Σελ. 16 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 523
  1. #226
    Εγγραφή
    11-12-2020
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δεν νομίζω να μπορείς, μονο σαν αναλογικές, ποιο ρουτερ εχεις?

  2. #227
    Εγγραφή
    25-01-2021
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ISDN
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    να τα πάρουμε απ την αρχή:

    τα 2 ακουστικά τα έχεις ως extension στο κέντρο? κάνουν μεταξύ του κλήσεις μέσω του κέντρου?

    Το Gigaset το εχω συνδεδεμένο στο ρουτερ (Speedport Entry 2i) και το τηλεφωνικό καλόδιο και το ethernet, μεταξύ τους τα ακουστικά επικοινωνούν κανονικά μέσω του κέντρου και να καλέσω από το ένα ακουστικό στο άλλο αλλά και να μεταφέρω κάποια κλήση από το ένα στο άλλο...

    - - - Updated - - -

    Παιδιά ευχαριστώ πολύ, ο @fasdf με βοήθησε και παίζουν όλα άψογα το παλικάρι άπαιχτος, ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  3. #228
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bpmstudio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και από εμένα, και για να συστηθώ στα γρήγορα, πρόσφατα αγόρασα ένα Grandstream UCM6301 το οποίο έγινε και η αιτία να γίνω μέλος στο φόρουμ μιας και δεν ήξερα καν την υπάρξει του... αντιμετωπίζω λοιπόν και εγώ το πρόβλημα με το συγκεκριμένο τηλεφωνικό κέντρο όπως πολλά παιδιά που είδα σε αυτό το ποστ. τι και αν δοκίμασα τα πάντα που αναφέρονται εδώ δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει σωστά, αυτήν την στιγμή μόνο μπορούν να με καλέσουν, αλλά ας αναφέρω από την αρχή το τι θέλω να καταφέρω.

    Έχω COSMOTE (ISDN BRA) VOIP όπως αναφέρει και στον πίνακα ελέγχου της cosmote
    Εχω 2 τηλεφωνικές γραμμές

    ΠΡΩΤΗ: 2108037ΧΧΧ
    ΔΕΥΤΕΡΗ: 2111827ΧΧΧ

    όπως μου έχουν πει από τον ΟΤΕ ο αριθμός 2111827ΧΧΧ είναι κάτω από τον βασικό δηλαδή τον 2108037ΧΧΧ

    προσπαθώ λοιπόν να τους κάνω Register στο Extension / Trunk / VoIP Trunks
    η εγγραφή εχει γίνει κανονικά με τις ρυθμίσεις που είδα και από άλλα παιδιά εδώ και μπορώ να λαμβάνω κλήσεις μόνο στον βασικό αριθμό.
    στον δεύτερο αριθμό μάλλον και δεν εχω κάνει σωστά και μόλις καλώ σε αυτό μου λέει ένα φωνητικό καλωσήρθατε και τέλος τίποτα άλλο.

    Να διευκρινίσω ότι εχω 1 συσκευή gigaset s850 go με 2 ακουστικά και υποτίθεται οτι είναι σωστά ρυθμισμένο μιας και πριν βάλω το Grandstream μπορούσα και να κάνω εσωτερικές κλήσεις και να καλέσω και να με καλέσουν.

    Παρόλα αυτά όμως οτι και να έχω δοκιμάσει με το Grandstream και στο INBOUND & στο OUTBOUND δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει σωστά με τίποτα. και επειδή όλο αυτό προσπαθώ να το στήσω στην επιχείρηση μου
    και από χθες δεν μπορώ να κάνω κανένα τηλέφωνο αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα. ως εκ τούτου λοιπόν θα παρακαλούσα εαν κάποιος γνωρίζει καλά το συγκεκριμένο μηχάνημα και μπορεί να βοηθήσει ας επικοινωνήσει
    μαζί μου το συντομότερο δυνατόν, φυσικά και ΔΕΝ ψάχνω αφιλοκερδώς βοήθεια. ευχαριστώ


    Στο VoIP trunk που έχεις κάνει, στην καρτέλα advanced settings βαλε την επιλογή DID Mode σε To-header

  4. #229
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    To έχω συνδεδεμένο με τις 2 fxo με το oxygen. Εισερχόμενες έχω κανονικάμ στις εξερχόμενες παίρνω μήνυμα από ΟΤΕ "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή", Μήπως φταίει το dialplan στις συσκευές; GXP2160

  5. #230
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    To έχω συνδεδεμένο με τις 2 fxo με το oxygen. Εισερχόμενες έχω κανονικάμ στις εξερχόμενες παίρνω μήνυμα από ΟΤΕ "ο αριθμός που καλέσατε δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή", Μήπως φταίει το dialplan στις συσκευές; GXP2160
    στο outbound route τι έχεις βάλει?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  6. #231
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο outbound route τι έχεις βάλει?
    Αυτό έχω βάλει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  outbound.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 224454

  7. #232
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχω βάλει

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  outbound.png 
Εμφανίσεις:  63 
Μέγεθος:  31,5 KB 
ID: 224454
    άλλαξε το priviledge level σε τουλάχιστον national και ξαναδοκίμασε..

  8. #233
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Επειδή όλο αυτό που πέρασα αυτές τις μέρες με την όλη ιστορία δε θέλω να την περάσει άλλος, θα περιγράψω πώς έλυσα το όλο θέμα...

    Το πρώτο και μεγαλύτερο πρόβλημα κατ' εμένα ήταν το oxygen. Αυτο το παλιορούτερ, μόλις έφυγε η χρησιμότητα της ΒRI και πήρα την τηλεφωνία μέσω fxo, δημιουργούσε όλο προβλήματα, κακός ήχος, αποσυνδέσεις, δεν έπαιρνε IP και άλλα πολλά. Το άλλαξα με ένα sercomm και ησύχασα από τέτοια. Με το τελευταίο έκανα κατευθείαν PPPoE Passthrough και πήρα το internet στο μικροτικ που έχω από πίσω.

    Μετά αποφάσισα να πάρω και το trunk και να αφήσω τις fxo. Δεν έκανε register με τπτ. Στο μικροτικ έχω παραπάνω από 1 gateway, οπότε είχα ρυθμίσει να βγαίνει το κάθε registration από τη δική του και πράγματι αν έκανες traceroute Από το ucm προς τον IMS του ΟΤΕ πήγαινε από το gateway του ΟΤΕ, ενώ στα άλλα πακέτα έβγαινε από την άλλη. Όταν άρχισα να ψάχνω τα πακέτα με το wireshark για να δω τι γινόταν, διαπίστωσα ότι εφευγαν για registration με το χαρακτηριστικό

    +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.other.gateway και όχι ως +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.ΟΤΕ.gateway,

    οπότε ο IMS του ΟΤΕ τα έκανε reject. Στο UCM λοιπόν

    PBX Settings -> SIP settings ->Nat έχει μια κωλοεπιλογή Use IP address in SDP και έτσι έπαιρνε την IP της άλλης gateway...

    Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!

  9. #234
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όλο αυτό που πέρασα αυτές τις μέρες με την όλη ιστορία δε θέλω να την περάσει άλλος, θα περιγράψω πώς έλυσα το όλο θέμα...

    Το πρώτο και μεγαλύτερο πρόβλημα κατ' εμένα ήταν το oxygen. Αυτο το παλιορούτερ, μόλις έφυγε η χρησιμότητα της ΒRI και πήρα την τηλεφωνία μέσω fxo, δημιουργούσε όλο προβλήματα, κακός ήχος, αποσυνδέσεις, δεν έπαιρνε IP και άλλα πολλά. Το άλλαξα με ένα sercomm και ησύχασα από τέτοια. Με το τελευταίο έκανα κατευθείαν PPPoE Passthrough και πήρα το internet στο μικροτικ που έχω από πίσω.

    Μετά αποφάσισα να πάρω και το trunk και να αφήσω τις fxo. Δεν έκανε register με τπτ. Στο μικροτικ έχω παραπάνω από 1 gateway, οπότε είχα ρυθμίσει να βγαίνει το κάθε registration από τη δική του και πράγματι αν έκανες traceroute Από το ucm προς τον IMS του ΟΤΕ πήγαινε από το gateway του ΟΤΕ, ενώ στα άλλα πακέτα έβγαινε από την άλλη. Όταν άρχισα να ψάχνω τα πακέτα με το wireshark για να δω τι γινόταν, διαπίστωσα ότι εφευγαν για registration με το χαρακτηριστικό

    +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.other.gateway και όχι ως +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.ΟΤΕ.gateway,

    οπότε ο IMS του ΟΤΕ τα έκανε reject. Στο UCM λοιπόν

    PBX Settings -> SIP settings ->Nat έχει μια κωλοεπιλογή Use IP address in SDP και έτσι έπαιρνε την IP της άλλης gateway...

    Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!
    Ενδιαφέρον αυτό, είχα πρόβλημα σε μια ανάλογη αγκατάταστη με mikrotik router πίσω από 3 γραμμές ΟΤΕ (είχα στήσει το mikrotik ως multiwan όπου είχα κάνει to ims.otenet.gr να βγαίνει μέσω της WAN που ανηκαν οι κωδικοί τηλεφωνίας) αλλά το UCM στην ...κοσμάρα του έστελνε το registration μία από την wan1, μία από την wan3 κοκ... Αυτό που είχα βρει σαν λύση (δεκαπενταυγουστιάτικα) ήταν να συνδέσω την WAN θύρα του UCM απευθείας με το router του ΟΤΕ (Speedport) και να πω στο UCM να σηκώσει δικό του pppoE μέσω αυτής και διαχειριζόμουν το ucm στο δίκτυο της εγκατάστασης συνδεόντας την LAN θυρα του με το υπόλοιπο δικτυο της εγκαταστάσης.
    Ίσως ξαναδοκιμασω αυτο που προτεινεις.... Αν θελεις πες μου με ποιον τροπο εστειλες το routing tou ims.otenet.gr από την συγκεκριμένη WAN..

  10. #235
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή όλο αυτό που πέρασα αυτές τις μέρες με την όλη ιστορία δε θέλω να την περάσει άλλος, θα περιγράψω πώς έλυσα το όλο θέμα...

    Το πρώτο και μεγαλύτερο πρόβλημα κατ' εμένα ήταν το oxygen. Αυτο το παλιορούτερ, μόλις έφυγε η χρησιμότητα της ΒRI και πήρα την τηλεφωνία μέσω fxo, δημιουργούσε όλο προβλήματα, κακός ήχος, αποσυνδέσεις, δεν έπαιρνε IP και άλλα πολλά. Το άλλαξα με ένα sercomm και ησύχασα από τέτοια. Με το τελευταίο έκανα κατευθείαν PPPoE Passthrough και πήρα το internet στο μικροτικ που έχω από πίσω.

    Μετά αποφάσισα να πάρω και το trunk και να αφήσω τις fxo. Δεν έκανε register με τπτ. Στο μικροτικ έχω παραπάνω από 1 gateway, οπότε είχα ρυθμίσει να βγαίνει το κάθε registration από τη δική του και πράγματι αν έκανες traceroute Από το ucm προς τον IMS του ΟΤΕ πήγαινε από το gateway του ΟΤΕ, ενώ στα άλλα πακέτα έβγαινε από την άλλη. Όταν άρχισα να ψάχνω τα πακέτα με το wireshark για να δω τι γινόταν, διαπίστωσα ότι εφευγαν για registration με το χαρακτηριστικό

    +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.other.gateway και όχι ως +2ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ@ip.ΟΤΕ.gateway,

    οπότε ο IMS του ΟΤΕ τα έκανε reject. Στο UCM λοιπόν

    PBX Settings -> SIP settings ->Nat έχει μια κωλοεπιλογή Use IP address in SDP και έτσι έπαιρνε την IP της άλλης gateway...

    Ευχαριστώ όσους βοήθησαν!
    το μικροτικ πως του λες σε πια wan να στείλει τον οτε?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  11. #236
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    zte
    Αν και είναι λίγο off topic, δεν πειράζει όμως:

    Στο μικροτικ πάμε
    ΙΡ-Firewall-Mangle new rule

    Κώδικας:
     chain=prerouting action=mark-routing new-routing-mark=to_OTE passthrough=yes src-address=ip_του_ucm dst-address=195.167.0.0/16 dst-address-list=!local log=no log-prefix=""
    έπειτα πάμε ΙΡ-Routes

    Κώδικας:
    /ip route
    add check-gateway=ping distance=1 gateway=pppoe-out1 routing-mark=to_OTE

    Edit: O OTE επιτρέπει σε εκτροπή από το κέντρο να περνάει το CallerID αυτού που καλεί και όχι του κέντρου;

  12. #237
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα.
    Έχω ένα grandstream ucm6204 και θέλω να περάσω όλο το πελατολόγιο ονόματα και αριθμούς μέσα στον LDAP του UCM ώστε όταν με καλούν να ξέρω ποιος είναι. υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην τα περνάω ένα ένα μέσα από το UCM ;

  13. #238
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiopir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα.
    Έχω ένα grandstream ucm6204 και θέλω να περάσω όλο το πελατολόγιο ονόματα και αριθμούς μέσα στον LDAP του UCM ώστε όταν με καλούν να ξέρω ποιος είναι. υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην τα περνάω ένα ένα μέσα από το UCM ;
    λογικά αν κάνεις μια λίστα σε CSV με UTF-8...

    το δοκίμασες?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  14. #239
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.555
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kiopir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Έχω το εξής πρόβλημα.
    Έχω ένα grandstream ucm6204 και θέλω να περάσω όλο το πελατολόγιο ονόματα και αριθμούς μέσα στον LDAP του UCM ώστε όταν με καλούν να ξέρω ποιος είναι. υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην τα περνάω ένα ένα μέσα από το UCM ;
    Νομιζω το λεει ξακαθαρα στο τελος

    Κώδικας:
    https://www.grandstream.com/sites/default/files/Resources/ucm_ldap_server_configuration_guide.pdf

  15. #240
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά αν κάνεις μια λίστα σε CSV με UTF-8...

    το δοκίμασες?

    Το δοκίμασα αλλά δεν τα δέχεται σωστά.
    Γενικά το LDAP σε κέντρο grandstream είναι λίγο μπελάς.

    Και για να τα φέρει σωστά στην συσκευή π.χ. σε μια 2170 θέλει αρκετά settings για να τα δείχνει σωστά!

Σελ. 16 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 61114151617182126 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας