Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 168
  1. #31
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε καλος συνδυασμος ειναι , ενας γονιος νεος , ενας γονιος αρχαιος ;
    Για μένα δεν έχει τόση σχέση η ηλικία (εξαίρεση η γυναίκα), αλλά ο τρόπος που θα μεγαλώσει το παιδί...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  2. #32
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο τρομακτικό είναι να βλέπεις <25αρηδες γονείς....
    Λες ε; Απο το να μεγαλώνουν παιδιά οι 65+ παππούδες, ας τα μεγαλώνουν οι 65+ γονείς; Είναι και αυτό μια αποψη στη βάση της λογικής.

  3. #33
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσο πιο τρομακτικό είναι να βλέπεις <25αρηδες γονείς....
    Οσους γονείς ξέρω που έχουν παντρευτεί σε ηλικία <25 ετών (και οι δύο), το 90% έχουν χωρίσει. Ειναι καλύτερο για τα παιδιά;

  4. #34
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γιατροί μπορεί να μην το λένε, αλλά όσο μεγαλώνει ηλικιακά η γυναίκα, τόσο μεγαλώνει και η πιθανότητα γέννησης παιδιού με σύνδρομο Down. Η πιθανότητα μιας 20χρονης σε σχέση με μια 33χρονη ειναι απλά χαοτική (δεν θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα). Επίσης το σώμα σε μια νέα επανέρχεται πιο εύκολα, μια μεγάλη όχι. Σε μια νέα πιο εύκολο είναι να γίνει φυσιολογικός τοκετός, μια μεγάλη είναι πιο πιθανό να πάει καισαρική, που έχει άλλα θέματα (είναι εγχείρηση), αφήνει συμφήσεις και άλλα.
    μια χαρά το λένε οι γιατροί, απλά στο καρουζελ κανένας δεν τους ακούει.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #35
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες ε; Απο το να μεγαλώνουν παιδιά οι 65+ παππούδες, ας τα μεγαλώνουν οι 65+ γονείς; Είναι και αυτό μια αποψη στη βάση της λογικής.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσους γονείς ξέρω που έχουν παντρευτεί σε ηλικία <25 ετών (και οι δύο), το 90% έχουν χωρίσει. Ειναι καλύτερο για τα παιδιά;
    Tι δεν διαβάσατε απο αριστερά προς τα δεξιά ?
    O xhaos σχολίασε αρνητικά οτι το να κάνεις πολλύ μεγάλος παιδί είναι άσχημο δίνοντας προσωπικό παράδειγμα και του απαντάω με ένα όμοιο για τις μικρές ηλικίες γονιών.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσους γονείς ξέρω που έχουν παντρευτεί σε ηλικία <25 ετών (και οι δύο), το 90% έχουν χωρίσει. Ειναι καλύτερο για τα παιδιά;
    Καλα εννοείται πως εκτος ακραίων περιπτώσεων είναι καλύτερο ενα παιδί ή ενας εφηβος να βλέπει τον μπαμπά του τα σαββατοκύριακα απο το να τον βλέπει στα μνημόσυνα μια φορά τον χρόνο. Τι συζητάμε τώρα;

    Κατα τα άλλα όσοι έχουν αγάπη να δώσουν κάνουν για γονείς ακόμα και αν ξεκινάν σε "αντισυμβατικές" ηλικίες, ελπίζω απλά να είναι διατεθιμένοι να δώσουν την απειρη αγάπη που χρειάζεται ώστε να μπορούν τα παιδιά να διαχειριστούν την απώλεια την οποία και θα βιώσουν στο κέντρο της παιδικής τους ηλικίας.

  7. #37
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσους γονείς ξέρω που έχουν παντρευτεί σε ηλικία <25 ετών (και οι δύο), το 90% έχουν χωρίσει. Ειναι καλύτερο για τα παιδιά;
    γιατί όσοι παντρεύτηκαν στα 30 με 39? στα 40 με 49?
    ο γάμος γενικά θέλει υποχωρήσεις, όπως και η οικογένεια.
    και ο σύγχρονος δυτικός άνθρωπος απλά έχει λάθος εικόνα για τον εαυτό του και για αυτό δεν δέχεται ποτέ να μπει σε δεύτερη μοίρα.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  8. #38
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμμ...Το να κάνεις παιδιά είναι απόφαση ζωής. Πολλλύ περισσότερο όταν έχεις ζήσει/ζείς σε περιόδους ακμής (δικά σου λεφτά στην τσέπη ή και περιοχή)...Όταν έχεις το μυαλό να δείς λίγο μπροστά, δεν νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να πεισθείς να κάνεις παιδιά που θα ζήσουν σε περιβάλλον χειρότερο απο αυτό που μεγάλωσες εσύ. Με αυτού του είδους τις σκέψεις νομίζω οτι εμπειρίες ανθρώπων πχ που μετανάστευσαν είναι η επιβεβαίωση του κανόνα για τις συνθήκες μεγαλώματος παιδιών και οχι δείγμα "μάχιμου" γονέα.
    Δεν ειναι πάντα δεδομένο οτι κάποιος θα ζησει σε χειρότερες συνθήκες.
    Αν οι γονείς μας σκέπτονταν με τον ιδιο τρόπο, εμεις δε θα υπήρχαμε. Ευτυχως λοιπόν που δε κοίταξαν μπροστά.

    Πολλά ζευγάρια έχουν τη λογική του "κάτσε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα".Τα πράγματα δεν μπορουμε να ξέρουμε πως θα πάνε.
    Πριν 10 χρόνια ακουγαμε για κριση στην Αμερικη κι εμεις γελάγαμε διοτι δεν ειχαμε ιδέα τι συμβαίνει εδω. Και μετά, ζήσαμε εποχές με ξυλο έξω απο τα ΑΤΜ.

    Η άποψή μου ειναι πως αν θέλεις να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί, δε θα κοιτάξεις τι κάνει ο κόσμος και το τι μπορεί να γινει στο μέλλον, αλλά το τώρα.
    Και ειναι πολύ σκληρό αυτό που λένε κάποιοι πως "τι το έκανε το παιδί, ενω είχε δάνειο και τωρα ειναι άνεργος".
    Ναι διοτι το ιδιο μπορει να πάθενε ο πατέρας σου. Τυχαία δε το έπαθε. Στις ΗΠΑ υπάρχουν πχ άστεγοι και τα παιδιά τους τα έχει πάρει η προνοια. Ανθρωποι που πχ πριν 3 χρονια ειχαν δικο τους σπιτι. Την έπαθαν.

    Οπως έγραψε και ο Ανον αυτή ειναι η κοινωνία μας, έτσι ζουμε.
    Ο απο πάνω μου έχει 6 παιδιά. 6!!!!!!!
    45άρης ειναι, στρατιωτικός και η γυναίκα του τραπεζουπάλληλος. Ένα 5άρι έχουν δικό τους.

    Δεν έχω ακουσει ποτέ φωνη. Δεν έχω ακουσει ποτέ παράπονο. Απλά δεν πάνε σε 500 δραστηριότητες τα παιδιά, ούτε έχουν 800 παιχνίδια το καθένα. Ο διπλα έχει ένα πιτσιρίκι και το δωμάτιό του ειναι γεμάτο παιχνίδια.Ολο γκαρίζει και ζητάει και άλλα.

    Θέμα γονιού ειναι ολα.

  9. #39
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατί ειδικά αν δεν έχεις λεφτά (αυτό είναι το επιχείρημα) είναι πιο οικονομικό να ασχοληθείς με το παιδί σου συνέχεια ώστε να μην μένει πίσω στα μαθήματα, οπότε να μην έχεις πολλά φροντιστήρια.
    υπάρχουν και ενασχολήσεις που είναι δωρεάν (πχ πρόσκοποι), και θέλουν μόνο χρόνο.
    Μην μπερδευεις αυτόν που δεν έχει απασχόληση επειδή δεν θέλει με αυτό επειδή δεν βρίσκει. Μάλλον είσαι πολύ μα πάρα πολύ έξω απο τον χορό. Ενα άλλο σημείο είναι ότι κάποιος που δεν βρίσκει δουλειά, το πιθανότερο είναι (σημαντικά πιθανότερο) ανειδίκευτος. Αυτό γίνεται γιατί δεν έχει κάνει σπουδές πλην των υποχρεωτικών και αυτών με το ζόρι. Σαν πρωην καθηγητής σε ΕΠΑΛ ξέρω. Αυτοί οι άνθρωποι δεν μπορούν να βοηθήσουν τα παιδιά τους με τα μαθήματα. Ούτε καν στο δημοτικό τις περισσότερες φορές. Επίσης η ανεργία και η συνεχής ανάγκη εύρεσης εργασίας δημιουργεί τεράστιο ψυχολογικό στρές, αποδεδειγμένα, που σίγουρα δεν είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για να προσφέρει οικογενειακές στιγμές με το παιδί. Ασε που οι άλλοι, συγγενείς και φίλοι θα λένε για τον αχαίρευτο τεμπελχανά που παίζει με το παιδί αντί να βρεί μια δουλειά να φέρνει φαγητό στο σπίτι αντί να ζούν με δανεικά και επιδόματα και βοήθεα απο την συνταξη γονέων.
    Α, και μην φέρνεις παραδείγματα, γιατί είσαι ΑΝΙΔΕΟΣ. Εχω παιδιά, και τα πήγενα πρόσκοπους. Μόνο δωρεάν δεν είναι. Κάθε συναντηση έπρεπε να πηγαίνουν μισό ευρω. Τρία παιδιά δυο φορές την εβδομάδα, ίσο τρία ευρώ ίσον 12 τον μήνα.
    Επιπλέον στολές, τις πληρώνεις. Σάκους και λοιπό εξοπλισμός για τις εκδρομές. Τις πληρωνεις. Θυμάμαι για τα 2 πρώτα παιδιά όλος ο εξοπλισμός και οι στολές μου είχαν κοστίσει κοντά 360 ευρώ. συνολικά. δεν είναι αστείο ποσό. Εκδρομές, Τις πληρώνεις
    Εντάξει, είναι φθηνότερα απο κάτι άλλες δραστηριότητες.

    εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι οι περισσότεροι δεν έχουν λεφτά για να τα κάνουν και τα δυο (και πρωτεΐνη και φρουτοκρέμες) και προτιμουν να κόψουν το παιδί από το να κόψουν το γυμναστήριο.
    επιπρόσθετα αυτό που βλέπω συνέχεια πλέον είναι στις παιδικές χαρές οι γονείς αντί να βλέπουν τα παιδιά τους μη χτυπήσουν ξέρω εγώ, κάθονται στο κινητό (intragram, FB κλπ).
    όλα αυτά τα τσουβαλιάζω στο παρτακηδες.
    μάλλον έχεις πολλές κακές προσωπικές εμπειρίες. Σου κόβανε το γυμναστήριο για να μπορούν να πάνε Ρέμο; χαχαχα
    Τέλος πάντων, νομίζω αυτά που λές ανήκουν σε μια εξαιρετικά μικρή θλιβερή μειοψηφία. Εδώ υπάρχουν άλλοι γονείς που κάνουν ακόμα χειρότερα, τα σαπίζουν στο ξύλο, τα εκπορνεύουν, μην πω για τις περιπτώσεις που προκαλούν ακρωτηριασμούς προκειμένου να μπορούν να ζητιανεύουν. Ναι, υπάρχουν και αυτά. Αλλά ειναι μια μικρή μειοψηφία. Δεν μιλώ για την μικρή αυτή μειοψηφία, ούτε για την άλλη, την ιδανική, που βλέπουμε στις διαφημίσεις.

  10. #40
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ρε Ανον, είσαι ενα τεράστιο κινητό στερεότυπο ώρες ώρες.

  11. #41
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    @ανον
    κατ αρχήν έχω δυο, το έχω ξαναπεί. όχι ότι θα έπρεπε να παίζει ρόλο.
    διαφορετικά και εσύ μπορεί να μην έχεις 4.
    . Σου κόβανε το γυμναστήριο για να μπορούν να πάνε Ρέμο; χαχαχα
    αν είναι να το γυρίσεις και εσύ στο ad hominem και στο straw man (δεν σου το είχα ομολογώ) συνέχισε απρόσκοπτα.

    τώρα στο επιχείρημα ότι οι πρόσκοποι θέλουν μισό ευρό, η απάντηση είναι ότι τα τσιγάρα κάνουν 3.70 (τόσο είχαν όταν το έκοψα, τώρα δεν ξέρω που έχει πάει).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  12. #42
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι πάντα δεδομένο οτι κάποιος θα ζησει σε χειρότερες συνθήκες.
    Αν οι γονείς μας σκέπτονταν με τον ιδιο τρόπο, εμεις δε θα υπήρχαμε. Ευτυχως λοιπόν που δε κοίταξαν μπροστά.
    Εποχές όπου σχεδόν μηδενική ανεργία, απασχόληση ικανοποιητική ακόμα και για ανειδίκευτο εργάτη, σταθερό πλαίσιο για πάρα πολλά χρόνια (θάλεγα απο τα 60'ς έως τα 90'ς). Μετά άρχισε να χαλάει το πράγμα.

    Πολλά ζευγάρια έχουν τη λογική του "κάτσε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα".Τα πράγματα δεν μπορουμε να ξέρουμε πως θα πάνε.
    Πριν 10 χρόνια ακουγαμε για κριση στην Αμερικη κι εμεις γελάγαμε διοτι δεν ειχαμε ιδέα τι συμβαίνει εδω. Και μετά, ζήσαμε εποχές με ξυλο έξω απο τα ΑΤΜ.
    Και καλά κάνουν. Θες να πείς πχ ότι ο Αιθίοπας που κάνει παιδιά, που θα πεθάνει απο πείνα καλά κάνει;
    (Το πάω στο extreme για να δείξω την λογική του πράγματος)
    Και βέβαια δεν μπορείς να ξέρεις πως θα πάνε τα πράγματα, αλλά και αυτό έχει κλίμακες. Και δεν νομίζω ότι όλοι αυτοί που λένε κάτσε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα, περιμένουν ότι θα τους έρθει το τζόκερ ή μισθός CEO για να πούν ΟΚ, τώρα είμαστε καλά , προχωράμε. Αλλά σίγουρα ένα ζευγάρι με οικοεγενειακό εισόδημα 500 ευρώ τον μήνα, δεν βγαίνει. Με τίποτα. Ουτε καν τα βασικά έξοδα. Ακόμα και με 1000, το σκέφτεσαι. Αλήθεια, έχετε κάνει παιδιά; Μετρήσατε τι κόστος ειναι; Και δυστυχώς, αυτό το γαμημένο το κόστος, δεν γίνεται να το ξεπεράσεις με ευχολόγια. Τι θα κάνεις στο βρέφος; Δεν θα πάρεις πάνες; Δεν θα το πάς γιατρό; Δεν θα πάρεις γάλα (και ας αφήσουμε το θέμα του θηλασμού, εστω για μετά απο τους πρώτους 6 μήνες). Δεν θα πρέπει να πάρεις ρούχα, καρότσι κλπ; Ολα αυτά τα γαμημένα μπορείς να τα ξεπεράσεις με απλά προσφέροντας τον χρόνο σου στο παιδί σου; Πλάκα μου κάνετε; Οταν εχεις ανελαστικές δαπάνες, νοίκι, ρεύμα, κλπ, να κόψεις τι; Και όλα αυτά γιατί; Για να κάνεις παιδί να το μεγαλώσεις με χιλιάδες κόπους και στο τέλος να είναι ένας απελπισμένος νέος επειδή κατα κανόνα με ποσοστό 66% θαναι άνεργος; Πλάκα μου κάνετε; Οποιος στην Ελλάδα, δεν έχει εισόδημα >20.000 τον χρόνο (οικογενειακό), ούτε καν να σκεφτεί για παιδί, είναι καταστροφή δική του, της ψυχικής του υγείας, είναι καταστροφή του παιδιού που θα φέρει στον κόσμο και ευθύνη του.

    Δεν μιλάω για υπερβολές, αλλά με βάση το οικονομικό υπόβαθρο της κοινωνίας, στην Ελλάδα είναι απαιτητό ένα μινιμουμ εισοδήματος για να μπορείς να στηρίξεις ένα (ΕΝΑ) παιδί. Απο κεί και πέρα, για περισσότερα βάλε αντίστοιχα συν. Εγώ ήμουν τυχερός και είχα καλό οικογενειακό εισόδημα οπότε είπα ΟΚ, και πήγα μέχρι τέταρτο. και φυσικά την ιστορία την ξέρετε, μνημόνια και έτσι, κλπ κλπ.
    Θα συμφωνήσω ότι δεν μπορείς να ξέρεις για το μέλλον (πλην ισως ότι θα είμαστε σε μνημόνια μέχρι να παγώσει η κόλαση, για όσους δεν το κατάλαβαν ανεργία στο 66% των νέων θα έχουμε για τουλάχιστον άλλα 10 χρόνια το λιγότερο το πιθανότερο για πάντα). Με βάση λοιπόν πάντα τις τρέχουσες καταστάσεις δεν είναι το κλίμα ευνοικό για τα περισσότερα ζευγάρια να κάνουν παιδιά. Το αντίθετο. Και όσοι το τολμούν, τρώνε την παπάρα. Και ξέρετε κάτι; Το βλέπουν και οι άλλοι, φίλοι, υποψήφιοι γονείς.... Και λένε, άσε, τέτοια παπάρα να λείπει.
    Είπαμε. Πολιτικές. Μπορεί να μειωθεί η ανεργία στο 5%; Μπορεί να υπάρχουν θέσεις εργασίας και για ανιδείκευτους εργατες ακόμη ακόμη, που ναναι αξιοπρεπείς (μισθολογικά και εργασιακά); Μπορεί να προστατευθεί πραγματικά η μητρότητα; Μπορούμε να αλλάξουμε μυαλά οι έλληνες γονείς, και να απαλλαχτούμε απο τον υπερπροστατευτισμό;

    Μπα, δεν νομίζω. Σωτηρία καμμιά λέμε.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Ανον, είσαι ενα τεράστιο κινητό στερεότυπο ώρες ώρες.
    Μου αρέσει που λές ότι είμαι ΤΕΡΑΣΤΙΟ

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ανον
    κατ αρχήν έχω δυο, το έχω ξαναπεί. όχι ότι θα έπρεπε να παίζει ρόλο.
    διαφορετικά και εσύ μπορεί να μην έχεις 4.

    αν είναι να το γυρίσεις και εσύ στο ad hominem και στο straw man (δεν σου το είχα ομολογώ) συνέχισε απρόσκοπτα.

    τώρα στο επιχείρημα ότι οι πρόσκοποι θέλουν μισό ευρό, η απάντηση είναι ότι τα τσιγάρα κάνουν 3.70 (τόσο είχαν όταν το έκοψα, τώρα δεν ξέρω που έχει πάει).
    Για το πρώτο, για πλάκα το είπα, γιατί επιμένεις σε εναν συγκεκριμένο τοπικ.
    Για το δεύτερο, ποτέ δεν κάπνισα, δεν καπνίζω, δεν πίνω, δεν βγαίνω καν. Και παρόλη την οικονομία, το πράγμα δεν έβγαινε. Επρεπε να τσοντάρουν οι συνταξιούχοι γονείς. Το θεωρώ προσβλητικό να έχω φτάσει στα 50, να κάνω δυο δουλειές, και να πρέπει να τσοντάρουν και οι γονείς μου απο το υστέρημά τους. Εσύ μπορεί νασαι πιο τυχερός και ναχεις καλύτερο εισόδημα. Και εγώ θα ήμουν καλύτερα εαν είχα μόνο 2 παιδιά.
    Γιαυτό θεωρώ πλέον όχι και τόσο καλή σκέψη όσοι κάνουν παιδιά και ειδικά πολλά. Δυστυχώς η Ελλάδα του σήμερα με οδήγησε σε αυτό. Και οδηγεί και άλλους. Οποτε μην βλέπετε παράδοξο το δημογραφικό πρόβλημα. Που θα ενταθεί ακόμη περισσότερο, μιας και πολλοί νέοι, και εν δυνάμει νέοι γονείς/οικογένειες, έχουν μεταναστεύσει στο εξωτερικό.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    O Αιθίοπας κάνει παιδιά επειδή δεν έχει προσβαση σε μεθόδους αντισύλληψης με τον Τραμπ, εκμεταλλευομενος τις εμμονές των συντηρητικών, να κόβει και την ελάχιστη βοήθεια που μπορούσαν να παίρνουν τα ζευγαρια εκει. Φέρνεις παραδειγμα μια ηπειρο που γενανε παιδιά με HIV και με τις γυναίκες να χρησιμοποιούν τον θηλασμό σαν μέθοδο αντισυλληψης. Μην καταφευγεις σε αγνοια της πραγματικότητας για να βγει το λογικοφανές επιχείρημα στο ιντερνετ.

  14. #44
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Anon et al. έχεις σαφέστατα κάθε δικαίωμά για να τα λες αυτα και έχεις και δίκιο όσο αφορά το μέλλον που θα τους προσφέρεις εδώ, και καλά έκανες και μεταναστευσες.
    ΟΜΩΣ
    1. Ανάμεσα στο κανένα, και τα τέσσερα παιδιά υπάρχουν το ένα, τα δυο και τα τρία. Ότι μπορεί ο καθένας πρέπει να κάνει. ΤΟ σίγουρο είναι ότι με κανένα, δεν μπορείς να λες ότι θα χάσουμε τη ρωμιοσύνη γιατί είσαι ένας από τους εκατομμυρια λόγους, ούτε μπορείς να παραπονείσαι ότι οι Τούρκοι έχουν δεκαπλάσιο πληθυσμό. Στο κάτω κάτω, αν εξαφανιστουμε σαν έθνος επειδή δεν κάνουμε κανένα παιδί, τι θέλουμε οι υπόλοιποι να αφήσουν ακατοίκητη την περιοχή τιμής ένεκεν?
    2. Εγώ το σύνηθες παράδειγμα που βλέπω στον κύκλο μου είναι ότι (με εξαιρέσεις που έχουν τύχει να μην μπορούν να κάνουν) όσοι δεν κάνουν (στα 40 πλέον) είναι καθαρά γιατί έχουν το μυαλό πάνω από το κεφάλι και α) πετάνε τα λεφτά τους δεξιά αριστερά, από χορούς και warhammer μέχρι κάθε μέρα για καφέ είτε β) ο ένας τους ξινίζει ο άλλος τους βρώμαγε και ξαφνικά έχουν βρεθεί σε μια φάση where have all the good men / women gone?
    3. Τα περί population bomb δεν ισχύουν, η θέση βασιζεται στο ότι οι πόροι είναι πεπερασμένοι (το οποίο είναι σωστό) αλλά αγνοεί το ότι η τεχνολογία αλλάζει (πχ πόση πατάτα έβγαζε 1 στρεμμα πριν 200 χρόνια και πόση βγάζει σήμερα το ίδιο οικόπεδο).
    Τίποτα δεν πρέπει.
    Ο καθένας κάνει ότι κρίνει ότι μπορεί να κάνει με βάση τις δυνατότητές του και σιγουρα το αν πρέπει ή δεν πρέπει είναι κάτι που ο καθένας κρίνει.
    Επίσης ο anon λέει ακριβώς αυτά που ειπα και εγώ. Απλά τα λεει 10 φορές πιο ωμά μιας και έχει προσωπική πείρα και έφτασε τελικά να φύγει στο εξωτερικό.
    Αν δεν θέλουμε να εξαφανιστούμε , καλό ειναι να πιέσουμε προς τα κέντρα αποφάσεων να αλλάξουν κάποια πράγματα. Ακριβώς επειδή δε μας χρωστάνε τίποτα τα παιδιά μας, ούτε σίγουρα είναι κίνητρο να κάνεις παιδί το αν θα πεθάνει το έθνος των Ελλήνων.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  15. #45
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Αιθίοπας κάνει παιδιά επειδή δεν έχει προσβαση σε μεθόδους αντισύλληψης με τον Τραμπ, εκμεταλλευομενος τις εμμονές των συντηρητικών, να κόβει και την ελάχιστη βοήθεια που μπορούσαν να παίρνουν τα ζευγαρια εκει. Φέρνεις παραδειγμα μια ηπειρο που γενανε παιδιά με HIV και με τις γυναίκες να χρησιμοποιούν τον θηλασμό σαν μέθοδο αντισυλληψης. Μην καταφευγεις σε αγνοια της πραγματικότητας για να βγει το λογικοφανές επιχείρημα στο ιντερνετ.
    Οχι, δεν καταφεύγω σε άγνοια. Ο αιθίοπας έχει δωρεάν προφυλακτικά, έχει δωρεάν μόνιμη στείρωση αν θέλει. Δεν το κάνει. Κάνει παιδιά, γιατι και θέλει να κάνει σεξ, και θέλει να τεκνοποιήσει, απλά αδιαφορεί για το μέλλον ή δεν ξερω τι. Ενώ ξέρει ότι δεν υπάρχει μέλλον, υπάρχει πείνα. Ηδη τα προγράμματα αυτά τρέχουν εδώ και πολλές δεκαετίες. Μιλάμε για μια άλλη χώρα, που υπάρχει μια άλλη μενταλιτέ, και το θέμα εκεί έχει να κάνει περισσότερο με την μενταλιτέ. Ο άντρας πρέπει να σπέρνει.
    Και έγραψα, ότι αυτό ειναι μια ακραία κατάσταση, extreme. Ειναι μια exreme κατάσταση αδιαφορίας για το μέλλον.
    Ναι, δεν γνωρίζουμε το μέλλον, μπορεί στην τελική να πέσει ο Απόφις επάνω μας και όλα να γίνουν κόλαση, αλλά σε κάποιο μικρό βαθμό μπορείς να ξέρεις κάποια πράγματα.
    Και το κυριότερο. Την τρέχουσα κατάσταση. Η κυοφορία, σημαίνει έξοδα. Η γέννα σημαίνει έξοδα. Το νεογνό σημαίνει έξοδα. Το νήπιο σημαίνει έξοδα. Ξεκινάμε λοιπόν απο το πολύ απλό, το να έχεις ΕΝΑ παιδί, δεν συγκρίνεται πιστευω με το κόστος να πάς Πάολα. Εχεις, ΣΗΜΕΡΑ, την δυνατότητα, την οικονομική, να φέρεις ένα μωρό στον κόσμο; Και δεν μιλάω να πάς Διαβαλκανικό ή Ιασώ, ναχεις τον πιο ακριβό γυναικολόγο κλπ κλπ. Απλά πράγματα. Ειναι απλά μαθηματικά. απλό budgeting. Συν ένα 30% επιπλέον για τυχόν επιπλέον απρόβλεπτα κόστη. Τοχεις; Εσυ μπορει να τόχεις. Και πολλοί άλλοι. Αλλά ακόμα περισσότεροι, κάποιοι νέοι που ξέρω των 500 ευρώ οικογενειακό εισόδημα τον μήνα, δεν μπορούν να το στηρίξουν. Και κάποιοι εξ αυτών θα το κάνουν το τόλμημα, με βοήθεια γονέων. Αλλά δεν παύει να ξεκινάμε απο απλά οικονομικά ότι δεν πάει.

    Ειναι το λιγότερο θλιβερό να βλέπετε και να καταδικάζετε κάποιες επιλογές φέρνοντας γελοία παραδείγματα, όπως ότι προτιμάνε να πάνε στην Πάολα απο το να κάνουν ένα παιδί, όταν δεν μπορείτε να μπείτε στην κατάσταση κάποιου με τα βίας μπορεί ο ίδιος να ζήσει, αν μπορεί τελικά και αυτό.

    Και δυστυχώς τα έξοδα λοχείας, τοκετού, νεογνού, νηπίου, δεν μπορούν να μετακυλιστούν στο μέλλον όπου μπορεί τα πράγματα ναναι καλύτερα. Τι θα πείς τον γιατρό; Γράφτα; Το σούπερμάρκετ; Γράφτα και μετά μερικά χρόνια βλέπουμε;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    O Αιθίοπας κάνει παιδιά επειδή δεν έχει προσβαση σε μεθόδους αντισύλληψης με τον Τραμπ, εκμεταλλευομενος τις εμμονές των συντηρητικών, να κόβει και την ελάχιστη βοήθεια που μπορούσαν να παίρνουν τα ζευγαρια εκει. Φέρνεις παραδειγμα μια ηπειρο που γενανε παιδιά με HIV και με τις γυναίκες να χρησιμοποιούν τον θηλασμό σαν μέθοδο αντισυλληψης. Μην καταφευγεις σε αγνοια της πραγματικότητας για να βγει το λογικοφανές επιχείρημα στο ιντερνετ.
    Οχι, δεν καταφεύγω σε άγνοια. Ο αιθίοπας έχει δωρεάν προφυλακτικά, έχει δωρεάν μόνιμη στείρωση αν θέλει. Δεν το κάνει. Κάνει παιδιά, γιατι και θέλει να κάνει σεξ, και θέλει να τεκνοποιήσει, απλά αδιαφορεί για το μέλλον ή δεν ξερω τι. Ενώ ξέρει ότι δεν υπάρχει μέλλον, υπάρχει πείνα. Ηδη τα προγράμματα αυτά τρέχουν εδώ και πολλές δεκαετίες. Μιλάμε για μια άλλη χώρα, που υπάρχει μια άλλη μενταλιτέ, και το θέμα εκεί έχει να κάνει περισσότερο με την μενταλιτέ. Ο άντρας πρέπει να σπέρνει.
    Και έγραψα, ότι αυτό ειναι μια ακραία κατάσταση, extreme. Ειναι μια exreme κατάσταση αδιαφορίας για το μέλλον.
    Ναι, δεν γνωρίζουμε το μέλλον, μπορεί στην τελική να πέσει ο Απόφις επάνω μας και όλα να γίνουν κόλαση, αλλά σε κάποιο μικρό βαθμό μπορείς να ξέρεις κάποια πράγματα.
    Και το κυριότερο. Την τρέχουσα κατάσταση. Η κυοφορία, σημαίνει έξοδα. Η γέννα σημαίνει έξοδα. Το νεογνό σημαίνει έξοδα. Το νήπιο σημαίνει έξοδα. Ξεκινάμε λοιπόν απο το πολύ απλό, το να έχεις ΕΝΑ παιδί, δεν συγκρίνεται πιστευω με το κόστος να πάς Πάολα. Εχεις, ΣΗΜΕΡΑ, την δυνατότητα, την οικονομική, να φέρεις ένα μωρό στον κόσμο; Και δεν μιλάω να πάς Διαβαλκανικό ή Ιασώ, ναχεις τον πιο ακριβό γυναικολόγο κλπ κλπ. Απλά πράγματα. Ειναι απλά μαθηματικά. απλό budgeting. Συν ένα 30% επιπλέον για τυχόν επιπλέον απρόβλεπτα κόστη. Τοχεις; Εσυ μπορει να τόχεις. Και πολλοί άλλοι. Αλλά ακόμα περισσότεροι, κάποιοι νέοι που ξέρω των 500 ευρώ οικογενειακό εισόδημα τον μήνα, δεν μπορούν να το στηρίξουν. Και κάποιοι εξ αυτών θα το κάνουν το τόλμημα, με βοήθεια γονέων. Αλλά δεν παύει να ξεκινάμε απο απλά οικονομικά ότι δεν πάει.

    Ειναι το λιγότερο θλιβερό να βλέπετε και να καταδικάζετε κάποιες επιλογές φέρνοντας γελοία παραδείγματα, όπως ότι προτιμάνε να πάνε στην Πάολα απο το να κάνουν ένα παιδί, όταν δεν μπορείτε να μπείτε στην κατάσταση κάποιου με τα βίας μπορεί ο ίδιος να ζήσει, αν μπορεί τελικά και αυτό.

    Και δυστυχώς τα έξοδα λοχείας, τοκετού, νεογνού, νηπίου, δεν μπορούν να μετακυλιστούν στο μέλλον όπου μπορεί τα πράγματα ναναι καλύτερα. Τι θα πείς τον γιατρό; Γράφτα; Το σούπερμάρκετ; Γράφτα και μετά μερικά χρόνια βλέπουμε;

Σελ. 3 από 12 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας