Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OPTILAND
    Ονομάζομαι Ελισάβετ και μέχρι σήμερα 28/1/2019 το πρωί, ήμουν συνδεδεμένη στο δίκτυο της OPTILAND (εταιρεία τηλεπικοινωνιών που προσφέρει internet και σταθερό τηλέφωνο μέσω VoIP στο Νομό Σερρών). Η ανωτέρω εταιρεία υπόσχεται ταχύτητες internet χωρίς «έως» (π.χ. έως 24 mbps που λανσάρουν οι άλλες εταιρείες) αλλά με σταθερά υψηλές ταχύτητες με δικό της δίκτυο οπτικών ινών.

    Συνοπτικά το πρόβλημα μου είναι ότι μου κόψανε το internet χωρίς να το ζητήσω και φυσικά χωρίς να χρωστάω και αρνούνται να μου επιστρέψουν το κόστος εγκατάστασης (50€).

    Με περισσότερες λεπτομέρειες τώρα. Την 28/12/2018 συμφωνήσαμε προφορικά με εκπροσώπους της εταιρείας στο κατάστημα που διαθέτουν για σύνδεση μέσω οπτικής ίνας η οποία θα έφτανε μέχρι εντός της οικίας μου (ftth) και ταχύτητες 40mbps download και 40mbps upload όμως όταν ήρθε ο τεχνικός της εταιρείας τις πρώτες μέρες του τρέχοντος μήνα (08/01/2019 αν δεν κάνω λάθος) εγκατέστησε κεραία και φυσικά με την κεραία δεν είδα ποτέ τις ταχύτητες που μου τάξανε. Εγώ και η συγκάτοικός μου επικοινωνήσαμε τηλεφωνικά με την εταιρεία αρκετές φορές καθώς σε ώρες αιχμής, από το μεσημέρι μέχρι και περί ώρα 21.00, η ταχύτητα ήταν πολύ χαμηλή της τάξης των 2-5 mbps dl (στο Netflix είχε ανάλυση με κουτάκια μεγέθους lego και στο youtube δεν μπορούσα να ακούσω ένα τραγούδι χωρίς να κολλάει κάθε τόσο) και ήρθε τεχνικός 2 φορές ο οποίος είπε ότι η κεντρική κεραία όπου «έβλεπε» η δική μας κεραία είχε πρόβλημα και θα προσπαθούσε να το διορθώσει. Να σημειώσω εδώ ότι δύο τεχνικοί μας ζήτησαν να επικοινωνούμε μαζί του απευθείας στο κινητό για ταχύτερη εξυπηρέτηση όπως και πράξαμε 3-4 φορές. Τελικά δεν κατάφεραν να λύσουν το πρόβλημα και ο ένας εκ των δύο μας έταξε να γυρίσει την δική μας κεραία προς άλλη κεντρική κεραία την Τρίτη 22/01/2019 αλλά δυστυχώς δεν εμφανίστηκε καν και άδικα τον περίμενα στο σπίτι.

    Σήμερα λοιπόν, 28/01/2019, πήγα με τον αδερφό μου στο κατάστημα να διαμαρτυρηθώ για την μη εξεύρεση λύσης εντός 20 ημερών και για να υπογράψω το συμβόλαιο το οποίο με ενημέρωσαν ότι ήταν έτοιμο. Τους ανέφερα τα προβλήματα (1. Μπήκε κεραία αντί για καλώδιο παρά τις διαβεβαιώσεις τους 2. Δεν ήταν χρηστικό το internet τις ώρες αιχμής) και ζήτησα να μάθω πότε θα περάσουν δίκτυο οπτικών ινών στην περιοχή μου (για την ύπαρξη του οποίου είχαν εγγυηθεί προφορικά ότι προϋπήρχε). Αφού έμαθα 1. ότι αυτό αποκλείεται να πραγματοποιηθεί εντός των επόμενων δύο μηνών και 2. ότι το πρόβλημα δεν ήταν βλάβη της κεντρικής κεραίας αλλά υπερφόρτωση αυτής με συνδρομητές, ζήτησα να αναβάλουμε το χρόνο υπογραφής του συμβολαίου για να το σκεφτώ. Τότε η ανωτέρω υπάλληλος της εταιρείας μου ζήτησε να υπογράψω το συμβόλαιο και ότι ανά πάσα στιγμή θα μπορούσα να διακόψω αφού δεν υπάρχει ελάχιστος χρόνος παραμονής (στο συμβόλαιο υπήρχε πεδίο για τον ελάχιστο χρόνο παραμονής το οποίο ήταν κενό και στο οποίο κάλλιστα θα μπορούσα να βάλω μια τεράστια παύλα προς αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων). Όταν της εξηγήσαμε ότι ναι μεν μπορώ να αποχωρήσω όποτε θέλω αλλά δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω τα 50€ του κόστους εγκατάστασης (ασχέτως υπογραφής συμβολαίου) ενώ ποτέ δεν έλαβα όσα προφορικά μου εγγυήθηκαν και τα οποία προβάλουν στον ιστότοπό τους (ftth και σταθερά υψηλές ταχύτητες) μου είπε ότι είμαι προβληματική πελάτης και ότι έχει ξανασχοληθεί με πελάτες σαν κι εμένα αλλά ποτέ δεν ικανοποιούμαστε και ότι θα μου διακόψει την σύνδεση όπως και έκανε αφού επικοινώνησε τηλεφωνικά με κάποιον πιθανώς προϊστάμενο «χαρίζοντας» μας, όπως είπε, τις 20 ημέρες χρήσης του δικτύου (θίχτηκα αλλά προτίμησα να μην δώσω συνέχεια).

    Να αναφέρω κάπου εδώ ότι την ημέρα της εγκατάστασης εγώ (το συμβόλαιο θα γινόταν στο όνομά μου) δεν βρισκόμουν σπίτι αλλά ήταν η συγκάτοικος η οποία δεν γνώριζε ότι fiber to the home δεν έχει πουθενά κεραία πλην του modem και φαντάστηκε ότι η εγκατάσταση έγινε όπως είχε συμφωνηθεί.

    Έχω κρατήσει φωτογραφίες και στιγμιότυπα οθόνης από μετρήσεις που έγιναν μέσω online speedtest καθώς και την απόδειξη πληρωμής των 50€ που έχω καταβάλει για την εγκατάσταση. Παρακαλώ για την βοήθειά σας για να βρω το δίκιο μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα.

    Υπάρχει η ΕΕΤΤ (ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ & ΤΑΧΥΔΡΟΜΕΙΩΝ)
    για καταγελλίες, αλλά νομίζω πρέπει να το ψάξεις καλά το ζήτημα βάση των όρων του συμβολαίου σου, για το τι ζητάς, και τι ισχύει.

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...r/Electronics/

    Τελικά το συμβόλαιο έγινε στο όνομα της φίλης σου
    ή υπέγραψε εκείνη για εσένα ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OPTILAND
    Δυστυχώς η εεττ θέλει προηγούμενη γραπτή επικοινωνία με την εταιρεία και ακόμα δεν έχω απάντηση γενικότερα.
    Όσον αφορά το συμβόλαιο αυτό ήταν έτοιμο προς υπογραφή με τα στοιχεία μου (και μόνο) αλλά δεν το υπέγραψα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ok.. δεν έχω άμεση εμπειρία με την EETT..

    Οπότε 2 είναι τα ζήτηματα σου..

    1ο - Τα 50 ευρώ.
    Λες:
    Όταν της εξηγήσαμε ότι ναι μεν μπορώ να αποχωρήσω όποτε θέλω αλλά δεν έχω δικαίωμα να ζητήσω τα 50€ του κόστους εγκατάστασης (ασχέτως υπογραφής συμβολαίου) ενώ ποτέ δεν έλαβα όσα προφορικά μου εγγυήθηκαν και τα οποία προβάλουν στον ιστότοπό τους (ftth και σταθερά υψηλές ταχύτητες) μου είπε ότι είμαι προβληματική πελάτης

    - Καταλαβαίνω ότι το συμβόλαιο λέει ότι δεν επιστρέφονται δηλαδή.. ?

    2o - Ότι δεν σου βάλανε οπτικές ίνες.. αλλά ασύρματο.. (οπότε γι' αυτόν τον λόγο θες πίσω τα 50 ευρώ..)

    - Το συμβόλαιο τι έλεγε επί αυτού του θέματος.. ξέρουμε ??
    (αλλά μάλλον δεν το έχεις απ' ότι λες..)

    γιατί νομίζω δύσκολα θα βγάλεις άκρη με το τι ειπώθηκε προφορικά..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτοί βάλανε κεραίες κλπ χωρίς να υπάρχει κάπου κάποια υπογραφή; εσύ έδωσες λεφτά χωρίς να υπάρχει κάποιο χαρτί;

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Βλέπω στο site τους τώρα..
    https://optiland.gr/

    Πραγματικά αυτόνομο δίκτυο οπτικών ινών

    Για τη σύνδεση στο ιδιόκτητο, πραγματικά αυτόνομο δίκτυο της Optiland™ δεν απαιτείται η ύπαρξη / προεγκατάσταση τηλεφωνικής γραμμής.
    Φέρνουμε την οπτική ίνα μέχρι το χώρο σας (σπίτι, γραφείο κλπ), γι’ αυτό και οι συνδέσεις μας έχουν την πραγματικά ασύλληπτη ταχύτητα που επιθυμείτε, από την πρώτη μέρα.
    Και στις περιοχές του Νομού Σερρών όπου ακόμη δεν έχει επεκταθεί το δίκτυο οπτικής ίνας, φέρνουμε ταχύτητες οπτικής ίνας με το πιο σύγχρονο ιδιόκτητο δίκτυο WiMAX στην Ελλάδα! Δείτε τη διαθεσιμότητα εδώ.


    Λένε για οπτικές, αλλά λένε και για ασύρματο πάντως..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοί βάλανε κεραίες κλπ χωρίς να υπάρχει κάπου κάποια υπογραφή; εσύ έδωσες λεφτά χωρίς να υπάρχει κάποιο χαρτί;
    Και όντως πιστεύω ότι για να δώσεις οτιδήποτε χρήματα για κάποια εγκατάσταση, (και να γίνει εγκατάσταση..) πρέπει κάτι να έχεις υπογράψει..

    Και η κεραία τι γίνεται τώρα.. επιστρέφεται ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    28-01-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OPTILAND
    Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα να έχω ότι μου τάξανε αλλά μετά από αυτή τη συμπεριφορά δεν νομίζω ότι έχω άλλη επιλογή από τον τερματισμό των οποιονδήποτε σχέσεων, δεν έχει δηλαδή να κάνει με καλώδιο ή κεραία αλλά με το ότι το Ιnternet που μου παρείχαν δεν είναι χρηστικό τις ώρες αιχμής.

    Για τα 50 ευρώ μου είχαν πει εξ αρχής ότι είναι τα έξοδα της εγκατάστασης και δεν αναφέρονται πουθενά (δεν είμαι απόλυτα σίγουρη) στο συμβόλαιο. Σήμερα μου κατέστησαν σαφές ότι αυτά δεν επιστρέφονται (προφανής απάντηση).

    Η τακτική της εταιρείας είναι να παρέχει internet μέσω ιδιωτικού δικτύου οπτικών ινών και όπου αυτό δεν υπάρχει τότε ασύρματα. Όταν πήγα από το κατάστημα της OPTILAND για να ζητήσω την σύνδεση το έπραξα μόνο μετά από διαβεβαίωση από την τότε (διαφορετική) υπάλληλο ότι υπάρχει δίκτυο στην περιοχή μου (πάνω σε αυτό μου προέβαλαν ως δικαιολογία ότι μένω σε πάροδο (προφανώς όταν με ρώτησαν που μένω απάντησα "πάροδος ...... 8"). Τότε μου ζήτησαν 50€ και έκδοσαν ένα παραστατικό για "τέλη σύνδεσης" αόριστα και απόδειξη πληρωμής.

    Το συμβόλαιο το οποίο διάβασα δεν ανέφερε τίποτα περί τρόπου σύνδεσης στο δίκτυο ούτε και για την ποιότητα της σύνδεσης αλλά ανέγραφε το πακέτο (40/40).

    Τέλος όσον αφορά την κεραία εννοείται ότι την θέλουν πίσω αλλά δεν υπάρχει κανένα έγγραφο για την παραχώρηση αυτής ή του modem. Ήρθαν, την βάλανε όπως όπως πριν από 20 ημέρες, βάλανε το modem και αποχωρήσανε.

    Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και την βοήθεια σας

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επι της αρχής έχεις δίκιο, αν και εφόσον δεν εχεις τιποτε στα χερια σου υπογεγραμενο, δυσκολα θα σε βοηθησει κάποιος κρατικός οργανισμος (εεττ, συνηγορος καταναλωτη).
    Στη πραξη βεβαια, τα 50 ευρω δεν ειναι και κανένα ποσό. Δύσκολα καλύπτει το κόστος της wimax κεραιας, πόσο μάλλον των υλικών εγκατάστασης και την αμοιβή του τεχνικού.
    Το λογικό, με φπα και φόρους θα ηταν πχ 500 ευρώ. Τα 50 ευρω ειναι μαλλον φιλικη συμμετοχή.
    Απο κει και πέρα, αφού έχεις στα χέρια σου την κεραια, μπορείς παντα να διαπραγματευτεις την επιστροφή της με το 50ρικο και οτι κατσει.
    Ομως για αυτά τα ποσά οτιδήποτε άλλο δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπάρχει δόλος. Ελαφρότητα, ναι, τεχνικη ανεπάρκεια, προφανως, αλλα μέχρι εκει.

    ΥΓ. Ισχυει οτι αν κατι ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο, πιθανοτατα δεν ειναι

  9. #9
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath


    Επ' ευκαιρία πάντως να σου πω ότι στην πόλη των Σερρών υπάρχουν 2 περιοχές, (2 Αστικά Κέντρα) όπως εικονίζονται στην
    παραπάνω φωτογραφία όπου έχει αναλάβει ο OTE να εγκαταστήσει καμπίνες VDSL μέσα στο 2019.

    Εν υπάρχει σταθερή σύνδεση, και μένεις εντός των περιοχών που φαίνονται στην φωτογραφία
    μπορείς να το έχεις και αυτό υπόψιν.

    Εάν θες περισσότερα στοιχεία εάν θα καλύπτεσαι από το δίκτυο VDSL εκεί που μένεις, μπορούμε να το κοιτάξουμε πιθανώς άμεσα,
    καθώς έχουν ανακοινωθεί τα σημεία που θα μπουν νέες καμπίνες VDSL.

    Η φωτογραφία είναι από τον χάρτη που υπάρχει εδώ:
    http://fttxgr.eu/map
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 29-01-19 στις 10:07.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  10. #10
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εαν η πληρωμή δεν εγινε με μετρητα αλλα με καρτα, στειλε ενα εμαιλ με ολες τις λεπτομέρειες και πες τους οτι ενα δεν πραξουν τα δέοντα σε μια εβδομάδα θα προχωρήσεις σε charge back με την τραπεζα σου.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οχι ακριβως. Εχει εκδοθει νομιμο φορολογικο παραστατικο και η εγκατασταση έγινε. Η τραπεζα δεν μπορει να κανει απολυτως τιποτε σε τετοιες περιπτωσεις.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    σωστα, πληρώθηκε η απόδειξη αλλα δεν εχει υπογραφεί συμβολαιο.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ως επιχειρημα εκφοβισμου του δινω ενα 10%. Επι της ουσίας, καμμία απολύτως τύχη. Η τραπεζα θα ζητήσει εκδοση παραστατικού, η/και αποδεικτικο courier σε περιπτωση πωλησης απο αποσταση.
    Απο κει και περα δεν ασχολειται. Ειναι σαν να λες οτι αν παραλαβεις προιον και ειναι σπασμενο, μπορεις να ακυρωσεις την συναλλαγη. ΔΕΝ, σε καμμια περιπτωση.

  14. #14
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Το μόνο που μπορείς να πεις στην τράπεζα είναι ότι δεν έκανες εσύ τη συναλλαγή. Όλα τα άλλα δεν πιάνουν.

    Αλλά μετά αν αποδειχτεί το ανάποδο μπορεί να έχεις άλλες κυρώσεις.

    Αν ήταν έτσι θα παραγγέλνανε από κίνα και με το που το κάνανε αποστολή την 2η μέρα, θα κάνανε ακυρώσεις.

    Η τράπεζα δεν είναι εγγυητής των αγοραστών για να τα ακυρώνει. Αυτά στο Paypal/Amazon. Μόνο για απάτη θα το κάνει ή την ίδια μέρα ακύρωση μεταφορά ποσού (που δεν έχει εκτελεστεί).

    Αν ήταν έτσι θα σου έβαζα το νοίκι και θα το έπαιρνα πίσω. θα πλήρωνα το super market και θα τα ακύρωνα κτλ.

  15. #15
    Το avatar του μέλους BasiliCeLew
    BasiliCeLew Guest
    Καλησπέρα μιας κ έβαλα κ εγώ σε αυτή την εταιρεία μπορώ να επιβεβαιώσω ότι η παραπάνω εμπειρία που αναφέρθηκε είναι πολύ εύκολο να συμβεί σε οποιονδήποτε πάει να κάνει νέα σύνδεση (εκτός κ αν πάει γνωρίζοντας και πράττοντας ανάλογος)

    Στα αρνητικά

    1. Υπάρχει μια υπάλληλος (μια ξανθιά κοντουλα) η οποία έχει μαύρα μεσάνυχτα με αποτέλεσμα να υπόσχεται σε όλους ότι καλύπτεται η περιοχή του από οπτικές ίνες, και μία υπάλληλο ακόμα υπερβολικά αγενής αλλά τουλάχιστον δεν σε παραπληροφορει.

    2. Δεν είναι δυνατή έκδοση συμβολαίου χωρίς πρώτα την πραγματοποίηση της εγκατάστασης με αποτέλεσμα να πληρώνεις το 50€ και να μην ξέρεις αν στην ουσία κάνεις την δουλειά σου με την εταιρεία τους μιας και δεν δίνουν συμβόλαιο ή εγγύηση για αυτό που λένε ότι ΘΑ σου προσφέρουν.

    3. Εμένα μου ξεκαθάρισαν και από email και προφορικά ότι καλυπτομαι από οπτικές ίνες και ότι χρειάζομαι 15-20 μέρες για την ενεργοποίηση της γραμμής. Μετά από 4 μέρες με παίρνει ο τεχνικός για να περάσουμε κεραία.

    4. Δεν υπάρχει σωστή οργάνωση, σίγουρα η Σέρρες είναι μια επαρχιακή πόλη αλλά δεν βλάπτει η ύπαρξη επαγγελματισμου σε όλα τα επίπεδα, η συμπεριφορά των υπαλλήλων είναι λες και βρίσκεσαι σε δημόσια υπηρεσία κάτι καταστρέφει την συνολικότερη εικόνα.

    Τώρα όμως ας πούμε τα θετικά.

    1. Παρόλο που δεν με καλύπτει οπτική ίνα (για την οποία ζήτησα γραπτώς να μου επιβεβαιώσουν την δωρεάν αναβαθμίση της σύνδεσης μου μόλις περάσει από μένα η ινα, αλλά ακόμα δεν πήρα τέτοιο χαρτί) έκανα 30/30 σύνδεση με κεραία και κλειδώνει στα 35/31 με 18-28ms. Δεν έχω χρησιμοποιήσει αρκετά το δίκτυο ακόμα για να πω για σταθερότητα μιας και είμαι εκτός τελευταία.

    2. Με κεραία μπορώ να κλειδώσω μέχρι 100/100 (30/30 χωρίς τηλεφωνική γραμμή είναι 18€ τα 50/50 25€ τα 100/100 27€ που είναι πολύ τίμια η τιμή τους). Η ταχύτητα ευτυχώς της μέγιστης ταχύτητας δοκιμάστηκε στην πράξη από τον τεχνικό κατά την εγκατάσταση.

    3. Υπάρχει δωρεάν απεγκατασταση και εγκαταστάση σε περίπτωση μετακόμισης (πράγμα που με καίει αρκετά γιατί δεν έχω βρει ακόμα το κατάλληλο σπίτι).

    4. Ταξιδεύω πολύ σε Ελλάδα και εξωτερικό και το θετικό είναι ότι μπορώ τους μήνες που λείπω απλά να μην πληρώνω και να κόβεται το ίντερνετ. Με το που γυρίσω ενεργοποιω αυθημερόν το ίντερνετ ξανά.


    Ανάμεικτα τα συναισθήματα σαν πελάτης με την optiland, αλλά αν διορθώσουν την κακή εξυπηρέτηση στο κατάστημα (οι τεχνικοί που με εξυπηρέτησαν ήταν πολύ ευγενικοί) πιστεύω θα είναι η καλύτερη επιλογή στην Σέρρες.

    Μακάρι να εκμεταλλευτούν όπως λένε τις νέες εγκαταστάσεις φυσικού αερίου και τηλεθέρμανσης που πραγματοποιούνται στην πόλη για να τοποθετήσουν πραγματικά οπτικές ίνες σε ολόκληρη την πόλη.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας