Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σας..Θα σας παραθέσω τον Γολγοθά μου(τον οποίο θα ενημερώνω) και θα ήθελα την γνώμη σας --- για να μην την πατήσει κάποιος σαν εμένα.

    Μετά από πρήξιμο τηλεφωνικό και πάνω σε στιγμή αδυναμίας είπα να κάνω VDSL ανανέωση συμβολαίου σε vodafone ,τηλεφωνικά (14 Ιανουαρίου)..Αφού λοιπόν την κάνω VDSL, κάποια στιγμή μετατρέπουν την γραμμή σε VDSL (23 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ) χωρίς να έρθει ο εξοπλισμός (ΗΡΘΕ 26 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ) και με αφήνουν ξεκρέμαστο και χωρίς τηλέφωνο για 3 μέρες.Τα παίρνω στο κρανίο και πάω σε κατάστημα wind και κάνω ένα απλό συμβόλαιο (24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ).KAI EΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ.
    Κάνω άρνηση παραλαβής εξοπλισμού VODAFONE και παίρνω και κουμπώνω της WIND ...Περιμένω να έχω WIND σταθερή αλλά μπαααααααααα.
    Είναι 05 Ιανουαρίου, δεν έχω τηλέφωνο, η WIND λέει έχει πρόβλημα ο βρόγχος .H VODAFONE μου λέει ότι άμα πάρω τον εξοπλισμό της θα είμαι τζετ..Εγώ θεωρώ την αρχή των 14 ήμερων της περιόδου υπαναχώρησης στη vodafone THN 24 Ιανουαρίου και κάνω ΑΙΤΗΜΑ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ στην VODAFONE..
    Τι θεωρώ ότι έχει γίνει : H VODAFONE με την αλλαγή σε vdsl αλλάζει τον αριθμό βρόγχου ...Στην αίτηση η wind γράφει τον παλιό αριθμό βρόγχου (από τον παλιό λογαριασμό) και η vodafone δεν βρίσκει τέτοιον αριθμό και δεν μπορεί να της δώσει ως οφείλει τον βρόγχο (γιατι δεν υπάρχει).
    Δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ρήτρες και άμα μου ζητηθεί ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ συμφώνως https://www.eett.gr/opencms/export/s.../AP696-115.pdf
    στο άρθρο 9 στην παράγραφο 8 γ
    "Η καθυστέρηση μεταφοράς και η καταχρηστική μεταφορά αριθμών από τους παρόχους ή για λογαριασμό τους δύναται να εγείρει την κατ’ άρθρο 68, παρ.4 του Ν. 4070/2012, όπως ισχύει, αξίωση αποζημίωσης από τους συνδρομητές, ανεξαρτήτως και πέραν των τυχόν επιβληθεισών από την ΕΕΤΤ διοικητικών κυρώσεων λόγω παράβασης των διατάξεων της παρούσας Απόφασης.
    ΓΙΑΤΙ ΣΎΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 10 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ.(Βέβαια δεν είναι πολλά αλλά κάτι είναι) μαζι με κερατιάτικα σε 13830 και άλλα
    ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΕΓΑ
    Να πάρω τον εξοπλισμό της VODAFONE (που θα έχω τελικά τηλ KAI INTERNET) με τον κίνδυνο να με τραβήξει η WIND κάποια στιγμή (δύσκολο όμως λόγω προσωπικών δεδομένων να δώσει τον νέο αριθμό βρόγχου h Vodafone) και να περιμένω να περάσει το 2μηνο να κάνω αίτηση υπαναχώρησης
    ή
    ΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ WIND ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΑ ΘΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ;

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ΠΑΤΑΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ WIND ΜΙΑ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΑ ΘΑ ΜΕ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ;
    Αυτό θα είναι το καλύτερο, ειδικά αν είσαι οξύθυμος



    Απο την στιγμή που έκανες αίτηση σε κατάστημα δεν μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση χωρίς να πληρώσεις ρήτρα, όποτε η WIND Μπορεί να σε χρεώσει.
    Για τις αιτήσεις εξ αποστάσεως, μετράει η ημερομηνία που έκανες την αίτηση και όχι πότε ενεργοποιήθηκε, όποτε πάλι δεν μπορείς να διακόψεις αζημίως την vodafone.

    Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορείς να την γλυτώσεις απο αυτό το μπέρδεμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα είναι το καλύτερο, ειδικά αν είσαι οξύθυμος



    Απο την στιγμή που έκανες αίτηση σε κατάστημα δεν μπορείς να κάνεις υπαναχώρηση χωρίς να πληρώσεις ρήτρα, όποτε η WIND Μπορεί να σε χρεώσει.
    Για τις αιτήσεις εξ αποστάσεως, μετράει η ημερομηνία που έκανες την αίτηση και όχι πότε ενεργοποιήθηκε, όποτε πάλι δεν μπορείς να διακόψεις αζημίως την vodafone.

    Πραγματικά δεν ξέρω πως μπορείς να την γλυτώσεις απο αυτό το μπέρδεμα.
    Όσο περνάνε οι μέρες χωρίς σύνδεση στην WIND και εφόσον δεν μπορεί να βρεί αριθμό βρόγχου (θα τον πάρω μόλις πάρω λογαριασμό την vodafone) αφήνω να περάσει το 2μηνο (νομιμα και αζημίως)και χώνω την αίτηση ; ή την χώνω τώρα την αιτηση..και ας μαλώνω με δικηγόρους;
    Το μικρότερο κακό είναι το καλύτερο..γιαυτό λέω να τζογάρω..Θα πάρω και ένα τηλ. στον Ε.Ε.Τ.Τ

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Δλδ για να καταλάβω, ουσιαστικά θα περιμένεις ένα 2μηνο χωρίς τηλέφωνο και internet επειδή άργησε ο εξοπλισμός και έμεινες χωρίς τηλέφωνο/internet για 3 μέρες;
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  5. #5
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ για να καταλάβω, ουσιαστικά θα περιμένεις ένα 2μηνο χωρίς τηλέφωνο και internet επειδή άργησε ο εξοπλισμός και έμεινες χωρίς τηλέφωνο/internet για 3 μέρες;
    θα παρω της vodafone το εξοπλισμο με vdsl και θα εχω την συνδεση της σε βρογχο vdsl..

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfreak41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα παρω της vodafone το εξοπλισμο με vdsl και θα εχω την συνδεση της σε βρογχο vdsl..
    Ο βρόχος είναι ενας, δεν αλλάζει απο adsl σε vdsl, όποτε κάποια στιγμή θα τον τραβήξει η Wind, θα πρέπει μετα να πληρώσεις το πρόστιμο στην vodafone

  7. #7
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Γιατί δεν τον τραβάει τότε?
    και λέει ότι είναι λανθασμένος?

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.787
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει καταλαβει το συστημα οτι εισαι οξυθυμος και σε παιζει. AI.
    Η υποθεση σου ειναι χαμενη απο χέρι. Μενει να δουμε αν θα τα σκασεις στον ενα η και τους δυο και καταληξεις με νεα συνδεση στον Ποτε. Βαζω popcorn.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Νέα από το μέτωπο...
    Είπα λοιπόν να μπλοφάρω και αφού μίλησα με vodafone με διαβεβαίωσαν ότι η υπαιτιότητα που δεν μπορεί να πάρει τον βρόγχο είναι της wind και μου πρότειναν να κάνω και σε αυτούς υπαναχώρηση..Με καθησύχασαν και μου είπαν ότι αν θα πάρω τον εξοπλισμό τους θα δουλεύει κανονικά το τηλ..Και αυτό έκανα χωρίς όμως να ενοχλήσω την WIND..Έβαλα τον εξοπλισμό και ..........μαλιά τηλέφωνο πάλι...Ενημέρωσα την vodafone ότι δεν έχω τηλ και μου ενημέρωσαν ότι θα έρθει τεχνικός (αφού το παλέψανε και τηλεφωνικά)...Περίμενα μια δυο τρεις ..ξαναπερνώ τηλ αλλά τίποτα . Μετά λοιπόν από κάνα 10ημερο ήρθε ένας ταλαίπωρος που το μόνο που έκανε ήταν δωρεάν εκτροπή σε κινητό... Ξαναείρθε μετά από 3 μέρες και επιτέλους το έφτυαξε...
    Με το που το φτιάχνει, στα καπάκια παίρνει τον βρόγχο η wind στέλνει τεχνικό και χωρίς καμία καθυστέρηση αλλάζει σε απλή γραμμούλα και έχω τηλ..
    Τώρα ενώ έχω εξοφλήσει μέχρι και τον μήνα που δεν είχα τηλ. περιμένω να με πάρουνε να μου πούνε για πέναλντι...Θα τους πω να δούνε το var και να ακυρώσουν γιατί δεν θα πάρουν μία..
    (Σημ. άλλαξα και την άλλη τηλ.γραμμή από vodafone σε wind και έκοψα και vodafone tv να μην τους βλέπω μπροστά..
    Πάντως γενικά προσοχή και ποτέ από τηλέφωνο συμβόλαια...

  10. #10
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfreak41 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως γενικά προσοχή και ποτέ από τηλέφωνο συμβόλαια...
    Η ουσία είναι ότι δεν κάνουμε βιαστικές κινήσεις ("3 μέρες χωρίς τηλ ρε; θα σας δείξω εγώ!" ©Χλαπάτσας) διότι καταλήγουμε να ταλαιπωρούμαστε άσκοπα.

    - - - Updated - - -

    Και δε στο λέω έξω από το χορό... το 2011 και εγώ έμεινα 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο/adsl για μια απλή αλλαγή παρόχου (βλέπε εδώ, εδώ και εδώ). Η αίτηση και εμένα ήταν τηλεφωνική αλλά το μπλέξιμο ήταν του παρόχου ούτως ή άλλως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 28-02-19 στις 01:14.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-02-2019
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Αν πήγαινες σε ένα εστιατόριο και περίμενες 3 ώρες να φaς τι θα έκανες?
    Δεν θα έφευγες;
    Αν την σύνδεση την είχα σε εταιρία ή σε εμπορικό μαγαζί δεν θα είχα διαφεύγοντα κέρδη;
    Το μέγα θέμα είναι άλλο που πρέπει να προσεχθεί..
    Μετά το τηλεφωνικό συμβόλαιο έχεις 14 μέρες για υπαναχώρηση...Τον εξοπλισμό και την πλήρη λειτουργικότητα των υπηρεσιών την καταλαβαίνεις αφού παραλάβεις και συνδέσεις τα τσουμπλέκια τους ..Αυτό εσκεμμένα γίνεται μετά την 14ρτη μέρα. Άρα αν εσύ είσαι δυσαρεστημένος δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τους τρώς στην μάπα και κάνεις την πάπια..Έλα που εγώ δεν είμαι τέτοιος. Αφήσανε σπίτι ηλικιωμένων και καρκινοπαθών χωρίς τηλέφωνο για ένα μήνα , με δική τους υπαιτιότητα.Ας με πάνε λοιπόν σε όποιο δικαστήριο θέλουνε αν δεν πληρώσω..
    Ελα που σαν καταναλωτές έχουμε περισσότερη δύναμη από όση νομίζουμε..Και ο Ε.Ε.Τ.Τ είναι σύμμαχος σου.
    Μετά την καταγγελία στον Ε.Ε.Τ.Τ έρχεται η επιστολή της :
    "Σε συνέχεια της δικής σας επιστολής( και της επιστολής που τους έστειλε ο Ε.Ε.Τ.Τ) και προκειμένου να εκκαθαριστεί πλήρως η μεταξύ μας συνεργασία....μπλά μπλά μπλά.........προχωρούμε στον μηδενισμό του συνόλου της οφειλής σας"

    GAME OVER

    INSERT COIN TO CONTINUE

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας