Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109970/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    Παιδιά καλησπέρα,
    μετά απο 2 βδομάδες τελικά έγινε η φορητότητα σε Cosmote απο Nova.
    Ο λόγος ήταν ότι μιας και είχαν μπει νέες καμπίνες στην περιοχή μου να έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να είμαι σε αυτές.
    Η ενεργοποίηση έγινε το μεσημέρι και το απόγευμα που έφτασα σπίτι είχα ακόμα της ρυθμίσεις της Nova και με συγχρονισμό 17 (απο 8).
    Το βραδάκι ετοιμάζω την σύνδεση (Speedport Entry) έτσι ώστε αυτό να δίνει ADSL και VOIP και το TP-Link 8890 όλα τα WIFI (μεσο 1000αρι switch).
    Όλα καλά αλλά VOIP τίποτα, ότι και να έκανα απο τις οδηγίες, οπότε τηλ. στο support όπου εκί μου είπαν να το συνδέσω με το splitter
    (υπόψιν ότι εγώ φέρνω καλώδιο ανεξάρτητο απο τον κατανεμητή του συγκροτήματος μιας και η εσωτερική είναι εκτός).
    Το κάνω και δουλεύει μια χαρά, τους ρωτάω αν είναι έτσι γιατί με υποχρεώσατε να έχω δικός σας router και όχι το δικό μου αλλά απάντηση δεν έλαβα.
    Το καλό είναι ότι το Speedport Entry συγχρόνιζε στο τέρμα ενώ το TP Link στα 17.
    Η απορία μου είναι έχει διαφορετικές συνδέσεις PSTN ?

    Και μια φώτο απο τα στατιστικά της γραμμής που από ότι κατάλαβα θα είμαι και με VDSL μια χαρά αν αναβαθμίσω.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2019-01-30 at 23.55.29.png 
Εμφανίσεις:  71 
Μέγεθος:  72,9 KB 
ID: 201019

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχει δηλαδή τηλεφωνία στο καλώδιο χωρίς να έχεις πάνω το router;

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109970/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    Ναι ακριβός, οπότε δεν είναι Voip

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από higraf2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβός, οπότε δεν είναι Voip
    Τυχερός είσαι, συνήθως τις νέες συνδέσεις, ειδικά απο καμπίνες τις δίνουν voip, κάποια στιγμή θα το αλλάξουν
    Το tplink πρέπει να συγχρονίζει στα 17 γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν υποστηρίζει vectoring

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109970/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    Μου έκανε εντύπωση πως στο support τους φάνηκε απολύτως φυσιολογικό αλλά με όσα διάβασα εδω περίμενα το αντίθετο.
    Τώρα για το vectoring δεν ξέρω να σου πώ αν είμαι ή όχι

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το W8980 είναι μόνο ADSL router και ούτως ή άλλως παίζει κόφτης λόγω κανονισμού ώστε να μην επηρεάζει τις άλλες γραμμές

    Το Speedport είναι και για VDSL, στο οποίο συγχρονίζει τώρα αλλά με κόφτη ακριβώς στα 24/1 που είναι το πακέτο που έχεις.

    Πληροφοριακά, το W8980 είναι ολόιδιο με το W9980 και απλά η εταιρεία του έχει απενεργοποιήσει το VDSL. Όμως μπορεί να δεχθεί το firmware του δεύτερου αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις κάποιες σχετικές γνώσεις crossflashing με serial header. Αλλά και σε αυτή την περίπτωση παίζει μόνο σε απλό VDSL και όχι Vectoring (με απλά λόγια μέχρι πακέτο 100Mbps), εκτός αν του περάσεις OpenWrt

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109970/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    Αυτό δεν το ήξερα ότι γίνεται και W9980
    Για την ώρα εκτελεί χρέη AP που μιας και εκί είναι κλάσεις ανώτερος από ότι το Speedport, οπότε λέω για αρχή να μην ρισκάρω μετατροπή.

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από higraf2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ακριβός, οπότε δεν είναι Voip
    Και σε εμένα είχαν κάνει το ίδιο πριν να αρχίσουν να περνάνε οι γραμμές σε vobb/voip και καθόμουν και περίμενα να ανάψει το voip επειδή είχα ακούσει ότι γυρνάνε όλα σιγά σιγά και ότι σε ανανεώσεις/νέες συνδέσεις/φορητότητες κλπ..πάνε σε vobb..και ένας φίλος στη γειτονιά μου είχε ήδη vobb, αλλά όπως φάνηκε τζάμπα περίμενα...από την εξυπηρέτηση μου είπανε ότι και σε εσένα..βάλτε το με το σπλίττερ, msan έχετε όχι vobb...έμεινα λίγο παγωτό προσωρινά..

    Άσε που σε μένα είχαν κάνει και πατάτα και το msan όταν σήκωνες το ακουστικό απευθείας έβγαζε περίεργο busytone (φαινόταν ότι δεν ήταν πραγματική pstn) αλλά το φτιάξανε μετά..Εγώ πάλι επειδή το ήθελα το vobb έφαγα μέρες ατελείωτες μέχρι να τους πείσω να το γυρίσουν!..Η αιτία; Ήταν δύσκολο να αλλαχτεί το όριο που με είχαν...Προφανώς το καλώδιο στον Γ.Κ;
    Και αυτό που δεν μπορούσα με τπτ να καταλάβω ήταν...το γιατί έπρεπε να έρθει σπίτι τεχνικός του οτε να γυρίσει τη γραμμή σε voip αφού εντέλει το προφίλ κατέβηκε μόνο του αυτόματα...αυτά..σορρυ για το κατεβατό.

    Κοίνως δεν ξέρω αν σε εσένα είναι πραγματική pstn αλλά σε μένα είχαν msan. Αν δεν κάνω λάθος emulated pstn...ευρυζωνική (voip) αλλά βγαίνει από το αστικό κέντρο.

    Bytheway καλό το 24αρι από καμπίνα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 05-02-19 στις 00:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2017
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109970/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    SpeedPort Plus
    Δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανε αν ερχόταν τεχνικός εγώ παντός ζήτησα στην αίτηση να μην έρθει.
    ΤΟ 24αρι είναι πρωτόγνωρο για εμάς εδώ στην περιοχή χαχαχαχαχ άλλο πράγμα να βλέπεις την ταχύτητα να μην αλλάζει με τίποτα
    τώρα μένει να δούμε καμιά προσφορά στα 50 να πάμε και εκί αλλά σε γενικές γραμμές είμαι πλέον πολύ ικανοποιημένος

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από higraf2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω τι ακριβώς θα έκανε αν ερχόταν τεχνικός εγώ παντός ζήτησα στην αίτηση να μην έρθει.
    ΤΟ 24αρι είναι πρωτόγνωρο για εμάς εδώ στην περιοχή χαχαχαχαχ άλλο πράγμα να βλέπεις την ταχύτητα να μην αλλάζει με τίποτα
    τώρα μένει να δούμε καμιά προσφορά στα 50 να πάμε και εκί αλλά σε γενικές γραμμές είμαι πλέον πολύ ικανοποιημένος
    Αν δεν το στραγγίζεις το ίντερνετ,η είστε πολλά άτομα,η θες παραπάνω upload...και εκεί που είσαι πρώτος είσαι..

    Σε μένα ήθελαν σώνει και καλά να έρθουν...χωρίς να υπάρχει λόγος..ο τεχνικός μόλις ήρθε πάτησε κάτι στο τάμπλετ του για να κατέβει το προφίλ της τηλεφωνίας στο ρούτερ..πήγε να κάνει και ρεσέτ αλλά δεν τον άφησα επειδή είχα κάνει ρυθμίσεις, πήρε στο α.κ επιτόπου για να ξηλωθεί η pstn..και αυτό ήταν...δωρον αδωρο που ήρθε, μπορούσαν να τα κάνουν κ από μακριά...αλλά τέσπα..τι να πώ...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας