Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 136-150 από 168
  1. #136
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Anon, μπορω να στο δικαιολογήσω. Δεν είναι τόσο εύκολο το θέμα της οικονομικής ανάπτυξης που επιφέρει υπογεννητικότητα διότι όταν αναφερόμαστε σε οικονομική ανάπτυξη, το μυαλό μας πάει πρώτα σε υψηλό κατά κεφαλήν εισόδημα κτλ κτλ.
    Όμως, η οικονομική ανάπτυξη στον Δυτικό κόσμο δεν είναι μόνο αυτό. Είναι μια γενικη αλλαγή στάσης, ζωής, όπου:
    1. H γυναίκα πλέον (στη πλειοψηφίας της) είναι εργαζόμενη και όχι νοικοκυρά όπως κάποτε
    2. Υπάρχει πλήρη απελευθέρωση των σχέσεων, χωρις δεσμεύσεις
    3. Απομάκρυνση από την οικογένεια και τις όποιες παραδόσεις στο πλαίσιο του «μοντέρνου»
    4. Πλήρη εξάρτιση από τη τεχνολογία
    Όπως αντιλαμβανόμαστε, το πλαίσιο της οικογένειας, όπως τουλάχιστον το αντιλαμβανόμαστε οι 30ρο40άντα και πάνω, δεν υφίσταται, όχι τόσο στην Ελλάδα, αλλά γενικά στη Δυση.
    Όσο λιγότερο χρήμα υπάρχει, η δικαιολογία είναι «Όταν θα σταθεροποιηθούμε στη δουλειά, θα κάνουμε παιδί», κάτι που προφανως δεν υφίσταται πλέον σε αυτό το είδους καπιταλισμου.
    Όταν έρθει το χρήμα και η σταθερότητα, η δικαιολογία είναι «Να ζήσουμε τη ζωή μας πρωτα». Και ζουνε τη ζωή τους και απορουν γιατί στα 40 δυσκολεύονται να κάνουν παιδί!!
    Με λίγα λόγια, η ανάπτυξη δε θέλει δεσμεύσεις.

  2. #137
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Anon, μπορω να στο δικαιολογήσω. Δεν είναι τόσο εύκολο το θέμα της οικονομικής ανάπτυξης που επιφέρει υπογεννητικότητα διότι όταν αναφερόμαστε σε οικονομική ανάπτυξη, το μυαλό μας πάει πρώτα σε υψηλό κατά κεφαλήν εισόδημα κτλ κτλ.
    Όμως, η οικονομική ανάπτυξη στον Δυτικό κόσμο δεν είναι μόνο αυτό. Είναι μια γενικη αλλαγή στάσης, ζωής, όπου:
    1. H γυναίκα πλέον (στη πλειοψηφίας της) είναι εργαζόμενη και όχι νοικοκυρά όπως κάποτε
    2. Υπάρχει πλήρη απελευθέρωση των σχέσεων, χωρις δεσμεύσεις
    3. Απομάκρυνση από την οικογένεια και τις όποιες παραδόσεις στο πλαίσιο του «μοντέρνου»
    4. Πλήρη εξάρτιση από τη τεχνολογία
    Όπως αντιλαμβανόμαστε, το πλαίσιο της οικογένειας, όπως τουλάχιστον το αντιλαμβανόμαστε οι 30ρο40άντα και πάνω, δεν υφίσταται, όχι τόσο στην Ελλάδα, αλλά γενικά στη Δυση.
    Όσο λιγότερο χρήμα υπάρχει, η δικαιολογία είναι «Όταν θα σταθεροποιηθούμε στη δουλειά, θα κάνουμε παιδί», κάτι που προφανως δεν υφίσταται πλέον σε αυτό το είδους καπιταλισμου.
    Όταν έρθει το χρήμα και η σταθερότητα, η δικαιολογία είναι «Να ζήσουμε τη ζωή μας πρωτα». Και ζουνε τη ζωή τους και απορουν γιατί στα 40 δυσκολεύονται να κάνουν παιδί!!
    Με λίγα λόγια, η ανάπτυξη δε θέλει δεσμεύσεις.
    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει και ένα πέμπτο που σιγά σιγά έρχεται στην επιφάνεια. Αρκετοί άνθρωποι δεν θέλουν να κάνουν παιδιά με πλήρη συναίσθηση. Δεν το καθυστερούν ή ψάχνουν δικαιολογίες άλλα απλά έχουν αποφασίσει ότι δεν θέλουν. Έχω γνωρίσει αρκετούς και οι λόγοι συνήθως είναι δύο. Είτε οικολογικοί ως απαισιοδοξία για το μέλλον του πλανήτη ή με την μορφή του είμαστε πολλοί, είτε η συνειδητοποίηση ότι δεν είναι όλοι κατάλληλοι να μεγαλώσουν παιδιά ή ότι θέλουν αλλά πράγματα από την ζωή.

    Ειδικά όσον αφορά το δεύτερο, η κοινωνία σε ορισμένες χώρες έχει αρχίσει να αποδέχεται το ότι τα παιδιά δεν ειναι αυτοσκοπός και όποιον πάρει ο χάρος. Λείπω από την Ελλάδα 5-10 χρόνια αλλά είμαι σίγουρος ότι αν κάποιος δηλώσει ότι δεν θέλει παιδιά θα πέσει η γη να τον κάψει. Ειδικά αν είναι γυναίκα, θα επακολουθήσει το ράφι και άλλα έπιπλα και όσα δεν φτάνει η αλεπού κτλ κτλ. Στην Ελλάδα δύσκολα θα τολμήσει κάποιος να πει κάτι τέτοιο αλλά στο Βέλγιο και στην Ολλανδία, όταν έχω ακούσει να λέγεται το ίδιο πράγμα δεν υπήρξε τίποτα, εκτός ίσως από ερωτήσεις από περιέργεια θα έλεγα. Δεν ξέρω τι γίνεται μετά βέβαια.

    Στην Ιαπωνία έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Έχουν πάρει κυριολεκτικά το η καλύτερη προστασία είναι η άποχη. Διαβάζω ότι το ίδιο το σεξ δεν απασχολεί καν αρκετούς νέους.

  3. #138
    Εγγραφή
    24-11-2014
    Περιοχή
    Αμφίπολη
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα δύσκολα θα τολμήσει κάποιος να πει κάτι τέτοιο αλλά στο Βέλγιο και στην Ολλανδία, όταν έχω ακούσει να λέγεται το ίδιο πράγμα δεν υπήρξε τίποτα, εκτός ίσως από ερωτήσεις από περιέργεια θα έλεγα. Δεν ξέρω τι γίνεται μετά βέβαια.

    Στην Ιαπωνία έχουν πάει σε άλλο επίπεδο. Έχουν πάρει κυριολεκτικά το η καλύτερη προστασία είναι η άποχη. Διαβάζω ότι το ίδιο το σεξ δεν απασχολεί καν αρκετούς νέους.
    Μια χαρά το λένε. Ισα ισα που το λένε και πολύ ανοιχτά πλέον, με τις γυναίκες να πρωτοστατούν σε σχέση πάντα με τους άντρες που δεν έχουν το ηλικιακό όριο.
    Καλά οι Ιάπωνες ζουνε για να εργάζονται, ειναι άλλη περίπτωση ανθρωπων.

  4. #139
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cassander Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά το λένε. Ισα ισα που το λένε και πολύ ανοιχτά πλέον, με τις γυναίκες να πρωτοστατούν σε σχέση πάντα με τους άντρες που δεν έχουν το ηλικιακό όριο.
    Καλά οι Ιάπωνες ζουνε για να εργάζονται, ειναι άλλη περίπτωση ανθρωπων.
    Δηλαδή θα πει μια Ελληνίδα στα 25 της ότι έχει αποφασίσει ότι δεν θέλει και δεν θα κάνει παιδιά; Κάτι το είπε αυτό και στους γονείς της; Γιατί να το πει στα 35 όταν τα πράγματα δυσκολεύουν είναι λίγο διαφορετικο.

  5. #140
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή θα πει μια Ελληνίδα στα 25 της ότι έχει αποφασίσει ότι δεν θέλει και δεν θα κάνει παιδιά; Κάτι το είπε αυτό και στους γονείς της; Γιατί να το πει στα 35 όταν τα πράγματα δυσκολεύουν είναι λίγο διαφορετικο.
    Η αδερφή μου το έλεγε από τα 20 της (τώρα είνα 38) και οι γονείς μου απλά της είπαν "κανείς δεν σε πιέζει να κάνεις". Αρκετές επίσης εκ των συμμαθητριών και συμφοιτητριών μου δεν θέλουν όχι να κάνουν παιδιά, ούτε καν γάμο. Δεν είναι όλες οι οικογένειες με νοοτροπία χωριού. Ειδικά όταν υπάρχουν σοβαρά θέματα υγείας, δεν τίθεται καν θέμα.

    Εν καιρώ θα φύγουν από τη μέση και οι διάφορες θείτσες που από την ανασφάλεια και βαρεμάρα απαιτούν από τα παιδιά τους να κάνουν εγγονάκια.

  6. #141
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου το έλεγε από τα 20 της (τώρα είνα 38) και οι γονείς μου απλά της είπαν "κανείς δεν σε πιέζει να κάνεις". Αρκετές επίσης εκ των συμμαθητριών και συμφοιτητριών μου δεν θέλουν όχι να κάνουν παιδιά, ούτε καν γάμο. Δεν είναι όλες οι οικογένειες με νοοτροπία χωριού. Ειδικά όταν υπάρχουν σοβαρά θέματα υγείας, δεν τίθεται καν θέμα.

    Εν καιρώ θα φύγουν από τη μέση και οι διάφορες θείτσες που από την ανασφάλεια και βαρεμάρα απαιτούν από τα παιδιά τους να κάνουν εγγονάκια.
    Δεν είναι νοοτροπία χωριού αυτό που περιγράφεις...Είναι η νοοτροπία του χριστιανού-->θρήσκου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hemlock : 16-04-19 στις 18:19.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  7. #142
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Οι αμόρφωτοι ημιμαθείς θρήσκοι τα λένε αυτά. Αν μια κοπέλα πχ συνειδητά αποφασίσει να εκαταλείψει τα εγκόσμια και θέλει να αφιερωθεί στο Θεό ή θελήσει να μείνει μόνη και ανύπαντρη, εσύ θα της πείς "τι λές ρε, θα κάνεις παιδιά θες ε θές" επείδη το λέει η Παλαια Διαθήκη (αυξάνεστε και πληθύνετε και κατακυριεύσατε την γη); Μέχρι και Άγιος Παΐσιος έχει μιλήσει γι'αυτό το θέμα, αλλά όλως τυχαίως δεν το "θυμούνται" οι "βαθιά θρησκεύομενοι".

    Στην Αίγυπτο γιατί νομίζεις συνεχίζουν να κάνουν 6-7-10 παιδιά; Έχουν τη νοοτροπία ότι όσα περισσότερα μέλη τόσο πιο ισχυρη κοινωνικά η οικογενεια, γι'αυτό έφτασαν τα 90 εκατομμυρια μέσα σε λίγα χρόνια.

  8. #143
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Να γράψω κακία για τους ανθρώπους που "αφιερώθηκαν" στον χριστό ή θα είμαι offtopic ?
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  9. #144
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nassos83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αδερφή μου το έλεγε από τα 20 της (τώρα είνα 38) και οι γονείς μου απλά της είπαν "κανείς δεν σε πιέζει να κάνεις". Αρκετές επίσης εκ των συμμαθητριών και συμφοιτητριών μου δεν θέλουν όχι να κάνουν παιδιά, ούτε καν γάμο. Δεν είναι όλες οι οικογένειες με νοοτροπία χωριού. Ειδικά όταν υπάρχουν σοβαρά θέματα υγείας, δεν τίθεται καν θέμα.

    Εν καιρώ θα φύγουν από τη μέση και οι διάφορες θείτσες που από την ανασφάλεια και βαρεμάρα απαιτούν από τα παιδιά τους να κάνουν εγγονάκια.
    Εντυπωσιασμένος και πολλά respect. Εγώ μέχρι το 2013 που και κατέβαινα, δεν είχα ακούσει άμεσα ή έμμεσα ούτε μια τέτοια περίπτωση.

    Πως το λένε;


  10. #145
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι νοοτροπία χωριού αυτό που περιγράφεις...Είναι η νοοτροπία του χριστιανού-->θρήσκου.
    ενα κόλλημα το έχεις πάντως με τους χριστιανούς, γράψε σκέτο θρήσκους για να είσαι μέσα

  11. #146
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Ελλάδα μένω...Χριστιανούς βλέπω...
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  12. #147
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hemlock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελλάδα μένω...Χριστιανούς βλέπω...
    Ναι στην Ελλάδα ζούμε και εμείς και βλέπουμε και άλλες θρησκείες με πολλά παιδιά και ακόμα πιο καταπιεστικές προς τις γυναίκες.

  13. #148
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντυπωσιασμένος και πολλά respect. Εγώ μέχρι το 2013 που και κατέβαινα, δεν είχα ακούσει άμεσα ή έμμεσα ούτε μια τέτοια περίπτωση.

    Πως το λένε;

    Εξαρτάται και από τον κύκλο, οικογενειακό και φιλικό. Η μητέρα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Ελληνική παροικία του Χαρτούμ (Σουδάν) με πατέρα θρήσκο και παρολίγον παππά. Ε, αν σου πω ούτε τη μάνα μου ούτε τον θείο μου πίεζε για να κάνουν οικογένεια και παιδιά θα με πιστέψεις; Στην Ελλάδα θα συνέβαινε το ακριβώς αντίθετο.

    Οι κουμπάροι των γονιών μου όμως από τη Βοιωτία, ό,τι ίσχυε στην Ελλάδα . Έκαναν παιδιά στα 26-27, και απέκτησαν εγγόνια πριν τα παιδιά τους κλείσουν τα 30, υπό πίεση φυσικά. Και σπουδαγμένοι άνθρωποι έτσι;

  14. #149
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Η υπογεννητικότητα στην Ελλάδα όπως και σε όλο τον σύγχρονο Δυτικό κόσμο δεν έχει να κάνει τοσο με το οικονομικό όσο με το ότι ο κυριαρχεί παντού ο εγωισμός. Όλοι θέλουν να κάνουν την Ζωάρα τους, να γλεντάνε χωρίς δεσμεύσεις, να δουλεύουν 12ωρα σε καριέρες κλπ.
    Οι γυναίκες φτάνουν 30-35-40 Και δεν τους νοιάζει να κάνουν οικογεννεια. Μετά τα 35-40 το πλοίο σάλπαρε... Καλή εξωσωματική!

    Τα περί οικονομικού είναι απλά ΠΡΟΦΑΣΕΙΣ.
    Όλες οι φτωχές χώρες του πλανητη έχουν ένα σωρό παιδιά.
    Και η Ελλάδα όταν ήταν φτωχή πριν μισό αιώνα όλες οι οικογένειες ήταν με 4-5 παιδιά.

    Άλλαξε η κουλτούρα μας για αυτο πάμε τόσο καλά και σαν Ελλάδα και σαν Ευρώπη ...

  15. #150
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι στην Ελλάδα ζούμε και εμείς και βλέπουμε και άλλες θρησκείες με πολλά παιδιά και ακόμα πιο καταπιεστικές προς τις γυναίκες.
    Και όχι μόνο προς τις γυναίκες να προσθέσω.

    Όπως τα λες sdikr. Πέρα από κατι κλόουν της ελληνικής ορθόδοξης εκκλησίας, μπροστά σε κάτι άλλες θρησκείες και οργανισμούς είμαστε γατάκια.

Σελ. 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 589101112 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας