Σελ. 7 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 523
  1. #91
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε ΟΤΕ γίνεται μόνο μία σύνδεση ΡΡΡοΕ για το Internet και μέσω αυτής δουλεύει η τηλεφωνία (η οποία δεν παίρνει άλλη ΙΡ).
    Στους άλλους 3 παρόχους γίνεται ξεχωριστή σύνδεση για την τηλεφωνία και αυτή όχι ΡΡΡοΕ αλλά routed (σε άλλο VC) και παίρνει ΙΡ μέσω DHCP από το εσωτερικό δίκτυο του IMS.

  2. #92
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    I stand correct, thanks jkoukos.

  3. #93
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ΟΤΕ γίνεται μόνο μία σύνδεση ΡΡΡοΕ για το Internet και μέσω αυτής δουλεύει η τηλεφωνία (η οποία δεν παίρνει άλλη ΙΡ).
    Στους άλλους 3 παρόχους γίνεται ξεχωριστή σύνδεση για την τηλεφωνία και αυτή όχι ΡΡΡοΕ αλλά routed (σε άλλο VC) και παίρνει ΙΡ μέσω DHCP από το εσωτερικό δίκτυο του IMS.
    Να προσθέσω οτι μπορείς να σηκώσεις 2ο/3ο PPPoE από την συνδεση και να πάρεις άλλη ΙΡ (NATted or not) και να κάνεις register τηλεφωνία από εκεί στον IMS. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι το pppoE από το δεδομένο username & pass της σύνδεσης αλλά να τρέχει μέσω συγχρονισμού της DSL πόρτας της συγκεκριμένης γραμμής.

  4. #94
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panagioths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω οτι μπορείς να σηκώσεις 2ο/3ο PPPoE από την συνδεση και να πάρεις άλλη ΙΡ (NATted or not) και να κάνεις register τηλεφωνία από εκεί στον IMS. Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι το pppoE από το δεδομένο username & pass της σύνδεσης αλλά να τρέχει μέσω συγχρονισμού της DSL πόρτας της συγκεκριμένης γραμμής.
    Δεν καταλαβες τι εννοει ο @jkoukos.
    The gr81 .

  5. #95
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα
    Σχετικά με το qos, για να μην έχεις jitter και χαμένα πακέτα ή delay, η καλύτερη πρακτική σε απλή dsl με δύο vobb είναι:
    oxygen (ως modem μόνο) bridge ->wan στο UCM και από τη θύρα LAN στο router κλπ.
    Τις προτεραιότητες τις αναλαμβάνει το UCM by default ή θέλει κάποια παραμετροποιήση σε αυτό το κομμάτι;

  6. #96
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από helpme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Σχετικά με το qos, για να μην έχεις jitter και χαμένα πακέτα ή delay, η καλύτερη πρακτική σε απλή dsl με δύο vobb είναι:
    oxygen (ως modem μόνο) bridge ->wan στο UCM και από τη θύρα LAN στο router κλπ.
    Τις προτεραιότητες τις αναλαμβάνει το UCM by default ή θέλει κάποια παραμετροποιήση σε αυτό το κομμάτι;
    Μπορει να βελτιωνεις μια κατασταση ετσι , αλλα απο την αλλη δημιουργεις πολυ μεγαλυτερο προβλημα.
    Θα περνας ολη την δρομολογηση μεσα απο το UCM ? Δεν θα αντεξει αν η χρηση ιντερνετ ειναι εντατικη.
    Για μενα καθολου καλη λυση αυτη.
    Εδω αντικαθιστουμε ρουτερ με δυνατη cpu και μπολικη ραμ για να παρουμε το λιγο παραπανω.

    Σε τι ακριβως σου δουμιουργει προβλημα ? αναφερεις delay και χαμενα πακετα. η γραμμη σου ειναι ενταξει? απο εκει ξεκινα.
    The gr81 .

  7. #97
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Σκέφτομαι για την αγορά του σε μια μικρή επιχείρηση
    Εκεί είδη έχουμε πρόβλημα με oxygen και τα voip πάνω του, και από πίσω το router σε pppoe passthrough.
    Έχουμε και jitter και packet loss (σύμφωνα με αυτά που ακούμε στο ακουστικό)
    Το oxygen έχει κάποια rules στο qos που λογικά είναι για το voip.
    Οι clients δεν είναι πολύ αλλά ο συγχρονισμός είναι χαμηλός 10 down 780 up.
    To router είναι cisco rv320, φοβάμαι για το qos του δεν το έχω δουλέψει να ξέρω πως θα συμπεριφερθεί.
    To ucm δίνει από την μάνα του προτεραιότητα στις vobb συνδέσεις;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε τι ακριβως σου δουμιουργει προβλημα ? αναφερεις delay και χαμενα πακετα. η γραμμη σου ειναι ενταξει? απο εκει ξεκινα.
    Τη γραμμή την κατεβάσαμε προφιλ μια σκάλα κάτω, για να βεβαιωθούμε πως δεν έχει σφάλματα, το επιβαιβέωσε και ο ΟΤΕ. Το πρόβλημα παρουσιάζεται περιστασιακά και πιστεύω συμβαίνει από την παράλληλη χρήση του band για Internet. Σε pppoe passthrough λογικά το qos του oxygen δε μπορεί να επέμβει αφού δε κάνει routing αυτό, σωστά;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος helpme : 16-06-20 στις 11:57.

  8. #98
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτα τα μια σκαλα κατω κλπ κλπ δεν λενε κατι.

    θα κοιταξεις τα χαρακτηριστικα του modem . εκει θα δεις τι γινεται. Αν καταλαβα καλα εχετε Adsl ?

    Απο εκει και περα , αν παρεις το ucm , θελεις να καταργησεις το oxygen. τον συγχρονισμο της γραμμης ποιος θα το αναλαβει?
    χρειαζεται ενα modem απαραιτητα. και μετα βαλε οποιο ρουτερ θελεις.

    Εφοσον αναφερεις οτι χρησιμοποιειτε pppoe passthrough και κανει 2η κληση το royter σας , με τι credentials γινεται ?
    εχετε βαλει generic μονο για τηλεφωνια στο oxygen και τα κανονικα στο ρουτερ ?
    παιρνουν και τα 2 public ip ή μεσω nat ?

    ποιος τα εχει ρυθμισει αυτα ? σορρυ κιολας αλλα δεν νομιζω να τα εχεις κανει αυτα εσυ .

    Σε 4-5 γραφεια με oxygen (ειτε OTE ειτε NOVA ) βαλαμε κανονικα το oxygen να συγχρονιζει και να να κανει και το royting .
    κανενα απολυτως προβλημα με τα τηλεφωνα , και βαλαμε μετα ενα royter σε DMZ και καναμε εκει ολες τις " δουλιτσες" που χρειαζοταν για τα pc .

    Τωρα θα πας να παρεις ενα UCM , ενα Modem για να βαλεις μετα και το σισκο , και με τι setup ? για μενα δεν χρειαζονται τοσα εξοδα.

    γυρνα το oxygen κανονικα σε modem-royter , και βαλτα ολα εκει. προφανως εχετε ενα switch . Ειμαι σιγουρος ολα θα δουλεψουν σωστα.


    1) Αληθεια το cisco γιατι ακριβως το βαλατε? τι εξειδικευμενο κανετε και το χρειαζεστε ?
    2) βαλε φωτο τα χαρακτηριστικα της γραμμης να δουμε τι γινεται και εκει.
    The gr81 .

  9. #99
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα μια σκαλα κατω κλπ κλπ δεν λενε κατι.

    θα κοιταξεις τα χαρακτηριστικα του modem . εκει θα δεις τι γινεται. Αν καταλαβα καλα εχετε Adsl ?
    Ναι σωστά.
    Απο εκει και περα , αν παρεις το ucm , θελεις να καταργησεις το oxygen. τον συγχρονισμο της γραμμης ποιος θα το αναλαβει?
    χρειαζεται ενα modem απαραιτητα. και μετα βαλε οποιο ρουτερ θελεις.
    Δεν έγραψε πως θέλω να πάρω ucm για να καταργήσω το oxygen, το γράφω και παραπάνω «oxygen (ως modem μόνο) bridge ->wan στο UCM και από τη θύρα LAN στο router κλπ.»
    Εφοσον αναφερεις οτι χρησιμοποιειτε pppoe passthrough και κανει 2η κληση το royter σας , με τι credentials γινεται ?
    εχετε βαλει generic μονο για τηλεφωνια στο oxygen και τα κανονικα στο ρουτερ ?
    παιρνουν και τα 2 public ip ή μεσω nat ?
    Παλιότερα είχαμε isdn ξεχωριστά και μετά μας το γυρίσαν σε voip, τότε το είχαμε το oxygen μόνο modem. Με την αλλαγή το σέταρα με PPPOE για να παίξει γρήγορα και ευκολα.
    Με τα ίδια credentials παίρνει δύο ξεχωριστές public ip (όχι μέσω Νat,100)
    Σε άλλη επιχείρηση το έχω όπως αναφέρεις modem/router το oxygen και από πίσω dmz το δικό μας.
    ποιος τα εχει ρυθμισει αυτα ? σορρυ κιολας αλλα δεν νομιζω να τα εχεις κανει αυτα εσυ .
    ναι εγώ τα έχω ρυθμίσει όλα. Παραθέτω και τα στατιστικά της dsl σύνδεσης, όλα δείχνουν πως είναι καθαρή. Αυτό που νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρος, είναι πως passthrough με voip δημιουργεί το πρόβλημα γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει qos. Σωστά;
    Τωρα θα πας να παρεις ενα UCM , ενα Modem για να βαλεις μετα και το σισκο , και με τι setup ? για μενα δεν χρειαζονται τοσα εξοδα.
    Συγνώμη δεν ήμουν εγώ ξεκάθαρος από την αρχή. Δεν θέλω να βάλω ucm για να λύσω το πρόβλημα του voip. To ucm το θέλω για να αλλάξω το isdn τηλεφωνικό κέντρο. Έχουμε ένα παλιό siemens 100 isdn (μοντέλο 2003 νομίζω) και πριν δύο και κάτι χρόνια κάηκε για δεύτερη φορά και τρέχαμε όλοι να βρούμε ή να φτιάξουμε αυτό. Το κέντρο πάει να τα φτύσει πάλι (έχει τρελό coil whine) και δεν αξίζει να ρίξουμε άλλα λεφτά σε αυτό (το τροφοδοτικό μπορεί να κάνει και όσο το ucm) γιατί πλέον με COVID χρειαστήκαμε welcome message, και fax2mail που δεν τα είχαμε και κάναμε πατέντες με τον αυτόματο τηλεφωνητή του οτε.
    Πριν προχωρήσω, θέλω να μου πείτε αν πια από τις παρακάτω είναι καλύτερη πρακτική.
    Oxygen(modem)->router->ucm ή
    Oxygen(modem)->ucm->router
    Να πάρω internet από το oxygen μέσω dmz δε βρίσκω το λόγω αφού θα τα ξηλώσω τα sip από αυτό και θα βάλω κατευθείαν τα sip trunks πάνω στο ucm
    1) Αληθεια το cisco γιατι ακριβως το βαλατε? τι εξειδικευμενο κανετε και το χρειαζεστε ?
    2) βαλε φωτο τα χαρακτηριστικα της γραμμης να δουμε τι γινεται και εκει.
    Tο είχαμε βάλει πριν 5 χρόνια περίπου γιατί θέλαμε openvpn, και vlan. Μας καλύπτει δε θέλουμε κάτι άλλο οπότε δεν αλλάζει.
    Ορίστε η φώτο, όλα φαίνονται καθαρά, παρόλ αυτά συνεχίζει παθαίνει διαλείψεις…Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  163,9 KB 
ID: 216133

  10. #100
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η καλύτερη λύση είναι Oxygen (Bridge Mode) > Router > UCM (μόνο για την τηλεφωνία ως ΡΒΧ).
    Αλλά όταν λέμε Modem, εννοούμε ότι το Oxygen να είναι σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει αποκλειστικά ως Modem και πίσω του ένα Router που θα κάνει την μοναδική κλήση ΡΡΡ.
    Από αυτά που έχεις γράψει το Oxygen δουλεύει ως κανονικό DSL Router και απλά μέσω του PPPoE Passthrough, το δικό σου Router κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ.

  11. #101
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη λύση είναι Oxygen (Bridge Mode) > Router > UCM (μόνο για την τηλεφωνία ως ΡΒΧ).
    Αλλά όταν λέμε Modem, εννοούμε ότι το Oxygen να είναι σε Bridge Mode ώστε να δουλεύει αποκλειστικά ως Modem και πίσω του ένα Router που θα κάνει την μοναδική κλήση ΡΡΡ.
    ναι εννοείται όταν λέμε bridge αυτό εννούμε.
    Από αυτά που έχεις γράψει το Oxygen δουλεύει ως κανονικό DSL Router και απλά μέσω του PPPoE Passthrough, το δικό σου Router κάνει και αυτό ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ.
    Ναι πολύ σωστά, γιατί τώρα δεν έχουμε voip pbx όπως έγραψα και πρέπει να πάρουμε τις voip σε bri μέσω του oxygen, θα μπορούσε να γίνει βέβαια εξαρχής με dmz ή και lan με άνοιγμα της πόρτας που θέλουμε. Έγινε στα γρήγορα γιατί πριν μπούμε σε voip το oxygen το είχαμε πάλι ως modem μόνο και το cisco με pppoe.

    Θα κάνω την αλλαγή αύριο να καταργήσω το ppoe από το router μας να δω πως συμπεριφέρεται το voip. Θέλω να δω αν θα λυθεί το πρόβλημα.

  12. #102
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα δεν εννοείς αυτό. Μόνο εμείς. Είναι αδύνατον να παίζουν και τα δύο.
    Είτε θα έχεις Bridge Mode (και μία μόνο κλήση ΡΡΡ από τον Router) είτε PPPoE Passthrough (και 2 κλήσεις, από Oxygen και Router). Κι εσύ έχεις το δεύτερο.

  13. #103
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι οπως ειχα πει.

    Oxygen(modem) > cisco ( router ) > ucm

    Απλα δεν ειχα καταλαβει τι ακριβως εννοουσες μεχρι που το εξηγησες αναλυτικα.

    και δεν νομιζω να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα απολυτως.

    Υ.Γ.1 υπαρχει ενα live-demo του UCM . του εχεις ριξει καμμια ματια ?

    Υ.Γ.2 Εχεις κοιταξει μηπως σε συμφερει να στησεις ενα freepbx ?
    Ειδικα αν εχει καποιο σερβερακο , στηνεις το VM και γλυτωνεις αρκετο χρονο και χρημα.
    The gr81 .

  14. #104
    Εγγραφή
    05-11-2007
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν εννοείς αυτό. Μόνο εμείς. Είναι αδύνατον να παίζουν και τα δύο.
    Είτε θα έχεις Bridge Mode (και μία μόνο κλήση ΡΡΡ από τον Router) είτε PPPoE Passthrough (και 2 κλήσεις, από Oxygen και Router). Κι εσύ έχεις το δεύτερο.
    όχι φίλε μπερδευτηκες πάλι
    προ voip εποχής το είχαμε oxygen για modem και pppoe από router (μια σύνδεση, μια ip)
    μετά voip εποχής επειδή ήρθαν άρον άρον και το γυρίσαν σε εργάσιμη ώρα, βάλαμε oxygen modem με pppoe (για να κάνει register τα sips και να έχουμε τηλ) και ενεργοποιήθηκε απλά το passthrough για να πάρει 2η ιp και το router από πίσω.
    Θα μπορούσαμε να φτιάξουμε μια static στο dmz και να τη δηλώσουμε ως gateway στο router, δε το κάναμε τότε και το αφήσαμε έτσι.
    Θα το δοκιμάσω όμως αύριο, πριν πάρω το ucm για να δω αν αλλάξει η συμπεριφορά του voip (λόγω του qos του oxygen). Λογικά τώρα δε δουλεύει το qos αφού δεν ελέγχει το upload του router μας (αφού κάνει δεύτερη κλίση πάνω στο ίδιο modem.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι οπως ειχα πει.

    Oxygen(modem) > cisco ( router ) > ucm

    Απλα δεν ειχα καταλαβει τι ακριβως εννοουσες μεχρι που το εξηγησες αναλυτικα.

    και δεν νομιζω να αντιμετωπισεις κανενα προβλημα απολυτως.

    Υ.Γ.1 υπαρχει ενα live-demo του UCM . του εχεις ριξει καμμια ματια ?
    Ναι το έχω δει, πάντα ψάχνω για emulators, και είδα και το manual. Το μόνο που με προβληματίζει είναι πως με το που κάνουμε αίτηση θα μας στείλουν τους κωδικούς σε ανύποπτο χρόνο και θα πρέπει να κάνω register μέσα σε 30 λεπτά. Αλλά θα το παλέψω.
    Υ.Γ.2 Εχεις κοιταξει μηπως σε συμφερει να στησεις ενα freepbx ?
    Ειδικα αν εχει καποιο σερβερακο , στηνεις το VM και γλυτωνεις αρκετο χρονο και χρημα.
    Ναι το έχω σκεφτεί το σενάριο με vm+pbx, απλά ο server μετά το backup ημέρας το κάνουμε shutdown και θα αλλαχτεί σε 1 με 2 χρόνια. Το grandstream με 2 κανάλια φωνής και 5 εσωτερικά δε νομίζω να έχει θέματα, σωστά; (από άποψη καθαρά σταθερότητας και όχι ποιότητας στις συνομιλίες, δε το παίρνω εξάλλου για να μου λύσει το πρόβλημα του voip (drop packets)
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  15. #105
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    σερβερ και να κλεινει καθημερινα , χειροτερη ζημια θα παθει απο τα spin up-down. περιεργο. anyway ..

    Το UCM μια χαρα θα σε καλυψει για αυτα που αναφερεις..και ακομα περισσοτερα. Απλα ανα τακτα χρονικα διαστηματα να παιρνετε backup.
    Η μπορεις να το κανεις και αυτοματοποιημενα αν θες . (προυποθετει ομως να εχεις ανοιχτο το target αποθηκευτικο χωρο , που ειπες ομως οτι κλεινει )


    Αυτο που κανω συνηθως οταν καποιος κανει την μεταβαση απο παλιο PΒΧ τηλεφωνικο κεντρο σε VoIP τηλεφωνικο κεντρο ειναι το εξης .

    ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το παλιο συστημα , τοποθετω τα IP-phones και στηνω το νεο τηλ κεντρο .
    κανω τις βασικες ρυθμισεις .
    βαζω ενα προσωρινο νουμερο σαν trunk και κανουν πειραματα για να εξοικειωθουν. εξερχομενες κλησεις , μεταφορες κλησεων , αρπαγη κλησης , κλπ κλπ
    οποτε μετα εχουμε μια "εικονα" πως θελουν να το στησουμε ακριβως . πχ ring-groups , IVR , προωθησεις , κλπ κλπ

    Οποτε κανω το τελικο σεταρισμα οταν ειναι ετοιμοι και μαθημενοι στην χρηση του. και απλα ζηταμε τα credentials του τηλ αριθμου.

    Καποιοι θα πουν ειναι 2πλος κοπος, ή ακομα και λαθος τροπος , ομως οταν εχουν μαθει να χρησιμοποιουν το παλιο τηλεφωνο για αρκετα χρονια , ειναι δυσκολο να αλλαξουν συνηθειες.
    Αυτο που "εισπραττω" παντως ειναι χαμογελα αφου η μεταβαση γινεται ομαλα και οχι μια και εξω.

    Δεν υπαρχει χειροτερο απο εναν πανικοβλημενο-τρομαγμενο χρηστη.
    The gr81 .

Σελ. 7 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 256789121727 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας