Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Το PC συνδέεται με το router μέσω powerlines. Ενώ οι ταχύτητες στο internet είναι μια χαρά, οι ταχύτητες στο lan είναι οικτρές, αν και από ό,τι κατάλαβα φυσιολογικές για powerline lan network. Σκέφτημα μήπως γίνεται να συνδέσω και έναν wifi adapter στο PC και να "συνδυάσω" τους 2 adapters για να αυξήσω την ταχύτητα στο lan. Με λίγο γκουγκλάρισμα που έκανα έπεσα σε όρους όπως Nic teaming (που αν κατάλαβα καλά συνδυάζει τους 2 physical adapter σε έναν logical adapter, αλλά δεν κατάλαβα αν αθροίζει το bandwidth ή απλά βοηθάει στην παράλληλη μεταφορά αρχείων, άσε που δεν κατάλαβα αν γίνεται γενικά ή με συγκεκριμένους adapters/routers) ή Nic bonding, αλλά ομολογώ ότι ψιλομπερδεύτηκα.

    Τελικά γίνεται αυτό που θέλω; Ή όχι;

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Γενικά γίνεται με lag σε layer 2, αλλά εφόσον έχεις διαφορετικό lattency (wifi vs powerline) δεν θα έχεις καλά αποτελέσματα,
    και το κόστος του εξοπλισμού (για τα switches) είναι μάλλον απαγορευτικό για οικιακό δίκτυο.
    Στα δικά μου powerlines βλέπω πραγματικές ταχύτητες ~400 mbps (θεωρητικό 1200).
    Μήπως να δοκίμαζες με γρηγορότερα powerlines ή με ένα 3x3 mimo wifi?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Εχμμμ. Τι εξοπλισμό; Εγώ λέω μήπως γίνεται χωρίς εξτρά εξοπλισμό. Όπως πχ κάτι βιντεάκια που έχω δει με οδηγίες για να συνδέεται με το ethernet σε μια σύνδεση και με το Wifi σε διαφορετική σύνδεση και να συνδυάζονται οι 2. Όπως αυτό που λέει εδώ:
    https://www.wikihow.com/Combine-Two-...et-Connections
    ή έστω μέσω κάποιου software όπως το Speedify. Ε λέω μήπως υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε LAN.

    Ποια powerlines έχεις; Έχει δει πολλά βιντεάκια με powerlines tests αλλά οι περισσότεροι δοκιμάζουν τις επιδόσεις σε WAN που δεν με ενδιαφέρει. Κάποια iperf tests που είδα στα λιγοστά βιντεάκια που βρήκα να κάνουν lan speed tests είχαν κι αυτοί οικτρά αποτελέσματα, κάτω από 100mbps, συνήθως γύρω στα 50-80mpbs ακόμα και σε gigabit powerlines.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μην μπερδευεσαι με βιντεακια κλπ κλπ .

    Θα πρεπει να δεις ακριβως τι προβλημα εχεις και να το διορθωσεις. Οπως μια πληγη που αιμοραγει. μπορεις απλα να σταματησεις την αιμοραγια... ή να κλεισεις την πληγη.

    Ας ξεκινησουμε με τι εξοπλισμο εχεις.... modem , router , switch , AP , κλπ κλπ για να δουμε που εχεις το προβλημα με το bandwidth (bottleneck) και να το διορθωσουμε.

    edit: Σε καθε περιπτωση.... το να παντρεψεις ενσυρματα και ασυρματα γινεται.... αλλα θα εχεις χειροτερα αποτελεσματα.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το PC συνδέεται με το router μέσω powerlines. Ενώ οι ταχύτητες στο internet είναι μια χαρά, οι ταχύτητες στο lan είναι οικτρές, αν και από ό,τι κατάλαβα φυσιολογικές για powerline lan network. Σκέφτημα μήπως γίνεται να συνδέσω και έναν wifi adapter στο PC και να "συνδυάσω" τους 2 adapters για να αυξήσω την ταχύτητα στο lan. Με λίγο γκουγκλάρισμα που έκανα έπεσα σε όρους όπως Nic teaming (που αν κατάλαβα καλά συνδυάζει τους 2 physical adapter σε έναν logical adapter, αλλά δεν κατάλαβα αν αθροίζει το bandwidth ή απλά βοηθάει στην παράλληλη μεταφορά αρχείων, άσε που δεν κατάλαβα αν γίνεται γενικά ή με συγκεκριμένους adapters/routers) ή Nic bonding, αλλά ομολογώ ότι ψιλομπερδεύτηκα.

    Τελικά γίνεται αυτό που θέλω; Ή όχι;
    Πέτα τα powerlines, και πέρνα παντού utp cat6a ethernet.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτα τα powerlines, και πέρνα παντού utp cat6a ethernet.
    χααχχααχ ωραιος... μου θυμιζει το παλιο.... ποναει ποδι - κοψει ποδι .

    ειναι η πιο αξιοπιστη λυστη αλλα δεν ειναι παντα εφικτο . ειτε λογο τοπολογιας και αισθητικης ειτε λογο οικονομικων.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδευεσαι με βιντεακια κλπ κλπ .

    Θα πρεπει να δεις ακριβως τι προβλημα εχεις και να το διορθωσεις. Οπως μια πληγη που αιμοραγει. μπορεις απλα να σταματησεις την αιμοραγια... ή να κλεισεις την πληγη.

    Ας ξεκινησουμε με τι εξοπλισμο εχεις.... modem , router , switch , AP , κλπ κλπ για να δουμε που εχεις το προβλημα με το bandwidth (bottleneck) και να το διορθωσουμε.

    edit: Σε καθε περιπτωση.... το να παντρεψεις ενσυρματα και ασυρματα γινεται.... αλλα θα εχεις χειροτερα αποτελεσματα.
    Αν είναι να έχω επιδείνωση αντί για βελτίωση τι να το κάνω.. Το γενικότερο θέμα μου το περιγράφω και σε άλλο τόπικ που είχα ανοίξει επί τούτου:
    https://www.adslgr.com/forum/threads...owerline/page2

    Συνοπτικά, από θέμα εξοπλισμού έχω ένα Speedport w724 V που παίρνει μια Cosmote VDSL 50/5, άλλο switch κλπ δεν παίζει, πάνω στο router απευθείας είναι κουμπωμένο ένα Synology DS115j (το οποίο είναι gigabit) και θέλοντας να συνδέσω ένα Desktop PC κι ένα TV Box χρησιμοποιώ 3 στελέχη TP-Link TL-PA4010P που είναι passthrough. Έχω κάνει μετρήσεις με iperf και με απευθείας καλώδιο ethernet cat5e, δοκίμασα και τα ίδια powerlines σε άλλο σπίτι (μπας και έπαιζε κάτι με το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού).

    Απευθείας με ethernet καλώδιο τερματίζει το gigabit (δοκίμασα με μεταφορά αρχείων από/προς το NAS), με δοκιμή μέσω των powerlines με το ζόρι πιάνω 50-60mbps (γύρω στα 5MB/sec). Τα ίδια πάνω κάτω αποτελέσματα είχα με τα συγκεκριμένα powerlines και σε άλλο σπίτι που έκανα παρόμοια δοκιμή σε iperf sessions. Το θέμα είναι ότι από ό,τι είδα σε δοκιμές και συγκριτικά παρατήρησα παρόμοιες ταχύτητες να έχει κόσμος και με ακριβότερα powerlines (τα δικά μου είναι AV500 αλλά παρόμοιες ταχύτητες είδα να έχουν και άλλοι με AV1200), οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει καν η αγορά ακριβότερων powerlines.

    @WAntilles, προφανώς και αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση, αλλά δεν αποτελεί επιλογή αυτήν την στιγμή. Η διαμόρφωση του σπιτιού δεν βοηθάει καθόλου για να τρέξω καλώδιο έτσι χύμα, και για μεγαλύτερες παρεμβάσεις (σκάψιμο καναλιού κλπ), χωρίς να γνωρίζω καν το κόστος-μπελά δεν πρόκειται να μπω σε διαδικασία γιατί είμαι στο νοίκι, άσε που παίζει σοβαρό σενάριο να αλλάξω σπίτι σχετικά σύντομα.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.002
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τα βιντεάκια λένε μπούρδες.
    Αυτό που προτείνει ο συγκεκριμένος είναι μια πρωτόγονη μορφή load balancing,
    που και πάλι δεν θα έπαιζε σε ένα session οπότε πάλι δεν θα έβλεπες γρηγορότερη μεταφορά αρχείων από το nas.
    Αν θες να μάθεις πώς γίνεται (εγκυκλοπαιδικά), ψάξε για τοπολογίες lag.

    Πρακτικά μιλώντας, οι επιλογές σου για το σπίτι είναι:

    1) Περνάς καλωδίωση αν επιτρέπει ο χώρος.
    Αυτό είναι το μόνο εγγυημένο, τα υπόλοιπα θα παίξουν χειρότερα ή καλύτερα αναλόγως συνθηκών/περιβάλλοντος.

    2) Δοκιμάζεις με νεώτερα/γρηγορότερα powerline adapters,
    προφανώς επίσης χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα καθότι πολλοί παράγοντες τα επηρεάζουν.
    Νομίζω έχουν ξεκινήσει τα AV2000, οπότε και τα μισά να πιάνουν θάναι gbit ή εκεί κοντά.
    Τα δικά μου tp-link (TL-PA8010P, AV2, 1300 mbps), στην δική μου ηλ. εγκατάσταση, τρέχουν με ~400 mbps sustained,
    ενίοτε παραπάνω, ή και πολύ παρακάτω όταν η γυναίκα ανάβει την σκούπα πχ, ymmv.
    Πρακτικά, για την δική μου χρήση, είναι υπέρ-αρκετό για να παίζει υλικό hd στο libreelec με bitrate <50mbit χωρίς σπασίματα, οπότε είμαι ok.
    Τα συγκεκριμένα αντικατέστησαν κάτι αρχαία homeplugs της zyxel (1ής γενεάς, av-500, ή 200 ίσως?) που έπιαναν-δεν-έπιαναν 50Mbit,
    οπότε στην δική μου περίπτωση η αναβάθμιση σε νεώτερα οπωσδήποτε βοήθησε,
    και δεν είχαν και 1000 γρόσια, οπότε όταν δεν πιάνουν την ονομαστική/μέγιστη ταχύτητα πάλι cool είναι.

    3) Δοκιμάζεις με γρήγορο wifi, οπότε θες +AP (ή router/ap) της προκοπής, + wlan cards της προκοπής.
    Προφανώς επίσης χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα εφόσον πολλοί παράγοντες επηρεάζουν την λειτουργία τους.
    Το 3x3 mimo στα 5Ghz είναι (θεωρητικά) > Gbit, αλλά πρακτικά θα το δεις μόνο αφού το στήσεις, και θέλει τους ανάλογους clients που σπανίζουν.
    Στο unifi που είχα σπίτι συνήθως έβλεπα 300-400Mbit (με 2x2 client).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας