Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα

    Είμαι στη Cyta εδώ και πολλά χρόνια και απο τον Ιούλιο έχει λήξει το συμβόλαιο μου άρα έχει γίνει αορίστου. Με πήραν λοιπόν χθες τηλέφωνο (απο Cyta) και μου είπαν να κάνουμε νεο συμβόλαιο και μάλιστα με αύξηση 4€ το μήνα. Τους είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω νέο συμβόλαιο με αύξηση, και μου είπαν οτι η αυξηση θα γίνει θέλω δεν θέλω. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

    Μπορούν να αλλάξουν τους όρους και να πληρώσω παραπάνω απο μόνοι τους?

    Αν δεν πληρώσω το λογαριασμό που θα έρθει (αν έρθει) με το νέο πάγιο και φύγω σε άλλη εταιρία θα υπάρχουν κυρώσεις?

  2. #2
    Εγγραφή
    12-12-2007
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elricirish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Είμαι στη Cyta εδώ και πολλά χρόνια και απο τον Ιούλιο έχει λήξει το συμβόλαιο μου άρα έχει γίνει αορίστου. Με πήραν λοιπόν χθες τηλέφωνο (απο Cyta) και μου είπαν να κάνουμε νεο συμβόλαιο και μάλιστα με αύξηση 4€ το μήνα. Τους είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω νέο συμβόλαιο με αύξηση, και μου είπαν οτι η αυξηση θα γίνει θέλω δεν θέλω. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

    Μπορούν να αλλάξουν τους όρους και να πληρώσω παραπάνω απο μόνοι τους?

    Αν δεν πληρώσω το λογαριασμό που θα έρθει (αν έρθει) με το νέο πάγιο και φύγω σε άλλη εταιρία θα υπάρχουν κυρώσεις?
    Εάν έληξε η σύμβαση και πλέον είσαι αορίστου, μπορείς να κάνεις φορητότητα σήμερα κιόλας.
    Εάν στο τηλεφώνημα που σου έκαναν έδωσες τη συγκατάθεσή σου να ανανεωθεί, εάν είναι ανανεωμένο για 12, 18, 24 μήνες δηλαδή, τότε δε μπορείς να αλλάξεις εταιρεία τηλεφωνίας χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο, το οποίο μπορεί να είναι τσουχτερό!
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ε΄ναι να τους τηλεφωνήσεις για να μάθεις σίγουρα εάν είσαι σε δέσμευση με κάποιο συμβόλαιο τώρα ή όχι. Τότε, κάνε ότι είναι καλύτερο για σένα, για να προστατευτείς από πιθανά καπέλα...
    Ελεύθερος.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elricirish Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα

    Είμαι στη Cyta εδώ και πολλά χρόνια και απο τον Ιούλιο έχει λήξει το συμβόλαιο μου άρα έχει γίνει αορίστου. Με πήραν λοιπόν χθες τηλέφωνο (απο Cyta) και μου είπαν να κάνουμε νεο συμβόλαιο και μάλιστα με αύξηση 4€ το μήνα. Τους είπα οτι δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω νέο συμβόλαιο με αύξηση, και μου είπαν οτι η αυξηση θα γίνει θέλω δεν θέλω. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής:

    Μπορούν να αλλάξουν τους όρους και να πληρώσω παραπάνω απο μόνοι τους?

    Αν δεν πληρώσω το λογαριασμό που θα έρθει (αν έρθει) με το νέο πάγιο και φύγω σε άλλη εταιρία θα υπάρχουν κυρώσεις?
    Σε αορίστου ναι μπορούνε να αλλάξουνε τις τιμές, εσύ έχεις το δικαίωμα να διακόψεις, αν μείνεις και έρθει λογαριασμός θα πρέπει να τον πληρώσεις

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vaskor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν έληξε η σύμβαση και πλέον είσαι αορίστου, μπορείς να κάνεις φορητότητα σήμερα κιόλας.
    Εάν στο τηλεφώνημα που σου έκαναν έδωσες τη συγκατάθεσή σου να ανανεωθεί, εάν είναι ανανεωμένο για 12, 18, 24 μήνες δηλαδή, τότε δε μπορείς να αλλάξεις εταιρεία τηλεφωνίας χωρίς να πληρώσεις πρόστιμο, το οποίο μπορεί να είναι τσουχτερό!
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ε΄ναι να τους τηλεφωνήσεις για να μάθεις σίγουρα εάν είσαι σε δέσμευση με κάποιο συμβόλαιο τώρα ή όχι. Τότε, κάνε ότι είναι καλύτερο για σένα, για να προστατευτείς από πιθανά καπέλα...
    Οχι απλά δεν έδωσα συγκατάθεση αλλά άκουσαν και πολλά για την αντιμετώπιση που έχουν στους χρόνια πελάτες τους (πάνω απο 7)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αορίστου ναι μπορούνε να αλλάξουνε τις τιμές, εσύ έχεις το δικαίωμα να διακόψεις, αν μείνεις και έρθει λογαριασμός θα πρέπει να τον πληρώσεις
    Μπορούν να αλλάξουν τις τιμές χωρίς να μου το έχουν γνωστοποιήσει με κάποιο τρόπο απο τη στιγμή που το συμβόλαιο έχει λήξει απο τον Ιούλιο και συνεχίστηκε μέχρι τώρα με τους ήδη υπογεγραμμένους όρους?

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    To όποιο πακέτο υπηρεσιών (Internet και τηλεφωνία) που παρέχει μια εταιρεία, έχει μια ονομαστική τιμή.
    Επί αυτής δίνεται Χ ποσοστό έκπτωσης, για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα κατά το οποίο υπάρχει δέσμευση (δική μας και της εταιρείας).
    Με την λήξη αυτού του διαστήματος η σύνδεση γίνεται αορίστου, παύοντας την δέσμευση και των 2 εμπλεκόμενων μερών.
    Μια χαρά μπορεί (και είναι δικαίωμά της) η εταιρεία να αυξήσει (όποτε θελήσει και σε όποιο ύψος) το πάγιο της παρεχόμενης υπηρεσίας, αλλά ταυτόχρονα και δικό μας δικαίωμα να διακόψουμε αζημίως εφόσον δεν συμφωνούμε.
    Για όσο διάστημα παραμένεις σε αορίστου στην ίδια εταιρεία, είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις το πάγιο που σου αναφέρει στον μηνιαίο λογαριασμό.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Είναι απαράδεκτο αλλά το ίδιο έγινε και σε εμένα με την wind. Όταν έληξε η αορίστου μου το πήγαν στα 32€ από 22€, με το αιτιολογικό ότι τα απεριόριστα τηλ. που μου έδιναν δεν ισχύουν μετά τα 24μηνο.
    Κάτι που περίμενα να περάσει μια εβδομάδα μετά την λήξη του συμβολαίου για να μην έχω προβλήματα, κάτι 2.5 εβδομάδες που περίμενα την vodafone και άλλες τόσες την cyta με χρέωσαν για 2 μήνες.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  7. #7
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Το ιδιο γινεται παντου. Τοσο δυσκολο ειναι να ανανεωσετε 1-2 μηνες πριν ληξει το συμβολαιο η να βρειτε καλυτερη προσφορα? 2 μηνες πριν ληξει η δικη μου cyta πηρα τηλ και μου ειπαν 3 επιλογες. 1 ανανεωνω με 15.70 για 24 μηνες. 2 Καθομαι χωρις να ανανεωσω σαν αοριστου ομως η προσφορα που ειχα παυει να ισχυει και θα χρεωνομαι την κανονικη τιμη που ειναι αρκετα πιο ακριβη απο την προσφορα που ειχα. Και 3 φευγεις σε αλλο παροχο. Απλα και ομορφα

  8. #8
    Εγγραφή
    03-01-2011
    Μηνύματα
    517
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    επειδή έχω στο πατρικό συμβόλαιο με 15,7 που λήγει την 31.3, μπορεί να δώσει ανανέωση το 13877 ή μόνο η Vf;

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H Vodafone εξαγόρασε μεν την Cyta αλλά ακόμη δεν έχει γίνει πλήρης συγχώνευση, άρα πρόκειται για διαφορετικές εταιρείες. Εφόσον έχεις συμβόλαιο με την Cyta, απευθύνεσαι σε αυτήν για τυχόν ανανέωση ή στη Vodafone για φορητότητα.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Vodafone εξαγόρασε μεν την Cyta αλλά ακόμη δεν έχει γίνει πλήρης συγχώνευση, άρα πρόκειται για διαφορετικές εταιρείες. Εφόσον έχεις συμβόλαιο με την Cyta, απευθύνεσαι σε αυτήν για τυχόν ανανέωση ή στη Vodafone για φορητότητα.
    Πρέπει να έχει γίνει η ενοποίηση. Για θέματα λογαριασμών και προβλημάτων οι πελάτες μπορούν να απευθύνονται και στην VF.
    Η λειτουργική διασύνδεση ίσως αργήσει λίγο ακόμα.
    Αύριο - μεθαύριο θα δώσω περισσότερες πληροφορίες.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #11
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ισχύει..

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20190211-085657_Messages.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  316,3 KB 
ID: 201397

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μιλώ για πλήρη συγχώνευση. Το ίδιο έγινε και όταν εξαγόρασε την HOL (στην οποία ήμουν χρόνια συνδρομητής). Ένα περίπου χρόνο πήρε όλη η διαδικασία.
    Το ότι μπορούσαμε να πληρώνουμε σε κατάστημα Vodafone τον λογαριασμό, δεν αναιρούσε την πραγματικότητα ότι μέχρι την πλήρη συγχώνευση, έκανε κάποιος νέα σύνδεση στη HOL (με τους δικούς της όρους και συμβόλαια). Το ίδιο γίνεται και σήμερα με την Cyta και το πρώτο που θα διαπιστώσουν οι πελάτες είναι αλλαγή στον μηνιαίο λογαριασμό που θα έρχεται πλέον από την Vodafone και την εξάλειψη οποιασδήποτε αναφοράς στην Cyta.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλώ για πλήρη συγχώνευση. Το ίδιο έγινε και όταν εξαγόρασε την HOL (στην οποία ήμουν χρόνια συνδρομητής). Ένα περίπου χρόνο πήρε όλη η διαδικασία.
    Το ότι μπορούσαμε να πληρώνουμε σε κατάστημα Vodafone τον λογαριασμό, δεν αναιρούσε την πραγματικότητα ότι μέχρι την πλήρη συγχώνευση, έκανε κάποιος νέα σύνδεση στη HOL (με τους δικούς της όρους και συμβόλαια). Το ίδιο γίνεται και σήμερα με την Cyta και το πρώτο που θα διαπιστώσουν οι πελάτες είναι αλλαγή στον μηνιαίο λογαριασμό που θα έρχεται πλέον από την Vodafone και την εξάλειψη οποιασδήποτε αναφοράς στην Cyta.
    Ναι ισχυει απολυτα αυτο που λες ομως η ερωτηση ηταν αν μπορει να κανει ανανεωση σε κατυαστημα vodafone. Αν κρινω απο το μηνυμα που μου εχουν στειλει μαλλον μπορει εφοσον αναφερονται σε υπηρεσιες.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άλλο η ευκολία να πληρώσεις τον λογαριασμό και σε κατάστημα Vodafone και άλλο η σύνδεση. Έγραψα παραπάνω τι ισχύει με την γραμμή, η οποία ανήκει στην Cyta και όχι (ακόμη) στη Vodafone.

  15. #15
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο η ευκολία να πληρώσεις τον λογαριασμό και σε κατάστημα Vodafone και άλλο η σύνδεση. Έγραψα παραπάνω τι ισχύει με την γραμμή, η οποία ανήκει στην Cyta και όχι (ακόμη) στη Vodafone.
    Η συνδεση που λες και ρωταει και ο φιλος δεν περιλαμβανεται στο "και να εξυπηρετειστε για τις cyta υπηρεσιες σας" ??

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας