Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το διπλό registration πως προέκυψε? Απλά σου είπα ότι έχω στο ίδιο δίκτυο 2 εγκαταστάσεις Asterisk όπου στη μια παίζει και στην άλλη δεν παίζει.
    Τις IPs πρέπει να τις βάλω εγώ καρφωτά δοκιμάζοντας τα 2 /24 δίκτυα, αντί του domain ims.otenet.gr?
    Το διπλό registration προέκυψε από τα παρακάτω στοιχεία
    Δυο κέντρα στο ίδιο δίκτυο που έχουν ρυθμιστεί με το ίδιο sip trunk ote.

    Όσο αναφορά τις ip δεν πρέπει να κάνεις κάτι, λόγου ότι δεν έχεις άλλο firewall ανάμεσα στο κέντρο και τον έξω κόσμο. Το speedport δεν μπλοκάρει την κίνηση από τον ims. Εκτός αν έχεις ενεργό το firewall που έχει το Issabel. Εκεί ναι μπορεί να θέλει κάτι σε ότι αφορά τις RTP θύρες του οτε.

  2. #17
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Έστησα ξανά το issabel από την αρχή και δεν το firewall δεν το έχω ενεργοποιήσει. Στο δίκτυο μου ναι μεν έχω 2 PBX (1 Asterisk, 1 Issabel), αλλά μόνο σε ένα είναι registered η γραμμή (Issabel). Το asterisk ήταν απλά για να δω ότι δουλεύει εκεί.
    Το πρόβλημα παραμένειι με το rtp και δεν ξέρω τι στο καλό φταίει και τι μπορώ να κάνω για να παίξει πάνω στο Issabel.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atux_null Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστησα ξανά το issabel από την αρχή και δεν το firewall δεν το έχω ενεργοποιήσει. Στο δίκτυο μου ναι μεν έχω 2 PBX (1 Asterisk, 1 Issabel), αλλά μόνο σε ένα είναι registered η γραμμή (Issabel). Το asterisk ήταν απλά για να δω ότι δουλεύει εκεί.
    Το πρόβλημα παραμένειι με το rtp και δεν ξέρω τι στο καλό φταίει και τι μπορώ να κάνω για να παίξει πάνω στο Issabel.
    Δοκίμασε στο asterisk sip settings το nat = yes και ip configuration = public. Θα τα βρεις στο un embedded freepbx.

  4. #19
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    ενώ υπήρχαν αυτές οι εγγραφές, δεν έπαιζε. δοκίμασα να τις αλλάξω σε κάτι άλλο και να κάνω reboot και μετά τις επανέφερα. Έπαιξε. Έχω δυναμική ΙΡ και είχε κρατήσει την παλιά ΙΡ!
    Ευχαριστώ πολύ.

  5. #20
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Φτιάξε ένα λογαριασμό no-ip και πέρασε το hostname που θα φτιάξεις στο πεδίο externhost για να μην έχεις πάλι προβλήματα.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει και αυτή η λύση αν δεν έχει ή δεν θέλει υπηρεσία DDNS.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-12-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Κι εγώ πρόσφατα έστησα ενα FreePBX και παρατήρησα ότι μετά από αλλαγή external IP υπάρχει θέμα στις εισερχόμενες κλήσεις.
    Το FreePBX θεωρεί δεδομένο ότι υπάρχει static IP; Δεν έχουν προβλέψει να βάλουν κάποιο cron job το οποίο να ελέγχει και να αναπροσαρμόζει τη διεύθυνση αναλόγως;

  8. #23
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει και αυτή η λύση αν δεν έχει ή δεν θέλει υπηρεσία DDNS.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν βάλεις externhost ενεργοποιείται ο μηχανισμός.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις externhost ενεργοποιείται ο μηχανισμός.
    Χτες που δοκίμασα το script που προτείνει ο jkoukos, με το ip configuration = dynamic, το dynamic host στην no-ip μου και το dynamic host refresh στα 600 sec (δικά λεπτά δηλαδή). Διαπίστωσα ότι είχε λάθος ip καταχωρημένο στην βάση για το πεδίο external address.

    Τρέχω Freepbx 14/asterisk 13 σε RasPBX.

  11. #26
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    To externhost είναι ρύθμιση του asterisk και όχι του freepbx. Αυτά που βλέπεις στην βάση είναι πράγματα που διαβάζει το freepbx μόνο κι όχι ο asterisk εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένο κομμάτι στο dialplan που τον αναγκάζει να κάνει κάτι τέτοιο.

    Αυτό σημαίνει πως αν θα του ορίσεις externhost ο asterisk θα τσεκάρει το hostname αλλά φυσικά δεν θα αλλάζει τίποτα στην mysql.
    Θα το αλλάζει στην δικιά του εσωτερική βάση που δεν είναι προσβάσιμη από το freepbx και είναι αυτή που κρατάει όλες τις σχετικές πληροφορίες π.χ. που έχει κάνει register, ποιος έχει κάνει register σε αυτόν κλπ

  12. #27
    Εγγραφή
    14-12-2017
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    To externhost είναι ρύθμιση του asterisk και όχι του freepbx. Αυτά που βλέπεις στην βάση είναι πράγματα που διαβάζει το freepbx μόνο κι όχι ο asterisk εκτός κι αν υπάρχει συγκεκριμένο κομμάτι στο dialplan που τον αναγκάζει να κάνει κάτι τέτοιο.

    Αυτό σημαίνει πως αν θα του ορίσεις externhost ο asterisk θα τσεκάρει το hostname αλλά φυσικά δεν θα αλλάζει τίποτα στην mysql.
    Θα το αλλάζει στην δικιά του εσωτερική βάση που δεν είναι προσβάσιμη από το freepbx και είναι αυτή που κρατάει όλες τις σχετικές πληροφορίες π.χ. που έχει κάνει register, ποιος έχει κάνει register σε αυτόν κλπ
    Μα ο σκοπός του script είναι να αλλάζει την ip στη DB του asterisk είτε έχεις DDNS είτε όχι, δεν εμπλέκεται το πεδίο externhost.
    Κάνει resolve το opendns για να δει κάθε φορά την τρέχουσα external ip σου και αναπροσαρμόζει αυτόματα το πεδίο externip του asterisk.
    Τώρα αν δουλεύει ή όχι δεν ξέρω, δεν το δοκίμασα ακόμα..

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας