Εμφάνιση 1-5 από 5

Θέμα: Powerline adapters

  1. #1
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exclamation
    Καλησπερα σας,

    Αντιμετωπιζα αρκετα προβληματα στην ασυρματη συνδεση στον desktop pc μου (μιας που το ρουτερ απεχει περιπου 15 μετρα με 2 φαρδυ τοιχους ενδιαμεσα) ειχα στην αρχη usb wifi αλλα το σημα ηταν ασταθες και εκανε αποσυνδεσης αρκετες φορες στην διαρκεια της ημερας.

    Μετα απο λιγο ψαξιμο ιντερνετ/φιλους, μου συνεστησαν να δοκιμασω τα λεγομενα powerline adapters. Χωρις ιδιαιτερα ψαξιμο (μεγα λαθος που εκανα ) αγορασα αυτα εδω . Με 20mb συνδεση στο σπιτι, με τα powerline συγχρονιζα στα 2mb... Αρχισα να τραβαω τα μαλλια μου.. Επικοινωνησα με την εκαστοτε εταιρια TP-LINK και μου εδωσαν url για να κατεβασω το τελευταιο firmware του προϊοντος. Το κατεβασα εγκατεστησα και αρχισε να δουλευει καλυτερα σε σχεση με πριν. Συγχρονιζα γυρω στα 13mb και 0 ms (speedtest), αλλα δυστηχως ειχα αρκετες ασταθειες στην χρηση internet gaming. Ανεβαζε πολυ ping για καποια δευτερολεπτα.

    Στην αναλυση του συγχρονισμου στο utility της TP-LINK που εκανα εγκατασταση γενικως τα αποτελεσματα δεν εδειξαν και τοσο καλα. Στην αρχη ειχα σύνδεσή σε πολυμπριζα και τα 2 powerlines, πολυμπριζα τα οποια εχουν 3-4 συσκευες συνδεδεμενες ταυτοχρονα (τα απαιτουμενα για εναν desktop PC οθονη printer τροφοδοτικο) και στο powerline που βρισκεται το router εχω συνδεδεμενο το ρουτερ σταθερο τηλεφωνο και μια λαμπα.

    Απ τα 500 mb που εχουν για ταχυτητα μεταδοσης τα powerlines, ημουν περιπου στα 120 (40 απ το ενα και 80 απ το αλλο).
    Ετσι σκεφτηκα το αλλο, να παρω 2 ανταπτορες με διπλη υποδοχη για ρευμα. Ετσ συνδεσα και απ στις 2 πριζες, 1 πολυμπριζο και 1 powerline στο καθενα για να μην περναει το powerline μεσω πολυμπριζου και κανει θορυβους.
    Τα αποτελεσματα στο utility ηταν πολυ καλα. περιπου στα 400 mb συγχρονισε απ τα 120 που ημουν. Το προβλημα ειναι πως ενω νομιζα πως θα ειχα πολυ καλες ταχυτητες κλειδωνα σε 1mb download.... (με 20mb συνδεση)..


    Που μπορει να οφειλεται το προβλημα αυτο? Ενω γραφει πως συγχρονιζει πολυ καλα. Δεν καταλαβαινω.

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχεις τριφασικό ή μονοφασικό;;

    Τα προβλήματα προκύπτουν από την ηλεκτρική εγκατάσταση, κάνε δοκιμή αφού τα συνδέσεις στο ίδιο δωμάτιο και κατευθείαν στις πρίζες, αν έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα δεν υπάρχει σωτηρία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    19-02-2010
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    43
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις τριφασικό ή μονοφασικό;;

    Τα προβλήματα προκύπτουν από την ηλεκτρική εγκατάσταση, κάνε δοκιμή αφού τα συνδέσεις στο ίδιο δωμάτιο και κατευθείαν στις πρίζες, αν έχεις πάλι το ίδιο πρόβλημα δεν υπάρχει σωτηρία.
    Μονοφασικό είναι. Θα το δοκιμάσω σήμερα και θα δώσω άμεση απάντηση.
    Αν θα ειναι ολα ενταξει τοτε θα χρειαστω powerlines με passthrough? Για να κουμπωνω απο πισω το πολυμπριζο

    - - - Updated - - -

    Είχα πρόβλημα στην κεντρική πρίζα στο σαλόνι μου. Όταν έβαζα εκεί το PL έπιανα 11mb το πολύ. Σε όλες τις άλλες πρίζες πιάνω max ταχύτητες
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κώτσος : 07-02-19 στις 13:14.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι πρόβλημα ακριβώς είχε η πρίζα;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Το powerline απευθείας πάνω στην πρίζα και όχι πολύ
    μπριζο ειδικά όταν αυτό είναι ασφαλείας.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας