Σελ. 26 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 376-390 από 523
  1. #376
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tgritsop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η public IP ειναι 79.131.ΧΧΧ.ΧΧΧ. Στον GWN δεν υπάρχει public IP παρά μονο η 192.168.0.3 που την δίνει ο Speedport. Επειδή στο παρελθόν όταν ο GWN έβγαινε με PPPoE έδινε 100.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ IP, έπρεπε με κάποιο τρόπο να υπάρχει μια και μοναδική εξωτερική IP για να λειτουργούν σωστά RDP, OpenVPN και τα εσωτερικά τηλέφωνα του UCM.
    Σε αυτή τη περίπτωση ζητάς CLI κωδικούς από τον ΟΤΕ.

  2. #377
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αν έχεις public IP 79.131.ΧΧΧ.ΧΧΧ. δοκίμασες στο speedport να κάνεις DMZ στην 192.168.0.3 και να τσεκάρεις?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #378
    Εγγραφή
    10-07-2021
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pshlos_007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρετε...
    Βασικά θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που έχει να κάνει με το UCM62xx. Επειδή όμως είναι το πρώτο μου post, το κάνω εδώ μιας και είναι το πιο σχετικό θέμα (ας το μετακινήσουν οι admin αν χρειαστεί να πάει σε άλλο thread).

    2 Θέματα αρχικά. ΟΤΕ sip trunk (callerid + fax). Πιο συγκεκριμένα:

    Έχουμε γραμμή 2 καναλιών φωνής (παλιά isdn που έγινε voip). Router το latest oxygen με 2 fxs. UCM6204.
    Έχει γίνει disable στην voip από το router. Έγινε register ένα voip sip trunk με το token passwd του οτε. Όλα οκ και λύθηκαν τα θέματα με τα ghost calls που έρχονταν γιατί το ίδιο νούμερο έρχονταν παράλληλα και στις 2 γραμμές fxs με αποτέλεσμα να μην δουλεύει τίποτα σωστά. Το θέμα τώρα είναι πρώτα το CID άλλων παρόχων πλην οτε που έρχονται με +30xxxxxxxxxx, ενώ του οτε xxxxxxxxxx . Στον κατάλογο των συσκευών τα νούμερα είναι αποθηκευμένα με 10digits με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζονται τα +30... . Η πιο λογική λύση φαίνεται να είναι ένα νέο inbound rule me callerid pattern: +30xxxxxxxxxx , και callerid set info ${CALLERID(num):3} [για να κάνει skip το +30] . Αμ δε όμως... δεν κάνει set caller id τίποτα. Το νέο inbound βέβαια το φέρνει μέσα στο rule κανονικά. Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να μου διαφεύγει? (λογικά κάτι μου διαφεύγει γιατί στα manuals φαίνεται εύκολο, αλλά ίσως κάποια άλλη ρύθμιση στο trunk να το κάνει ignore).
    ...Και το άλλο θέμα είναι το fax. Δουλεύει μέσω sip? To fax detection πάντως ΔΕΝ. Γνωρίζει κανείς αν δουλεύει με κάποια ρύθμιση? Ρωτάω για να ξέρω να αγοράσω ένα msn νούμερο πάνω στο κεφαλικό ως dedicated fax και με ένα inbound rule να το στέλνω καρφί στο fax_fxs. Αυτά.
    Ευχαριστώ!
    Γεια σας και πάλι. Επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Τελικά μετά από αρκετές δοκιμές αλλά και FW upgrade το CID manipulation παίζει σωστά. Το πρόβλημα τώρα είναι το FAX. Έχει ενεργοποιηθεί ένα βοηθητικό msn πάνω στο κεφαλικό νούμερο, έχει ρυθμιστεί κατάλληλο inbound route και αλλαγή του DID mode του sip trunk σε ""TO-HEADER" και πλέον δρομολογείται σωστά το msn. Επίσης έχουν αφαιρεθεί όλα τα codecs από το sip trunk κι έχει μείνει μόνο PCMA-PCMU. Όμως παρόλο που το μηχάνημα FAX στο FXS λαμβάνει κλήση, δεν λαμβάνει δεδομένα καθόλου και όπως φαίνεται τερματίζει την κλήση στο 1 ring. Πριν το στείλω στο FXS extension είχα δοκιμάσει ένα sip extension για δοκιμή και έπαιζε κανονικά. Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις για το τι μπορεί να θέλει ακόμα από ρυθμίσεις? Τι άλλες δοκιμές θα μπορούσα να κάνω μπας και παίξει?

  4. #379
    Εγγραφή
    26-07-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα στην παρέα. Ας πω και εγώ το πρόβλημα μου γιατι δεν μπορώ να βρω λυσή. Έχω ένα ucm6304 και έχω κουμπώσει sip trunk απο Vodafone. Ολα οκ με το trunk και εισερχόμενες. Εχω θέμα με τις εξερχόμενες ομως. Αρχικά μπορώ να κάνω κληση σε κινητα ολα οκ. Οταν παίρνω σταθερό βγάζει error 403 forbidden. Στα outbound rules έχω βάλει τα πάντα. Σας στέλνω και ενα print screen με τα pattern(στο Outbound Route CID έχω βάλει τον αριθμό μου). Η Vodafone μου έχει πει οτι πρέπει να τα βλέπει σαν 10ψηφια για να τα περάσει. Θα ήθελα να μπορώ να πάρω μόνο με το 9 πρίν τον αριθμο αλλά ας είμαι οκ με τα σταθερά και το βρήσκω και αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  outboundMain.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  67,6 KB 
ID: 229210

    Update: Ηταν θέμα blacklist απο το ucm μου οπότε και το έλυσα βγάζοντας τους κωδικούς απο το blacklist.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος venomkiss : 28-07-21 στις 22:04.

  5. #380
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    καλησπερα και απο μενα.

    Με wind και voip , οταν με καλουν απο κοσμοτε κινητά, δεν μπορουν να κανουν dial τις επιλογες του τηλεφωνικου κέντρου(π.χ. πατήστε 1 για πωλήσεις,2 για σερβις κλπ) και τους ρίχνει την γραμμή λέγοντας οτι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα.
    έχει κανείς καμιά ιδέα;

  6. #381
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από siakattack Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα και απο μενα.

    Με wind και voip , οταν με καλουν απο κοσμοτε κινητά, δεν μπορουν να κανουν dial τις επιλογες του τηλεφωνικου κέντρου(π.χ. πατήστε 1 για πωλήσεις,2 για σερβις κλπ) και τους ρίχνει την γραμμή λέγοντας οτι παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα.
    έχει κανείς καμιά ιδέα;
    Εγώ προσωπικά έχω COSMOTE voip σε asterisk. Όταν καλώ οποιονδήποτε έχει τηλεφωνικό κέντρο στη wind δεν μπορώ να πατήσω τίποτα. Πρέπει να έχουν κάνει κάποια λαλακία στη διασύνδεση μεταξύ τους. Μακάρι να βρεθεί λύση σύντομα, αλλά δε το κόβω, χρόνια τώρα το παρατηρώ το πρόβλημα.

  7. #382
    Εγγραφή
    24-06-2007
    Περιοχή
    τρικαλα
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΡΙΚΑΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stereo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά έχω COSMOTE voip σε asterisk. Όταν καλώ οποιονδήποτε έχει τηλεφωνικό κέντρο στη wind δεν μπορώ να πατήσω τίποτα. Πρέπει να έχουν κάνει κάποια λαλακία στη διασύνδεση μεταξύ τους. Μακάρι να βρεθεί λύση σύντομα, αλλά δε το κόβω, χρόνια τώρα το παρατηρώ το πρόβλημα.
    Oντως το προβλημα συναντάται και σε τηλεφωνικά κέντρα οτε μερικές φορές.Πρεπει να εχει να κάνει με το delay μου είπε κάποιος αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη

  8. #383
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    zte
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εχω σοβαρο προβλημα με εναν πελατη μας. του εχω περασει τους κωδικους του οτε και ολα πηγαιναν ρολοι , μεχρι σημεραπου αποφασισε το oxygen να κανει enable τη τηλεφωνια και να παρει κωδικους , me aαποτελεσμα να γινει το grandstrem unregister. το εχει παθει καποιος με oxygen, ενω ενω εχει κανει disable την τηλεφωνια να παει και να κανει enable και register απο μονο του;
    αποτι μου ειπε ενας υπαλληλος του οτε λογο κακοκαιριας εγινε reset της γραμμης , και οταν γινει reset της γραμμης ανοιγει και η τηλεφωνια στο oxygen ρε παιδια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adok13 : 12-10-21 στις 14:24.

  9. #384
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Ναι γίνεται για αυτό πρέπει να απενεργοποεις και το tr69 από όπου γίνεται provisioned η συσκευή με τις default ρυθμίσεις.

  10. #385
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    zte
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    σε speedport plus το ειχα απενεργοποιηση το tr69 γιατι το ειχα διαβασει εδω στο adslgr, στο oxygen σημερα που εψαξα δεν τη βρηκα αυτη τη ρυθμιση.

  11. #386
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Ζητησε το απο τον ΟΤΕ

  12. #387
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,
    Εχω το granstream 6301 και προσπαθώ να κανω register με sip στον ΟΤΕ αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
    Οι ρυθμίσεις που κάνω είναι:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 231669
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.png 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  23,2 KB 
ID: 231670
    μπορει να μου πει κάποιος φίλος τι κάνω λάθος και δεν κάνει register?
    Με sip account της ephone δεν έχω κανένα πρόβλημα.

  13. #388
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    zte
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δοκιμασε τα παρακατω
    να βγαλεις το nat
    μην βαλεις πορτα στο host name
    bale keep original cid και οχι trunk cid
    στο from domain βαλε ims.otenet.gr
    στο caller id τον αριθμο σου με +30
    και να εχεις κλειστη τη τηλεφωνια στο router
    επισης κοιταξε αν εχει κανει register η τηλεφωνια στο ρουτερ σου αν εχει περασει καποια ωρα απο οταν πηρες τους κωδικους γιατι θα πρεπει να τους ξαναζητησεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adok13 : 17-10-21 στις 13:48.

  14. #389
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
    Στο AuthID να το αφήσω +302XXXXXXX η να βάλω +302XXXXXXX@ims.otenet.gr ;
    Register δεν έχει κάνει στο Modem γιατί έχω κάνει disable την τηλεφωνία και έχω απενεργοποιήσει το το TR069 για να μην ξανα πάρει σε καμία αναβάθμιση.

  15. #390
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    zte
    SNR / Attn
    (dB) / 26(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι δεν το είδα αυτό, πρέπει ναχει το @ims.otenet.gr

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καντε ολη την 1.0.7.12 γιατι εχει μια τρυπάρα ναααα.. Μπαινουν απεξω και κανουν κλησεις σε νουμερα του εξωτεερικου με τεραστιες χρεωσεις...
    καλησπερα , αν και αργα σε ευχαριστω για την ενημερωση.
    Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει αυτοματος τροπος να κανουν update τα ucm οπως κανουν οι συσκευες ,διοτι οταν βγει κανα critical update λογο χακαρισματος να μην μπαινω σε εναν εναν πελατη μας για να του κανω τα update.

Σελ. 26 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 61621242526272831 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας