Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 168
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε κάθε Ελληνίδα αντιστοιχεί μόλις 1,1 παιδί
    https://www.news247.gr/koinonia/deme...a.6689130.html

  2. #2
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε Ελληνίδα αντιστοιχεί μόλις 1,1 παιδί
    https://www.news247.gr/koinonia/deme...a.6689130.html
    εμ όταν όλοι οι πατριώτες αντί να κάνουν οικογένεια είναι στα club και το FB.....
    την ώρα μάλιστα που οι γείτονες είναι με πάνω απο 3 παιδιά κατά ΜΟ.
    μετά μας φταίει η Μακεδονία και δεν ξέρω τι.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε Ελληνίδα αντιστοιχεί μόλις 1,1 παιδί
    https://www.news247.gr/koinonia/deme...a.6689130.html
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμ όταν όλοι οι πατριώτες αντί να κάνουν οικογένεια είναι στα club και το FB.....
    την ώρα μάλιστα που οι γείτονες είναι με πάνω απο 3 παιδιά κατά ΜΟ.
    μετά μας φταίει η Μακεδονία και δεν ξέρω τι.


    Το δημογραφικό πρόβλημα, είχε ξεκινήσει πριν από την κρίση. Τη σημερινή εποχή, λίγες οικογένειες κάνουν 5 ή και 10 παιδιά, όπως τις παλιότερες δεκαετίες. Απλά η οικονομική κρίση, το έκανε ακόμα μεγαλύτερο...

    Κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Το πολύ 2 παιδιά και αυτά μόνο, όταν πάω Αμερική και κατάφερω να "σταθώ" οικονομικά. Θα πάνε σχολείο στο Αμέρικα. Στην Ελλάδα αποκλείεται... Ούτε εγώ δε μπορώ να είμαι ανεξάρτητος εδώ πέρα...

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δημογραφικό πρόβλημα, είχε ξεκινήσει πριν από την κρίση. Τη σημερινή εποχή, λίγες οικογένειες κάνουν 5 ή και 10 παιδιά, όπως τις παλιότερες δεκαετίες. Απλά η οικονομική κρίση, το έκανε ακόμα μεγαλύτερο...

    Κι εγώ της ίδιας λογικής είμαι. Το πολύ 2 παιδιά και αυτά μόνο, όταν πάω Αμερική και κατάφερω να "σταθώ" οικονομικά. Θα πάνε σχολείο στο Αμέρικα. Στην Ελλάδα αποκλείεται... Ούτε εγώ δε μπορώ να είμαι ανεξάρτητος εδώ πέρα...
    ναι οκ σεβαστό, αρκεί όμως να μην το "παίζεις" ελληναρας, μακεδονομαχος κλπ κλπ κλπ.
    Αν σε καίει η συνέχεια της ρωμιοσύνης, ρίχνεις το επίπεδο ζωής σου, κόβεις τα pc games, facebook κλπ κλπ κλπ και το ρίχνεις στα παιδιά και στη δουλειά.
    (προφανώς δεν τα λέω για εσένα).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  5. #5
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ σεβαστό, αρκεί όμως να μην το "παίζεις" ελληναρας, μακεδονομαχος κλπ κλπ κλπ.
    Αν σε καίει η συνέχεια της ρωμιοσύνης, ρίχνεις το επίπεδο ζωής σου, κόβεις τα pc games, facebook κλπ κλπ κλπ και το ρίχνεις στα παιδιά και στη δουλειά.
    (προφανώς δεν τα λέω για εσένα).
    Ναι οκ. Καλή η θεωρία αλλά η πραγματικότητα λέει άλλα.
    Για να κάνεις οικογένεια χρειάζεται να αναλογιστείς κάποια πράγματα , οπως πχ ότι το παιδί ( η τα παιδιά ) δεν διαλέγουν να έρθουν στο κόσμο αλλά ότι τα φέρνεις. Κάτι που σημαίνει ότι αυτόματα εισαι υπεύθυνος για το πως θα ζήσουν και ότι άλλο σημαίνει αυτό.

    Αρα, χρήμα, συνθήκες, υποδομές κλπ. Και αυτόματα όταν έχεις ένα κράτος που φτάνει στο σημείο να λέει οτι ειναι κράτος πρόνοιας αλλά να μην είναι (not really) και να μιλάει για υπογεννητικότητα αλλά να μη κάνει κάτι για αυτό, από το 1980+, ε ναι, ο κόσμος γενικά έχει πρόβλημα στο να κάνει παιδιά.

    Και η εύκολη λυση ειναι να το ρίξουμε στα clubs και στη Πάολα, η πραγματικότητα όμως ειναι ότι απλά πολύς κόσμος απλά σου λέει τι σκ*τά πάω να κάνω να φέρω παιδί σε αυτό τον κόσμο. Και προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι τον αδικώ.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  6. #6
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι οκ. Καλή η θεωρία αλλά η πραγματικότητα λέει άλλα.
    Για να κάνεις οικογένεια χρειάζεται να αναλογιστείς κάποια πράγματα , οπως πχ ότι το παιδί ( η τα παιδιά ) δεν διαλέγουν να έρθουν στο κόσμο αλλά ότι τα φέρνεις. Κάτι που σημαίνει ότι αυτόματα εισαι υπεύθυνος για το πως θα ζήσουν και ότι άλλο σημαίνει αυτό.

    Αρα, χρήμα, συνθήκες, υποδομές κλπ. Και αυτόματα όταν έχεις ένα κράτος που φτάνει στο σημείο να λέει οτι ειναι κράτος πρόνοιας αλλά να μην είναι (not really) και να μιλάει για υπογεννητικότητα αλλά να μη κάνει κάτι για αυτό, από το 1980+, ε ναι, ο κόσμος γενικά έχει πρόβλημα στο να κάνει παιδιά.

    Και η εύκολη λυση ειναι να το ρίξουμε στα clubs και στη Πάολα, η πραγματικότητα όμως ειναι ότι απλά πολύς κόσμος απλά σου λέει τι σκ*τά πάω να κάνω να φέρω παιδί σε αυτό τον κόσμο. Και προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι τον αδικώ.
    διαφωνώ, τα παιδιά πραγματι απαιτούν να βάλεις τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα, όμως (το βλέπω απο τα δικά μου) δεν θέλουν χρήματα, αλλά κυρίως χρόνο, να παίξεις μαζί τους, να τους διαβάσεις, να τους κάνεις δημιουργικές ενασχολήσεις κλπ κλπ κλπ.
    και αυτό που βλέπω στο περιβάλλον μου είναι ότι οι περισσότεροι προτιμουν να "πετάνε" πενηντάρικα για να πάνε σε χορό και γυμναστήριο και και και και συνήθως αυτά είναι διπλά έξοδα (με την έννοια οτι πάνε πχ και οι δυο για χορό), οπότε δεν είναι το οικονομικό το ζήτημα.
    Οπότε πραγματικά νομίζω ότι είναι θέμα ότι σαν κοινωνία έχουμε γίνει παρτακηδες και οι περισσότεροι απλά δεν θέλουν να χαλάσουν το τρόπο ζωής τους.
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ σεβαστό, αρκεί όμως να μην το "παίζεις" ελληναρας, μακεδονομαχος κλπ κλπ κλπ.
    Αν σε καίει η συνέχεια της ρωμιοσύνης, ρίχνεις το επίπεδο ζωής σου, κόβεις τα pc games, facebook κλπ κλπ κλπ και το ρίχνεις στα παιδιά και στη δουλειά.
    (προφανώς δεν τα λέω για εσένα).
    Δεν το παίζω πατριώτης, το αντίθετο μάλιστα... Τρολλάρω αυτούς που συνεχίζουν να βλέπουν την Ελλάδα ως επίγειο "παράδεισο"...

    Λίγο πολύ, ισχύει αυτό που λέει ο aroutis. Προσωπικά, δε θα ήθελα να "φέρω" παιδιά στον κόσμο, όσο ζω σε μια χώρα που υπάρχει τόση μεγάλη αβεβαιότητα σε όλους τους τομείς... Είναι μεγάλη ευθύνη και οι "υποψήφιοι" γονείς, είναι ήδη πολύ καταπιεσμένοι.

    Βέβαια, είμαι ακόμα 25, έχω πολύ χρόνο μπροστά μου, αλλά το έχω ήδη αποφασίσει. Όταν έρθει η ώρα, θα μεγαλώσω τα παιδιά μου στο εξωτερικό και θα τα κρατήσω εκεί μέχρι να σπουδάσουν. Όταν ενηλικιωθούν, ας κάνουν ό,τι νομίζουν καλύτερο. Θέλουν να αφήσουν την Αμερική και να έρθουν να δουλέψουν Ελλάδα; Αν νομίζουν ότι θα είναι ευτυχισμένοι, ας το κάνουν, εγώ θα τα υποστηρίξω... Μέχρι όμως να μειωθούν οι μεγάλες ευθύνες μου (ως την ενηλικίωση), θα τα κρατάω μακριά...

  8. #8
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι οκ σεβαστό, αρκεί όμως να μην το "παίζεις" ελληναρας, μακεδονομαχος κλπ κλπ κλπ.
    Αν σε καίει η συνέχεια της ρωμιοσύνης, ρίχνεις το επίπεδο ζωής σου, κόβεις τα pc games, facebook κλπ κλπ κλπ και το ρίχνεις στα παιδιά και στη δουλειά.
    (προφανώς δεν τα λέω για εσένα).
    Eγω που μπορώ λοιπόν να το παίζω ελληναράς και μακεδονομάχος (έχω 4 παιδιά), με τις συνθήκες που προέκυψαν απο το 2007 και μετά, λέω σε όλους τους νέους, μην τυχον κάνετε παιδιά. Το πολύ ένα. Και λέω την περίπτωση μου, όπως και άλλων σαν και μένα. Η πολύτεκνη οικογένεια δεν στηρίζεται, οι διευκολύνσεις είναι ΓΤΠ, οπότε γιατί κάποιος να κάνει 2+ παιδιά; Οταν σε άλλες χώρες δίνουν απο 200 έως 500 ευρώ για κάθε παιδί, ΤΟΝ ΜΗΝΑ, ενω στην ελλάδα αυτό ειναι το χρόνο, για ποιά βοήθεια μιλάμε; Το οικονομικό κόστος είναι τεράστιο, και δεν υπάρχει βοήθεια σε αυτό, χώρια όλα τα υπόλοιπα "κόστη". Εσυ θές να κάνεις την ζωούλα σου, αλλά ο πολύτεκνος θα κάνει πάνω απο 20 χρόνια να ξεπαιδιάσει που λέμε. Και σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα, δεν υπάρχει προσωπικη ζωή, υπάρχει απίστευτο τρέξιμο, και συν τοις άλλοις, και οικονομικό κόστος τεράστιο. Γιατί στην σημερινή εποχή δεν μεγαλώνουν τα παιδιά σαν τα λάχανα, απο μόνα τους, όπως ήταν τις παλαιότερες εποχές (που κάνανε πολλά παιδιά), αλλά πρέπει να τρέχεις για αυτά, και πίστεψε με στα 4 είναι τόσος πολύς ο χρόνος που απαιτείται, που απλά δεν βγαίνει, και αυτά θα ειναι δυσαρεστημένα, και εσύ θα έχεις ενοχές. Ενοχές γιατί δεν μπορούσες να τα πηγαίνεις κάποιες δραστηριότητες (που να τρέχεις και να πληρώνεις για 4+ παιδιά), ενοχές γιατί δεν τα βοήθησες αρκετά με τα μαθήματα, που δεν μπορούσες να τα στείλεις φροντιστήριο ή να σπουδάσουν πχ σε κάποια άλλη πόλη. Κάτι που μπορεί ΑΠΕΙΡΩΣ πιο εύκολα να το κάνει κάποιος με 1-2 παιδιά, μιας και στο οικονομικό, η διαφορά σας είναι 2500 τον χρόνο το επίδομα πολύτεκνου. Μόνον αυτό. Και πρέπει να πάρεις ένα τεράστιο 7seater αυτοκίνητο, που παρόλες τις ανύπαρκτες πια διευκολύνσεις, δεν παύει ναναι ένα πολύ ακριβότερο όχημα απο ένα μέσο οικογενειακό, αν πας διακοπές θα πρέπει να νοικιάζεις είτε διαμέρισμα είτε δυο δωμάτια σε ξενοδοχείο, κλπ κλπ κλπ. Γιορτές δώρα, είτε δεν θα παίρνεις, και εαν παίρνεις θαναι επι 4, 5 όσα παιδιά έχεις. Εαν δεν παίρνεις, σκέψου τον αντίκτυπο στον ψυχισμό των παιδιών που ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ παιδιά θα παίρνουν, αλλα τα δικά σου ΟΧΙ, ή θα παίρνουν πιο φτηνά. Επίσης δώρα απο παπούδες κλπ θα το μετράνε και αυτοί, ένα ποσό έχουν να διαθέσουν, άλλο δια ένα, άλλο δια δυο, άλλο δια 4.
    Είναι ευκολο να λέτε οτι νάναι απο την ευκολία του καναπέ, αλλά όλοι σχεδόν οι πολύτεκνοι είναι βασανισμένοι άνθρωποι (εκτός απο αυτούς που μεγαλώνουν τα παιδιά τους σαν τα ραπανάκια, δηλαδή τα αφήνουν απο νωρίς ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ να μεγαλώσουν) *. Γιαυτό πολλές φορές θα έχετε διαβάσει να εξαπολύω μύδρους, κατα ΕλΕπ, γιατί όταν βλέπω πχ την κομμώτρια με μεγάλο κομμωτήριο πρωτοκλασάτο και χλιδάτο, με δυο παιδιά, να προηγείται στα μόρια για να βάλει το παιδί της στον παιδικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ, σε πιάνει το άδικο. Και βέβαια τώρα το βρήκαν, λόγω GDPR δεν δημοσιεύονται τα ονόματα, και έτσι δεν μπορείς να δείς τις αδικίες πλέον.
    Οσο η κοινωνία προχωρά και θέλουμε να προσφέρουμε ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά μας, που σημαίνει οικονομικό κόστος αλλά και προσωπικό κόστος σε ανθρωποώρες και αυτό καλείται να το πληρώσει αποκλειστικά απο την τσέπη του και απο τον χρόνο του ο οικογενειάρχης, μην περιμένετε λύση στο δημογραφικό. Οι προηγμένες χώρες που έχουν καλύτερες δημογραφικές στατιστικές ειναι γιατί και οικονομική κάλυψη παρέχουν αλλά και σωστές υποδομές ώστε να μην εξαθλιώνουν τους γονείς.

    Να προσθέσω επίσης ότι τι μέλλον προσφέρεις στα παιδιά σου. Στην Ελλάδα ποιό μέλλον; Της εγγυημένης ανεργίας 66% στους νέους κάτω των 30 ετών; Και μακροσκοπικά να το δεί κάποιος, τελικά ειναι λάθος μεγάλο να κάνει πολλά παιδιά, το πολύ ένα. Ο λόγος απλός. Ο πληθυσμός της γης μεγαλώνει υπέρογκα, οπότε είναι λάθος να προσπαθούμε σε κρατικό επίπεδο να ξεπεράσουμε άλλα κράτη, γιατί αυτό σημαίνει ότι θα υπάρχει ακόμα μεγαλύτερο πρόβλημα στο μέλλον, απο θέματα διαθέσιμων πόρων. Το δυστύχημα, να θέλουμε πολλούς ***εργαζόμενους*** νέους, προκειμένου να υπάρξει μια λύση στο ασφαλιστικό, ένα πρόβλημα που δεν είναι μόνο ελληνικό, πολύ απλά δεν είναι λύση. Ειναι μπάλωμα πρόχειρο, γιατί δεν είναι επεκτάσιμο, το κάνεις μια φορά, δυο, μετά τί; Θα φουσκώνεις τα νούμερα των πληθυσμών προκειμένου να παίρνουν συνταξη οι συνταξιούχοι, επειδή εσύ (ο πολιτικός) είσαι λαμόγιο ή βλάκας και τα λεφτά των ταμείων χάθηκαν; (αυτό συμβαίνει σε όλο τον κόσμο, δεν έχουμε μόνον εμείς αυτό το θλιβερό προνομιο)

    (*) Επίσης εκτός αυτών που έχουν πολύ μεγάλο εισόδημα συγκριτικά με τον μέσο όρο, πχ στην Ελλάδα άνω των 50Κ τον χρόνο καθαρά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 29-01-19 στις 11:02.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο anon τα λεει οπως ειναι, και ειναι τραγικα.
    Μονο με θαυμα θα εφτιαχναν αυτα στην Ελλαδα...

    Και βεβαια τα παιδια θελουν χρονο. Δεν ειναι στομαχια να τα ταιζεις μονο, ή να τα ντυνεις.
    Και ναι, πολλοι γονεις τρεχουν για τα χρηματα, ξεχνωντας να αφιερωσουν χρονο στα παιδια τους. Βεβαια, ποσα να προλαβουν κι οι γονεις;
    Πολλοι θελουν να αφιερωσουν χρονο, αλλα πρεπει να δουλευουν και δυο δουλειες, για να τα βγαλουν περα. Πως να γινει; Οταν οπως λεει ο anon, δεν υπαρχει καμια σοβαρη βοηθεια απο πουθενα;

    Αλλα τα παιδια δεν μεγαλωνουν μονο με 'χρονο'.... θελουν και χρηματα.

    Απορω τι Ελλαδα θα υπαρχει σε 50 χρονια....

  10. #10
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαφωνώ, τα παιδιά πραγματι απαιτούν να βάλεις τον εαυτό σου σε δεύτερη μοίρα, όμως (το βλέπω απο τα δικά μου) δεν θέλουν χρήματα, αλλά κυρίως χρόνο, να παίξεις μαζί τους, να τους διαβάσεις, να τους κάνεις δημιουργικές ενασχολήσεις κλπ κλπ κλπ.
    και αυτό που βλέπω στο περιβάλλον μου είναι ότι οι περισσότεροι προτιμουν να "πετάνε" πενηντάρικα για να πάνε σε χορό και γυμναστήριο και και και και συνήθως αυτά είναι διπλά έξοδα (με την έννοια οτι πάνε πχ και οι δυο για χορό), οπότε δεν είναι το οικονομικό το ζήτημα.
    Οπότε πραγματικά νομίζω ότι είναι θέμα ότι σαν κοινωνία έχουμε γίνει παρτακηδες και οι περισσότεροι απλά δεν θέλουν να χαλάσουν το τρόπο ζωής τους.
    Όλη η ουσία

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγω που μπορώ λοιπόν να το παίζω ελληναράς και μακεδονομάχος (έχω 4 παιδιά), με τις συνθήκες που προέκυψαν απο το 2007 και μετά, λέω σε όλους τους νέους, μην τυχον κάνετε παιδιά. Το πολύ ένα. Και λέω την περίπτωση μου, όπως και άλλων σαν και μένα. Η πολύτεκνη οικογένεια δεν στηρίζεται, οι διευκολύνσεις είναι ΓΤΠ, οπότε γιατί κάποιος να κάνει 2+ παιδιά; Οταν σε άλλες χώρες δίνουν απο 200 έως 500 ευρώ για κάθε παιδί, ΤΟΝ ΜΗΝΑ, ενω στην ελλάδα αυτό ειναι το χρόνο, για ποιά βοήθεια μιλάμε; Το οικονομικό κόστος είναι τεράστιο, και δεν υπάρχει βοήθεια σε αυτό, χώρια όλα τα υπόλοιπα "κόστη". Εσυ θές να κάνεις την ζωούλα σου, αλλά ο πολύτεκνος θα κάνει πάνω απο 20 χρόνια να ξεπαιδιάσει που λέμε. Και σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα, δεν υπάρχει προσωπικη ζωή, υπάρχει απίστευτο τρέξιμο, και συν τοις άλλοις, και οικονομικό κόστος τεράστιο. Γιατί στην σημερινή εποχή δεν μεγαλώνουν τα παιδιά σαν τα λάχανα, απο μόνα τους, όπως ήταν τις παλαιότερες εποχές (που κάνανε πολλά παιδιά), αλλά πρέπει να τρέχεις για αυτά, και πίστεψε με στα 4 είναι τόσος πολύς ο χρόνος που απαιτείται, που απλά δεν βγαίνει, και αυτά θα ειναι δυσαρεστημένα, και εσύ θα έχεις ενοχές. Ενοχές γιατί δεν μπορούσες να τα πηγαίνεις κάποιες δραστηριότητες (που να τρέχεις και να πληρώνεις για 4+ παιδιά), ενοχές γιατί δεν τα βοήθησες αρκετά με τα μαθήματα, που δεν μπορούσες να τα στείλεις φροντιστήριο ή να σπουδάσουν πχ σε κάποια άλλη πόλη. Κάτι που μπορεί ΑΠΕΙΡΩΣ πιο εύκολα να το κάνει κάποιος με 1-2 παιδιά, μιας και στο οικονομικό, η διαφορά σας είναι 2500 τον χρόνο το επίδομα πολύτεκνου. Μόνον αυτό. Και πρέπει να πάρεις ένα τεράστιο 7seater αυτοκίνητο, που παρόλες τις ανύπαρκτες πια διευκολύνσεις, δεν παύει ναναι ένα πολύ ακριβότερο όχημα απο ένα μέσο οικογενειακό, αν πας διακοπές θα πρέπει να νοικιάζεις είτε διαμέρισμα είτε δυο δωμάτια σε ξενοδοχείο, κλπ κλπ κλπ. Γιορτές δώρα, είτε δεν θα παίρνεις, και εαν παίρνεις θαναι επι 4, 5 όσα παιδιά έχεις. Εαν δεν παίρνεις, σκέψου τον αντίκτυπο στον ψυχισμό των παιδιών που ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ παιδιά θα παίρνουν, αλλα τα δικά σου ΟΧΙ, ή θα παίρνουν πιο φτηνά. Επίσης δώρα απο παπούδες κλπ θα το μετράνε και αυτοί, ένα ποσό έχουν να διαθέσουν, άλλο δια ένα, άλλο δια δυο, άλλο δια 4.
    Είναι ευκολο να λέτε οτι νάναι απο την ευκολία του καναπέ, αλλά όλοι σχεδόν οι πολύτεκνοι είναι βασανισμένοι άνθρωποι (εκτός απο αυτούς που μεγαλώνουν τα παιδιά τους σαν τα ραπανάκια, δηλαδή τα αφήνουν απο νωρίς ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ να μεγαλώσουν) *. Γιαυτό πολλές φορές θα έχετε διαβάσει να εξαπολύω μύδρους, κατα ΕλΕπ, γιατί όταν βλέπω πχ την κομμώτρια με μεγάλο κομμωτήριο πρωτοκλασάτο και χλιδάτο, με δυο παιδιά, να προηγείται στα μόρια για να βάλει το παιδί της στον παιδικό σταθμό μέσω ΕΣΠΑ, σε πιάνει το άδικο. Και βέβαια τώρα το βρήκαν, λόγω GDPR δεν δημοσιεύονται τα ονόματα, και έτσι δεν μπορείς να δείς τις αδικίες πλέον.
    Οσο η κοινωνία προχωρά και θέλουμε να προσφέρουμε ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά μας, που σημαίνει οικονομικό κόστος αλλά και προσωπικό κόστος σε ανθρωποώρες και αυτό καλείται να το πληρώσει αποκλειστικά απο την τσέπη του και απο τον χρόνο του ο οικογενειάρχης, μην περιμένετε λύση στο δημογραφικό. Οι προηγμένες χώρες που έχουν καλύτερες δημογραφικές στατιστικές ειναι γιατί και οικονομική κάλυψη παρέχουν αλλά και σωστές υποδομές ώστε να μην εξαθλιώνουν τους γονείς.

    (*) Επίσης εκτός αυτών που έχουν πολύ μεγάλο εισόδημα συγκριτικά με τον μέσο όρο, πχ στην Ελλάδα άνω των 50Κ τον χρόνο καθαρά.
    Έτσι ακριβώς είναι. Και οι δικοί μου έχουν 4 παιδιά (εγώ είμαι ο μεγαλύτερος) και έχω δει από "πρώτο χέρι" τι έχουν "τραβήξει" όλα αυτά τα χρόνια, για να μη μας λείψει τίποτα... Το επίδομα πολυτέκνων είναι αστείο σαν ποσό και μερικές φορές δεν τους το βάζουν κιόλας.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerkiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλη η ουσία
    Παπαριά ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ, Μάλλον δεν έχεις παιδιά, πόσο μάλλον 4+ που λένε.
    Αντε να βρείς χρόνο όταν πρέπει να κάνεις το πιθανότερο δυο δουλειές (η περίπτωση των περισσοτέρων πολυτέκνων που ξέρω).
    Και όταν γυρνάς σπίτι, θα μοιράσεις τον χρόνο σου στα 4;
    Εαν δεν δουλεύεις δυο δουλειές, αντε να σε δω ενοχές, που δεν θα έχεις ούτε να τα ντύσεις, άσε δε απο διατροφή, ούτε όσπρια μπορείς (και αυτά τα γαμημένα έχουν γίνει πιο ακριβό απο κρέας). Να τα ταίζεις μακαρόνια συνέχεια, έτσι;
    Σούπερ...
    Οποιος είναι έξω απο τον χορό, πολλά τραγούδια λέει.
    Εαν θέλεις αυτό που έκανες bold, τότε πρέπει να κάνεις μόνον ΕΝΑ παιδί. ΕΝΑ, κανένα άλλο.
    Και οι ψυχολόγοι λένε, δεν το λέω εγώ, ότι πρέπει να έχεις ΚΑΙ προσωπικό χρόνο.
    Και το σύστημα παιδείας στην Ελλάδα, στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ, σημαίνει ότι είτε θα βοηθάς το παιδί στα μαθήματά του στο σχολείο και να παρακολουθείς τι γίνεται, ή θα πληρώνεις άλλους να το κάνουν. Αντε κάντο με τρείς και εξήντα και 4 παιδιά. Να σε δώ.

    Αυτο που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι εδώ μέσα, ειδικά εαν δεν έχουν παιδιά, είναι ότι άλλες εποχές που ήταν αυτοί παιδιά, άλλες σήμερα. Στην εποχή που ήμουν εγώ παιδί, ΟΛΑ τα παιδιά μεγάλωναν ΜΟΝΑ τους (σχεδόν). Οι γονείς απλά παρείχαν φαγητό, στέγη κλπ κλπ τα βασικά αγαθά. Παίζαμε έξω στις αλάνες, δεν υπήρχαν "δραστηριότητες", και το να σπουδάσεις ήταν κάτι για τους λίγους, ξεχωρστούς, οπότε η μόνη "εμμονή" στο σχολείο ήταν για να μάθουμε γραφή ανάγνωση και αριθμητική. Απλά πράγματα.
    Σήμερα, δεν υπάρχουν αλάνες. Το παιδί πρέπει να πάει σε δραστηριότητες είτε αθλητικές είτε καλλιτεχνικές. Αυτό σημαίνει πληρωμή συνδρομών και επιπλέον έξοδα σε υλικά απαραίτητα για τις δραστηριότητες. Σημαίνει ότι ο γονιός πρέπει να το πηγαίνει (τουλάχισστον πριν την εφηβεία). Δεν είναι όπως στα χρόνια μου, που έκτη δημοτικού, πήγενα μόνος μου απο Αμπελόκηπους (θεσσαλονίκης) μέχρι την ΔΕΘ. Σήμερα ο κόσμος φοβάται. Πολλά γίνονται. Αρα ο γονιός πρέπει να κάνει τον ταξιτζή. Είτε γιατί η δραστηριότητα είναι στου διαόλου την μάνα (πχ ο γιός μου ππυ πήγενε ξιφασκία). Εξοδα επιπλέον, βενζίνες, και χρόνος. Σήμερα το σχολείο και οι σπουδές ειναι μονόδρομος για την πλειοψηφία των παιδιών. Οπότε απο νωρίς οι γονείς πλέον αναλώνονται σε έναν αγώνα δρόμου, προκειμένου το παιδί τους να τα καταφέρει, ΚΑΛΥΤΕΡΑ, απο τα άλλα, και αυτό σημαίνει προσωπική ενασχόληση συνήθως στο δημοτικό, πολύ χρόνος, και αργότερα να πληρώνεις φροντιστήρια, για να ναι καλύτερο απο τα άλλα. Δεν έβαλα τις προσωπικές στιγμές που πρέπει να περνάμε σαν οικογένεια. Ποιές προσωπικές στιγμές; Πότε πλέον πλην ίσως μιας Κυριακής (και αυτό παίζεται), μπορεί η οικογένεια ναναι μαζί; Είπαμε τις καθημερινές δουλειά, πολύ δουλειά, και δραστηριότητες, και τέλος μένει απλά το ξεπάτωμα. Σάββατα θα κάνεις τα ψώνια που δεν μπορούσες όλη την εβδομάδα. Και μόνο μια κυριακή μένει, και αυτή η γαμ..μένη κυριακή είναι τόσο μα τόσο λίγη, γιατί θέλεις απλά να κοιμηθείς και δυο τρείς ωρίτσες να χαλαρώσεις. Και πάλι δεν. Γιατί έχει ποδόσφαιρο ο ένας, έχει μια άλλη εκδήλωση ο άλλος, και έχεις και τις κοινωνικές υποχρεώσεις.....


    Για όλους εσάς με τα παχιά τα λόγια, σας εύχομαι να κάνετε πολλά πολλά παιδιά, όχι μόνο 4, και παραπάνω αν γίνεται. Ετσι, για το κάρμα!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anon : 29-01-19 στις 11:19.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.877
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Ψήστε το Σπανούλη να κάνει μερικά ακόμα.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    @Anon et al. έχεις σαφέστατα κάθε δικαίωμά για να τα λες αυτα και έχεις και δίκιο όσο αφορά το μέλλον που θα τους προσφέρεις εδώ, και καλά έκανες και μεταναστευσες.
    ΟΜΩΣ
    1. Ανάμεσα στο κανένα, και τα τέσσερα παιδιά υπάρχουν το ένα, τα δυο και τα τρία. Ότι μπορεί ο καθένας πρέπει να κάνει. ΤΟ σίγουρο είναι ότι με κανένα, δεν μπορείς να λες ότι θα χάσουμε τη ρωμιοσύνη γιατί είσαι ένας από τους εκατομμυρια λόγους, ούτε μπορείς να παραπονείσαι ότι οι Τούρκοι έχουν δεκαπλάσιο πληθυσμό. Στο κάτω κάτω, αν εξαφανιστουμε σαν έθνος επειδή δεν κάνουμε κανένα παιδί, τι θέλουμε οι υπόλοιποι να αφήσουν ακατοίκητη την περιοχή τιμής ένεκεν?
    2. Εγώ το σύνηθες παράδειγμα που βλέπω στον κύκλο μου είναι ότι (με εξαιρέσεις που έχουν τύχει να μην μπορούν να κάνουν) όσοι δεν κάνουν (στα 40 πλέον) είναι καθαρά γιατί έχουν το μυαλό πάνω από το κεφάλι και α) πετάνε τα λεφτά τους δεξιά αριστερά, από χορούς και warhammer μέχρι κάθε μέρα για καφέ είτε β) ο ένας τους ξινίζει ο άλλος τους βρώμαγε και ξαφνικά έχουν βρεθεί σε μια φάση where have all the good men / women gone?
    3. Τα περί population bomb δεν ισχύουν, η θέση βασιζεται στο ότι οι πόροι είναι πεπερασμένοι (το οποίο είναι σωστό) αλλά αγνοεί το ότι η τεχνολογία αλλάζει (πχ πόση πατάτα έβγαζε 1 στρεμμα πριν 200 χρόνια και πόση βγάζει σήμερα το ίδιο οικόπεδο).
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #15
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.053
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xhaos Εμφάνιση μηνυμάτων
    2. Εγώ το σύνηθες παράδειγμα που βλέπω στον κύκλο μου είναι ότι (με εξαιρέσεις που έχουν τύχει να μην μπορούν να κάνουν) όσοι δεν κάνουν (στα 40 πλέον) είναι καθαρά γιατί έχουν το μυαλό πάνω από το κεφάλι και α) πετάνε τα λεφτά τους δεξιά αριστερά, από χορούς και warhammer μέχρι κάθε μέρα για καφέ είτε β) ο ένας τους ξινίζει ο άλλος τους βρώμαγε και ξαφνικά έχουν βρεθεί σε μια φάση where have all the good men / women gone?
    Παρότι σε πολλά συμφωνώ με τον anon και, έχοντας κι εγώ παιδιά (24,19) που έκανα μικρός (είμαι 50),
    στο συγκεκριμένο σημείο οφείλω να συνυπογράψω με τον συνφορουμίτη xhaos.

    Πολύ μεγαλύτερος αριθμός στην ηλικιακή ζώνη των κάτω των 40, δεν τους καίγεται καρφί αν θα κάνουν οικογένεια.
    Ναι, και οι υποδομές δε βοηθάνε, η κρίση, χρειάζονται λεφτά, οι παππούδες δουλεύουν και ποιος τα κρατάει κλπ.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ, και είναι σχεδόν ή πλειοψηφία των γνωστών μου χωρίς παιδιά.
    Δεν χρειάζεται να αναλύουμε το "δε τους καιγεται καρφί" σε καλοπερασάκιδες, που πήγαν οι άντρες/γυναίκες κλπ.
    Από μόνο του καλύπτει τα πάντα.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας