Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κατανεμητής δίνει και σε άλλες οικοδομές;; αν ναι, μην τον ανοίγεις αν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

    Αν πάλι δίνει μόνο σε σένα μπορείς να πάρεις ένα φτηνό καρφωτικό και να κάνεις την δουλειά σου, αλλιώς αναγκαστικά θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο.
    Όχι δίνει μόνο σε μένα... Μάλλον θα πάρω ένα καρφωτικό και θα το κάνω μόνος μου. Είσαι χρυσορυχείο!

  2. #17
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.991
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα ρούτερ ή θα δοκίμαζα να κάνω επανεκκίνηση επίσης θα δοκίμαζα να κάνω ρισέτ τη γραμμή.
    ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

    Voip είχα και εγώ στο παρελθόν με τη φόρθνετ και είχα προβλήματα πολλά οπότε και τη διέκοψα.

    - - - Updated - - -

    ζήτα τους να σου αλλάξουν ρούτερ.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στη θέση σου θα άλλαζα ρούτερ ή θα δοκίμαζα να κάνω επανεκκίνηση επίσης θα δοκίμαζα να κάνω ρισέτ τη γραμμή.
    ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

    Voip είχα και εγώ στο παρελθόν με τη φόρθνετ και είχα προβλήματα πολλά οπότε και τη διέκοψα.

    - - - Updated - - -

    ζήτα τους να σου αλλάξουν ρούτερ.
    Σε ευχαριστώ πολύ. Εχω κάνει reset στην γραμμή και έχω δοκιμάσει και άλλο modem... αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με το attenuation που είναι ιδιαίτερα υψηλό (55.0) σε σχέση με αυτό που θα έπρεπε να είναι (29-30) είναι υπαρκτό.

  4. #19
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Το ρουτερ δεν ειναι εργαλειο μετρησης.Αλλο ρουτερ θα δειχνει αλλα χωρις να σημαινει οτι το σπιτι μετακινηθηκε και αλλαξε η αποσταση (οχι τεραστιες αποκλίσεις )
    Με το ματι δεν μπορεις να ξερεις την διαδρομη που ακολουθει η καλωδιωση. Αν θες μεθοδους "μαστορα" μπορεις να ρωτησεις και το γειτονα και και αυτος εχει 50-60 τοτε αυτη περιπου ειναι η αποσταση, αν ειναι 30 τοτε ψαξε...
    Προσωπικα νομιζω δε θα πιασεις παραπανω Αν ειχες τοσο μεγαλο προβλημα που να δειχνει 2πλασιο att θα ειχες και διακοπες και αποσυνδεσεις
    Την μετρηση στο κατανεμητής να την κανεις παντος δεν χανεις κατι

  5. #20
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stamka Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουτερ δεν ειναι εργαλειο μετρησης.Αλλο ρουτερ θα δειχνει αλλα χωρις να σημαινει οτι το σπιτι μετακινηθηκε και αλλαξε η αποσταση (οχι τεραστιες αποκλίσεις )
    Με το ματι δεν μπορεις να ξερεις την διαδρομη που ακολουθει η καλωδιωση. Αν θες μεθοδους "μαστορα" μπορεις να ρωτησεις και το γειτονα και και αυτος εχει 50-60 τοτε αυτη περιπου ειναι η αποσταση, αν ειναι 30 τοτε ψαξε...
    Προσωπικα νομιζω δε θα πιασεις παραπανω Αν ειχες τοσο μεγαλο προβλημα που να δειχνει 2πλασιο att θα ειχες και διακοπες και αποσυνδεσεις
    Την μετρηση στο κατανεμητής να την κανεις παντος δεν χανεις κατι
    Καλημέρα. Έχεις μερικώς δίκιο - την απόσταση την γνωρίζω ακριβώς με την βοήθεια των τοπικών τεχνικών του ΟΤΕ. Για ένα χιλιόμετρο το καλώδιο του ΟΤΕ είναι υπόγειο και για ένα (μέχρι το σπίτι μου) εναέριο. Το περίεργο είναι ότι το 13888 "βλέπει" την απόσταση στα 1500 μέτρα (κάπου χάνονται 500 μέτρα). Όταν οι τεχνικοί του ΟΤΕ μέτρησαν την γραμμή μου, (στην μάνδρα μου...) είδα ότι το μηχάνημά τους έδειχνε attenuation 28.5 db - που συμπτωματικά(?) αντιστοιχούν στα 2000 μέτρα περίπου. (θα ζητήσω να το ξαναμετρήσουν γιατί τότε που έγινε η μέτρηση ήταν που οι ρυθμίσεις στο προφιλ κλπ. ήταν εντελώς λάθος και μπορεί όντως η παραπάνω μέτρηση του attenuation να ήταν συμπτωματική). Έτσι λοιπόν, με αυτά τα δεδομένα, μάλλον πρέπει να ακολουθήσω την συμβουλή για μέτρηση δική μου στον κατανεμητή!

  6. #21
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά,
    αλλά και ειδικά για σένα που παρουσιάζεται και αυτό
    το attenuation πάλι, δεν είναι σταθερό! Μεταβάλλεται ανάλογα που θα κλειδώσει μετά από επανεκκίνηση μεταξύ 45 και 58 db!
    Πάντα ξεκινάμε από τα βασικά και σταθερά, που είναι η καλωδίωση και η συνδεσμολογία πριζών και μετά πάμε στις συσκευές και στον πάροχο. Αν δεν είμαστε σίγουροι για τα βασικά πως να πάμε παρακάτω;; χωρίς κάποια σταθερή βάση;;
    Το αν θα κερδίσεις συγχρονισμό δεν έχει να κάνει με τον έλεγχο, τον έλεγχο είναι σωστό να τον έχεις κάνει ώστε να ξέρεις ότι από την πλευρά σου η καλωδίωση και οι συνδεσμολογίες είναι σωστές και δεν θα παρουσιαστεί από εκεί κάποιο πρόβλημα.
    Επίσης σε τέτοιες αποστάσεις και συνθήκες είναι επιβεβλημένο να έχεις σωστή εγκατάσταση και συνδεσμολογία γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη, προσπαθείς να "στραγγίσεις" και το τελευταίο kbps της γραμμής και να ελαχιστοποιήσεις τις παραμέτρους που μπορεί να σου δημιουργούν προβλήματα αποσυνδέσεων, θορύβου, κ.λ.π.
    Όταν με το καλό φτάσεις στον πάροχο και σου αρχίσει το γνωστό παραμύθι για προβληματική καλωδίωση, κ.λ.π., θα είσαι πλέον απόλυτα σίγουρος να του πεις "στείλε τεχνικό για μετρήσεις, εγώ από την πλευρά μου είμαι άψογος".
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #22
    Εγγραφή
    12-07-2007
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΦΙΔΝΕΣ
    Router
    Huawei HA35
    SNR / Attn
    8(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά,
    αλλά και ειδικά για σένα που παρουσιάζεται και αυτό

    Πάντα ξεκινάμε από τα βασικά και σταθερά, που είναι η καλωδίωση και η συνδεσμολογία πριζών και μετά πάμε στις συσκευές και στον πάροχο. Αν δεν είμαστε σίγουροι για τα βασικά πως να πάμε παρακάτω;; χωρίς κάποια σταθερή βάση;;
    Το αν θα κερδίσεις συγχρονισμό δεν έχει να κάνει με τον έλεγχο, τον έλεγχο είναι σωστό να τον έχεις κάνει ώστε να ξέρεις ότι από την πλευρά σου η καλωδίωση και οι συνδεσμολογίες είναι σωστές και δεν θα παρουσιαστεί από εκεί κάποιο πρόβλημα.
    Επίσης σε τέτοιες αποστάσεις και συνθήκες είναι επιβεβλημένο να έχεις σωστή εγκατάσταση και συνδεσμολογία γιατί δεν υπάρχουν περιθώρια για λάθη, προσπαθείς να "στραγγίσεις" και το τελευταίο kbps της γραμμής και να ελαχιστοποιήσεις τις παραμέτρους που μπορεί να σου δημιουργούν προβλήματα αποσυνδέσεων, θορύβου, κ.λ.π.
    Όταν με το καλό φτάσεις στον πάροχο και σου αρχίσει το γνωστό παραμύθι για προβληματική καλωδίωση, κ.λ.π., θα είσαι πλέον απόλυτα σίγουρος να του πεις "στείλε τεχνικό για μετρήσεις, εγώ από την πλευρά μου είμαι άψογος".
    Σωστά τα λες! Ευχαριστώ και πάλι

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας