Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Question
    Μετά από αρκετό καιρό θα ξαναχρειαστώ τα φώτα σας σχετικά με το VOIP.

    Είμαι συνδρομητής ΟΤΕ με σύνδεση VDSL 50 και θέλω να έχω και μια voip γραμμή, την οποία, μετά από σχόλια/κριτικές που διάβασα εδώ μέσα, θα προμηθευτώ λογικά από τη modulus. Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι παρακάτω:


    Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα στην ποιότητα κλήσεων λόγω ΟΤΕ; (να μην επιτρέπει πχ voip κλήσεις από διαφορετικό πάροχο

    Επίσης, θέλω να έχω μία συσκευή μέσα στο σπίτι ώστε να μπορώ να δέχομαι/πραγματοποιώ κλήσεις συνέχεια, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξω υπολογιστή ή να χρησιμοποιώ κάποιο application στο κινητό. Θα προτιμούσα φορητό, αλλά επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα πάνω στο θέμα θα ήθελα τα φώτα σας. Είναι όντως τόσο ακριβές οι συσκευές voip? Θα μπορούσα να βρω κάτι αρκετά καλό (σε ποιότητα ήχου/κατασκευής αλλά και δυνατότητες) με κόστος έως 100 ευρώ;

    Τέλος, εκτός από το IP ασύρματο τηλέφωνο, θα πρέπει να αγοράσω μαζί και κάποια βάση (βλέπω σε κάτι φωτογραφίες κάτι που μοιάζει σαν...ρούτερ για το τηλέφωνο), ή αυτές πηγαίνουν πάντα πακέτο με όλες τις ασύρματες συσκευές;

    Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mikeone : 30-01-19 στις 00:32.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Πάρε ένα Cisco spa211, συνδεσε το στο router σου και στην modulus, βάλε επάνω ένα κλασικό ασύρματο τηλέφωνο και είσαι ????

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rc31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα Cisco spa211, συνδεσε το στο router σου και στην modulus, βάλε επάνω ένα κλασικό ασύρματο τηλέφωνο και είσαι ????
    Κακιστη προτασση για voip. Να παρει το voip να το κανει pstn και να βαλει επάνω κλασσικό ασύρματο. Για να έχει ηχώ, audio κλπ κλπ.
    Η ευκολότερη εκαι δοκιμασμένη λυση ειναι gigaset ασυρματο dect με υποστηριξη voip. Δουλευει καλα και αξιόπιστα.. πχ https://www.skroutz.gr/s/5358573/Gig...l?from=catspan
    Εχει και φτηνότερα, αλλά είναι πιο ποιοτική συσκευή. (παιρνει και αναλογική πανω της επισης)
    Απο κει και πέρα εκτος απο modulus υπάρχει και ephone.gr στα ιδια επιπεδα ποιότητας.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.592
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακιστη προτασση για voip. Να παρει το voip να το κανει pstn και να βαλει επάνω κλασσικό ασύρματο. Για να έχει ηχώ, audio κλπ κλπ.
    Η ευκολότερη εκαι δοκιμασμένη λυση ειναι gigaset ασυρματο dect με υποστηριξη voip. Δουλευει καλα και αξιόπιστα.. πχ https://www.skroutz.gr/s/5358573/Gig...l?from=catspan
    Εχει και φτηνότερα, αλλά είναι πιο ποιοτική συσκευή. (παιρνει και αναλογική πανω της επισης)
    Απο κει και πέρα εκτος απο modulus υπάρχει και ephone.gr στα ιδια επιπεδα ποιότητας.
    Oταν βλέπω τιμές 100 - 130 € για μία μόνο συσκευή voip , σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα ολοκαίνουργιο fritz 7530 ή κάποιο παλιότερο φθηνότερο μοντέλο και να χρησιμοποιήσω τις δυνατότητες dect που έχει, μαζί με την υπάρχουσα ασύρματη συσκευή μου ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 30-01-19 στις 09:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μαζί σου, αλλά υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που με τις integrated solutions δεν το χουν και τις φοβούνται.
    Να φυσικα, φριτς, και το voip του pote + 2-3 voip παροχους και ολα jet με το απλό dect. Αλλά είπα να μην χαλασω τη σουπα :P

  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακιστη προτασση για voip. Να παρει το voip να το κανει pstn και να βαλει επάνω κλασσικό ασύρματο. Για να έχει ηχώ, audio κλπ κλπ.
    Η ευκολότερη εκαι δοκιμασμένη λυση ειναι gigaset ασυρματο dect με υποστηριξη voip. Δουλευει καλα και αξιόπιστα.. πχ https://www.skroutz.gr/s/5358573/Gig...l?from=catspan
    Εχει και φτηνότερα, αλλά είναι πιο ποιοτική συσκευή. (παιρνει και αναλογική πανω της επισης)
    Απο κει και πέρα εκτος απο modulus υπάρχει και ephone.gr στα ιδια επιπεδα ποιότητας.
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως φοβάμαι να βάλω κάτι όπως το Cisco για να μην έχω θέματα με την ποιότητα κλήσεων. (και, όπως πολύ σωστά είπες στο τελευταίο μήνυμα, δεν προτιμώ και μια integrated λύση).

    Πέρα από το gigaset που πρότεινες, ποια η άποψή σας για τα συγκεκριμένο;
    https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gig...ount_favorites
    https://www.gigasetpro.com/en/cordle...uct/s650h-pro/

    Από το support της modulus μου είχαν προτείνει και το Gigaset A540 IP σαν μια οικονομική λύση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    865
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως φοβάμαι να βάλω κάτι όπως το Cisco για να μην έχω θέματα με την ποιότητα κλήσεων. (και, όπως πολύ σωστά είπες στο τελευταίο μήνυμα, δεν προτιμώ και μια integrated λύση).

    Πέρα από το gigaset που πρότεινες, ποια η άποψή σας για τα συγκεκριμένο;
    https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gig...ount_favorites
    https://www.gigasetpro.com/en/cordle...uct/s650h-pro/

    Από το support της modulus μου είχαν προτείνει και το Gigaset A540 IP σαν μια οικονομική λύση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.
    Το S850A GO το έχω βάλει κι εγώ στο μάτι...
    Έχεις δει το παρακάτω θέμα;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5%CF%85%CE%AE
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως φοβάμαι να βάλω κάτι όπως το Cisco για να μην έχω θέματα με την ποιότητα κλήσεων. (και, όπως πολύ σωστά είπες στο τελευταίο μήνυμα, δεν προτιμώ και μια integrated λύση).

    Πέρα από το gigaset που πρότεινες, ποια η άποψή σας για τα συγκεκριμένο;
    https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gig...ount_favorites
    https://www.gigasetpro.com/en/cordle...uct/s650h-pro/

    Από το support της modulus μου είχαν προτείνει και το Gigaset A540 IP σαν μια οικονομική λύση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.
    Ολα τα gigaset ως προς το voip connectivity παιζουν με τον ιδιο τρόπο. Προφανως και τα φτηνα ειναι τελειως "πλαστικα".. Αν θες να πιασεις κατι ποιο ποιοτικο στα χερια, το κοστος προφανως ανεβαινει.
    Μεχρι και σε smart υπαρχει, με android..
    Παντως και ενα grandstream dect sip που δοκιμασα, μου αφησε θετικές εντυπώσεις.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-11-2003
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    2.718
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/400
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Zyxel SBG3300-N/Mk RB4011
    SNR / Attn
    1-8(dB) / -62(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Όντως φοβάμαι να βάλω κάτι όπως το Cisco για να μην έχω θέματα με την ποιότητα κλήσεων. (και, όπως πολύ σωστά είπες στο τελευταίο μήνυμα, δεν προτιμώ και μια integrated λύση).

    Πέρα από το gigaset που πρότεινες, ποια η άποψή σας για τα συγκεκριμένο;
    https://www.skroutz.gr/s/7035986/Gig...ount_favorites
    https://www.gigasetpro.com/en/cordle...uct/s650h-pro/

    Από το support της modulus μου είχαν προτείνει και το Gigaset A540 IP σαν μια οικονομική λύση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει.
    Αν εξαιρέσουμε τα θεματάκια που έχει το S850A, κατά τα άλλα είναι αρκετά καλό.

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    πια dect δουλευουν 100% με τα φριτζ ξέρουμε?

  11. #11
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Τα δικά της. Είναι και κάποια μοντέλα panasonic που δεν κυκλοφορούν Ελλάδα, θα τα βρεις στο γερμανικό amazon με την ένδειξη CAT-iq 2.0.
    hnesne

  12. #12
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    αυτή την στιγμή έχω ένα gigaset A420 που δουλεύει καλά.... και θέλω να συμπληρώσω κάνα 2 ακουστικά ακόμα... άλλα όσο και αν έψαξα... δεν βρήκα μια λίστα κάπου... με συμβατά ακουστικά εκτός απ τα δικά της.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το έχεις συνδεδεμένο σαν dect, αυτό όλα τα dect υποτίθεται το κάνουν, απλά να απαντήσεις και να κάνεις μια κλήση σαν να το είχες συνδεδεμένο ενσύρματα στη μία θύρα telephony. Το ζητούμενο (γιατί ρώτησες για 100% συμβατότητα) είναι να βλέπεις από το ασύρματο το βιβλίο διευθύνσεων του fritz, να επιλέγεις από ποια γραμμή θα καλέσεις, να έχεις σωστή αναγνώριση. Αυτά τα εγγυώνται όσα τηλέφωνα έχουν το παραπάνω πρότυπο (και μια έκδοση fritz OS και νεότερη). Πάντως θεωρητικά το λέω από ό,τι διαβάζω, δεν έχω fritz, μόνο άσχετες μάρκες dect συνδεδεμένα μεταξύ τους.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πήρα για οικονομική λύση ένα Motorola CD2HD στα 30€. Είναι χωρίς βάση DECT για χρήση με fritz ή άλλα ρούτερ. Δουλεύει μια χαρά με απενεργοποιημένο το DECT ECO. Αυτό εδώ είναι παρόμοια με το motorola λογικά θα κάνει κι αυτό.

    - - - Updated - - -

    Η εταιρεία (AVM) γράφει ότι καλύτερη συμβατότητα έχουν οι συσκευές Gigaset, και φυσικά οι δικές της.

  15. #15
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχεις συνδεδεμένο σαν dect, αυτό όλα τα dect υποτίθεται το κάνουν, απλά να απαντήσεις και να κάνεις μια κλήση σαν να το είχες συνδεδεμένο ενσύρματα στη μία θύρα telephony. Το ζητούμενο (γιατί ρώτησες για 100% συμβατότητα) είναι να βλέπεις από το ασύρματο το βιβλίο διευθύνσεων του fritz, να επιλέγεις από ποια γραμμή θα καλέσεις, να έχεις σωστή αναγνώριση. Αυτά τα εγγυώνται όσα τηλέφωνα έχουν το παραπάνω πρότυπο (και μια έκδοση fritz OS και νεότερη). Πάντως θεωρητικά το λέω από ό,τι διαβάζω, δεν έχω fritz, μόνο άσχετες μάρκες dect συνδεδεμένα μεταξύ τους.
    ..ένα panasonic πχ που έχω ( αυτά των 20ε που έχουν γίνει σούπα ) δεν συνδέεται... και επειδή θέλω να πάρω ακόμα 2... δεν ξέρω ποια να επιλέξω... πχ είδα αυτά... αλλα θα δουλέψουν... η τζάμπα θα πάει το 50άρικο!

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας