Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εχω ενα προβληματικο ρουτερ, το οποιο θελω να ρυθμισω ως AP, μετα απο απειρο ψαξιμο σε φορουμς και google βρηκα σαν τελευταια λυση να του φλασαρω κατι. Στο μοντελο μου (DLINK 860L) λενε οτι η καλυτερη λυση ειναι το Padavan. Επειδη ειμαι ασχετος και κατι διαβαζω για περασμα αρχειων με ssh, αλλος το φλασαρει απο Linux mint μεσω VN. Μπορει καποιος να μου πει που θα βρω τη τελευταια και πι οσωστη εκδοση του και πως να το περασω


    https://wikidevi.com/wiki/List_of_Padavan_firmware_supported_devices


    https://wikidevi.com/wiki/D-Link_DIR-860L_rev_B1


    https://forum.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?t=289018&postdays=0&postorder=asc&start=60&sid=fc7b78a9a8ebd92fc8c9e7d9dd068351

    Κώδικας:
    Hello, 
     
    Used this router for 1 year with the stock firmware and the experience was crap. 
     
    I tried openWRT and dd-wrt but none provided stable 5Ghz like padavan is. 
     
    The only problem I had before flashing this firmware is the fact that I was a total noob and scared to do it. 
     
    So now, as the frustration was high and budget was very low, I have  thrown the dices. (I have 1 more router as a backup with no 5Ghz) 
     
     
     
     
    Anyway, I want to explain in more detail the procedure I followed: 
     
     
    I recommend to connect the router directly to pc via ethernet cable. 
     
     
    Prepare a USB flash drive FAT32 formatted and copy padavan files from https://yadi.sk/d/6ttXcerpJ2hg3/DIR860LB1:  
     
    a. DIR-860L_3.4.3.9-099.trx (or the newest firmware available) 
    b. mtd2.bin 
     
     
    1. Flash "factory-to-ddwrt.bin" v3.0 build: 37305 from dd-wrt site via the factory firmware 
     
    2. Connect with browser by accessing url: 192.168.1.1 and copy: 
     
      a. LAN MAC 
      b. WAN MAC 
      c. Wireless MAC 
     
    3. Connect the USB flash drive to the router usb port 
     
    4. SSH into the router with address 192.168.1.1 with user: root; password: admin 
     
    5. Create directories to read from USB from SSH: 
     
          mkdir /mnt/media  
          mount /dev/sda1 /mnt/media  
          cd /mnt/media  
          or 
          cd /dev/sda1 
     
    6. Execute firmware flash from SSH: 
     
     run  mtd write -r name_and_extension of the firmware linux 
     
    * Note, when I tried, it didn't recognize the -r parameter, so I just did it without it, and restarted manually the router. 
     
    7. Execute factory eeprom flash 
     
      SSH again into the router 
          
    *you may be required to to do these commands again: 
          
          mkdir /mnt/media  
          mount /dev/sda1 /mnt/media  
          cd /mnt/media  
          or  
          cd /dev/sda1  
     
     run  mtd_write write mtd2.bin "Factory" 
     
    8. Add copied MAC by executing there commands in SSH: 
     
          lan_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:2C 
          wan_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:2D 
          radio2_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:2E 
          radio5_eeprom_mac XX:XX:XX:XX:XX:2F       
     
    *Note that the last MAC is just the continued sequence of MAC series by  replacing the last letter "E" to "F" the rest is exactly the same. 
       
    9. Restart 
     
    If you have a setup like me: 
     
    Internet - router - d-link 860l router - pc, and if you don't have  internet after performing the steps, change the default ip of the d-link  router to 192.168.2.1 as most probably the first one is as well  192.168.1.1 and might create a big conflict in your setup which results  in no INTERNET access. 
     
     
    A big thanks to radmir for this excellent port.  
     
    The router is now blazing fast and stable. 
     
    Disclaimer: all the steps are collected from the previous posts (thanks  guys). The above steps are just meant to bring some kind of  enlightenment for future noobs that stumble upon this gem. 
     
    Cheers



    https://www.youtube.com/watch?v=hnvwm_aLSAE

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι ακριβώς ψάχνεις; αν δεν μπορείς με αυτές τις οδηγίες που έχει τότε μήπως καλύτερα να μην το προχωρήσεις;
    Για πρόσβαση ssh Μπορείς να το κάνεις και με το Putty

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σε πρωτη φαση θελω να ξερω που θα βρω το firmware και αν θελει συγκεκριμενη για το ρουτερ μου η αν ειναι universal επειδη δε δουλευει για κστεβασα απο το λινκ.

    Επισης η οδηγιες που δινεξ εχουν να κανει για αναβαθμιση απο openwrt οχι απο το στοκ που εχει η συσκευη

    Γενικα εχει βαλει κανας αλλος padavan

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πρωτη φαση θελω να ξερω που θα βρω το firmware και αν θελει συγκεκριμενη για το ρουτερ μου η αν ειναι universal επειδη δε δουλευει για κστεβασα απο το λινκ.

    Επισης η οδηγιες που δινεξ εχουν να κανει για αναβαθμιση απο openwrt οχι απο το στοκ που εχει η συσκευη

    Γενικα εχει βαλει κανας αλλος padavan
    Οι οδηγίες που δίνει είναι για να το κάνεις απο το στοκ, είναι και πλήρεις

    Flash "factory-to-ddwrt.bin" v3.0 build: 37305 from dd-wrt site via the factory firmware
    Μετά σου λέει

    DIR-860L_3.4.3.9-099.trx
    δεν είναι Universal δηλαδή


    Σου λέει ακόμα να κρατήσεις αντίγραφο των mac address ώστε να μην λες μετά γιατί δεν δουλεύει αφού έχουν σβηστεί
    To link δουλεύει μια χαρά

    https://yadi.sk/d/6ttXcerpJ2hg3/DIR860LB1

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  48,3 KB 
ID: 201215

  5. #5
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Οκ κομπλε απλα με μπερδεψε γιατι πρωτα σε προτρεπει να γυρισεις σε ddwrt και απο κει να φλασαρεις το padavan ειπα μηπως γινοταν χωρις το ενδιαμεσο βημα.

    Τα αρχεια τωρα ειναι online ισως τα ξανανεβασε χθες εβγαζε file not found o filehost

    Παμε το περναω τωρα καλη μου τυχη

    - - - Updated - - -

    Τα καταφερα, αν και ειχα καποια ευτραπελα και εφαγα ολο το δειλινο.

    Στην αρχη καταλαθος εκλεισα τη καρτελα που εκανε το update στον chrome. Επειδη δουλευω με πολλες ανοικτες, το πλατος ειναι μικρο και πηγα να κλεισω μια διπλανη και Λεω παει το brickara. Ευτυχως ομως μπηκε. Ισως η δουλεια να μη γινεται απο τη καρτελα και να μεταφερει το firmware στη συσκευη και να δουλευει απο κει και στο web interface απλα να σου δειχνει progress bar.

    Επειδη αγχωθηκα ομως λεω κατσε να το ξαναπερασω μην ειναι κουτσο και κατι δεν εχει ολοκληρωθει καμπρικαρει καθως φλασαρω το padavan. Οποτε Μετα πατα απο το νεο ddwrt ui upgrade και ξαναπερναω το ιδιο απο την upgrade καρτελα, αλλα καθως ξεκιναει σκεφτομαι οτι ελεγε factory το ddwrt. Λεω ωχ λες τωρα να θελει καποιο καθαρο ddwrt απο τη στιγμη που δεν ειμαι στοκ. Παλι χεστηκα για μπρικαρισμα ενω ειχε ηδη αρχισει. Τεσπα τελειωνει αλλα παλι με εβαζε στο interface οποτε λεω οτι και να γινε παλι αστο ας ξεκινησω να φλασαρω με ssh

    Παω να φλασαρω, ξεκιναω Putty και δεν με εβαζε. Γκογκλαρω και επρεπε πρτωτα να ενεργοποιησει ενα secure shell μεσα απο ddwrt Και μετα το accepot ssh connection. Αυτο δε το λεγα στο ποστ του τυπου αλλα ενταξει δεν ηταν κατι, μπηκαμε και ssh

    Μετα οταν φλασαρα με mtd write -r DIR-860L_3.4.3.9-099.trx linux μου βγαζε κατι οτι δεν κολλανε καποια offset και δε το φλασαρε. Διαβαζω το Help την εντολης και βρισκω εναν -f (force) διακοπτη. Λεω ριχτο και αυτο να τελειωνουμε και αν διαλυσει, σφυρακι και σπαω το ρουτερ επιτοπου γιατι μου χει προκαλλεσει πονο σαν νουμπας που μαι και δεν ειμαι για τετοια. Τεσπα με το force κατι μου βγαλει οτι συμπλησρωσε καποια κενα στο κωδικα με padding Και επιτελους μπηκε και αυτο. Περασα και τις mac απο καθε Interface και τωρα κομπλε.

    Δε ξερω αν με αυτα και με αυτα εχω αφησει απομειναρια μεσα και προκευψουν δυσλειτουργιες στη πορεια αλλα τουλαχιστον τωρα μπηκε το firmware που ηθελα και επιτελους κανω αυτο που το στοκ δε μπορουσε (λειτουργω το ρουτερ σε ap mode)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας