Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα σε όλους

    Κάνω αυτό το Post για να κινητοποιήσω όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη γίνεται, με καθαρό και απόλυτο στόχο να φέρουμε την Inalan και στη δική μας γειτονιά.

    Όπως μπορείτε να δείτε και στο site της εταιρίας, υπάρχει αυτό το μικρό κομμάτι ( το οποίο έχω κυκλώσει με κίτρινο):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ανθόκηποι.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  1,01 MB 
ID: 201040


    το οποίο δείχνει ότι οι Ανθόκηποι είναι ένα μέρος το οποίο βρίσκεται στα σχέδια κάλυψης του ευρύτερου δικτύου.

    Πριν από περίπου έναν χρόνο, μπήκανε αφίσες της Inalan σε όλη την κυκλωμένη περιοχή και ήρθα σε επικοινωνία με την εταιρία, η οποία μου ανακοίνωσε πως θα έφτανε σε διάστημα 2 μηνών και στη δική μας περιοχή. Αυτό δεν έγινε όμως και πέρασε σχεδόν 1 χρόνος με το "έργο" να μένει στον αέρα.

    Ξαναήρθα σε τηλεφωνική επαφή με την εταιρία πριν από 1 μήνα και μου είπανε πως δεν υπήρχε αρκετή ζήτηση ώστε να προχωρήσει κι εδώ.

    Σήμερα, ξαναήρθα σε τηλεφωνική επαφή μαζί τους και μου είπανε πάλι τα ίδια όσον αφορά τις λίγες αιτήσεις ενδιαφέροντος + το ότι υπάρχει πρόβλημα με τις άδειες που παρέχει ο δήμος, όσον αφορά στις ανασκαφές και αυτό γιατί για να έρθει και σε εμάς το δίκτυο, θα πρέπει να κόψουν το δρόμο της Περιφερειακής ώστε να περάσουν οι οπτικές ίνες από την Ευκαρπία για να έρθουν στους Ανθόκηπους, ακριβώς δηλαδή όπως έγινε με τη Νικόπολη η οποία συνδέεται κατ αυτόν τον τρόπο, με την Άνω Ηλιούπολη.

    Photo :

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ανθόκηποι2.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  831,4 KB 
ID: 201042


    Κάνω αυτό το Post λοιπόν, θέλοντας να τονίσω πως ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι το ενδιαφέρον του κόσμου και αυτή τη στιγμή έχω ήδη 11 άτομα τα οποία θα συμπληρώσουν πολύ άμεσα την αίτηση ενδιαφέροντος ( άτομα που ζουν μέσα στο κίτρινο κυκλάκι και είναι γνωστοί μου).

    Επίσης, γνωρίζετε και γνωρίζω ότι για να έρθει η σύνδεση σε μένα, θα έρθει πρώτα από πάνω προς τα κάτω, οπότε η κάλυψη θα αφορά την ευρύτερη περιοχή των Ανθοκήπων και όχι μόνο το κίτρινο κυκλάκι.

    Είναι καιρός να πάμε λίγο μπροστά, έστω σε αυτόν τον τομέα εφόσον μας δίνεται η δυνατότητα και να μην προβούμε "αναγκαστικά" σε άλλες λύσεις τύπου VDSL, διότι η τεχνολογία FTTH υπερτερεί παντού έναντι της VDSL τεχνολογίας.

    Καιρός λοιπόν να δούμε κι εμείς λίγο "Φως" στο Τούνελ.

    Ότι γράφω, το γράφω από προσωπική εμπειρία, έχοντας 2 φίλους στη Νικόπολη και η εμπειρία FTTH 100Mbps (100Down/100Up) στα 28 ευρώ το μήνα, είναι ότι πιο Value For Money, εξελιγμένο αλλά και αξιόπιστο υπάρχει αυτή τη στιγμή.

    Θέλω λοιπόν να μαζέψουμε εδώ συμμετοχές, όσοι είστε από τους Ανθόκηπους και όχι απαραίτητα μέσα στο κίτρινο κυκλάκι, γιατί όπως προείπα, το καλώδιο θα περάσει πρώτα από πάνω προς τα κάτω. Απαντήστε σας παρακαλώ εδώ στο post δείχνοντας το ενδιαφέρον σας και πείτε το και στους φίλους σας, οι οποίοι πολύ πιθανόν να μη γνωρίζουν τίποτα, διότι δεν υπάρχει πουθενά κάποια διαφήμιση. Θα φανεί λίγο αστείο, αλλά οι φίλοι μου στη Νικόπολη δε γνώριζαν καν την ύπαρξη της συγκεκριμένης εταιρίας κι εγώ ήμουν αυτός που τους άνοιξε τα μάτια κι έκαναν συμβόλαιο σε αυτήν.

    Υ.Γ. Αντί να κόψουν το δρόμο της περιφερειακής που αυτό συνεπάγεται ---> παράλυση κυκλοφορίας από ανατολικά προς δυτικά για ώρες, δε μπορούν να σκάψουν κάτω από το δρόμο και να περάσουν τις ίνες υπογείως ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ikarak : 01-02-19 στις 04:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-02-2019
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    inalan
    Καλησπέρα σε όλους

    Την Τρίτη έβαλα γραμμή inalan στο σπίτι μου στον Εύοσμο Ανω Πολιτεία κοντά στα ΚΕΠ. Όλα έγιναν άμεσα μέσα σε τρεις ημέρες!!!! Η γραμμή τοποθετήθηκε εύκολα παρόλο που είμαι στον τέταρτο όροφο . η διαδικασία τελείωσε μέσα σε δύο ώρεςκαι επιτέλους απολαμβάνω 100 αρα ταχύτητα! Είχα βαρεθεί με την συχνή αλλαγή provider όπου όλοι υποσχόταν μεγάλες ταχύτητες και μετά βρίσκαμε δικαιολογίες με τον χαλκό... Ειδικά τα ΣΚ είχα 1-2 download και upload 0,20 !!!
    Επιτέλους βρήκα λύση και προτείνω όλους να προχωρήσουν με την inalan και να στηρίξουμε την εταιρεία σε αντίθεση με όλους τους άλλους που ακόμα έρχονται.
    Επιπλέον δίνει και τηλέφωνο σε πολύ οικονομικές τιμές

  3. #3
    Εγγραφή
    31-01-2019
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gregory_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους

    Την Τρίτη έβαλα γραμμή inalan στο σπίτι μου στον Εύοσμο Ανω Πολιτεία κοντά στα ΚΕΠ. Όλα έγιναν άμεσα μέσα σε τρεις ημέρες!!!! Η γραμμή τοποθετήθηκε εύκολα παρόλο που είμαι στον τέταρτο όροφο . η διαδικασία τελείωσε μέσα σε δύο ώρεςκαι επιτέλους απολαμβάνω 100 αρα ταχύτητα! Είχα βαρεθεί με την συχνή αλλαγή provider όπου όλοι υποσχόταν μεγάλες ταχύτητες και μετά βρίσκαμε δικαιολογίες με τον χαλκό... Ειδικά τα ΣΚ είχα 1-2 download και upload 0,20 !!!
    Επιτέλους βρήκα λύση και προτείνω όλους να προχωρήσουν με την inalan και να στηρίξουμε την εταιρεία σε αντίθεση με όλους τους άλλους που ακόμα έρχονται.
    Επιπλέον δίνει και τηλέφωνο σε πολύ οικονομικές τιμές
    Με γεια τη σύνδεση φίλε αλλά είσαι λίγο offtopic!!! Εδώ μιλάμε για τους Ανθόκηπους....το πόσο καλή και αξιόπιστη είναι το γνωρίζουμε και στην πράξη!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Μια ερώτηση μόνο μιας και είναι φρέσκια η εγκατάσταση. Όταν έφεραν την ίνα στο διαμέρισμα σου θυμάσαι αν είχε βύσμα σε μία από τις 2 άκρες ή και στις 2;

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2018
    Περιοχή
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Παιδιά Ευτερπης πότε θα έρθουν? Έχουμε βαρεθεί ποια με adsl 9 download και 0.7 upload όποιος ξέρει ας απάντηση ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

  6. #6
    Εγγραφή
    15-12-2004
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MF286R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spsomas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια ερώτηση μόνο μιας και είναι φρέσκια η εγκατάσταση. Όταν έφεραν την ίνα στο διαμέρισμα σου θυμάσαι αν είχε βύσμα σε μία από τις 2 άκρες ή και στις 2;
    Το θυμάμαι εγώ, η οπτική ίνα έρχεται έτοιμη (και τα δύο βύσματα), σε "κβαντισμένο" μήκος. Νομίζω 20μ και 50μ είχε μαζί του ο τεχνικός όταν ήρθε σε μένα. Στο δικό μου διαμέρισμα (5ος) μπήκε 20μ, γιατί έφτανε οριακά εκεί που ήθελα να μπει το router. Στον γείτονα από πάνω (6ος) έβαλαν τα 50μ.
    Who? Me??? I just want to cut a little "z" in your forehead!

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.385
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Μήπως μπορείς να μας πεις και πόσο μεγάλο είναι για να κάνω την ανάλογη τρύπα; Επίσης θα το περάσω σε πλαστική σωλήνα οπότε με ενδιαφέρει να ξέρω τί διατομή σωλήνα να βάλω. Ευχαριστώ για την όποια πληροφορία.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας