Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Frog
    Γειά σας.
    Ψάχνω εδώ και μερικες μέρες για να βάλω voip στο κινητό μου ώστε να καλώ αλλά κινητά με χαμηλή χρέωση.
    Θα ήθελα μια καθοδηγήση για επιλογή sip provider αφού ακόμα δεν μπορω να βγάλω άκρη.
    Το μονο που θέλω είναι να καλώ αλλα κινητά σε χαμηλή τιμή αρκει να μην έχω σοβαρά θέματα με διακοπές, υπέρβολικό lag κτλ δυνατότητες τύπου μεταφορά αριθμού κτλ δεν με ενδιαφέρουν.
    Θα χρησιμοποιώ mobile Internet.
    Οι provider τύπου betamax πχ callingcredit, mega voip που έχουν πολύ χαμηλές χρεώσεις θα με καλύψουν η θα με βασανισουν?
    Και λινκ σε οδηγους ή ιστοσελίδες θα με βοηθήσουν αρκετά.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Zooper free και callingcredit. Βάζεις codec ilbc40 μέσα στο zoiper και φροντίζεις να καλείς μόνο με 4G. Κανένα πρόβλημα το χρησημοποιο μήνες

  3. #3
    Εγγραφή
    19-01-2004
    Μηνύματα
    55
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Με την δικη του εφαρμογη (mobile voip) δεν δουλευει καλα? το calling credit.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Frog
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    Θα κοιτάξω και το zooper.
    Ο codec υπάρχει ήδη μέσα στο zoiper η το κατεβάζω ξεχωριστά?

  5. #5
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Frog
    Τελικά ο ilbc40 υπάρχη εξαρχής στο zoiper με άλλο όνομα οπως ο 711 ως aLaw? ή το βάζουμε ξεχωριστά?
    Το mobileVOIP app έχει και την χρέωση ανα λεπτό και την συνολική χρέωση πράμα που δεν είδα να το έχει το zoiper.
    Εχει και κάπως πιο ευκολο σεταρισμα για αρχαριους.
    Αργότερα θα κάνω και κλήσεις και θα γράψω εντυπώσεις για την callingcredit μεσω mobileVOIP και Zoiper με συνδεση mobile data.

    - - - Updated - - -

    Τελικά επέλεξα την calling credit.
    Τρομερά φτηνή με 0.6 Cent ανά λεπτό. Αγόρασα 10ε που έγιναν 13.12 λόγο φόρων και μέσω PayPal.
    Πέρασα τις ρυθμίσεις χωρίς προβλημα σε zoiper και mobilevoip με μια μικρή προσοχή να είναι validated το νούμερο κινητού στο site και επιλεγμένο το calling id στα softphones και έως τώρα δουλεύει πολύ αξιόπιστα.
    Όλα έχουν γίνει πολύ πιο απλά από την τελευταία φορά που είχα ενδιαφερθεί για voip καθώς και οι ταχύτητες του Mobile Internet.
    Για τα soft phones εχω ανοίξει και ένα θέμα εδώ.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...57#post6532757

  6. #6
    Εγγραφή
    06-05-2010
    Μηνύματα
    177
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Στο zoiper να επιλέξεις (προτείνω εγώ) τον codec ilbc30 ο οποίος έχει καλή ποιότητα χαμηλή κατανάλωση δεδομένων περίπου 0.5mb το λεπτο. Αν βάλεις για codec κάποιον άλλων πιθανών να μην σε ακούνε καλά λόγο διακοπών.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-11-2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Frog
    Θα τον δοκιμάσω αργότερα και θα ποσταρω στο νήμα για τα soft phone apps που έβαλα πιο πάνω.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-09-2006
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H267A
    Να ρωτήσω κι εγώ (για να μην ανοίγω νέο θέμα), τί επιλογές υπάρχουν από ελληνικές εταιρείες;

    Με ενδιαφέρει η χρήση σε κινητό με ρυθμίσεις SIP (ή μέσω εφαρμογής), με τον αριθμό κινητού που ήδη έχω (και χωρίς υποχρέωση αγοράς νέου), χωρίς συμβόλαια (δηλ. με μονάδες, όπως στους πάροχους της Betamax, Skype, Viber κ.λπ.) και με καλή ποιότητα κλήσης;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας