Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    28-07-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα!
    Εδω και 2 μερες ειμαι πλεον χρηστης VOIP ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΟΤΕ.
    Μεχρι σημερα με το FRITZ 7490 ειχα κανονικα την δευτερη γραμμη μου(ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ) μονιμα σε εκτροπη στο κινητο μου και μολις καλουσε καποιος στο σταθερο χτυπουσε το κινητο μου και εβλεπα απο που με καλουσαν!
    Μολις ενεργοποιηθηκε η VOIP τεχνολογια η εκτροπη πλεον δεν δειχνει στο κινητο το νουμερο του καλουντα αλλα το νουμερο του σταθερου μου που με καλει!!!
    Τι μπορει να συμβαινει? μηπως ειναι καποια ρυθμιση που δεν γνωριζω?

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    *Νομίζω*/υποθέτω, ότι όσο είχες την πραγματική isdn, η εκτροπή γινόταν από το κέντρο του ote
    (υποθέτωντας ότι την έκανες με *21*), οπότε λογικά/σωστά φαινόταν ο αριθμός του καλούντα.
    Τώρα λόγω voip κάνεις την εκτροπή με το τοπικό pbx (fritzbox) οπότε πάλι σωστά φαίνεται ο καλούντας (το pbx/fritzbox)
    και χρεώνεσαι και την κλήση.
    Το πιο πρακτικό θα ήταν (υποθέτωντας ότι έχεις ένα smartphone) να κάνεις ένα vpn tunnel: smartphone <-> fritzbox,
    να εγκαταστήσεις την εφαρμογή της avm στο κινητό και να το δηλώσεις ώς εσωτερικό στο pbx.
    Οπότε, πρακτικά θα έχεις μόνιμα την γραμμή μαζί σου, και θα φαίνεται και ο καλούντας.
    Για λεπτομέρειες ψάξε στα θέματα για τα fritzbox.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-07-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    αγαπητε Κ1mοn το θεμα ειναι οτι στο κεφαλικο μου νουμερο δουλευει σωστα!
    Στο δευτερο νουμερο μου το msn δεν δουλευει!
    Δεν μπορουν να βγαλουν ακρη στον Οτε (και μου λενε οτι αφου δεν εχω το μοντεμ τους να απευθυνθω σε ιδιωτη τεχνικο).
    Σκεφτηκα μηπως κανω και αυτο κεφαλικο το νουμερο (τεχνικα δεν ξερω αν γινεται) μηπως διορθωθει το προβλημα?

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dounavis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγαπητε Κ1mοn το θεμα ειναι οτι στο κεφαλικο μου νουμερο δουλευει σωστα!
    Στο δευτερο νουμερο μου το msn δεν δουλευει!
    Δεν μπορουν να βγαλουν ακρη στον Οτε (και μου λενε οτι αφου δεν εχω το μοντεμ τους να απευθυνθω σε ιδιωτη τεχνικο).
    Σκεφτηκα μηπως κανω και αυτο κεφαλικο το νουμερο (τεχνικα δεν ξερω αν γινεται) μηπως διορθωθει το προβλημα?
    Παράξενο, διότι και στο κεφαλικό εφόσον την εκτροπή την κάνει το fritzbox αυτό θα έπρεπε να φαίνεται ώς καλούντας (νομίζω...?).
    Δεν μου έχει τύχει αντίστοιχο και δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.
    Δεν νομίζω να γίνεται 2ό κεφαλικό στην ίδια σύνδεση,
    από την άλλη τώρα με την μετάβαση isdn-> voip ότι έχει να κάνει με το isdn δίκτυο από την μεριά του πελάτη είναι emulated,
    οπότε δεν ξέρω τι/πώς κάνουν.
    Δεδομένου ότι και τα δύο μηχανάκια (fritzbox/oxygen) είναι κλειστά και δεν μπορείς να δεις λεπτομερή logs,
    κανονικά θα έκανες ένα capture και θα κοίταζες με analyzer στην μία και στην άλλη περίπτωση τι διαφορές υπάρχουν σε επίπεδο πακέτων.
    Αλλά όσο να το κάνεις είναι μπελάς.
    Αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει το support της cosmote περίμενε μήπως το έχει συναντήσει κανείς εδώ και μπορεί να βοηθήσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-07-2017
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικα με ενημερωσαν απο τον ΟΤΕ οτι το Fritz 7490 με γερμανικο filmware δεν παιζει σωστα στο δικτυο τους!Πρεπει η να το κανω Global η να το συνδεσω σαν bridge!
    Mε το Oxygen δουλεψε σωστα η εκτροπη που ηθελα μετα απο πολλα τηλεφωνηματα καθως ψαχνοντουσαν για το πως θα το καταφερουν!
    Το θεμα ειναι τωρα οτι δηλωνοντας το 7490 σαν ρουτερ εχω συχνους αποσυντονισμους!
    Ισως να χρειαζεται καποια ρυθμιση που δεν εχει γινει σωστα.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Και επειδή το είπαν... σημαίνει 100% ότι ισχύει και αν έβαζες global όλα θα δουλευαν ρολόι.. Εδώ τα δικά τους τα ρούτερ κάποιες φορές δε δουλευουν σωστά με το VOIP ειδικά σε "ISDN"..
    Άποψη μου, η καλύτερη λύση είναι κατάργηση της ISDN, και βάζεις PSTN + φορητοτητα σε VOIP πάροχο τα MSN για να ξεμπερδεύεις μια και καλή, και να μπορείς να κάνεις ότι θες με τις γραμμές σου.. όπως το θες..

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dounavis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα με ενημερωσαν απο τον ΟΤΕ οτι το Fritz 7490 με γερμανικο filmware δεν παιζει σωστα στο δικτυο τους!Πρεπει η να το κανω Global η να το συνδεσω σαν bridge!
    Mε το Oxygen δουλεψε σωστα η εκτροπη που ηθελα μετα απο πολλα τηλεφωνηματα καθως ψαχνοντουσαν για το πως θα το καταφερουν!
    Το θεμα ειναι τωρα οτι δηλωνοντας το 7490 σαν ρουτερ εχω συχνους αποσυντονισμους!
    Ισως να χρειαζεται καποια ρυθμιση που δεν εχει γινει σωστα.
    Αν όντως ισχύει (ότι παίζει με το global),
    θα μπορούσες να δοκιμάσεις να κάνεις debranding στο 7490 και να φορτώσεις το international firmware.
    Νομίζω στα τελευταία το έχουν κλειδώσει (από τον loader, αν θυμάμαι καλά?), αλλά στα παλιότερα πρέπει να γίνεται.
    Συνοπτικά:
    1. Ξεκινάς recovery με το international firmware.
    2. Αποτυγχάνει (αναμενόμενο)
    3. Συνδέεσαι με telnet(ή ssh?, δεν θυμάμαι...) και αλλάζεις/σώζεις τις τιμές κάποιων μεταβλητών στον boot loader.
    4. Χωρίς να κάνεις restart ξανατρέχεις το recovery και voila, μετά το restart έγινε international.

    Ή κάπως έτσι...
    Πάει καιρός που το έκανα, ψάξε κανα tutorial είναι γνωστό και μεγάλο θέμα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας