Ξερει κανεις πως γινεται αυτό?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasdf : 23-09-20 στις 12:54.

  15. #135
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστω για την απαντηση RpMz! Λες και αυτο που μου κανει με το MSN να ειναι εξαιτιας αυτου?

    EDIT 1:

    Ξαναεβαλα να κανει register στον ims κατευθειαν ο UCM. Θα το παρακολουθησω να δω αν θα παιζει καλα απο εδω και περα.
    Παρ'ολα ταυτα όταν βάζω το MSN χτυπανε όλα τα extensions.

    EDIT 2:

    Μήπως πρεπει να τα κάνω Trunk Group?

    - - - Updated - - -

    Λοιπον τα καταφερα.

    Το κόλπο ήταν να δημιουργήσω ένα voip trunk αυτό του κεφαλικού. Δηλαδη του MSN δεν χρειαζόταν.
    Υστερα δημιουργησα 2 inbound routes: ενα που να να έχει ως pattern το . και θα χτυπάνε με ring group όλα τα extensions και ένα άλλο inbound route που σαν pattern θα έχει το _210ΧΧΧΧΧΧΧ όπου ΧΧΧΧΧΧΧ έβαλα τον αριθμο του MSN και σαν destination το extension που με ενδιεφερε.
    Τέλος στο VOIP trunk που δημιουργησα στα ADVANCED SETTINGS αλλαξα το DID MODE από REQUEST-LINE σε ΤO-HEADER.

    Απλα το μονο που μου μενει είναι να λύσω αυτό το προβλημα που λεει οτι η κληση απορριφθηκε απο το διακομιστη.
    Φοβαμαι πως οι ρυθμισεις του VOIP trunk δεν ειναι και πολυ σωστες. Αν μπορει κάποιος να τις παραθεσει...

    Επίσης όταν καλώ θα ήθελα να αλλάξω το dial tone. Ακούγεται σαν το αμερικανικο νομίζω και θα το ηθελα σαν το ελληνικό. Ξερει κανεις πως γινεται αυτό?
    μπορείς να μου βάλεις τα screen απο τις ρυθμίσεις...?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

Σελ. 9 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 47891011141929 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας