Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Απορία: Πως αντιμετωπίζεται από το forum ο δεύτερος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ χρήστης στον ίδιο χώρο? Στο σπίτι μου είμαστε 2 άτομα που παρακολουθούμε το adslgr. Από το δεύτερο μισό του 2008 που φάγαμε κίτρινη κάρτα από τον Νικαετό χρησιμοποιούμε και οι 2 το ίδιο account κάτι το οποίο δεν βολεύει κανέναν μας. Καταλαβαίνω την αναγκαιότητα του μοναδικού χρήστη για την προστασία όλων από διπλά και troll accounts αλλά μήπως μέσα στα χρόνια που πέρασαν υπάρχει κάποια δυνατότητα για πραγματικό account δεύτερου χρήστη στον ίδιο χώρο η οποία μου διαφεύγει?

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.810
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epinefelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία: Πως αντιμετωπίζεται από το forum ο δεύτερος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ χρήστης στον ίδιο χώρο? Στο σπίτι μου είμαστε 2 άτομα που παρακολουθούμε το adslgr. Από το δεύτερο μισό του 2008 που φάγαμε κίτρινη κάρτα από τον Νικαετό χρησιμοποιούμε και οι 2 το ίδιο account κάτι το οποίο δεν βολεύει κανέναν μας. Καταλαβαίνω την αναγκαιότητα του μοναδικού χρήστη για την προστασία όλων από διπλά και troll accounts αλλά μήπως μέσα στα χρόνια που πέρασαν υπάρχει κάποια δυνατότητα για πραγματικό account δεύτερου χρήστη στον ίδιο χώρο η οποία μου διαφεύγει?

    Ευχαριστώ.
    Θα πρέπει να γίνει ειδική εξαίρεση για την περίπτωσή σας, στείλε μου ένα πμ με τα δύο accounts για να το κοιτάξω.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όχι δεν θα στείλω pm. Δεν θέλω ιδιαίτερη μεταχείριση. Πίστευα ότι ίσως υπήρχε κάποια διαδικασία που εφαρμοζόταν για όλους. Καλύτερα να μην υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατι μου διαφευγει ή κατι δεν καταλαβα μαλλον.

    Εισαστε 2 ατομα... και θελετε ο καθενας με το δικο του λογαριασμο να μπαινετε στο φορουμ. Απο την ιδια συνδεση. Σωστα?

    Εδω και 4 μηνες που εχει γραφτει και η γυναικα μου στο φορουμ... μια χαρα μπαινουμε και οι δυο απο το ιδιο σπιτι.


    Σου βγαζει καποιο μυνημα? κανει κατι αλλο? τι ακριβως σας εμποδιζει να μπαινετε και οι δυο ?

    edit: για ποιο λογο φαγατε "καρτα" ??
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι μου διαφευγει ή κατι δεν καταλαβα μαλλον.

    Εισαστε 2 ατομα... και θελετε ο καθενας με το δικο του λογαριασμο να μπαινετε στο φορουμ. Απο την ιδια συνδεση. Σωστα?

    Εδω και 4 μηνες που εχει γραφτει και η γυναικα μου στο φορουμ... μια χαρα μπαινουμε και οι δυο απο το ιδιο σπιτι.


    Σου βγαζει καποιο μυνημα? κανει κατι αλλο? τι ακριβως σας εμποδιζει να μπαινετε και οι δυο ?

    edit: για ποιο λογο φαγατε "καρτα" ??
    Profile Infraction
    Αιτία: Δημιουργία πολλαπλών λογαριασμών χρήστη
    17-09-08 11:36
    Από Νικαετός

    Αυτό που κάνεις θέλω και εγώ να κάνω. Χρησιμοποιείται το ίδιο pc - tablet - whatever?.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει μηχανισμός που χτυπάει καμπανάκι όταν γίνεται χρήση του ίδιου υπολογιστή απο 2ο ή 3ο κλπ λογαριασμό, αυτό δεν σημαίνει πως θα γίνει και αυτόματα μπαν ο λογαριασμός, μετά θα γίνει κάποιος έλεγχος ώστε να δούμε αν είναι διπλός λογαριασμός ή αν υπάρχει μοίρασμα του υπολογιστή.
    Σε περίπτωση που γίνει μπαν, πάλι υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας, όπως είχατε κάνει εσεις παλιότερα.

    Φυσικά δεν μπορούμε να ζητήσουμε απο τον χρήστη να κάνει χρήση ξεχωριστού υπολογιστή, αλλά σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπάρχει κάποιο false positive, όποτε γίνεται αυτό που προτείνει πιο πάνω ο Νεκ

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epinefelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Profile Infraction
    Αιτία: Δημιουργία πολλαπλών λογαριασμών χρήστη
    17-09-08 11:36
    Από Νικαετός

    Αυτό που κάνεις θέλω και εγώ να κάνω. Χρησιμοποιείται το ίδιο pc - tablet - whatever?.
    Ταυτοχρονα οχι η ιδια συσκευη. Γινεται... αλλα δεν βολευει. οποτε διαφορετικη συσκευη.

    Ο καθε λογαριασμος εχει το δικο του email εγγραφης?


    Δεν βρισκω που ειναι το προβλημα. Δηλαδη σε καθε οικογενεια-σπιτι ενας μονο θα μπαινει καθε φορα? Δεν ειναι λογικο.


    Εχει φτιαξει λογαριασμο το αλλο ατομο και δεν μπορει να μπει? Αυτο που παραθετεις.... ειναι απο το 2008. Απο τοτε δεν εχετε κανει τιποτα?

    edit: τωρα ειδα το ποστ του @sdikr . Οποτε αυτο που καταλαβα ειναι οτι μπαινετε ταυτοχρονα απο το ιδιο μηχανημα..... αλλα με διαφορετικο browser ?
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταυτοχρονα οχι η ιδια συσκευη. Γινεται... αλλα δεν βολευει. οποτε διαφορετικη συσκευη.

    Ο καθε λογαριασμος εχει το δικο του email εγγραφης?


    Δεν βρισκω που ειναι το προβλημα. Δηλαδη σε καθε οικογενεια-σπιτι ενας μονο θα μπαινει καθε φορα? Δεν ειναι λογικο.


    Εχει φτιαξει λογαριασμο το αλλο ατομο και δεν μπορει να μπει? Αυτο που παραθετεις.... ειναι απο το 2008. Απο τοτε δεν εχετε κανει τιποτα?

    edit: τωρα ειδα το ποστ του @sdikr . Οποτε αυτο που καταλαβα ειναι οτι μπαινετε ταυτοχρονα απο το ιδιο μηχανημα..... αλλα με διαφορετικο browser ?
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, σίγουρα υπάρχουν τρόποι να μπαίνεις από το ίδιο σπίτι και σίγουρα μπορώ να εφαρμόσω μερικούς (πχ μοναδικές συσκευές για τον κάθε χρήστη, καθάρισμα του browser σε κοινή συσκευή, άλλο browser όπως προτείνεις και ίσως ένα μακρύ κατάλογο ακόμα) δεν είναι εκεί το θέμα μου. Θεωρώ το ζήτημα λυμένο, άλλωστε δεν είμαστε και από τα πιο παραγωγικά μέλη του forum για να αναζητήσουμε καλύτερη λύση.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epinefelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, σίγουρα υπάρχουν τρόποι να μπαίνεις από το ίδιο σπίτι και σίγουρα μπορώ να εφαρμόσω μερικούς (πχ μοναδικές συσκευές για τον κάθε χρήστη, καθάρισμα του browser σε κοινή συσκευή, άλλο browser όπως προτείνεις και ίσως ένα μακρύ κατάλογο ακόμα) δεν είναι εκεί το θέμα μου. Θεωρώ το ζήτημα λυμένο, άλλωστε δεν είμαστε και από τα πιο παραγωγικά μέλη του forum για να αναζητήσουμε καλύτερη λύση.
    Μην το βλεπεις ετσι. Μπορει με ενα και μονο ποστ να βοηθησεις καποιον. τα post counter ποτε δεν με συγκινησαν.

    Για πες ομως. Πως μπαινετε εσεις ( ή πως μπαινατε) και δημιουργηθηκε θεμα?
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    21-12-2007
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100
    ISP
    INALAN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην το βλεπεις ετσι. Μπορει με ενα και μονο ποστ να βοηθησεις καποιον. τα post counter ποτε δεν με συγκινησαν.

    Για πες ομως. Πως μπαινετε εσεις ( ή πως μπαινατε) και δημιουργηθηκε θεμα?
    Απλά από τον ίδιο υπολογιστή προσπάθησα να ανοίξω δεύτερο account. Έκτοτε μπαίνουμε με το ίδιο account, είτε χρησιμοποιώντας το ίδιο μηχάνημα είτε με οποιοδήποτε συνδυασμό. Εδώ και μια δεκαετία δεν δημιουργήθηκε ανάγκη για κάτι διαφορετικό.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εδώ και 2 ημέρες έχει αλλάξει η μορφή του interface του φόρουμ. Τί παίχτηκε?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.634
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και 2 ημέρες έχει αλλάξει η μορφή του interface του φόρουμ. Τί παίχτηκε?
    Εγώ δεν έχω δει κάποια αλλαγή, εκτός του ότι εξαφανίστηκαν οι διαφημίσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας