Εμφάνιση 1-8 από 8

Θέμα: VDSL HOL

  1. #1
    Καλησπερα παιδια,μια ερωτηση θελω να κανω για να ειμαι σιγουρος πως πρεπει να κινηθω.Μενω στις αφιδνες(χωριο εξω απο την Αθηνα)και εδω και περιπου ενα χρονο εχουν μπει καμπινες για vdsl του ΟΤΕ.Εγω ειμαι συνδρομητης της ΗΟL και απ οσο μου ειπαν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για vdsl στην περιοχη μου παρολο που οσοι εχουν ΟΤΕ μπορουν να βαλουν κανονικα μεχρι και 200mbps.(εβαλε γνωστος μου 50αρα συνδεση και μενει 2 στενα πιο κατω).Αξιζει καλυτερα να αλλαξω παροχο και να παω στον ΟΤΕ για μπορεσω να κανω κατευθειαν την αναβαθμιση η πιστευετε οτι οπου νανε θα παραχωρησουν το VDSL και στην ΗΟL?Για να παω στον ΟΤΕ θα μου κοστισει περιπου 200 ευρω καθως πρεπει να πληρωσω και τα τελη αποδεσμευσης της Hol που ειναι γυρω στα 120 ευρω.Τι προτεινετε?

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οταν δινετε διαθεσιμοτητα απο τον ΟΤΕ για VDSL απο καμπινα, την ιδια στιγμη (υποχρεωτικα απο τον νομο) οφειλει να δωσει και στους υπολοιπους παροχους, και ειναι πια στην κριση της εκαστοτε εταιριας, αν θα νοικιασει πορτες για τους πελατες της η οχι...

    Διαθεσιμοτητα για την ΗΟL σιγουρα εχει δοθει. Αυτη (πιθανοτατα) δεν θελει να δωσει, και δεν ειναι εξαιρεση η περιοχη σου. Γενικα ειναι πιο "σφιχτη" απο αλλες εταιριες, και αυτο το εχω δει και στην περιοχη μου που εδωσε σε ελαχιστους "προβληματικους" πελατες της, σε αντιθεση με την WIND που δινει συνεχως.

    Εγω θα σου προτεινα να ενοχλησεις και παλι την HOL (λεγοντας οτι οι υπολοιποι δινουν ... αν και δεν νομιζω να γινει κατι). Αν παλι για δικους σου λογους θεωρεις επιτακτικη την αναγκη για μεγαλυτερες ταχυτητες, το σπασιμο του συμβολαιου ειναι μονοδρομος...

    Αληθεια... ποσο καιρο δεσμευση με την HOL εχεις ακομα???

  3. #3
    Εχω περιπου 1 χρονο ακομα..Εχεις μηπως ιδεα αμα μπορω απλα να φυγω και να μην τους δωσω ποτε τα 120 ευρω?Μηπως χρειαζεται να τα δωσω μονο σε περιπτωση που ξαναεπιστρεψω στην hol?Στην τελικη ουτε δημοσιο ειναι ουτε τιποτα,δεν νομιζω οτι μπορουν να μπουν στην εφορια

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στην εφορία δεν πρόκειται να μπουν. Συνήθως δεν φθάνουν στα άκρα, αλλά αυτό δεν αναιρεί το δικαίωμα της εταιρείας να ζητήσει το χρέος ακόμη και μέσω δικαστικής οδού, όπως πιθανόν να έκανες κι εσύ αν σου χρωστούσα ένα ποσόν και το έπαιζα Κινέζος.
    Αρχικά θα ξεκινήσουν τηλεφωνικές κλήσεις από συνεργαζόμενες εταιρείες και ίσως εξώδικο. Το άγνωστο είναι πόσο θα το προχωρήσει, όπως έχει νόμιμο δικαίωμα.

  5. #5
    Οποτε θα μου προτεινες απλα να τα πληρωσω και να ξεμπερδευω?Δεν ξερω τι να κανω με εχουν τρελανει

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με την τσέπη του άλλου δεν παίζω. Αν έχεις τόσο μεγάλη ανάγκη την ταχύτητα σύνδεσης, βάζεις κάτω τα δεδομένα και αποφασίζεις αν άξιζει να διακόψεις πρόωρα το συμβόλαιο.
    Κατά καιρούς κάνουν αυξήσεις και μας δίνουν την δυνατότητα να διακόψουμε την σύνδεση αζημίως, αλλά δεν ξέρουμε πότε θα είναι η επόμενη φορά. Μπορεί σε μια βδομάδα ή μήνες αργότερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    868
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7530
    Απλά να ξέρεις ότι από 1/1/2019 έχει επέλθει αλλαγή στον κανονισμό σχετικά με τις πρόωρες διακοπές συμβολαίων. Μπορείς να το δεις εδώ.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Aimrush Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω περιπου 1 χρονο ακομα..Εχεις μηπως ιδεα αμα μπορω απλα να φυγω και να μην τους δωσω ποτε τα 120 ευρω?Μηπως χρειαζεται να τα δωσω μονο σε περιπτωση που ξαναεπιστρεψω στην hol?Στην τελικη ουτε δημοσιο ειναι ουτε τιποτα,δεν νομιζω οτι μπορουν να μπουν στην εφορια
    Και οι τραπεζες δεν είναι δημόσιο αλλά αν χρωστάς θα σε αναγκάσουν να πληρώσεις κάποια στιγμή. Επίσης, έχεις υπογράψει συμβόλαιο στο οποίο δέχεσαι οτι αν διακόψεις πριν το 24μηνο θα χρεωθείς τέλος αποσύνδεσης.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας