Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Το avatar του μέλους johnblue
    johnblue Guest
    Καλημέρα , έχεις δίκιο και εσύ, και ο Νικηφόρος , δεν ήμουν αρκετά επεξηγηματικός sorry.
    Επίσης, ενημερωτικά το λέω , είμαι άσχετος τόσο με τα δίκτυα όσο και με τα router , και ειδικά με τα Mikrotik ,
    το ότι βρέθηκα να έχω στην κατοχή μου ένα RB4011 είναι μια άλλη ιστορία , τώρα το πως το σεταρισα ?
    Τι να πω , αν δεν ήταν αυτά που έγραφε στο forum ο Νικηφόρος επίσης ο φίλος DenySun δεν θα έκανα τίποτα ,
    πάνω στα λεγόμενα τους κατάφερα και το έστησα .
    Τωρα στο κυρίως θέμα , για να γίνω περισσότερο κατανοητός , λοιπόν έχουμε ένα modem το DrayTek vigor 130 ,
    το οποίο είναι σε bridge mode , κουμπωμένο πάνω στο RB4011 στην Ethernet1.
    Στις υπόλοιπες θύρες υπάρχουν (τρία PC , 1 net-radio , 2 NAS Synology και ένα IP Phone),
    ίσως σκεφτείς και τι μας το λες ! οπότε όλα καλά , και όλα ωραία , δουλεύουν αρκετά καλά , χωρίς προβλήματα .
    Επειδή όμως υπάρχει το μικρόβιο των αλλαγών λέμε , δεν κάνουμε καμιά αλλαγή , τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή ,
    και κάνουμε την εξής αλλαγή , αγοράζουμε τον module Mikrotik rj10 στα 10Gbit και το κουμπώνουμε πάνω στην
    SFP+ του Mikrotik από εκεί οδηγούμε όλες τις Ethernet1-2-3.. 10 με καλώδια CAT7 πάνω στο Switch
    CRS305-1G-4S+IN της Mikrotik (έχει 4 θύρες SFP+ 10Gbit). Το επόμενο στάδιο αγορά μιας κάρτας Δικτύου
    με θύρες SFP+ και χειριζόμαστε το δίκτυο από το PC, μετα από αυτή την αλλαγή στο δίκτυο ,
    ΝΟΜΙΖΩ ότι όλα δουλεύουν ΕΛΑΦΡΩΣ πιο γρήγορα . (κάποιος είπε , (έτσι είναι ,αν έτσι νομίζετε).
    ΑΥΤΑ , ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός . Και πάλι Καλημέρα .

  2. #17
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα! εκτος το module και το 4011 που τα ειπες ξεκαθαρα, τα υπολοιπα τα εχεις?
    δλδ εχεις αυτο το SFP+ switch και καρτα σε pc με τετοια θυρα? σορρυ οπως μιλας για αυτα δεν καταλαβα αν τα εχεις ή θες να τα παρεις.
    αν τα εχεις αυτα και με καλωδια CAT7 ειναι λογικο να εχεις ποιο γρηγορο εσωτερικο δικτυο!
    ομως απο την αρχη δεν μας ειπες ακριβως τι εχεις οποτε οπως ειναι λογικο βγηκε λαθος συμπερασμα.
    Γιαυτο λεω πολλες φορες και εγω πολλα για να καταλαβει ο αλλος τι λεω στο τελος.
    Επισης στην αρχη ειπες για το VDSL router που εχει gigabit ethernet οποτε η γραμμη να γινει ποιο γρηγορη δεν γινεται γιατι το gigabit φυσικα ειναι πολυ ανωτερο απο την ιδια την γραμμη!
    αν εχεις ολα τα αλλα μια διαφορα αποκρισης ισως να φαινεται.
    Αλλα οπως τα εχουμε πει και σε ενα αλλο θεμα, αν δεν εχουμε μηχανηματα με τετοιες καρτες για τετοιες ταχυτητες δεν αξιζει το κοστος.

    Αν θες να ριξεις μια ματια στο θεμα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...%84%CE%BF-FTTH, αρχικα λεμε για οπτικες ινες, αλλα και μεσα στο σπιτι και αναφερθηκαμε και σε CAT7 και σε

    Στο τοπικ επισης γραφει SFP, το σωστο ειναι SFP+ γιατι το πρωτο σε ethernet Rj45 μας εχει μονο μεχρι και 1gbps το module, ενω στο SFP+ εχει μεχρι και 10gbps https://wiki.mikrotik.com/wiki/Mikro...tibility_table
    https://mikrotik.com/product/S-RJ01 (για SFP ports)
    https://mikrotik.com/product/s_rj10 (για SFP+ ports)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 05-05-19 στις 18:47. Αιτία: mikrotik links για SFP και SFP+

  3. #18
    Το avatar του μέλους johnblue
    johnblue Guest
    Καλησπέρα! Έχεις δίκιο σε αυτό που λες (Γι αυτό λέω πολλές φορές και εγώ πολλά για να καταλάβει ο άλλος τι λέω στο τέλος),
    εγώ έχω το πρόβλημα, είμαι κάποιας ηλικίας και με κουράζει να γράφω πολλά,sorry.
    Αυτό που ψάχνω είναι η κάρτα για το PC αυτή μου λύπη , θέλω να την ψάξω με την ησυχία μου δεν θέλω να κάνω λάθος στα spec.
    Tης Mikrotik to Gigabit SFP Copper Module S-RJ01 είναι στα 1.25G είναι λίγο πιο γρήγορο.
    Ευχαριστώ, καλό βράδυ

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Το κοστος ειναι πολυ μεγαλο αν δεν εχεις μηχανημα πχ εναν server που ειχε αναφερθει στο γενικο θεμα των mikrotik απο τον puntomania, δε νομιζω να αξιζει να κανεις τετοιες αναβαθμισεις.
    Σε τι θα ανεβασεις την ταχυτητα? πρεπει να εχεις κατι να δινει μεγαλη ταχυτητα.
    Δες καρτα εδω πχ ποσο εχει https://www.startech.com/Networking-...rd~PEX10000SFP και θες και το module μετα γιατι εχει μονο την υποδοχη SFP+ απο Ελλαδα δεν βρηκα κατι...
    και σε SFP απο Ελλαδα εδω https://www.skroutz.gr/s/6231956/DeL...gabit-LAN.html
    αυτο λεω οτι το VDSL δεν μπορει να δωσει ταχυτητα. Οποτε ο μονος λογος να θες τετοια ειναι να εχεις σχετικους servers κτλ και να θες μεγαλη ταχυτητα για διαμοιρασμο αρχειων.
    Και για οικιακη χρηση το gigabit ειναι υπεραρκετο ετσι κι αλλιως.

    Btw επειδη αναφερθηκε πριν, το copper που δινει RJ45 ethernet σε SFP πορτα δινει μεχρι 1gbit, για να εχουμε 1,25 θελει οπτικη ινα στο SFP, φαινεται στα links που εδωσα απο πανω και το λενε και ολα τα modules SFP οπτικης ινας.

  5. #20
    Το avatar του μέλους johnblue
    johnblue Guest
    Έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι αναφέρεις , όσο για μένα δεν μου περισσεύουν τα ευρώ ούτε έχω επιχείρηση χα .
    Όταν περισσεύουν μερικά ευρώ μου αρέσει σαν χόμπι να παίζω (just play).
    Μου αρέσει η τεχνολογία , ελπίζω να με καταλαβαίνεις .
    Ένα μικρό πρόβλημα με το PC mou είναι ότι δεν έχει PCI Express slot , οπότε κοιτάζω για Full PCI FSP card ,
    σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον , καλό βραδύ .

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δε νομιζω οτι βγαινει σε PCI, πλεον εχουν καταργηθει αν δεν κανω λαθος οι PCI τουλαχιστον εγω δεν βλεπω να υπαρχουν, και usb 3 καρτα που ηθελα μονο σε pci-e υπηρχε. Ακομα και οι καινουριες μητρικες οσες εχω δει και εχω παρει για την δουλεια δεν ειχαν πανω PCI μονο PCI-e.
    Kαι υποψην οτι θες SFP+ οχι σκετο SFP γιατι ειπαμε αυτο σε ethernet μονο σε 1gbps υπαρχει, μονο με οπτικη ινα παιζει 1,25.
    Επισης για να μην εχει η μητρικη σου pci-e πρεπει να ειναι παρα πολυ παλια, η δικια μου εχει μονο μια υποδοχη και ειναι 10ετιας.
    Παρακαλω δεν κανει τιποτα, καλο βραδυ!

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε νομιζω οτι βγαινει σε PCI, πλεον εχουν καταργηθει αν δεν κανω λαθος οι PCI τουλαχιστον εγω δεν βλεπω να υπαρχουν, και usb 3 καρτα που ηθελα μονο σε pci-e υπηρχε. Ακομα και οι καινουριες μητρικες οσες εχω δει και εχω παρει για την δουλεια δεν ειχαν πανω PCI μονο PCI-e.
    Kαι υποψην οτι θες SFP+ οχι σκετο SFP γιατι ειπαμε αυτο σε ethernet μονο σε 1gbps υπαρχει, μονο με οπτικη ινα παιζει 1,25.
    Επισης για να μην εχει η μητρικη σου pci-e πρεπει να ειναι παρα πολυ παλια, η δικια μου εχει μονο μια υποδοχη και ειναι 10ετιας.
    Παρακαλω δεν κανει τιποτα, καλο βραδυ!
    Δεν θα μπόρουσες να βρείς Pci κάρτα για usb3 γιατί δεν θα υποστήριζε τις ταχύτητες του Usb 3, βγαίνουν κανονικά κάρτες pci πάντως για rs232,lpt, sound card, κλπ

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα μπόρουσες να βρείς Pci κάρτα για usb3 γιατί δεν θα υποστήριζε τις ταχύτητες του Usb 3, βγαίνουν κανονικά κάρτες pci πάντως για rs232,lpt, sound card, κλπ
    για τα παλια προτυπα το ξερω οτι υπαρχουν μπορει και να τους εχουν μεινει σε μερικα μαγαζια οπως ισως και tv tuners.
    Αλλα εδω μιλαμε για SFP+ εκανα αναζητηση δεν βρηκα μονο σε pci-e βλεπω. Nα υποθεσω οτι και σε αυτη την περιπτωση δεν υποστηριζει τετοιες ταχυτητες ?

    ΠΟΛΥ καλη τιμη καρτας SFP+ σε pci-e παντα, και μαλιστα με 2 υποδοχες! https://www.ebay.com/itm/BROADCOM-BC...-/131960083279

    Βρηκα και που λεγαμε παλι σχετικα με τετοια πραγματα απο τον puntomania που ανεφερα ποιο πριν, ειναι εδω : https://www.adslgr.com/forum/threads...rBoard/page378
    απο ποστ #5657

  9. #24
    Το avatar του μέλους johnblue
    johnblue Guest
    Τα μπέρδεψα , το Mainboard που έχω είναι της (asus P9X79_WS) και έχει
    4 x PCIe 3.0/2.0 x16 και 2 x PCIe 3.0/2.0 x16 οπότε δεν νομίζω να έχω σοβαρό πρόβλημα ,
    θα δω , βλέποντας και κάνοντας .

  10. #25
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Να μεταφέρω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία από sfp module connection.

    Ήθελα να συνδέσω ένα Manage Switch της TP-Link με ένα Mikrotik 2011 μέσω sfp και από εκεί με VLans θα μοίραζα τα δίκτυα που ήθελα.

    Η σύνδεση ανάμεσα στις δύο συσκευές θα γινόταν με fiber optic Dual LC Connector - MM @ 1.25G @ 550m, τα modules που χρησιμοποίησα είναι: Mikrotik S-85DLC05D +
    TP-Link TL-SM311LM.

    Όταν έκανα την σύνδεση μεταξύ τους, από την πλευρά του TP-Link άναβε κανονικά η σύνδεση, αλλά το 2011 είχε διαφορετική άποψη.

    Όταν έπαιρνα τα sfp modules και τα έβαζα σε δύο ΜΤ 2011, η διασύνδεση δούλευε κανονικά.

    Τελικά έπρεπε να απενεργοποιήσω το Auto Negotiation @ sfp1 interface στο Mikrotik και να ορίσω χειροκίνητα την ταχύτητα στο 1Gbps.

    Από εκεί και πέρα όλα λειτούργησαν κανονικά.

  11. #26
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αυτο επειδη ακουγεται σα bug, θα το εστελνα μαζι με ενα supout αρχειο στην MT, εξηγωντας το κολλημα με το autonegotiation.
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #27
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μεταφέρω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία από sfp module connection.

    Ήθελα να συνδέσω ένα Manage Switch της TP-Link με ένα Mikrotik 2011 μέσω sfp και από εκεί με VLans θα μοίραζα τα δίκτυα που ήθελα.

    Η σύνδεση ανάμεσα στις δύο συσκευές θα γινόταν με fiber optic Dual LC Connector - MM @ 1.25G @ 550m, τα modules που χρησιμοποίησα είναι: Mikrotik S-85DLC05D +
    TP-Link TL-SM311LM.

    Όταν έκανα την σύνδεση μεταξύ τους, από την πλευρά του TP-Link άναβε κανονικά η σύνδεση, αλλά το 2011 είχε διαφορετική άποψη.

    Όταν έπαιρνα τα sfp modules και τα έβαζα σε δύο ΜΤ 2011, η διασύνδεση δούλευε κανονικά.

    Τελικά έπρεπε να απενεργοποιήσω το Auto Negotiation @ sfp1 interface στο Mikrotik και να ορίσω χειροκίνητα την ταχύτητα στο 1Gbps.

    Από εκεί και πέρα όλα λειτούργησαν κανονικά.
    Το Auto Negotiation προϋποθέτει την ανάλογη καλή συνεργασία από την άλλη πλευρά.
    Θα έλεγα ότι κάτι δεν σέβεται η ΤΡ παρά ότι είναι θέμα στο ΜΤ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  13. #28
    Το avatar του μέλους johnblue
    johnblue Guest
    Παντως σε ενα RB4011 δεν δουλευει,επισης σε ενα hex s ουτε εκει το σεταρισμα εχει γινει κανονικα αλλα τιποτα
    Παντως απο την πλευρα μου μπερδευομαι με τα vlan

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας